Pałac Potocki0ch Radzyń Podlaski wyróżniający www.szlakiempodrozy.pl

Wart Radzyń pałaca…

Kościół ma też duże znaczenie religijne oraz historyczne. Przy jednym z ołtarzy bocznych znajdują się relikwie świętego Wincentego, męczennika z IV wieku, ściągnięte tu przez Kajetana Potockiego, gdy jeszcze rodzina ta rezydowała w mieście i pałacu. Inną ważną pamiątką jest mały metalowy krzyż upamiętniający przysięgę złożoną przez radzyńskich powstańców styczniowych w 1863r., znajdujący się w kaplicy południowej.

Jako, że kościół stanowi bardzo ważną pamiątkę architektoniczną i historyczną, od 1999r. aż do dziś prowadzone są działania konserwatorskie, mające utrzymać obiekt w należytym stanie i przywrócić jego wartość artystyczną. Obecnie prowadzone są prace nad sklepieniem, w trakcie których znaleziono oryginalne polichromie, które będą eksponowane.

Jest kościół, jest i plebania

Czy sądzilibyście, że dawny dom proboszcza może być tak samo ciekawy co kościół? Otóż w Radzyniu jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ plebania przy parafii Świętej Trójcy kryje w sobie wiele historii. Budynek w swej najstarszej, piwnicznej części jest datowany na XIV wiek, a zatem pamięta jeszcze stary drewniany kościół. Jest to niepozorna, jednokondygnacyjna konstrukcja, z poddaszem nieużytkowym oraz częściowym podpiwniczeniem. Przez długi czas budynek służył jako przechowalnia przedmiotów związanych z parafią i różnymi świętami. Niezwykle interesujące okazały się odkrycia przy prowadzonych pracach projektowych rewitalizacji budynku. Zespół architektów wraz z archeologami odkrył w części piwnicznej wiele fragmentów ścian i sklepień z zastosowaniem średniowiecznej gotyckiej cegły, co jest nie byle odkryciem na terenie Polski. Te działania pozwoliły na rozpoczęcie prac przy obiekcie, poprzez adaptację do współczesnych potrzeb parafii, przy jednoczesnym odtworzeniu historycznego wyglądu plebanii. Odtworzono m.in. detale architektoniczne, w tym gzymsy i cokół. Dzięki tym pracom Dzięki temu, obiekt tworzy spójną całość z kościołem.

Plebania przy kościele Świętej Trójcy - stan przed konserwacją Radzyń Podlaski www.szlakiempodrozy.pl

Plebania przy kościele Świętej Trójcy – stan przed konserwacją

Piwnica plebanii podczas prac inwentaryzacyjnych Radzyń Podlaski www.szlakiempodrozy.pl

Piwnica plebanii podczas prac inwentaryzacyjnych.

Plebania w Radzyniu Podlaskim po zakończonej konserwacji www.szlakiempodrozy.pl

Plebania po konserwacji

Plebania po konserwacji, po prawej widoczny kościół pw. Świętej Trójcy, w oddali, po lewej stronie Pałac Potockich www.szlakiempodrozy.pl

Plebania po konserwacji, po prawej widoczny kościół pw. Świętej Trójcy, w oddali, po lewej stronie Pałac Potockich.

Dla przyjezdnych

Radzyń Podlaski to fantastyczne miasto do odwiedzenia w weekend – dla tych aktywnych jest ścieżka rowerowa jak i niedaleki Poleski Park Narodowy, a dla żądnych zwiedzania mamy wyżej wymienione zabytki. Poza ty warte odwiedzenia są park przypałacowy z Oranżerią, będące nieodzownym elementem kompleksu, kaplica p.w. Aniołów Stróżów z XVII wieku czy też Pałacyk „Gubernia”. Niewiele jest miejsc z tak wspaniałą historią!

Radzyń Podlaski to fantastyczne, małe miasto do odwiedzenia w weekend – dla tych aktywnych jest ścieżka rowerowa jak i niedaleki Poleski Park Narodowy, a dla żądnych zwiedzania mamy wyżej wymienione zabytki. Poza tym warte odwiedzenia są park przypałacowy z Oranżerią, będące nieodzownym elementem kompleksu, kaplica p.w. Aniołów Stróżów z XVII wieku czy też Pałacyk „Gubernia”. Niewiele jest miejsc z tak wspaniałą historią!

Zdjęcia: Przemysław Alchimowicz i Wiktor Rózga

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Ochrony Zabytków i Dziedzictwa Kultury Fontes.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments