Stanowiska archeologiczne wyrozniajacy szlakiempodrozy.pl

Teuma – skarby przeszłości Vanuatu

Na jednej z należących do Oceanii wysp Vanuatu nastąpiło wielkie poruszenie. Mężczyzna siedzący za kierownicą ogromnego spychacza, za pomocą którego wydobywał krewetki nagle zatrzymał maszynę. Tak pokrótce można opisać powstanie tego co dziś znane jest jako stanowisko archeologiczne Teuma.

Wpatrując się w wybrany piach wiedział, że oto tutaj na południowym brzegu lądu, wszystko się zmieni. O ile jeszcze małe elementy ceramiki nie robiły wielkiego wrażania, o tyle wystające z piachu kości zwiastowały nie lada odkrycie. Istotnoe, początek 2003 r. odmienił oblicze okolicy.

Wkrótce na na wyspie Efate, stanowiącej dziś najbardziej zaludniony skrawek lądu w tym rejonie Pacyfiku, zjawili się Matthew Spriggs i Stuart Bedford. Archeologowie nie potrzebowali wiele czasu, by uznać leżący ledwie 800 m teren za wyjątkowy. Do rozwiązania pozostała zagadka: jakoe keszcze tajemnice z dawnych czasów odsłobi przed badaczami, prawie nienaruszona ziemia.

Skarby stanowiska archeologicznego Teuma

Tak okazało się, że na owej wyspie, zajmującej 899,5 km2 terenu zlokalizowany jest najstarszy cmentarz pośród wszystkich wysp Oceanu Spokojnego! Wkrótce nadzwyczajnego charakteru znalezisku dodała jego wielkości. Dość powiedzieć, że 60 odnalezionych tu grobowców sprawiło, z z miejsca, nekropolia stała się drugą największą spośród odnalezionych takich na świecie. Badacze dowiedli bowiem, iż szczelinach skalnych składano ciała zmarłych już 3200 lat temu! Niemal wszystkie z odnalezionych, owiniętych matami elementów, należą do członków reprezentujących starożytna kulturę Lapita. Ale nie tylko, bowiem spośród licznych szczątek udało wyodrębnić się części należące do czterech osób, które przybyły na wyspę.

Stanowisko archeologiczne Teuma leży na wysokości ledwie 8 m n.p.m.”

W rezultacie skrupulatnie prowadzonych prac, na zajmującym jakieś 10 km2 obszarze, specjaliści z zakresu archeologii znaczne poszerzyli spektrum działania. Tak dowiedli, iż wyróżnikiem tutejszych mogił, jest obecność wyjątkowej czerwonej ceramiki, pokrytej wymyślnymi wzorami, oraz elementów biżuterii z muszli. Wykopaliska pozwoliły również znaleźć imponująca kolekcję starożytnych naczyń, głównie garnków.

Co więcej, zmarli podczas dawnych uroczystości pogrzebowych składani byli do ziemi przeróżnych pozycjach. Ale i to nie wszystko. Dowiedziono, że miejscowe plemiona, jakiś czas po pogrzebach odkopywały groby wyciągając z nich jeden element – czaszki. A w ich miejsce składano stożkowe pierścienie.

Ceramika z wykopalisk na stanowisku Teuma Vanuatu www.szlakiempodrozy.plCeramika z wykopalisk na stanowisku Teuma; źródło: Wikipedia

W 2004 r. prace archeologiczne obejmowały już osiem obszarów na których prowadzono wykopy. Najciekawsze były jednak zdecydowanie trzy z nich:

  1. O wymiarach 1×1 m w najniższym punkcie całego stanowiska, zlokalizowany najbardziej na północ wyspy.
  2. Wykop 4 × 1 m z mnóstwem ceramiki i kości ludu Lapita
  3. Na zachodnie i wschodzie wyspy; wypełniony łupinami skorup, resztkami fauny, koralowcami oraz kamieniami w postaci bazaltu i ceramiki; także tu odkopano miejsca pochówków.

W 2016 r. naukowcy bazując na badanach genetycznych skonali kolejnego odkrycia. Wyodrębniając z kości kod DNA dowiedli wątpliwość, iż odnalezione szczątki należą do ludzi, którzy zamieszkiwali tę wyspę w 3110 – 2710 r p.n.e.

Sprawdź, czym prócz parków kusi Melbourne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *