Wyspy Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Wyspy Salomona, czyli co zobaczyć w dalekiej Oceanii

Dzięki istnieniu niewielkiego lotniska, jest jak na tutejsze warunki dość rozwiniętym miasteczkiem.

Przybywają tu zwłaszcza chętni do nurkowania i uprawiania surfingu.

Nabrzeże wyspy Gizo - Wyspy Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Nabrzeże wyspy Gizo – Wyspy Salomona; źródło: Wikipedia

Wyspa Malaita

Główne miasto prowincji Malaita – Auki zostało założone jako centrum administracyjne prowincji Malaita w 1909 r. Niemal „od zawsze” kultywuje się tu pamięć o Malaitaińskiej kulturze.

Wyspa Malaita - Wyspy Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Wyspa Malaita – Wyspy Salomona; źródło: Flickr

Chata na wyspie Malaita - Wyspy Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Chata na wyspie Malaita – Wyspy Salomona; źródło: Flickr

Zamieszkane przez 7,7,tys ludzi jest ważnym ośrodkiem biznesowym. Dowodzi temu choćby fakt, iż codzienny rytm życia warto poznać na miejskim targu, z dowożonymi świeżymi rybami, owocami i warzywami.

Codzienność na wyspie Malaita www.szlakiempodrozy.pl

Codzienność na wyspie Malaita; źródło: Flickr

Rytualne tańce na wyspie Malaita - Wyspy Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Rytualne tańce na wyspie Malaita – Wyspy Salomona; źródło: Flickr

Wyspa Makira

Kirakira to miasto znajdujące się na północnym wybrzeżu wyspy Makira, największej wyspy prowincji. A jednocześnie 3,5 tyś stolica regionu Makira-Ulawa.

Wyspa Makira - Wyspy Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Wyspa Makira – Wyspy Salomona; źródło: Flickr

Żyć nie jest tu łatwo. Leżące na wybrzeżu wyspy Makira ma dostęp do prądu jedynie poprzez generator diesla. Skutkuje to tym, że co codziennie przez godzinkę lub dwie występują przerwy w dostawie zasilania. Co więcej, choć miasto nawiedzają deszczem bardzo trudno jest zabrać odpowiednią ilość wody, co skutkuje jej niedoborem.

Tutejsi ludzie zamieszkują głównie tradycyjne domostwa ulokowane w wioskach leżących na zboczach gór. Trudno je odnaleźć z racji tego, iż obszar porasta gęsta dżungla. Mimo tego na wyspie zbudowano lotnisko, oferujące połączenia m.in. z Honiarą.

Miejscowi na wyspie Makira - archipelag Wysp Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Miejscowi na wyspie Makira – archipelag Wysp Salomona; źródło: Flickr

Plemienne tańce. Wyspa Makira - archipelag Wysp Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Plemienne tańce. Wyspa Makira – archipelag Wysp Salomona; źródło: Flickr

Wyspa Georgia

Wyspa de facto znajdowała się w polu istnienie królestwa Tirokiaba. Starożytne plemię Kindu osiadło tu wykorzystując teren do budowy swoich kajaków i łodzi wojennych, wykorzystywanych później w trakcie wypraw.

Z tego też względu przez lata można było tu odnaleźć wiele śladów dawnych miejsc kultu owego plamienia, m.in. wielki czarny prostokątny kamień na wzgórzu. Nie przetrwał jednak Japońskiej obecności, kiedy to zbudowali oni fabrykę konserw z tuńczykiem.

Położona w zachodniej prowincji, liczy około 5000 mieszkańców.

Wyspa Santa Isabel

Długi na 223 km i wąski na 15-20 km pas ziemi ściąga uwagę przede wszystkim wioską Buala.

Zamieszkana przez 3 tys osób, mieści się na zboczu wzgórza. Problem w tym, że jej położenie, znacząco utrudnia jej rozwój terytorialny.

Mimo tego jest często odwiedzana przez mieszkańców innych z miejscowości, jak: Tirotogna, Bara, Gurena i Kolokofa. Działa tu nawet szpital, ale wszelkie cięższe przypadki odsyłane są do stolicy.

Co ciekawe nie uświadczy się tu praktycznie sklepów spożywczych. Jedyna okazję do zakupów stanowi więc targ ze świeżymi owocami i warzywami oraz rybami.

Nad wyspą góruje Mount Kubonitu sięgający 1013 m m.p.m.

Wyspa Tulagi

Zajmujący 2,08 obszar, o prostokątnym kształcie,; ciągnie się na dł. ok. 5,5 km i szer. 1 km. Swego czasu stolica wyspy – miasto Tulagi, było istotnym miejscem w czasie istnienia Brytyjskiego Protektoratu Wysp Salomona, między 1896 a 1942 r. To właśnie oni uznali, iż wyspa idealnie nadaje się na urządzenie… miejsca kwarantanny dla chorujących mieszkańców całego archipelagu Wysp Salomona.

Pierwszy raz ląd ten rzucił się w oczy europejskim podróżnikom w 1568 r. Opływający okolicę Hiszpan Álvaro de Mendaña 16 kwietnia dostrzegł brzeg. Po dobiciu do brzegu weszło w kontakt w miejscowymi mieszkańcami, którzy okazali się… kanibalami.

W trakcie II wojny światowej okazała się łakomym kąskiem dla Japończyków, którzy zajęli ja 3 maja 1942 r. W planach mieli wówczas stworzenie bazy dla swych samolotów wodnych. W odpowiedzi Azjaci zostali zaatakowani przez wojska amerykańskie, co stało się przyczynkiem do wielkiej bitwy na Morzu Koralowym. W jej trackie na wyspie wylądowali alianci, którzy przejedli nad nią kontrolę i wykorzystując jako bazę dla swych okrętów podwodnych.

Tęcza nad Tulagi Wyspy Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Tęcza nad Tulagi; źródło: Wikipedia

Status wyspy miał się zmienić w 2019 r. kiedy regionalne władze przekazały ów teren w 75-letnią dzierżawę. Pochodzącej z chin firmie. Transakcje jednak anulowano.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments