Wodospady

 Wprawiają w zachwyt, cieszą oko. Ukazują swoją potęgę, hukiem spadającej wody. Ogromna siła z jaką opada woda tworzy nad sobą chmury, będące efektem rozproszenia kropel wody. Mgiełki te dodają im dostojeństwa; są także zjawiskiem za którym gonią fotografowie z całego świata. Oto potężne wodospady!

Podróż po światowych okazach po prostu trzeba zacząć od Wenezueli. To tu, na wschodzie kraju, podziwiać można Salto Angel. Najwyższy na świecie, mający 979 metrów olbrzym. Nazwa pochodzi od odkrywcy Jamesa Angela, pilota samolotu, który rozbił się w jego pobliżu w 1937 roku. Jego życzeniem było to, by po jego śmierci rozsypać prochy nad wodospadem. Prośbę oczywiście spełniono. A samolot? Ten można zobaczyć w Muzeum Lotnictwa w mieście Maracay.

Wodospad Salto Angel Wenezuela www.szlakiempodrozy.pl

Salto Angel; źródło: Flickr

Co ciekawe, to nie James Angel pierwszy go dostrzegł. To Ernesto Sánchez La Cruz, tutejszy eksplorator już w 1910 roku, wpadł na to niezwykłe miejsce. Salto Angel utworzył się na na rzece Carrao i obecnie jest główną atrakcją Parku Narodowego Canaima. Najdłuższy pojedynczy strumień spada z wysokości 807 m. Mieszkający tam od wielu lat Indianie, nadali mu nazwę Cherun-Meru. Dziś, aby się do niego dostać skorzystać trzeba albo z samolotu, albo z łodzi motorowej. Oficjalna strona atrakcji dostępna jest w języku angielskim. Zarządzający tym cudem natury organizują specjalne wycieczki, nawet kilkudniowe.

Peruwiańskie wodospady – cuda natury

Wodospad Cataratas las Tres Hermanas, którego nazwa w języku polskim brzmi Wodospad Trzech Sióstr skrywa gęsto porośnięta, peruwiańska dżungla. Park Narodowy Otishi z bogatym lasem tropikalny, w którym jest umiejscowiony dodaje mu aury tajemniczości. Trzy poziomowy spadek wody tworzy w całości 914 metrów. Całkowita jego szerkość to 12 metrów. Na końcu woda wpada do jeziora .

Pozostając w Peru, weźmy pod lupę kolejne cudo: Catarata Yumbilla. Ten wodospad ma 895 m. Specjalistom udało się go dobrze zbadać. W 2007 roku odkryto, że szczyt wodospadu sięga 2723 m n.p.m. zaś podstawa usadowiona jest na 1828 metrze. Charakteryzują go kaskady, z czterema progami. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest bardzo wąski – struga wody lecąca w dół ma jedynie 8-15 metrów. Jego nazwa w języku Indian Keczua oznacza „Zakochane serce” i odnosi się do kształtu jednego z progów skalnych. Liczni turyści chętnie korzystają z możliwości przycupnięcia na okolicznych skałach, by podziwiać piękno tego cudu natury.

Wodospad Yumbilla - Catarata Yumbilla www.szlakiempodrozy.pl

Catarata Yumbilla; źródło: Flickr

Niestety nie wszystkie wodospady można zobaczyć. Niektóre kryją się w trudnych do zdobycia zakątkach; tkwią tam samotne, ukryte przed wzrokiem ludzi. Właśnie w takim miejscu jest wodospad Gocta w peruwiańskich Andach. Wysoki na 771 m, po raz pierwszy został sfilmowany w 2006 roku.

Z kolei inne, czynne są tylko w określonych porach roku. Taki jest choćby Kukenaam – wodospad sezonowy położony na rzece Cuquenan w dorzeczu Orinoko na granicy Gujany i Wenezueli. Wysoki na 610 m i szeroki na 61 m.

Wodospad Kukenam www.szlakiempodrozy.plSalto Kukenam; Źródło: Wikipedia

Wodospady Ameryki Północnej

Wodospad Yosemite to cała kaskada położona na rzece o tej samej nazwie w stanie Kalifornia w USA. Otaczają go góry Sierra Nevada, a całość leży na terenie Parku Narodowego Yosemite. Cała kaskada ma 739 m, i składa się z trzech poziomów. Górny – najwyższy ma 436 m, środkowy 206, a dolny 98. Co ciekawe ilość spadającej wody znacząco różni się w poszczególnych miesiącach roku. Największe wrażenie wodospad robi w maju i czerwcu, kiedy to uchodzi nim najwięcej wody. Jednym z wodospadów Yosemite jest Ribbon. 491 m wysokości sprawia, że jest najwyższym w Stanach Zjednoczonych wodospadem o jednej strudze. W świecie znany także pod innymi nazwami: Lung-yo to-co-ya, Pigeon Creek Fall czy Virgins Tears.

Wodospad Yosemite www.szlakiempodrozy.pl

Yosemite Falls; źródło: Flickr

Oloʻupena na amerykańskich Hawajach, na wyspie Maloka’i. Co ciekawe podziwiać do mogli głównie… chorzy na trąd. Wyspa była bowiem miejscem, gdzie od 1860 roku zsyłano trędowatych. Sam wodospad ma równe 900 metrów wysokości, co sprawia, że to największy wodospad Oceanii i USA. Górzysty teren sprawia, że można się tam dostać tylko droga lotniczą. Przez to także badacze nie mogą ustalić jego szerokości oraz przepływu wody.  

Meksykańskie wodospady

Cascada Cola de Caballo 25 m wodospad w Villa de Santiago, do którego można wybrać sie pieszo podczas wycieczki.
Cascada de Misol-Ha Woda wpływa kaskadą z wysokości 35 m do niemal idealnie okrągłego basenu.
Cascadas de Agua Azul Kaskady na rzece Xanil, z największym spadkiem 6 m. Z racji tego, że woda jest tu bogata w wapń tworzy się tu wyjątkowa powłoka.
Basaltic Prisms of Santa María Regla Skały z których woda spływa z tamu San Antonio, wysokość jest więc zmienna i wynosi od 30 do 50 m.
Basaseachic Falls 246 m wodospad w mieście Creel m na terenie Parju Narodowego Basaseachic.
Cascada de Texol Ledwie około 20 m wodospad w stanie Veracruz.
Cascada de Minas Viejas W gminie El Naranjo to trój-wodospad;El Salto na 70 m, El Meco – 38 m, a Cascada de Minas Viejas 50 m.
Eyipantla Chluba regionu Los Tuxtlas; w 2006 służył za scenerię filmu “Apocalypto”.
Hierve el Agua Podobno jegowody mają moc uzdrawiająca, aby się o tym przekonać trzeba się udać na wschód od miasta Oaxaca.
Juanacatlán Fall Zanieczyszczony z racji bliskości miasta Guadalajara; trwa walka o jego rewitalizację, rząd przeznaczył na to aż 65 milionów $.
Piedra Volada 366 m; w kanionie Barranca del Cobre, w gminie Ocampo.
Tamasopo Ma aż 370 m; w jego obrębie mieszkają rdzenni mieszkańcy Meksyku.

Na czym polega fenomen Niagary?

Myślisz wodospad i w głowie pojawia się Niagara. Dlaczego tak jest? Nie jest przecież przesadnie duży… No tak, ale przecież nikt nie potrafi tak robić show i tak opakować produkty jak Amerykanie. To chyba stąd…

Niagara oprócz tego, że stanowi atrakcję turystyczną pełni bardzo istotną funkcję w energetyce państwa. ¼ prądu wytwarza się właśnie tu. Warto sobie uzmysłowić, że jako wodospad z największym przepływem wody na świecie (pochodzące ze stopionego lodowca) jest niezbędny do zasilenia wielkiej elektrowni wodnej. Nocą 50% przepływającej przez Niagarę wody, czyli 250 milionów litrów wody na minutę spływa do specjalnego kanału prowadzącego do zapory. Reszta kierowana jest do napędzania turbin; w dzień kieruje się w tę stronę 3 miliony litrów wody na sekundę! Elektrownia produkuje 2 MW energii elektrycznej; w chwili uruchomienia całej inwestycji był największa elektrownią wodną świata. Dziś działa tu 16 generatorów, które zasilają całą prowincję Ontario wraz z miastem Toronto!

Kryjące się pod wodą łupki skały stale ulegają jednak erozji, wobec czego Niagara stale się cofa. Badania dowodzą, że co dziesięć lat czoło wodospadu przesuwa się od 30 cm. Nic dziwnego, że to najszybciej przesuwający się wodospad na kuli ziemskiej! Za 20 tysięcy lat zmieni swa lokalizację całkowicie!

Wodospad Niagara w nocy www.szlakiempodrozy.pl

Niagara nocą; źródło: Flickr

Afrykańskie kaskady

Tugela Falls w RPA to już drugi najwyższy wodospad świata, ma 948 metrów. Znajduje się na rzece Tugela wypływającej z Gór Smoczych, na terenie byłej kolonii brytyjskiej Natalu. Tuż obok przebiega granica z Lesotho – państwem enklawą RPA. Woda spada tutaj pokonując kilka stopni o różnych wysokościach. Najpierw jest to 182 m, potem 411. Odbiór wodospadu przez turystów jest różny. Ma to związek z przepływem wody, który na co dzień nie jest duży. Największe wrażenie robi po deszczach, kiedy w rzece zgromadzi się większa ilość wody, niejako „napędzając” cała machinę.

Wodospad Tugela Falls www.szlakiempodrozy.pl

Tugela Falls; źródło: Flickr

Kalambo Falls jest drugi pod względem wysokości w Afryce wodospad. 221 metrowy okaz znajduje się w Zambii. Woda spada tu st rumienień o dużej rozpiętości od 3,6 do 18 m.

DR Konga to kraj, gdzie natkać się można na 4 wodospady. Najbardziej znany Lofoi ma 348 m wysokości. Mieści się na terenie chroniony Parku Narodowego Kundelungu w prowincji Katanga.

Livingstone Falls otrzymał zaś nazwę od nazwiska swego odkrywcy Davida Livingstone’a. 61 m Boyoma Falls na rzece Zair swą wyjątkowość czerpie z faktu bycia na czele rocznego natężenia przepływu wody na świecie.

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Etiopii jest Blue Nile Falls, cieszący oko na rzece Błękitny Nil. Cztery strumienie wody spadają tu z wysokości ledwie 37-45 m. Jednak jest on niezwykle ważny dla poprawnego funkcjonowania stacji hydroelektrycznej.

Blue Nile Falls www.szlakiempodrozy.pl

Blue Nile Falls; źródło: Flickr

Wodospady Wiktorii są jednymi z najbardziej znanych na świecie. Granica między Zimbabwe i Zambią, stała się znana w 1855. Odkrycie wspomnianego już wcześniej Davida Livingstone’a uznano za jeden z 7-miu naturalnych cudów świata. Nic dziwnego, że dostąpił zaszczytu znalezienie się na prestiżowej liście UNESCO. Woda uderza w taflę po spadu ze 108 metrów. Gdy spływają przez niego wielkie wody ma przepływ 9 milionów litrów wody na sekundę! Wodospady Wiktorii dzielą się na trzy części zwane: główną, wschodnią i tęczową.

Wodospady Wiktorii www.szlakiempodrozy.pl

Wodospady Wiktorii; źródło: Flickr

 

Ten, który nie dotrwał

Opowieść o paragwajskim Saltos del Guairá to już niestety przekaz historyczny. Paragwajska rzeka Parana straciła bowiem swoją perełkę… Mający kiedyś aż 18 progów okaz w górach Sierra de Maracayú był zwężeniem koryta rzeki i miał 61 metrów. Ogromna ilość wody spadała w dół (13 309 m³/sek) z najwyżej położonego punktu na 40 metrach. Ogłuszający huk słyszalny był w promieniu… 32 km

Wodospad zlokalizowany był na granicy Brazylii i Paragwaju. Bezpośrednio na wschód od wodospadu znajduje się brazylijska miejscowość Guaíra. W końcu w 1982 r. postanowiono, że zamiast wodospadu, bardziej ludziom przyda się zapora dająca podstawę do działania potężnej hydroelektrowni Itaipu.

Wodospad na granicy

Ciekawy fragment granicy argentyńsko-brazylijskiej stanowi wodospad Iguazu. W samym centrum granicy woda spada z wysokości 83 m 80% jego 2 km długości leży po argentyńskiej stronie. Tutejszy krajobraz jest bardzo uzależniony od ilości opadów.Do wyjątkowej sytuacji doszło w 1978 roku, kiedy to panująca susza sprawiła, że przez niemal całkowicie wysechł. Iguazu składa się z 275 odrębnych progów skalnych. Średni przepływ wody wynosi 1756 m³/s. Szum wody słyszany jest w promieniu 20 km.

Wodospad Iguazu www.szlakiempodrozy.pl

Iguazu; źródło: Flickr

Norweskie olbrzymy

Norweskie wodospady są najwyższe w Europie, a zarazem zajmują miejsca 6, 7 i 8 na świecie.

Kjelfossen, przez ludzi nazywany “Kile”, znajduje się w zamieszkiwanym tylko nieco ponad 1700 ludzi Aurland na północy kraju. Jego wysokość to 840 metrów. Warto jednak mieć na uwadze, to jakie warunki zapewniono zwiedzającym. Wyobraźmy sobie taką sytuację: nadchodzi weekend, nie wiemy co ze sobą począć. Czujemy, że gdzieś byśmy się wybrali, ale dokąd? Nagle w głowie zaczyna kiełkować pewna wizja. Bierzemy najpotrzebniejsze rzeczy, pędzimy na dworzec, by zdążyć na pociąg. Po jakimś czasie lokomotywa z wagonami zatrzymuje się na stacji i naszym oczom ukazuje się to:

Stacja Kjelfossen www.szlakiempodrozy.plStacja Kiellfossen; źródło: Wikipedia

Które stanowi preludium przed tym wspaniałym wodospadem.

Inny – Mongefossen, znajduje się w mieście Rauma. Budzi ciekawość z powodu swej nieregularności, oraz faktu że kiedyś był znacznie wyższy. Sytuację zmieniło wybudowanie w pobliżu elektrowni, która zmniejszyła jego wysokość i przepływ wody.

Kolejny norweski wodospad to niższy o 32 metry jest Ramnefjellsfossen, znany też jako Utigardsfossen lub Utigard. Położony jest nieopodal miasta Styrn na południowym zachodzie. Ma 808 metrów.

Nie tylko na narty

Austria i Szwajcaria to kraje, które zakorzeniły się w świadomości, jako idealne miejsce szaleństw narciarskiech. A nie powinno tak być! Także z racji wodospadów, które znajdują się na ich terenie.

Nie są to olbrzymy – prawda. Ale austriacki wodospad Krimml to jeden z najbardziej okazałych na Starym Kontynencie. Sięga 380 m wysokości, ma 3 progi z których to pierwszy jest najwyższy – 140 metrowy. Jest pięknie położony, gdyż wije się, skręcając między skałami.

Szwajcarski Gietroz to także element rzeki. Tym razem szwajcarskiej, płynącej w kantonie Valais; sięga 500 m wys. jest szeroki na 15 m. Kolejny helwecki okaz to Staubbach. Ma wysokość 299 m. Wody wodospadu trafiają do rzeki Lütschine przepływającej przez dolinę.

Wodospad Staubbach www.szlakiempodrozy.pl

Staubbach; źródło: Flickr

Jest i Giessbach, wodospad położony na rzece… Giessbach; ma sześć progów o łącznej wysokości 300 metrów.

Grande Cascade de Gavarnie to już duma Francji. Jeśli wziąć pod uwage jedyne jej europejskie terytoriu, rzeka Gave de Pau utworzyła na lodowcu całkiem ładny obiekt. Jego całkowita wysokość wynosi 422 m czyni go najwyższym wodospadem Francji. Jednak woda w najwyższym punkcie spada z wysokości 281 metrów. Co ciekawe czasami zamarza.

 

Grande Cascade de Gavarnie www.szlakiempodrozy.plGrande Cascade de Gavarnie; źródło: Flickr

Steall Waterfall w Szkocji www.szlakiempodrozy.pl

Steall Waterfall w Szkocji i tylko podpis: Szkocki Steall Falls w Glen Nevis o wysokości 120 m to najwyższy wodospad w kraju o pojedynczej strudze; źródło: Flickr

Islandzkie okazy

Hvalfjordur, nie jest takim zwykłym fiordem. Przyczyną jest Glymur – najwyższy wodospad Islandii. Wciśnięty w masyw wulkanicznych pasm wznosi się na 198 metrów. Jego okolica zachwyca pięknem. Zielony kanion jest miejscem przepływana rzeki Botnsá.

Glymur wodospad www.szlakiempodrozy.pl
Glymur; źródło: Flickr

Inny tutejszy wodospad Dettifoss zasłynął jako miejsce kręcenia scen do filmu „Prometeusz”. Przepływ wody wynoszący 193 m3/s sprawia, że znajduje się w czołówce objętości, szerokości i wysokości przepływu. Jest tez jednym z najbogatszych w energię wodospadów Starego Kontynentu – jest w stanie tak napędzić turbinę, by wytwarzaną tu moc określić na poziomie 85 MW.

Wodospad Dettifoss www.szlakiempodrozy.plDettifoss; źródło: Flickr

Bałkany w kontekście wodospadów także mają coś do zaoferowania:

Veliki Slap www.szlakiempodrozy.pl

Chorwacki Veliki Slap to- 78-metrowy w Parku Narodowym Jezior Plitwickich jest największy na jego terenie; źródło: Wikipedia

Wodospad Skakavac www.szlakiempodrozy.plBośnia i Hercegowina to kolejny kraj tej części Europy, który ma się czym pochwalić. Wodospad Skakavac ma 99 metrów i znajduje się Niedalino stolicy – Sarajewa; źródło: Flickr

Wodospady Australii i Nowej Zelandii

Wizytę po wodospadach skończony w na dalekich Antypodach.

Wollomombi to najwyższy okaz Australii. Wykształcił się na rzece Wollomombi (dopływ Macleay uchodzącej do Morza Tasmana). Jego wysokość to 482 metry, zaś najwyższy próg ma 335 metrów.

Sutherland Falls to już wodospad kaskadowy położony na Wyspie Południowej Nowej Zelandii, w okolicy Milford Sound. Umiejscowiony na rzece Arthur River ma wysokość 580 metrów i jest szerokości na około 27 metrów. Najwyższy próg z którego spada woda to 248 m. Został nazwany na cześć odkrywcy Donalda Sutherlanda, który zjawił się przy nim w 1880 r.

Wodospad Sutherland www.szlakiempodrozy.pl

Sutherland Falls; źródło: Flickr

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments