Jaskinie wyrozniajacy www.szlakiempodrozy.pl

Zalane jaskinie Bahamów

Atlantycki archipelag Bahamów, na który składa się aż 700 wysp pełen jest podwodnych jaskiń. Nie dziwota więc, że owo karaibskie państwo stało się mekką dla nurków, zwykle uzależnionych od adrenaliny, jaką daje poruszanie w wąskich szczelinach między stalagmitami i stalaktytami.

Jedną ze wspomnianych jam jest Dean Blue Hole – podwodna jaskinia na wyspie Long Island, otoczona wodami Morza Południowochińskiego. Nie dziwota, bo status drugiej najgłębszej studni słonowodnej na świecie, zapewnia jej 202 metrów głębokości. Poziom wypełniającej ją wody przez tysiące lat wielokrotnie się zmieniał. Sama jaskinia ma średnicę ok. 100m.

Dean Blue Hole - jaskinia Bahamy www.szlakiempodrozy.pl

Dean Blue Hole; źródło: Flickr

Ta , pewnością, jedna z najbardziej znanych, nie tylko bahamskich, ale też światowych jaskiń zlokalizowana jest zachód Staniel Cay. Często odwiedzana przez nurków, pływających wówczas w towarzystwie morskich stworzeń w tym ryb, swą popularność zawdzięcza głównie robiącej wielkie wrażenie rafie koralowej. Malutkie wejścia sprawiają, że trudno je znaleźć. Interesujące wydaje się pochodzenie jej nazwy; okazuje się, że nadano ją od kręconego w niej filmu o przygodach Jamesa Bonda – „Operacja Piorun”. Jakby związków z agentem 007 było mało, nie był to jedyny film z tej serii, którego ujęcia powstawszy w jej wnętrzu; została ukazana także w „Nigdy nie mów nigdy”.

Jaskinia Pioruna Bahamy www.szlakiempodrozy.pl

Jaskinia Pioruna Bahamy; źródło: Flickr

Wyspa Andors jest z kolei miejscem, w którym w podwodnej jaskini, przed dwoma dekadami znaleziono w niej szczątki ludzkie. Zapuszczając się w jej wodne odmęty trafili tu na czaszkę mającą… 800 lat. Po badaniach okazało się, że należała do członka plemienia Lucayan, które przybyło na Bahamy jeszcze przed Europejczykami.

“Podwodna „Nancy’s Blue Hole” ściąga nurków ciekawymi naciekami wodnymi; wejście do niej znajduje się w lesie namorzynowym.”

Mniejsze jaskinie Bahamów

Jaskinia Stella Maris to także warta uwagi, choć niewielka grota wypełniona stalaktytami i stalagmitami. Zamieszkują ją nietoperze. Jako, że wokół niej wyrósł ośrodek „Stella Maris Resort Club” jest popularnym celem dla organizatorów imprez.

Hartford została odkryta przypadkiem przez miejscowych zbierających… odchody nietoperzy. Poszukujący w ten sposób nawozi, zapuszczając się głąbiej w jej korytarze, z czasem odnaleźli wytwarzane z gliny przez plemię Lucayan-Arawak talerze, miski i kubki.

W Griffin Bat chronili się w ludzie w trakcie potężnych nawiedzających wyspę huraganów; dziś roi się w niej od nietoperzy.

Główne wejście do Dixon Hill mieści się przy latarni morskiej; wykształciła się w wapiennych formacjach na wyspie San Salvador. W niegdyś w całości zalanej grocie dziś woda sięga jedynie najniższych jej poziomów, choć jej stałe połączenie z oceanem skutkuje t podnoszeniem to obniżaniem się poziomu wody. Jej wnętrze wypełniają stalagmity i stalaktyty.

Lighthouse Cave www.szlakiempodrozy.pl

Lighthouse Cave Bahamy www.szlakiempodrozy.pl

Lighthouse Cave; źródło: Flickr

Jaskinia Bena rozciąga się na terenie Parku Narodowego Lucayan; pod przezroczystym lustrem wody ciągną się kilometrami przejścia prowadzące do pieczar. Z pewnością jama ta stanowi jeden z najlepiej poznanych systemów na świecie.

Jaskinia Bena Bahamy www.szlakiempodrozy.pl

Jaskinia Bena; źródło: Flickr

„San Salvador” zwana jest też jaskinią ogrodową. Położona na wyspie o taj samej nazwie jest jedną z najpełniej znanych u opisanych jam w na Bahamach. Przyczynili się do tego specjaliści z centrum badawczego Gereace. To jedna z nielicznych jaskiń, do której wejść można jedynie poprzez zanurkowanie w wodzie i dopłynięcie z butlą na plecach na miejsce. Skrywa rzesze komór i kilometry przejść. Z racji tego, iż w części wypełnia ją ziemia, sypiący się z sufitów osad gruz wapienny w wodzie trzy się osad utrudniający poruszanie.

Wapienna jaskinia wodna „Reckley Pond” w północno-wschodniej części wysp San Salvador to element na skale światową unikalny! Zasolenie tutejszej wody jest olbrzymie i miejscami sięga nawet poziomu 66 ppm. O tym jak bardzo przewyższa średnią niech świadczy fakt, iż średnio woda morska 35 ppm.

Zajrzyj do fascynującej Postojnej Jamy – słynnej słoweńskiej jaskini!

Hej! Mam małą prośbę: jeśli spodobał Ci się tekst, może innych też zainteresuje. Proszę podziel się nim, udostępniając go na Facebooku, czy Twitterze. Możesz skorzystać z linków pod tytułem tego tekstu↑. Dziękuję!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *