Torre Entel Santiago Chile www.szlakiempodrozy.pl

Torre Entel w chilijskim Santiago

Skrzyżowanie Alameda del Libertador Bernardo O’Higgins i Amunátegui, w chilijskiej stolicy Santiago. Właśnie tu pnie si w górę jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Ameryki Południowej – wieża komunikacyjna Torre Entel.

Geneza jej postania nierozerwalnie łączy się z rozwojem technologii. Wieża zbudowana przez „Empresa Nacional de Telecomunicaciones S.A”. – przedsiębiorstwa zajmujące się świadczeniem usług telekomunikacyjnych na terenie kraju miała zagwarantować głównie praktyczne rozwiązanie dotychczasowych problemów.

A wszystko przez trzęsienie ziemi z 1960 r. Dotkliwe skutki katastrofy, okupionej zniszczenie, sporej części infrastruktury telekomunikacyjnej na obszarze kraju, nie mogło przejść bez echa. Władze doskonale zdawały sobie sprawę, że konieczne jest wdrożenie systemu, który w przyszłości nie byłby tak czuły na katastrofy naturalne. Pamiętając o tym powstał projekt „Torre Entel” cuda zbudowanego w technologii, która nadała jej maksymalnej „sztywności”, zabezpieczającej konstrukcję podczas wstrząsów do siły 8 stopni w skali Richtera.

„Palmę pierwszeństwa w wysokości Torre Entel dzierżyła przez 22 lata, do czasu otwarcia wieży Wieży Telefónica.”

Jednak aby było to możliwe wieża musiała znacznie górować nad okolicznymi budynkami. To zaś sprawiało, że konieczne jest przyjęcie specyficznej formy – swoistego wału. Wysokiej, a zarazem „cienkiej” konstrukcji.

Nowa technologia przesyłająca sygnał za pomocą fal stację naziemną miała w leżącym 100 km od stolicy Longovilo. Centralny węzeł komunikacyjny wzniesiono jednak w Santiago tworząc Narodowe Centrum Telekomunikacji, potocznie znane pod pojęciem Torre Entel.

Wieża Torre Entel Santiago Chile www.szlakiempodrozy.plWieża Torre Entel Santiago Chile; źródło: Flickr

Budowa Torre Entel

Opracowaniem planu zajęła się czwórka architektów:

  • Carlos Alberto Cruz Claro
  • Jorge Larraín Latorre
  • Ricardo Labarca Fernánde
  • Daniel Ballacey Frontaura

Przeniesione na papier plany zaczęli wdrażać dwaj bebewuerowiec Rodrigo Flores Álvarez i Mario Canales Adria.

Był 1 lipca 1970 r. kiedy na pusty plac zaczęto zwozić potężne ilości betonu, stali i aluminium. Wkrótce rozpoczęto pace mające stworzyć coś na wzór londyńskiej Post Office Tower. Ale to musiało potrwać.

Ostatecznie 30 sierpnia 1974 r. budowa sięgnęła swego szczytu, czego przejawem było zamontowanie kratownic. Ale prace trwały nadal, wszak trzeba jej nadać było telekomutacyjnej funkcji.

Wreszcie nadszedł 17 grudnia 1974 r. Otwierana wówczas nowoczesna wieża, swymi 18 piętrami wpisała się do annałów chilijskiej architektury, jako najwyższa konstrukcji na terenie tego południowoamerykańskiego kraju.

Torre Entel w liczbach:

Średnica: 22 m
Wysokość: 124,7 m
Powierzchnia: 1643 m2
Objętość: 9000 m3
Ilość betonu: 2700 m3
Waga samych fundamentów: 2000 t
Waga całkowita: 8620 t

Przystosowując wieżę do jej głównej funkcji 8 września 1975 r. pracownicy zamontowali dwie wielkie anteny satelitarne. Dalsze prace prowadzone od grudnia do kwietnia kolejnego roku. pozwoliły uruchomić nadawanie sygnału telefonicznego. Tak Torre Entel stała się jednym z najważniejszych elementów chilijskiego systemu komunikacyjnego, co zostało poparte włączeniem jej w system stacji naziemnej łączności satelitarnych w Longovilo.

Z czasem dla mieszkańców Chile stała się swoisty symbolem stolicy. Miejscowi często umawiają się właśnie na spotkania pod wieżą, zaś dla turystów stanowi idealny punkt służący określeniu swej pozycji.

Wieża Torre Entel i jej okolica Santiago Chile www.szlakiempodrozy.plWieża Torre Entel i jej okolica; źródło: Flickr

Taras widokowy i ogromny ekran na Torre Entel

Dziś, co zrozumiałe wieża wyposażona jest w taras widokowy, z którego rozpościera się widok panorama ca całe Santiago. Urządzony na 83 m wysokości, oferuje taki widok:

Panorma Santiago z tarasu widokowego Torre Entel www.szlakiempodrozy.plPanorma Santiago z tarasu widokowego Torre Entel; źródło: Flickr

Szczególnym wydarzeniem w historii obiektu był Sylwester 2009 r. Wraz z końcem roku wieża wzbogaciła się o największy wówczas wyświetlacz LED na terenie Ameryki Południowej! Ekran ma imponująca pow. 320 m2. Wyświetlane są nim aktualne informacje oraz dane dotyczące pogody.

Świętowanie nadejścia Nowego Ruku pod wieżą Torre Entel w Santiago www.szlakiempodrozy.plW Sylwestra 1992 r. na wieży po raz pierwszy na umieszczono środki pirotechniczne. Odtąd kolorowy pokaz gromadzi w okolicy tłumy, którzy witają Nowy Rok wpatrując się w kolorowe wybuchy na niebie.

Z budowlą wiążą się jednak także znacznie mniej przyjemnie wydarzenia. 12 listopada 2019 r. w trakcie w stolicy Chile wieża została splądrowana i zdewastowana.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *