Wales Coast Path www.szlakiempodrozy.pl

Wales Coast Path

Jest 2007 rok. Parlament Walii po szczegółowych analizach i wyasygnowaniu ogromnej kwoty, liczonej w milionach funtów, tworzy warunki do zmiany postrzegania kraju przez obcokrajowców. Dziś, po kilkunastu latach, kraj zbiera plony zasianych wówczas nasion. Państwo pozostające dotychczas na uboczu, zdecydowanie podniosło głowę i wyzywająco spojrzało w oczy dotychczasowym hegemonom turystyki. Wszystko dzięki Wales Coast Path!

Co się wówczas stało?

Koncepcja powstania ścieżki wokół wybrzeża pojawiła się w walijskim parlamencie i u lokalnych władz. Istniejący już szlak Pembrokeshire Coast Path, który odniósł niesamowity sukces, stał się zaczynem wielkiego projektu. Wsparcie unijne pozwoliło pozyskać środki na nowoczesną inicjatywę i tym samym w czerwcu 2006 roku na nową trasę mogli ruszyć pierwsi śmiałkowie.

5 maja 2012 otwarto szlak, który opasał swoimi mackami całe wybrzeże Walii. 870 mil, które odpowiadają 1400 kilometrom, jako całkowita długość szlaku, stanęło otworem przed piechurami, pragnącymi na własnych nogach zwiedzać okolice wybrzeża. Co więcej, pewne odcinki przystosowano również dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych oraz niepełnosprawnych.

Czy pierwotny cel udało się zrealizować? Niech przemówią liczby. W tracie pierwszego roku od otwarcia szlak odwiedziło 2,8 mln ludzi, z czego 800 tys skorzystało z licznych miejsc noclegowych w hotelach i pensjonatach! Wyliczenia ekspertów wskazują, że walijska gospodarka otrzymała z tego tytułu zastrzyk 16 milionów £!

Mapa Wales Coast Path www.szlakiempodrozy.pl

Mapa Wales Coast Path

Cały Wales Coast Path podzielony jest na dystanse. Konkretnie – osiem konkretnych, z każdy etap ma własną nazwą. Choć w teorii szlak biegnie z południa na północ przyjąłem tutaj odwrotny kierunek.

North Wales Pathścieżka północna otwarta 1997 roku; dystans w całości liczy 109 km (97 mil) i łączy miejscowości Prestatyn i Bangor; podzielona jest na trzy sekcje:

 1. Flintshire – hrabstwo (438 km2, niespełna 155 tyś mieszkańców);

W miejscowości odwiedzić można kilka zamków:

 • zamek Flint – powstał XIII w. na pole Edwarda I pragnącego podbić tereny Walii. Oryginalnie chroniła go fosa i most zwodzony; miał trzy wieże i wolno stojącą twierdzę. Jego ściany maja 7 m grubości. Szczyt twierdzy wyposażono w duża galerię. Wstęp do ruin jest bezpłatny; w 2009 teren tymczasowo zamknięto ze względu na… obecność imprezującej często młodzieży

Zamek Flint Wales Coast Path www.szlakiempodrozy.pl

Flint Castle; Źródło: Flickr

 • zamek Hawarden – większość zabudowań pochodzi ze średniowiecza, choć najstarsze fortyfikacje przypisuje się czasom epoki żelaza! W XIII wieku po zniszczeniu został odbudowany. Wiąże się z nim ciekawa historia walki o walijską niepodległość. Otóż w Wielkanoc 1282 książę Walii Dafydd ap Gruffudd atakując zamek rozpoczął konflikt, który ostatecznie przypieczętował fakt… utraty niepodległości. Zwiedzanie jest możliwe w niektóre niedziele w miesiącach letnich.

Zamek Hawarden Wales Coast Path www.szlakiempodrozy.pl

Hawarden Castle; Źródło: Wikipedia

 • zamek Ewleo – wznosili go kolejni książęta Walii w XII i XIII wieku, lecz już w 1277 został porzucony po inwazji na Walię króla Anglii Edwarda I. Zbudowano go z wydobywanego w pobliżu piaskowca. Znany dzięki wieży zwanej “Walijską twierdzą” ulokowanej na małym pagórku. Jedyną drogę do zamku tworzyły drewniane rampy.

Jest także Most Flintshire – wisząca konstrukcja na rzece Dee; łączy miejscowości Flint i Connah’s Quay. Uroczyście otwarty przez królową Elżbietę II w 1998. Betonowa konstrukcja ma długość 294 m, wysokość 118 m, a najdłuższa rozpiętość to 200 m.

 1. Denbighshire – ogromne hrabstwo (844 km2, niecałe 95 tyś mieszkańców) na którego terenie połozona jest piękna dolina Eglwyseg z formacjami skalnymi i dziewiczą scenerią. Wędrówka jest bardzo przyjemna ze względu na rzeźbę terenu. Trzeba wiedzieć, że będąc tu przebywa sie w miejscu, które jest najdłużej zamieszkanym rejonem Walii! Obszary górskie znane sa z hodowli owieci bydła, a także upraw jęcznienia i pszenicy. Szlak łączy tu Prestatyn z Rhyl.
 • Prestatyn – niecałe 19 tys mieszkańców; w dawnych czasach znany z drewnianego zamku, który wzniesiono na wysokim kopcu ziemi około 1157 roku. Przetrwał ledwie 10 lat
 • Rhyl – znany kurort, w którym na co dzień mieszka około 25 tyś ludzi. Znany z gotyckiego kościoła św. Tomasza przy Bath Street, oraz parku rozrywki Rhyl Children’s Village. Inna atrakcją miasta jest miniaturowa kolej wąskotorowa uruchomiona w 1911, która okrąża tutejsze jezioro
 1. Conwy – cały okręg rozciąga się na 1130 km2 , zamieszkany jest przez 116,5 tyś mieszkańców. 33% terenu zajmuje Park Narodowy Snowdonia. Miasto zamieszkuje społeczność chlubiąca się jednym z najwyższych poziomów znajomości języka walijskiego.
 2. Conwy – samo miasto jest miejscem zamieszkania dla ponad 4 tyś ludzi. Jego nazwa w języku walijskim to połączenie słów „cyn” (szef) i „gwy” (woda). Kusi przede wszystkim zamkiem; Conwy Castle wzniósł Edward I w l. 1283-89, ale druga połowa XVII w. przyniosła mu upadek. Na szczęście ten były klasztor cystersów otoczyła opieką UNESCO.

Conwy Castle na trasie Wales Coast Patk www.szlakiempodrozy.pl

Zamek Conwy; Źródło: Pixabay

 • Najstarszym budynkiem w mieście jest kościół z XIV wieku. Dawniej rezydowało tu opactwo klasztorne Aberconwy, lecz król Edward przeniósł je do Maenan.
 • Most Wiszący Conway otwarto w 1826, co sprawia, że to jedna z pierwszych takich konstrukcji na świecie. Ma długość 99,5 metra kosztując ówczesne 51 tysięcy £. A’propos mostów, jest i piękny most kolejowy – XIX w., z kutego żelaza. Budowa trwała trzy lata i zakończono ją w 1849 roku; nadal użytkowany jest przez brytyjską kolej.

Conwy Bridge WalesCoast PAth www.szlakiempodrozy.pl

Most Conway; Źródło Pixabay

 • Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii – to spore wyróżnienie; w XVI w. czerwonym Quay House do 1900 roku mieszkał pewien rybak. Niestety słuszny wzrost mężczyzny – 1,91 m sprawił że… nie mieścił się w nim, tłukąc głowa w sufit. Władze uznały, że nie nadaje się on do zamieszkania, a potomkowie właściciela nie byli nim zupełnie zainteresowani. Rozmiary domu wynoszą 3,05×1,5 metra. Jego zwiedzanie utrudnia fakt, iż pierwsze piętro zobaczyć można jedynie… stojąc na drabinie.

Najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii w Conway Wales Coast Path www.szlakiempodrozy.plNajmniejszy dom w Wielkiej Brytanii; Źródło: Flickr

 • Aberconwy House – jest wyjątkowy ze względu na swój wiek. W okresie średniowiecza w XV w. dom był świadkiem transakcji jacy zawierali tu przybywający z Anglii kupcy. Na przełomie XIX i XX wieku otwarto w nim hotel. W 1950 roku wpisano go na listę zabytków; dziś mieści się w nim muzeum.

„Na drogach szlaku jest 11 rezerwatów przyrody”

Isle of Angleseyodcinek otwarty w 2006; dystans długości 212 km (132 mil); etap jest de facto pętlą wokół największej wyspy Walii, której początek i koniec wyznacza miasto Holyhead. Wędrówka trwa od 7 do 10 dni, choć rekordzistom zajęło to 4. Na ścieżce można zobaczyć kilka interesujących obiektów jak: port, latarnię morską South Stack; a w Trearddur zajrzeć można na plażę na której usytuowany jest… starożytny grobowiec, odkryty w 2003 roku.

Dostanie się na wyspę wymaga przejścia mostu Britannia Bridge. Co ciekawe jego pierwotnym przeznaczeniem było poprowadzenie linii kolejowej. W 1970 wybuchł pożar, który wymusił przebudowę – powstał więc kratownicowy most, zaś 10 lat później dodano drugi poziom mający umożliwić ruch drogowy. Pierwszy most powstał tu już w 1825 (Menai Suspension Bridge). Trzy lata później do nowego projektu inż George Stephenson zgłosi zastraszenia odnośnie jego wytrzymałości.

W końcu, jego syn 7 lat później zaprojektował nowy, zgodnie z wytycznymi marynarki wojennej. Tak dostosowano go do transportu ciężkich ładunków. Potężny most, otwarty w 1850, ozdobiono czterema lwami – rzeźbami z wapienia. 23 maja 1970 roku został poważnie uszkodzony przez pożar; na szczęście żelazna elementy wytrzymały i wzniesiono nową przeprawę zainaugurowaną w styczniu 1972. Wokół mostu jest niespełna 3,5 tysięczne miasteczko – Menai Bridge.

Brittania Bridge Wales Coast Path Walia www.szlakiempodrozy.pl

Brittania Bridge; Źródło: Flickr

Poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara na wyspie trafić można na:

 • Aberffraw – mała wioskę z zabytkowym kościołem St Beuno’s Church z XII w.

Kościół St. Beuno

Kościół St. Beuno; Źródło: Flickr

 • Cribinau – wyspę, która kusi, gdyż można na nią dojść… pieszo podczas odpływu. Ulokowany na niej kościół swą historię pisze od 1254 roku! Choć jego część została rozebrana, w latach 70. XX w. odbudowano go.
 • Barclodiad y Gawres – to opcja dla odkrywców, w grobowej komorze z okresu neolitu podczas wykopalisk znaleziono w niej skremowane dwa ciała
 • Rhosneigr – wieś, z trzema głównymi plażami; odnajdą się tu amatorzy sportu: pływania, nurkowania, surfingu, pływania na nartach wodnych oraz wędkarze
 • Rhoscolyn – najbardziej wysunięta osada na południe, mająca korzenie jeszcze w starożytnym Rzymie
 • Holyhead – największe miasto w hrabstwie Isle of Anglesey; w którym co ciekawe nie mieszka dużo ludzi. Znajdującą się na Wyspie Świętej mieścinę zamieszkuje nieco ponad 11 tyś ludzi. Charakter miasta wyznacza jego zabudowa – powstała wokół kościoła Cybi’s Church. Jako, że w przeszłości tereny te zajmowali Rzymianie nie sposób nie dostrzec pozostałości – wieży strażniczej na szczycie góry Holyhead. Jest i latarnia morska na South Stack, otwarta dla zwiedzających. Miejscowość przez lata postrzegana była jako przemysłowa, ze względu na port, ale też produkcję aluminium i zakłady hutnicze.
 • Stanley Embankment – odcinek będący nasypem kolejowym, drogowym i rowerowym. Łączy wyspy Anglesey i Holy Island. Budowę drogi kolejowej rozpoczęto tu w 1822 roku, zaś pozyskane tą droga kruszce przeznaczono pod budowę osady. Dziś stanowi świetne połączenie drogowe
 • Cemlyn Bay (Zatoka Cemlyn) – choć leży niedaleko elektrowni atomowej, teren zakwalifikowano jako dobro przyrodnicze. Dziś obejmuje go więc rezerwat przyrody, przez który biegnie właśnie tutejszy odcinek szlaku. Występują tu dziki i różne gatunki ptaków, których skupiska ściągają licznych obserwatorów. Wody wybrzeża kryją ciekawą roślinność morską.
 • Elektrownia atomowa Wylfa – budowa rozpoczęła się w 1963; uruchomiono ją w 1971. Ulokowana na wybrzeżu ze względu na wodę potrzebna do jej chłodzenia. W 2012 wyłączono jeden z dwóch reaktorów; w 2015 wyłączono drugi tym samym zamykając elektrownię. W 2017 skierowano jednak wniosek o… budowę nowej.
 • Cemaes – najbardziej wysunięta na północ miejscowość w Walii; ma port rybacki i plaże. Do tego farmę wiatrową, zaś w pobliżu elektrownię atomowa. W przeszłości znana z produkcji śledzia i cegieł. Ważną postacią dla wioski był David Hughes, który wybudował w 1898 i swój dom „Wylfa Manor” w 1896
 • Llanbadrig – kamieniołomy wapienne i marmurowe; nazwa miejscowości oznacza: „Kościół św. Patryka” więc jest tu… kościół św. Patryka.
 • Amlwch – z ciekawymi klifami; kiedyś pełniła rolę portu, dziś wyłącznie mieścina turystyczna. XVIII w. przyniósł jej rozwój za sprawią kopalni miedzi, a później terminala tankowców, zamkniętego w 1900. Dziś ludzi przyciąga port, wieża zegarowa oraz muzea kopalni miedzi. Obiekty sakralne kościoły: St Eleth. Our Lady Star of the Sea i St Winefrid. Jest i wątek sportowy: dwa kluby piłkarskie i klub wioślarski.
 • Dulas Bay (Zatoka Dulas) – z ciekawą okrągłą budowlą wzniesioną przez Jamesa Hughesa
 • z 1821 w kształcie stożka w której przechowywano żywność dla marynarzy
 • Benllech – to popularny cel urlopów; duża wioska – ponad 3,3 tyś mieszkańców otwarta na wczasowiczów, czego dowodem liczne hotele i miejsca kempingowe
 • Moelfre – nieco ponad 1000 mieszkańców; przyroda – ptaki, morświny. Kamień pamięci upamiętniający poległych w II wojnie światowej; uwagę zwraca kościół anglikański z VII w. z kaplicą z 1829
 • Penmon – wieś kojarzona z klasztorem i XII w. kościołem. Szacuje się, że pozostałości ścian pochodzą z najstarszego budynku chrześcijańskiego w Walii. Okolice wsi stanowią kamieniołomy z których czerpano budulec m.in. dla ratusza i mostów. Klasztor powstał już w VI w., a w XIII zadomowili się tu augustianie. W 1538 zakończył działanie rozkazem króla Edwarda I
 • Beaumaris kusi XIII wiecznym zamkiem, oraz promenadą
 • Llandegfan – wieś z ciekawym budynkiem Bryn Mel Manor, pochodzącym z 1899 roku. Kompleks zajmujący 4 km2 należał do właścicieli floty liniowców White Star. W kolejnych latach służył za dom opieki, zaś teraz pomimo ambitnych planów stworzenia apartamentów niszczeje

„Wales Coast Path  pierwszy tego rodzaju inwestycja, której bieg wytycza linia brzegowa”

 

Menai, Llŷn & Meirionnydd

Ceredigion Coast Path – wije się wzdłuż wybrzeża zatoki Cardigan od Ynyslas, do samego miasteczka Cardigan. 105 km odcinek, znany był amatorom pieszych wycieczek już wcześniej. Przyłączenie do WCP w połowie 2008 pozwoliło wypłynąć na szersze wody.

Różnorodność – to słowo idealnie oddaje tutejszy krajobraz. Są więc piaszczyste wydmy, wysokie klify i jaskinie morskie. Zaś niepododawany nich niewielkie wioski. Tylko, żeby zyskać odpowiedzi timing – spacer linią brzegową w odpowiednim czasie, daje szansę zaobserwowania delfinów. Nie wolno więc zapomnieć o lornetce!

Odcinek podzielony jest na 11 sekcji. Najdłuższy liczy prawie 19, najkrótszy niecałe 2,5 kilometra. Co istotnie Ceredigion Coast Path jest dosyć trudnym odcinkiem, pełno tu falistych ścieżek z którymi problem mogą mieć ludzie mniej wysportowani. Władze stanęły jednak na wysokości zadania, czego efektem dostosowanie części drogi do osób poruszających się na wózkach. Okoliczni mieszkańcy w pobliżu szlaku lubią rozstawić koce organizując rodzinne pikniki. W Górach Kambryjskich biją źródła potężnych rzek, które spływają różnymi ujściami do morza.

Promenady Aberporth, Aberaeron, Aberystwyth i Borth torują drogę do wspaniałych klifów. W ramach celebrowania „Roku Przygody” w 2016 zarządzający tym odcinkiem promowali w szczególności przejażdżkę najdłuższą kolejką liniową w Wielkiej Brytanii! Odcinek ten popularny jest wśród rodzin z dziećmi, gdyż oferuje możliwość licznych atrakcji i placów zabaw dla najmłodszych, oraz kawiarnie dla starszych.

Nad brzegiem zatoki Cardigan, w 13-tysięcznym Aberystwyth w XIII w. wzniesiono edwardiański zamek. Miasteczko jest także miejscem, w którym 1/3 autochtonów porozumiewa się językiem walijskim. Tutejszy port wniósł wielkie wiano do rozwoju gospodarki, dzięki przemysłowi stoczniowemu i eksporcie rud żelaza.

W okolicy Castell Bach, około 300 r. istniała celtycka osada po której pozostały niewielkie stanowiska obronne. Między Ynyslas i Borth ulokowany jest „Zanurzony Las”. Ziemia na której dawno temu strzelały w powietrze drzewa, dziś odkrywana jest przy odpływie. Wynurzają się wówczas pozostałości sosen, dębów czy olch.

Garść statystyk o szlaku Wales Coast Path

W 2015 roku ukazał się raport: „ The Wales Coast Path Visitor Survey 2015. The Economic Impact of Coastal Walking in Wales 2014” ukazujący dane dotyczące turystów i tego, jaki wpływ wywarli na gospodarkę kraju.

W 2014 roku na walijskie wybrzeże napłynęło niemal 43,5 milionów turystów z czego 37,8 to osoby dorosłe, w czasie całego pobytu wydali oni 547 milionów £.

51,3 średni wiek korzystających ze szlaku w latach 2011-13
4,63 £ średnie wydatki na całym szlaku na jedną osobą
6,90 £ średnia wydatków na odcinku Zatoki Camerthen i Gower na jedną osobę
15,63 £ średni koszt całej podróży (bez cen noclegu)
74,11 £ średni koszt całej podróży włącznie z zakwaterowaniem
61% osób przybywa na trasy szlaku na zaledwie jednodniową wycieczkę
15% użytkowników pokonuje sekcję North Coast Path na rowerze
25% wszystkich ludzi nocuje na kempingach lub w kamperach
93% przybywających szlak przechodzi go pieszo (licząc wszystkie odcinki)

 

 


 

Dystanse Walec Coast Path:
– 2,9 mili – średni odcinek pokonywany przez ludzi Najwięcej mil ludzie pokonują na odcinku
– 4,3 mili średnio pokonuje maszerujący odcinkiem North Coast (największa średnia)
– 1,9 mili średnio maszerują śr. ludzie po odcinku Anglesey (najniższa średnia)
– 11,3 mili – rowerzyści pokonywali średnio

Długość marszu:

– 14,861 ludzi – wycieczki na ponad 3 godziny
– 22,630 – wycieczki trwające krócej niż 3 godziny

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
look at this site centralnewsmagazine.com
look at this site centralnewsmagazine.com
1 rok temu

This is a great blog.