Limassol. Larnaka. www.szlakiempodrozy.pl

W cypryjskich stronach. Limassol i Larnaka.

Ale nadszedł XVIII w. i z każdym rokiem budowla, by w końcu zostać porzucana ostatecznie na pastwę losu. Wreszcie nowy pomysł na niezwykłe mury przedstawili Brytyjczycy, organizując w nim więzienia, a z czasem także szubienicę, którą wysyłano na drugi świat skazanych na śmierć. Bezsprzecznie wypuczenie do ruiny zamku było by niepowetowaną stratą. Na szczęście powstanie niepodległego Cypru sprawiło, iż władze zamarzyły o tym, by zamek stał się popularną miejscówką. Tak założono tu muzeum, z pozostałościami z epoki pierwszych chrześcijan, ceramiką rodem ze średniowiecza i pozostałościami po epoce Bizancjum. Zaś dziedziniec przekształcono w miejsce wystawiania sztuk teatralnych.

Zamek w Larnace – Zamek Larnaka Cypr www.szlakiempodrozy.pl

Zamek w Larnace – Zamek Larnaka; źródło: Flickr

Wiecie, że całkiem niedaleko fortu mieści się widać przebudowany z katolickiego kościoła Św. Krzyża Wielki Meczet (Cami Kebir)? Wiele wskazuje na to, że był premierowym islamskim miejscem kultu na Cyprze!

A skoro o muzułmanach mowa… Sam, tutejszy turecki fort powstał w 1605 r., o czym informuje widoczny na nim napis.

Fort Larnaka www.szlakiempodrozy.pl

Fort Larnaka; źródło: Needpix

W pierwszych latach XX w. Brytyjczycy urządzili w nim więzienie, a dziś w jego wnętrzu mieści się Muzeum Średniowiecza. Przechadzając się po trzech salach zerknąć można na pozostałości pierwszych lat szerzenia się chrześcijaństwa, średniowieczną ceramikę sięgająca XII w. i XVI w. miecze, oraz armaty należące do osmańskiej armii.

Główna ulica ciągnie się wzdłuż nabrzeża. Leoforos Athinon, przekształcająca się później w Odos Ankara łączy łączy fort z portem, tworząc na pewnym odcinku efektowną promenadę z palmami.”

Strefę sacrum w Larnace uosabia Cerkiew św. Łazarza (Agios Lazaros). W krypcie powstałego w IX w kościoła, po prawej stronie ołtarza złożono ciało słynnego Łazarza, którego wg Pisma Św. wskrzesił Jezus. Mężczyzna udał się później na Cypr, gdzie pełnił funkcję biskupa, posługując trzy dekady. Gdy w 890 r. odkryto sarkofag z wyrytą inskrypcją ”Lazaruz”, stało się jasne, że miejsce stanie się wyjątkowe. Nic dziwnego, że wkrótce potem papież Leon VI nakazał zbudowanie tu kościoła.

Ten popadł w ruinę w XV w. Rządcy miastem Turcy w 1570 r. przerobili go na meczet, ale 19 lat później krzyżowcy odbili kościół muzułmanom. Tak rozpoczęto się prace, które pozwoliły go przebudować nadając mu barokowego sznytu i w efekcie urządzić w nim prawosławny kościół. Wspomniany styl przezierał głównie z dzwonnicy, rzeźbionego ikonostasu i korynckich końcówek kolumn, podtrzymujących dach.

Agios Lazaros, czyli cerkiew św. Łazarza Larnaka www.szlakiempodrozy.pl

Agios Lazaros, czyli cerkiew św. Łazarza Larnaka; źródło: Flickr

Nie da się ukryć, że w Larnace atrakcji jest zatrzęsienie. Gdy Cypr zajęli Turcy Larnaka, mimo iż nie była stolicą wyspy stanowiła siedzib zagranicznych placówek. W 1974 r. port lotniczy w Larnace stał się głównym lotniskiem w kraju. Tak szerzej znane stały się m.in. pochodzące z VIII w. katakumby kościoła Agia Faneromeni, które dziś kryją się pod zbudowaną w 1907 r. nową świątynią. Szczęśliwie podziemia udało się uratować przez co do dziś można zejść poniżej poziom gruntu i zerknąć na wykuty w skale grobowiec. Dwukomorowe miejsce spoczynku użytkowana już była przez Fenicjan, którzy wierzyli w nadprzyrodzone właściwości miejsca. Do dziś zresztą wierzący w to chorzy trzykrotnie obchodzą dawne miejsce spoczynku, zostawiając swoje ubrania, bądź odcięte kosmyki włosów.

Podobnie jak katakumby, tak i willa rodziny Pieridesów to jeden z najbogatszych historycznie adresów w mieście. Kolonialna rezydencja mieści dziś Muzeum Pieridesa. Prywatna placówka, założona przez z archeologa Demetriosa Pieridesa wypełnia jest eksponatami od czasów kamienia łupanego do średniowiecza. Co istotne jej istnienie zaważyło później na przetrwaniu cypryjskich znalezisk archeologicznych, które w ogromnej liczbie w czasie okupacji tureckiej były sprzedawane za granicę. Jednymi c cenniejszych eksponatów jest zbiór map, zarówno samego Cypru, jak i położonego na wschodzie wybrzeża.

Zbiory Muzeum Pierides Larnaka www.szlakiempodrozy.pl

Zbiory Muzeum Pierides Larnaka; źródło: Flickr

Pierides Museum Larnaca www.szlakiempodrozy.pl

Muzeum Pierides Larnaca; źródło: Wikipedia

Relikty przeszłości Larnaki

Miasto w przeszłości wielokrotnie niszczono i odbudowywano. Pierwsza osada sięgająca czasów XIII w. p.n.e. została zniszczona ok. 1200 r. p.n.e. Drugie miasto założyli Mykeńczycy, wznosząc nową świątynię, hutę miedzi i brązu. Z tego okresu udało się odnaleźć rzeźby i przedmioty z kości słoniowej i czaszki byków. Ok 1075 r. po trzęsieniu ziemi miasto było praktycznie niezamieszkane. Trzecie miasto powstało po tym jak zjawili się tu Fenicjanie, budując świątynie bogini Astarte i zakładając wielki port.

Zważywszy na okoliczności, czyli multum istniejących na terenie Cypru pozostałości z dawnych epok, śmiało można że wizyta w Muzeum Archeologicznym, nie będzie czasem straconym. Półki uginają się tam od pozostałości sięgających czasów neolitu i brązu. Nie zabrakło tez elementów z epoki starożytne Gracji i Rzymu.

Eksponaty Muzeum Archeologicznego w Larnace Cypr www.szlakiempodrozy.pl

Eksponaty Muzeum Archeologicznego w Larnace Cypr; źródło: Flickr

W zbiorach znaleźć można atraktory egipskie, mykeńskie i fenickie, czy perskie. Wśród zbiorów wyróżnia się kolekcja nożu z krzemieni, biżuterii, kamiennych naczyń i wizerunków bożków. Do tego figurki z terakoty ukazujące konie i jeźdźców wraz z rydwanem czy wykonana z wapienia głowa mężczyzny z diademem zdobionym rozetami pochodząca z ok. 550-525 r. p.n.e. No i stela grobowa naśladująca kształtem kwiatu lotosu. Ale najciekawszym elementem są bodaj szczątki człowieka z epoki neolitu, pochowanego w pozycji płodowej i obciążonego sporo ważącym kamieniem młyńskim.

„Sąsiadujący z muzeum klasztor św. Józefa powstał w 1848 r. po tym jak wysłane z Francji zakonnice założyły szkołę, dla dzieci szkoląc późniejsze pokolenia dziewcząt w kierunku pielęgniarskim.”

Stojący nieopodal brzegu słonego jeziora w Larnace meczet Hala Sultan Tekke tak naprawę nie jest jedynie miejscem modlitw miejscowych muzułmanów. Stanowiąc kompleks złożony z miejsca modłów, minaretu i cmentarza. Ludzie powiadając tu, że Został zbudowany w 1760 r. przez derwisza Sheikh Hasanaem jako niewielką kapliczkę wokół Umm Haram, która zginęła tu w 647 r. spadając z konia uciekając przed arabskim najazdem. Choć tu i ówdzie usłyszeć możne jeszcze ze Mam Foto: Hala Sultan Tekke – meczet w Larnace; źródło: Flickr

Tu gdzie wycieczka ma swój początek i koniec

No dobrze, ale jak najlepiej się dostać do Larnaki? Oczywiście samolotem! Międzynarodowy Port Lotniczy otwarto w 1975 r., po tym jak rozbudowano istniejące miejsce startów i lądowań. Z racji zwiększenia ilość turystów przybywających na wakacje na Cypr lotnisko w 1998 r. rozbudowano o nowi terminal, do którego podciągniętą nową drogę. Starą część przekształcono w centrum dla lotów cargo oraz miejsce przyjmowania delegacji szefów państw i rządów ze świata. Przed pandemią, rocznie odprawiało 8,2 mln pasażerów.

Lotnisko Larnaka Cypr www.szlakiempodrozy.pl

Lotnisko Larnaka; źródło: Flickr

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments