Jeziora www.szlakiempodrozy.pl

Wielkie jezioro Tanganika

„Witaj w miejscu, które pojawiło się około 12 milionów lat temu.” Być może właśnie w ten sposób przewodnicy rozpoczynają oprowadzanie po okolicach tego wyjątkowego akwenu, jakim bezsprzecznie jest jezioro Tanganika.

Widok ogromnego akwenu, drugiego jeziora pod względem powierzchni na świecie przywołuje mi na myśl morze. Można zażartować, że skazane jest wiecznie na drugie miejsce, gdyż i jego głębokość plasuje go na tym miejscu, ustępując Bajkałowi. Kryptodepresja tego jeziora, czyli różnica wysokości pomiędzy dnem położonym 662 m p.p.m., a lustrem wody na 773 n.p.m. wynosi tu 111 metrów.

Tanganika to jedyne jezioro na którym, przebiegają granice między czterema państwami: Zambią, Demokratyczną Republika Konga, Burundi i Tanzanią.

Pierwszymi przybyszami ze Starego Kontynentu, który ujrzeli ten akwen byli Brytyjczycy Richard Burton i John Speke. W 1858 zapuścili się w ten rejon podczas wyprawy, mającej na celu znalezienie źródeł rzeki Nil.

Jezioro Tanganika www.szlakiempodrozy

Zachód słońca nad jeziorem Tanganika www.szlakiempodrozy.pl

źródło: Flickr

W momencie w którym zbierze się w nim duża ilość wody, ta odpływając zasila dorzecze Konga, w efekcie spływając do Oceanu Atlantyckiego. Taka sytuacja ma miejsce głównie w porze deszczowej przypadającej w okresie: listopad-kwiecień. Największy strumień zasila go ze strony rzek Malagarasi, Kalambo i Ruzizi. A ponieważ w przyrodzie zawsze zachodzi równowaga, wodna musi gdzieś spływać dalej. Tutaj największy odpływem jest rzeka Lukuga, która w dalszym biegu wpada do Kongo. Woda w Tanganice charakteryzuje się dużym współczynnikiem twardości wody; wartość tzw. ph wynosi tu powyżej 8.

Woda kryje tu wiele okazów ryb, dotychczas zliczono ich tu około 1000 gatunków. Zupełnie naturalnym jest więc, że autochtoni żyją z ich połowów. Roślinność w bezpośredniej okolicy jest jednak stosunkowo uboga. Gdzieniegdzie prześwitują trzciny, krzewy a nawet drzewa mango, ale niewiele tego jest. Ale najlepszym widokiem jest są tu Afrykanki z kanistrami bądź bańkami noszonymi na głowie po zaczerpnięciu wody… Niesamowite jest to, że ważące kilkadziesiąt kilogramów pojemniki transportowane są bez użycia rąk. I nic się nie wylewa!

Tanganika to najdłuższe jezioro na kuli ziemskiej!”

Teren przy jeziorze zajmują dwa wielkie miasta. Na północno-wschodnim brzegu Tanganiki, należącym terytorialnie do Tanzanii, umościła się Kigoma. I to właśnie ten ośrodek, jest największym organizmem miejskim w pobliżu tego zbiornika. Nie warto jednak spodziewać się po niej fajerwerków. Miejscowość rozwinęła się głównie z powodu zaprowadzenia na jego teren kolei. Dziś żyje tu 140 tysięcy ludzi.

Niesamowite jezioro Tanganika www.szlakiempodrozy.plźródło: Flickr

Bużumbara z kolonialnym centrum, szerzej zapadła w pamięć podczas krwawych starć plemion Tutsi i Hutu. Co gorsza dla miasta w 2013 miasto poważnie ucierpiało podczas pożogi rynku w samym śródmieściu. Około 330 tysięczne miasto posiada swe lotnisko; na jego terenie działa kilka szkół wyższych. Inne miasta położone nieopodal Tanganiki to osada Ujili, Kasanga i Lagosa.

Po jeziorze pływają statki transportowe oraz MV „Liemba”, pokonujący trasę wyznaczoną tuż przy wybrzeżu, a mającą metę w Zambii (powstał w Niemczech jako Gaf von Gotzen w 1913).

Strefa ochronna jeziora Tanganika

Okolice jeziora należą do terenów chronionych. Jest malutki Gombe Stream National Park o powierzchni 52 km2 z szympansami, pawianami, czy koczkodanami. Nie zawadzi patrzeć pod nogi, gdyż w każdej chwili można tu nastąpić na węża. Jeśli do tego doda się, iż  nad lustrem wody często pojawiają się ptaki, które reprezentują aż 200 gatunków, staje się jasnym jak bogaty przyrodniczo to rejon.  

Jezioro Tanganika w liczbach

maksymalna długość: 670 km
maksymalna szerokość 80 km
powierzchnia: 32 900 km2
maksymalna głębokość: 1435 m
średnia głębokość: 570 m
linia brzegowa: 1828 km
ilość wody: 18 900 km3
średnia temp wody: 25°C

 

Znacznie większy jest Mahale Mountain National Park. Tanzańskie krajobraz, na powierzchni 1613 km2, tworzą tu porastające tropikalnym lasem górskie zbocza, jak również piaszczyste plaże nad samą wodą jeziora. Pasmo górskie Mahale ze szczytem Nkungwe (2460 m n.p.m.) ściąga wypoczywających nam jeziorem poszukiwaczy górskich przygód. Ale to nie ich można tu spotkać na każdym kroku, a… szympansy. Wedle danych przebywa ich tu około 900! Resztę gatunków fauny stanowią typowi afrykańscy przedstawiciele: słonie, żyrafy, lwy i lamparty oraz bawoły.

Wojskowa historia jeziora Tanganika

Jezioro Tanganika było sceną dwóch słynnych bitew podczas I wojny światowej. Zwarły się w nich połączone siły brytyjskiej Royl Navy i belgijskich siła Force Publique, z niemiecką Kaiserliche Marine. Walki trwające od grudnia 1915 do lipca 1916 wygrały wojska sprzymierzone Entanty.

Belgijskie pozostałości I wojny jezioro Tanganika www.szlakiempodrozy.pl

źródło: Flickr

Także później na tym terytorium zjawili się żołnierze. Tym razem stał za tym… Che Guevara. W 1965 roku utworzył na jego zachodnich krańcach miejsce, w którym szkolono partyzantów, którzy mieli wkrótce przejąc władzę nad terytorium Kongo. Ostatecznie plan się nie powiódł.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments