Vaduz www.szlakiempodrozy.pl

W mikroświecie Vaduz

Oficjalnie Vaduz nie ma statusu miasta, podobnie zresztą jak reszta miejscowości na terenie tego księstwa. Ot, jest po prostu gminą. I pomyśleć, że to stolica Liechtensteinu.

A wszystko zaczęło się w 1699 r. kiedy majątek Schellenberg nabył Jan Andreas von Liechtenstein. 13 lat później poszerzył swe włości o małą osadę – Vaduz.

Aktualnie większość ludzi przybywa do Vaduz trochę pokręcić się po mieście i ruszyć z powrotem, zostawiając w pamięci przyjemne wspomnienia. Pytanie tylko, czy krótkie zerknięcie na zamek Vaduz (Schloss Vaduz) wystarcza. No cóż… Musi. Od czasu, gdy w 1938 r. stał się siedzibą rodziny książęcej, nie a bowiem możliwości, aby zatopić się w jego komnatach. Mimo to i tak stanowi najbardziej charakterystyczny widok w całym państwie. Wszak stroi na wzgórzu.

I pomyśleć, że już w XII w. postanowiono zbudować twierdzę, z której bronić będzie można obszaru. Część murów pozostała z tego okresu do dziś, choć trzeba pamiętać, że zakończona w 1920 r. trwająca szesnaście lat (!) renowacja i późniejsza rozbudowa sporo zmieniła w architekturze zamku. Można wręcz uznać, że go uratowała, gdyż zaczął przeobrażać się w ruinę. Wśród historyków panuje opinia, iż pierwszym mieszkańcem zamku był niejaki Hartman III von Werdenberg-Sargans-Vaduz, który po tym jak rodzina podzieliła swój majątek otrzymał hrabstwo Vaduz. Tak miejsca na lata stało się rezydencją późniejszych panów hrabstwa.

Zamek Vaduz Liechtenstein www.szlakiempodrozy.pl

Zamek Vaduz Liechtenstein; źródło: Flickr

Jakby co to zamek w Vaduz, otwarty jest tylko w jeden dzień w trakcie całego roku. 15 sierpnia, czyli dzień w którym w księstw ie obchodzone jest Święto Narodowe Liechtensteinu zamek staje otworem przez zwiedzającymi.

Tak naprawdę to większość najważniejszych adresów 5 tyś Vaduz mieści się przy jednej, głównej arterii miejskiej. Ul. Städtle kusi wieloma miejscami bez których wizyta w stolicy Liechtensteinu nie będzie kompletna.

Katedra św. Floryna Vaduz www.szlakiempodrozy.pl

Katedra św. Floryna Vaduz; źródło: Wikipedia

Wnętrze katedry św. Floryna w Vaduz Liechtenstein www.szlakiempodrozy.pl

Wnętrze katedry św. Floryna w Vaduz Liechtenstein; źródło: Wikipedia

Warto więc zacząć od katedry św. Floryna, która stanowi niejako jej początek. Jest działem Friedericha von Schmid, architekta rodem z Austrii. Zbudowana w 1873 r. , jako zwykły kościół wykorzystując fundamenty starej, sięgającej czasów średniowiecza świątyni. Aktualnie jest najważniejszym katolickim kościołem w księstwie. Warto zerknąć na jaj wieżę i widoczne w oknach witraże. Spoczywają w niej dawni prominenci, w tym:

 • książę Franciszek Józef II i jego żona hrabina Georgina von Wilczek
 • książę Franciszek Józef „Wenzel”
 • księżniczka Elżbieta Chartoltta
 • książę Karl Aloys
 • księżniczka Elżbieta Maria

Kościół podniesiono do rangi katedry w 1997 r.

Na Aeulestrasse  znaleźć można Teatr Książęcy, mała scena z ekranem kinowym na którym wyświetlana jest produkcja w formie wirtualnej wycieczka po zamku Vaduz.”

Wokół instytucji

Był 1872 r. kiedy miejscowi lekarze St. Florinsgasse 3 wznieśli dom, urządzając w nim swe gabinety. Adaptując piętra na swe mieszkania Karl i Albert Schädler gruntownie zadbali to, by wpadał w oko. Tak w środki zaroiło się od klasycystycznych elementów.

Ale Schädler House na nie zrobił wrażenia na kolejnym właścicielu parceli. Seraphin Pümpel zapragnąć mieć okazały dom z otwartymi tarasami. Z czasem do nieruchomości dobudowano pralnie i stajnie. Gmach w 1968 r. przejął skarb państwa urządzając w nim różne urzędy. Remont z 1995 r. posłużył nie tylko odnowieniu domu, ale i pozbyciu się nieestetycznych już pomieszczeń gospodarczych i samej stajni. Ot, całkiem przyjemny widok…

Wielu ludzi na ulicach się tu nie dojrzy. No ale przecież mieszka tu niespełna 5700 osób. Ów brak tłumów wynagradza kolejny wartościowy element miejskiej struktury. Mimo, że Liechtenstein państwo jest księstwem, decyzje podejmuje tu parlament. Jego gmach wypełniający Peter-Kaiser-Platz jest działem Hansjörga Göritza. Wiecie, że do jego wzniesienia użyto aż miliona cegieł?! Ale plany były zupełnie inne. Rządzący chcieli nowej, naprawdę, okazalej siedziby ale pomysł odrzucili w referendum mieszkańcy.

Parlament Liechtenstein Vaduz www.szlakiempodrozy.pl

Parlament Liechtenstein Vaduz; źródło: Flickr

Obchodząc ratusz można rzucić okiem na inne ważne instytucje. Już pal licho Landesarchiv – miejscowe archiwum. Ale jeśli szukać najbardziej charakterystycznej siedziby urzędzików miejskich to Landtagsgebäude w Vaduz z pewnością znajdzie się na czołowych miejscach. Oto dowód: stosunkowo nowy, bo otwarty w lutym 2008 r. został zbudowany kasztem 38 mln franków szwajcarskich. Trzy częściowy kompleks składa się z:

 • Sali Plenarnej – w której odbywają się obrady parlamentu krajowego; jest wysoka na na… 19 m!
 • Długiego Domu – z salami konferencyjnymi i pomieszczeniami dla deputowanych, biblioteką i restauracją
 • Podziemnego garażu pod Peter-Kaiser-Platz i sali dowodzenia wykorzystywanej do koordynowania działań w czasie katastrof

Winnice w Vaduz www.szlakiempodrozy.pl

Będąc w Vaduz warto zwiedzić Hofkellerei – winnice książęce na Feldstrasse; źródło: Wikipedia

Vaduz dla turystów

Nie do wiary, że te ściany pamiętają jeszcze 1438 r. Wówczas jednak w dzisiejszym Landesmuseum Liechtenstein (Muzeum Narodowym) bardziej słychać było dźwięk głośnych rozmów i nieskrępowanego śmiechu, niż… obecną, niemal nabożną cieszę kontemplacji sztuki. Karczma ściągała tu bowiem multum ludzi. Z czasem przeznaczenie miejsca gwałtownie się zmieniało, najpierw za sprawą urządzenia tu siedziby rządu, a obecnie muzeum.

Obfite zbiory dotykające tak różnej tematyki jak przeszłość państwa, jego kultura, ale i elementy przyrodnicze i krajobrazowe zapełniają trzy gmachy. W 42 pomieszczeniach urządzono wystawy, opierające się o kilka zagadnień:

 1. archeologiczną – ze zbiorami pozyskanymi w trakcie wykopalisk na terenie Liechtensteinu
 2. wojskową i religijną – ukazująca jak bronili się przed najeźdźcami miejscowi na przestrzeni lat jednocześnie ściśle przestrzegając chrześcijańskiego stylu życia dowodzi temu m.in. tkanina z 24 scenami z Biblii z malowidłami z 1612 r..
 3. świąteczną – z elementami w postaci organizowanych festiwali i imprez
 4. polityczną – odnosząca się do racji między władza a poddanymi
 5. zwierzęcą – z ukazaniem bogactwa siedlisk zwierząt w dolinie Renu, górskich ostępach Alp.

Landesmuseum Liechtenstein Vaduz www.szlakiempodrozy.pl

Landesmuseum Liechtenstein Vaduz; źródło: Flickr

Krótkie zerknięcie na Schweizer-Brunnen już można pałaszować po wnętrzu miejscowego Biura Informacji Turystycznej Liechtenstein Center. Jeśli szukacie u unikalnymi pamiątkami, to nie możecie go pominąć!

Wiedzieliście, że to małe państewko słynie z wydawania oryginalnych, pełnych kolorów znaczków? I, o dziwo, latami czerpało z tego niemałe zyski. Dowodem na dawną potęgę tutejszych producentów jest Muzeum Znaczków Pocztowych Liechtensteinu (Briefmarkenmuseum) – na Stadtle 37. Zgromadzono tu okazy wydawane od 1912 r., a i zapoznanie się z przeszłością dotyczącą krajowej działalności pocztowej, może okazać się interesujące. -Link: https://www.landesmuseum.li/de/postmuseum/museum/dauerausst

Ale i sam gmach placówki jest ciekawy. Engländerbau, jak go tu nazywają zbudowano w l. 1933-34:

Muzeum Znaczków Pocztowych Vaduz Briefmarkenmuseum www.szlakiempodrozy.pl

Muzeum Znaczków Pocztowych Vaduz Briefmarkenmuseum; źródło: Wikipedia

Jeśli ktoś szuka w Vaduz ciekawego obiektu kulturalnego, to z pewnością Kunstmuseum nie może pominąć. Zajmujące ciekawy budynek na Städtle 32, który zbudowano z kamieni bazaltowych, wydobytych z doliny Renu mieści się Państwowa Galeria Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. Z tego względu prócz wystaw opartych o elementy sztuki nowoczesnej ciekawe są zbiory kolekcji zgromadzonej przez lata przez tutejszych książąt.

Okazy w postaci obrazów i rzeźb sukcesywnie zaczęto zbierać po tym, jak w 19587 r. pierwsze okazy sprezentowały nowej placówce władze państwowe. W 2000 r. wykorzystując fakt wejścia w nowe tysiąclecie uznano, że placówka potrzebuje bardziej okazałej siedziby. Nowoczesne wnętrza ściągają dziś wielbicieli sztuki, chętnych zerknąć na prace takich artystów jak Picassa, Gauguina, czy Kandinsky’ego, oraz sztuką flamandzką, holenderską i angielską, głównie XIX w.

Kunstmuseum Liechtenstein w Vaduz www.szlakiempodrozy.pl

Kunstmuseum Liechtenstein w Vaduz; źródło: Flickr

Był 1932 r. kiedy w zajmującym powierzchnię 17,3 km² Vaduz zaczęto myśleć o nowym ratuszu. Ale łatwo nie było, powstały projekt zakąszał, iż koszty dla Vaduz będą horrendalne. Dość przywidzieć, że suma stanowiła trzykrotność… rocznych dochodów miasta! Co więc zrobili ludzie? Zaaprobowali go, biorąc na siebie nie lada wyzwanie. Otwarty 19 listopada 1933 r. stanowiący inwestycję na ogrom skalę jednocześnie stał się siedzibą banku, poczty oraz stowarzyszeń miejskich.Ratusz w Vaduz Liechtenstein www.szlakiempodrozy.pl

Ratusz w Vaduz Liechtenstein; źródło: Flickr

Vaduz - Ratusz www.szlakiempodrozy.pl

Vaduz – Ratusz; źródło: Flickr

Freski na ratuszu w Vaduz www.szlakiempodrozy.pl

Freski na ratuszu w Vaduz; źródło: Flickr

Chcąc jakoś nawiązać do branży winiarskiej postanowiono ozdobić go freskiem z postacią św. Urbana, byłego papieża a zarazem – patrona winiarzy. Podobna tematyka występuje zresztą na frontowej balustradzie. Mimo tego, pierwsze co rzuca się w oczy to kamienna rzeźba z miejskim herbem, widoczna nad wejściem. Ale został on dodany dopiero w 1978 r. kiedy to de facto miasto doczekało się powstania tarczy.

W 1719 r. decyzją ówczesnego władcy Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego Vaduz oficjalnie ogłoszono księstwem, formalnie dowodząc jego niezależności. W 1806 r. ogłoszono pełna suwerenność. Ale kończąca się era Napoleona i słynny Kongres Wiedeński ponownie wepchnęło księstwo w ramiona Związku Niemieckiego. Stan utrzymał się do 1866 r. kiedy to ostatecznie stało się wolnym państewkiem.”

Nieoczywiste Vaduz

Drewniany most Alte Rheinbrücke swój początek bierze w 1901 r. Otwarta wówczas 135 m dł przeprawa do dziś pozostaje oryginalnym elementem miasta Vaduz. Dość powiedzieć że to jedyny zachowany most z drewniany nad Renem! Niestety nieoryginalny, gdyż w 1927 r. runęła tama w Schaan i trzeba go było odbudować. Poruszać się nim nie możną kierujący samochodami i motocyklami z czego skrzętnie korzystają rowerzyści.

Poza centrum – Mitteldorf i zamek Schalun

Dzielnica Mitteldorf wypełniona jest brukowanymi uliczkami przy których widać stare domy. Perełką w tej okolicy jest niezwykły Czerwony Dom. XIV w. Rotes Haus zdobi okazała wieża z kamienia. Pojawił się w krajobrazie Vaduz w 1338 r. i od początku istnienia jego nazwa nawiązywała do bary ścian. W 1807 r. nabyła go rodzina Rheinberger., a artysta Egon Rheinberger rozbudował go na początku XX w. Dom należy do pewnej rodziny od 1807 r. przez co nie jest możliwe zwiedzanie. Działa przy nim winnica głębokiej czerwieni, ładnej kamiennej wieży i dołączonej winnicy.

Alte Rheinbrucke Vaduz, czyli Stary Most Vaduz www.szlakiempodrozy.pl

Alte Rheinbrücke – Stary Most Vaduz; źródło: Flickr

Zakończyć wizytę można nieco za centralnym terenem Vaduz w zamku Schalun. A właściwie jego ruinach, które miejscowi zwą dziś „Wildschloss”, tj. Dzikim Zamkiem. Wśród pozostałości XII w. budowli archeologowie znaleźli artefaktu ze epoki . W XVIII w. stał się własnością księcia regwnta Liechtensteinu, zaśod 1933 r. należy do władz miejskich. W najlepszym stanie ostała się wielka sala.

Ruiny zamku Schalun Liechtenstein www.szlakiempodrozy.plRuiny zamku Schalun Liechtenstein; źródło: Flickr

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments