Wyspy Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Wyspy Salomona, czyli co zobaczyć w dalekiej Oceanii

Wyspy Salomona jako archipelag wysp na Oceanie Spokojnym może i jest położony na uboczu. Pozostające poza głównym nurtem zainteresowania Wyspa Guadalcanal, z miastem Honiara. Nieznana szerzej wyspa Ghizo, ze stolicą Gizo. I wynurzające się z wody wyspy” Malaita, Makira, czy Santa Isabel i Tulagi. A przecież każda opowiada jakąś historię.

Honiara, czyli stolica na Guadalcanal

Wielka bitwa z okresu II wojny światowej pomiędzy Amerykanami a Japończykami do dziś stanowi jedno z głównych wydarzeń, jakie rozegrały się na tym małym skrawku lądu. Rozciągający się na wschód od lotniska obszar posłużył w 1942 r. za pole tzw. bitwy o Henderson , wygranej przez armię USA.

W 1952 r. miasto stało się swego rodzaju stolicą Protektoratu Brytyjskich Wysp Salomona. Tak ulice zapełniły gmachy administracji. Miasto zaczęło zyskiwać na znaczeniu, co przejawiało się w ściąganiu do niego coraz większej liczby ludności.

Ale to nie znaczy, że panuje tu sielanka. Lata 90. przyniosły bowiem tragicznym konflikt między różnymi grupami etnicznymi. W 2000 r. doszło nawet do zamachu stanu, czego przejawem stały się brutalne starcia między Malaitanami z organizacji militarnej Malaita Eagle Force oraz tubylcami reprezentującymi nacjonalistyczną bojówkę Ruch Wolności Isatabu.

Teren pnący się wzwyż od Hibiscus Av to obszar w mieście mający szczególny status. Ulokowany na nim gmach parlamentu jest stożkowatą, betonową konstrukcją, otwartą w 1993 r. Wzniesiono wówczas dość oryginalną bryłę, której kopuła pokrywa wnętrza pełne fresków, gobelinów i dzieł sztuki. Co może dziwić budowa związana była z amerykańską historią wyspy; gmach poświęcono bowiem pamięci 450 żołnierzy wojsk lądowych i 1200 marines, którzy zginęli w trakcie walk II wony na Guadalcanal. Tym bardziej szokuje fakt, iż prace wykonała… japońskie przedsiębiorstwo budowlane.

 

Honiara parlament Wyspy Salomona Guadalcanal www.szlakiempodrozy.pl Honiara parlament Wyspy Salomona Guadalcanal; źródło: Flickr

Gabloty Muzeum Narodowego w Honiarze wypełniają, jak się okazuje, przeróżne elementy. Część jest owocem ludzkiej pracy, czyli tradycyjnego rękodzieła. Część stanowi wspomnienie dawnej historii wyspy, wprost wykopanej z ziemi. Są tu wiec egzemplarze pieniędzy, broni, zbiory przybliżające kulturę, w tym słyszalne tu muzyczne rytmy. Ale także i tak pospolite, na pierwszy rzut oka, rzeczy jak używane dawniej narzędzia, czy sprzęt do łowienia ryb. Prawdziwym „must see” są jednak oryginalnie prezentujące się domostwa, powstałe w 1981 r.

W pobliżu muzeum zapatrzeć się można na gmach Banku Centralnego, który eksponuje miejscowa walutę. Nie można przegapić jeszcze jednej miejscówki, a mianowicie tutejszych ogrodów botanicznych. Wypełnione pięknymi orchideami i zadbanymi krzewami ściągają na spacery chętnych pragnących złapać oddech pośród stawu z liliami wodnymi. Elementem szczególnym jest tu tzw. wioska Watapamu, która przybliża kształt tutejszych wsi.

Katolicka katedra Świętego Krzyża zaczęła rosnąć w 1957 r. I to nie w byle jakim miejscu. Okazuje się, że właśnie tu gdzie stoi dziś kościół, hiszpański żeglarz Alvaro de Mendana po dotarciu na wyspę w czasie pierwszej wyprawy po Pacyfiku ustawił w 1565 r. krzyż.

Katedrę poświęcono w 1957 r. i odtąd wierni mogą z niej korzystać na co dzień. Co ciekawe jej elewacja zawiera dość szczególny komponent, a mianowicie cegłę z pierwszej katolickiej misji, jaka stworzono na wyspach Salomona w 1845 r.

Całość udekorowano rzeźbieniami, które widać nie tylko na ołtarzu, ale i mównicy. Pragnąć uszanować kulturę tubylców wkomponowywano w nią motywy jednoznacznie charakteryzujące kulturę autochtonów.

Katedra Świętego Krzyża Honiara Wyspy Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Katedra Świętego Krzyża Honiara Wyspy Salomona; źródło: Wikipedia

Od katedry, do rezydencji premiera

Ale przecież nie sami katolicy osiedlali się na wyspie. Sporo zajechało na nią również anglikanów. Owocem ich starań jest katedra św. Barnaby. Będąca trzecim miejskim kultu dla wyznawców tego obrządku w kraju, powstawała przez niemal cały 1986 r. W efekcie poświęcona w grudniu zastąpiła poprzednie, którym nie było się dane ostać. Pierwsza legła bowiem w gruzach wraz ze spadającymi na miasto bombami w czasie II wojny światowej; druga była ledwie tymczasowym pomysłem.

Mającą wymiary 160 na 73 m konstrukcja, która utrzymuje de facto stalowa rama ma dość niespotykany, jak na kościoły wygląd. Dość nowoczesny projekt dodatkowo opierał się na podkreśleniu tradycyjnej melanezyjskiej kultury. Dziś jej wnętrze zapełnić się może maksymalnie 9000 wiernymi. Nad wnętrzem góruje dach z aluminiowych kawałków blachy, zaś pod stopami lśni udekorowana podłoga.

Katedra jest miejscem spoczynku służących w diecezji księży,  tym biskupa.

Alfred Thomas Hill, który spoczął tu jako pierwszy w 1969 r. Mało tego w katedrze złożono również urnę z matę pogrzebową, batutę i kielichem pierwszego biskupa Melanezji Jana Pattesona, zamordowanego przez rdzennych mieszkańców wyspy Nukapu w 1871 r.

Anglikańska katedra św. Barnaby, Honiara, Wyspy Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Anglikańska katedra św. Barnaby, Honiara, Wyspy Salomona; źródło: Wikipedia

Główny miejski targ mimo to szczególnie miejsce ma planie. Chcąc poznać miejscowych, poczuć lokalny klimat trzeba wejść właśnie w wypełniony straganami Honiara Central Market. To tu w nozdrza jednoczesne uderza zapach świeżych kwiatów, oleju kokosowego i… typowy rybny smród. A’propos ryb wiecie, że są, targ wyposażony jest w specjalna rampę, dzięki której wciąga się na jego teren łodzie ze świeżymi połowami!

I to wszystko w wielobarwnej kolorystyce rozwieszonej odzieży. Gdzieniegdzie z wtłoczonych w większe segmenty stoisk wyłowić można wzrokiem te mniejsze, z charakterystycznymi miotłami wyplecionymi z liści palmowych, specyficzna biżuterią. Część ze sprecyzować ja ludzi przyjeżdża do miasta specjalnie właśnie na te kilka godzin, mając nadzieję na zarobek. Jako, że reprezentują różnie społeczności, w trakcie wizyty jest więc okazja zagłębić się w antropologiczne różnice plemienne miejscowych.

Ale miejsce ma też inne oblicze. W przeszłości nie raz dochodziło na nim do wydarzeń szokujących. Jednym było odnalezione tu ciało pozbawione głowy, będące ostrzeżeniem dla krajowych władz w trackie negocjacji między poszczególnymi grupami etnicznymi. Innym razem w trakcie nalotu policyjnego aresztowano 200 osób, trudniących się handlem kobietami i dziewczynami.Honiara Central Market Wyspy Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Honiara Central Market Wyspy Salomona; źródło: Wikipedia

Oficjalna rezydencja premiera na Vavaea Ridge, w świadomości miejscowych od zawsze kojarzona była z czerwonym dachem. Parterowy, drewniany dom zwany „Red House” zbudowano wykorzystując uprzednio wbite w ziemię pale. Ale pierwszym mieszkańcem wcale nie był premier, a sekretarz finansów odpowiedzialny za obsługę tutejszej kolonii. Wzniesiony w poł. XX w. dopiero w 1978 r. zajął premier. Gdy w rząd uznał, że gmach należy wyburzyć, opozycji politycy podnieśli larum argumentując sprzeciw totalną niegospodarnością. I coś w tym było, bowiem dopiero co ukończono generalny remont kosztujący, bagatela, 4 mln $. Nowy rząd odstąpił od przenosin.

Jeśli się uczyć to tylko w takim miejscu! Pewnie nie jeden student, wykrzykiwałby takie zdanie zobaczywszy kampus Uniwersytetu Wysp Salomona na Południowym Pacyfiku. No bo komu nie podobają się taki wystrój:

Kampus Uniwersytetu Wysp Salomona Honiara www.szlakiempodrozy.pl

Kampus Uniwersytetu Wysp Salomona Honiara; źródło: Wikipedia

Studenci zgłębiają tu tajniki takich kierunków „pospolite” wydawało by się kierunki jak rękodzieło, w postaci układani sztukę kwiatów i tkanin, rzeźbienia w drewnie, produkcja wideo.

Międzynarodowy port lotniczy Honiara – główne międzynarodowe lotnisko w kraju; 8 km od stolicy Honiara. Zbudowane przez armię japońską w 1942 r. czasie II wojny światowej. Amerykanie odbili je urządzając tu główny poligon wykorzystywany w trakcie bitwy o Henderson Field. Zamknięte po wojnie, ponownie otwarto w 1969 r. jako międzynarodowe lotnisko cywilne.

Lotnisko Honiara Wyspy Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Lotnisko Honiara Wyspy Salomona; źródło: Wikipedia

Wielofunkcyjny obiekt sportowy Lawson Tama Stadium obecnie jest używany głównie meczów piłkarskich. Niesamowity wygląd zapewnia mu położenie trybuny, która wpleciona jest z zbocze wzgórza. Przez to nie ma oficjalniej pojemności, szacuje się że może pomieścić 20 tys ludzi!

Wyspa Ghizo

Gizo – ponad 6 tyś miasto, będące stolicą prowincji zachodniej, największego regionu Wysp Salomona. Drugi, największy ośrodek miejski kraju, w dawnych czasach naznaczyły swą obecnością tzw. łowców głów. Członkowie plemienia Gizo znane było z urządzania brutalnych polowań na wrogie plemiona.

Wreszcie okoliczne plemiona mające dość napaści odpowiedziały tym samym. Jednocząc siły ruszyli na brutalną wojnę, która wedle powtarzanej do dziś legendy zakończyła się śmiercią wszystkich członków plemienia prócz jednej kobiety i jej syna. Owa czystka skutkowała uznaniem, przez władze za część państwa Wysp Salomona. W konsekwencji została centrum władz i przedsiębiorstw.

“W 1902 r. na wyspę zjechał ks John Frances Goldie zakładając misję metodystów. Ich działanie skutkowała założeniem pierwszego szpitala, oraz badanom nad malarii.”

Gros mieszkańców wyspy w niedziele udaje się do rzymskokatolickiej katedry św. Piotra. Zainaugurowana i pobłogosławiona została przez biskupa EJ Crawforda 18 czerwca 1964 r., a dwa lata później zyskała rangę katedry. Budynek katedry ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w kwietniu 2007 r. został później przebudowany i rozbudowany z okazji 50. rocznicy powstania świątyni.

Wyspa Gizo Wyspy Salomona www.szlakiempodrozy.pl

Wyspa Gizo Wyspy Salomona; źródło: Wikipedia

2 kwietnia 2007 r. Gizo stało się areną dramatycznych wydarzeń związanych z trzęsieniem ziemi, którego siła przybrała aż 8,1 w skali Richtera. Na całym obszarze Wysp Salomona zginęło wówczas 52 osoby/. 4 stycznia doszło do powtórki. Tym razem dwa wstrząsy o sile 7,2 i 6,5 wywołało zagrożenie tsunami; na szczęście najgorsze obawy się nie sprawdziły.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments