Via Dinarica - Szlak Bałkański www.szlakiempodrozy.pl

Szlak bałkański Via Dinarica cz. II

Pora poznać dalszy przebieg szlaku Via Dinarica. Przegapiliście I cz. zapraszam tutaj; teraz czas na miejscowości Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Albanii.

24. Via Dinarica HR-W-26 Źródło rzeki Cetina – Peruča – Sinjsko polje

Najdłuższa rzeka Chorwacji Cetina, nie będąca ciekiem stanowiącym granicę państwową, stanowi dość bogaty, zarówno kulturowo jak i historyczne, obszar kraju.

Nic dziwnego, że fragment szlaku Via Dinarica, na tym obszarze jest dość często odwiedzany. Ludzie zmierzając zwłaszcza do źródła rzeki ulokowanego we wsi Cetina. Z racji tego, iż kusi ona także interesującymi, i nader cennymi kościołami stanowią one popularną atrakcję dla przybywających. Jednym jest kościół Świętego Zbawienia, wyróżniający się z największym starożytnym cmentarzem na terenie kraju! Drugim prawosławna kaplica zlokalizowana nad nad jeziorem, będącym właśnie wspomnianym źródłem rzeki.

Ów odcinek Via Dinarica daje idealny pogląd na to jak prezentują się okolice źródła Cestiny oraz położonego jakieś 14 kn na północ jeziora Peruča. Jako, że okolica słynęła z licznych starć z Imperium Osmańskim także wielbiciele historii znajdą tu coś dla siebie.

Jezioro Peruča Via Dinarica www.szlakiempodrozy.plJezioro Peruča Via Dinarica; źródło: Flickr

Niestety wędrówkę utrudnia fakt słabego oznakowania szlaku. Odcinek wyznaczono bowiem przez pola. Dotarcie do źródła zajmuje piechurom 1,5 godziny. Stamtąd trasa wiedzie z powrotem na południe w dół rzeki, brzegiem jeziora Peruča do Sinjsko polje. Podróż ułatwia dość mały ruch na lokalnych drogach.

Dystans: 47,1 km
Szacowany czas przejścia:  4 godz
Wzniesienie terenu:  385 m
Opadanie terenu:  453 m
Najwyższy pkt trasy:  478 m
Najniższy pkt trasy:  295 m

25. Via Dinarica HR-W-27 Trasa Matki Bożej Sinjskiej

Jak się okazuje trasa szlaku bałkańskiego może okazać się nad wyraz ciekawa dla pielgrzymów. Jego częścią jest bowiem tzw. szlak Matki Bożej Sinjskiej. Wyznaczony przed wiekami służy wiernym dotarciu do najbardziej znaczącego miejsca pielgrzymkowego na obszarze całej Chorwacji. Szczególne uczęszczany jest w w drugim tygodniu sierpnia kiedy to wierni podążają do miasta Sinj. Podczas wędrówki wierni cieszą się ładnymi widokami z których przezierają stare ruiny twierdz, mostów muzeów i… starych cmentarzy.

Trasa wiedzie przez Otok kod Sinja, lekko się wznosząc w kierunku oddalonego o 25 km Kamensko i lezącego na samej granicy z Bośnia i Hercegowiną Aržano. Tu konieczne jest więc jej przejście i tym samym otwarcie nowego etapu białej nitki Via Dinarica.

Dystans: 29,5 km
Szacowany czas przejścia:  4 godz
Wzniesienie terenu:  789 m
Opadanie terenu:  366 m
Najwyższy pkt trasy:  896 m
Najniższy pkt trasy:  292 m

26. Via Dinarica BH-W-01 Trasa Matki Bożej Sinjskiej

Będąca pierwszym etapem Via Diaricaona terytorium nitka stanowi przede wszystkim trasę, którą podążają pielgrzymi zmierzając do sanktuarium MB Sinjskiej.

Bezsprzecznie najcenniejszą okolicznością przyrody jest tutaj pięknie prezentujące się jezioro Busko. Ale tonie wszystko, żeby wspomnieć tylko pozostałości dawnych czasów odkryte podczas wykopalisk, czy interesująca ekoetniczna wioskę Grabovica, będąca zarazem ośrodkiem znanym ośrodkiem wypoczynkowy.

Grabovica Via Dinarica www.szlakiempodrozy.pl

Grabovica; źródło: Flickr

Za nią rozpoczyna się właściwy szlak pielgrzymkowy, którego pierwszy etap kończy się wraz z dotarciem do miejscowości Mali Gradac.

Dystans: 24,1 km
Szacowany czas przejścia:  10 godz
Wzniesienie terenu:  570 m
Opadanie terenu:  299 m
Najwyższy pkt trasy:  1000 m., Mali Gradac
Najniższy pkt trasy:  700 m., Jezioro Busko

27. Via Dinarica BH-W-02 przez Grabovička planina do Bukovicy i Duvanjsko polje

Ten etap dostępny jest dla zmotoryzowanych tylko w przypadku napędu na cztery koła. W okolicy znaleźć można jaskinie, oraz mnóstwo przepaści. W jednej z tutejszych jam swego czasu udało się odkryć największe jak dotąd szczątki niedźwiedzia jaskiniowego oraz liczne kości słoni z epoki starożytnej.

Duvanjsko polje Szlak Bałkański www.szlakiempodrozy.pl

Duvanjsko polje; źródło: Flickr

Okolice kusza zwłaszcza widokiem jezioro Busko i pola Duvanjsko, który także jest częścią obszaru jaki obejmuje via Dinarica są również częścią tego łączącego szlaku.

Dystans: 21,1 km
Szacowany czas przejścia:  6,5 godz
Wzniesienie terenu:  324 m
Opadanie terenu:  443 m
Najwyższy pkt trasy:  1064 m., Krizevci
Najniższy pkt trasy:  888 m., Bukovica

28. Via Dinarica BH-W-03 Lib i Svinjar

Odcinek łączący pole Duvanjsko z Parkiem Przyrody Blidinje, przechadzającym się turystom daje możliwość zachwycenia się panorama Vran i góry Cvrsnica.

Przecinając pole Duvanjsko, w efekcie łączy je z wioską Omolje. Dalej trasa wznosi się na Orlovkuk i Lib, gdzie podąża północną stroną grzbietu zakończonego szczytem Svinjar. Wato wiedzieć, że północna grań Lib stwarza okazje dotarcia do antycznej stolicy Iliry – Deliminium, będącej w przeszłości główna osadą Na miejscu nie ma wiele do zobaczenia, ale warto wiedzieć, że kiedyś było to główne centru plemion dalmatyńskich.

Opadając wiedzie ku końcowym fragmentom Svinjaca na drodze do Blidinje, by doprowadzić w pobliże góry Vran. Podążając w kierunku Posusje należy odnaleźć drogę pozwalającą dotrzeć do pola Duvanjsko. Stamtąd mostem, za lokalnym cmentarze, trasa zyskuje asfalt prowadzący do Omolje, skąd trasa odbija w prawo. Wznoszący się tern jest znakiem, bliskości szczytu Orłow kuk.

Piechurzy wybrać jednak muszą drogę na Svinjar, przyjemną doliną wypełniona stromymi ścianami. Mijając Svinjar, dociera się do Svinjaca, gdzie oznakowanie wskazuje drogę do sosnowego lasu. Na skrzyżowaniu należy wypatrywać oznaczeń informujących o kierunku na Omar i dalej Omrcenicę.

Dystans: 28,8 km
Szacowany czas przejścia:  7 godz
Wzniesienie terenu:  1195 m
Opadanie terenu:  700 m
Najwyższy pkt trasy:  1481 m, Svinjar
Najniższy pkt trasy:  866 m, Pole Duvanjsko

29. Via Dinarica BH-W-04 Vran Mountain i jezioro Blidinje

Szczycąca się fenomenalnymi widokami na górę Cvrsnica oraz i jezioro Blidinje część prowadzi przez pole Ljubusa i Duvanjsko.

Cvrsnica Via Dinarica www.szlakiempodrozy.plCvrsnica Via Dinarica; źródło: Flickr

Poprowadzona w lasach sosnowych ścieżka wije się południowym zboczem Vran, gdzie znaleźć można kilka miejscówek do zatrzymania się na nocleg.

W Omrcenicy trasa widocznie się wznosi do Mali Vran. Podejście nie jest co prawda długie, ale dość strome. Dalej szeroka grań wiedzie piechurów okolicznymi polami na Blidinje i Cvrsnicę. Tam wędrowania grzbietem ma swój finał oczywiście na szczycie Vran, z którego zejść można do zlokalizowanego na brzegu jeziora Mountain Lodge Blidinje. Za jeziorem trasa wiedzie przez pole, dochodząc do wsi Masna Luka z franciszkańskim klasztorem. Meta etapu znajduje się w Blidinje.

Dystans: 11,2 km
Szacowany czas przejścia:  5,15 godz
Wzniesienie terenu:  770 m
Opadanie terenu:  956 m
Najwyższy pkt trasy:  2020 m., Vran
Najniższy pkt trasy:  1189 m., Velika Draga

30. Via Dinarica BH-W-05 Čvrsnica

Ta część etapu w zasadzie osadza się na trekkingu, którego celem jest bliższe poznanie bezpośredniej bliskości Cvrsnicy, która to jest najwyższą góra na terenie Hercegowiny. Oryginalna miejscówka jest tu najwyżej położone schronisko górskie na obszarze całego szlaku Via Diarica. Schronisko Vilinac leży bowiem na wys. 1964 m n.p.m.

Trasa poprowadzona grzbietem Vilinac i Trinjaca w pewnym momencie zaczyna opadać z płaskowyżu Plasa do Jablanicy. Mało tego sprzyja cieszeniu się ładnymi widokami na górę Vran oraz pobliskie szczyty oraz dolinę Doljanka. Niemal całość traktu wwiedzie przez teren niezadeptanych górskich lasów z zaroślami typu alpejskiego.

Punkt początkowy stanowi jezioro Blidinje, skąd szlak prowadzi przez las i łąki. Szczególna popularnością cieszy się tu szczyt Veliki Vilinac (2117 m n.p.m.), jezioro Crvenjak, Hajducka vrata, oraz szczyt Trinjaca (2045 m n.p.m.) i Plasa.

Miasteczko Jablanica Via Dinarica www.szlakiempodrozy.pl

Miasteczko Jablanica Via Dinarica; źródło: Flickr

Opadająca część prowadzi wydeptanymi dawno temu ścieżkami wprost do drogi asfaltowej do dalej położonych od centrum dzielnic miasta Jablanica. Samo centrum także warto zobaczyć; miały tam miejsce ważne wydarzenia historyczne – w czasie Ii wojny światowej stoczono tu bitwę neretwiańską.

Dystans: 35,5 km
Szacowany czas przejścia:  13,13 godz
Wzniesienie terenu:  1329 m
Opadanie terenu:  2343 m
Najwyższy pkt trasy: 
Najniższy pkt trasy: 

31. Via Dinarica BH-W-06 Góra Prenj

Podobnie jak i w poprzednim etap i w tym podstawę stanowi obejście okolic masywu, tym razem Prenj. Jego najwyższy wierzchołek – Zelena Glava, siega 2155 m n.p.m.

Szlak wytyczono w taki sposób, ze przecina Prenj z zachodu na południe. Startując z Jablanicy należy podążyć przez wzgórza aż do wsi Rawna. Następnie grzbietem dochodzi się do ściany Cetiny, się i dalej przełęczy Medjuprenje, na której urządzono górskie chaty.

Szlak podążając w kierunki doliny Lucine, odchodzi na wschód wykorzystując płaskowyż Zakantar, kończący się doliną Tisovica. Sąsiadują z nią zbocza najwyżej sięgających Prenj – Zelena Glava.

Po kolejnych 30 minutach marszu odpocząć można w kolejnej z górskich chaty „Vruta”, by wykorzystując Zelena Glava (2155 m) i szczyt Otis (2093 m) przez doliny dostać się do Bijele Vode (Białe Wody) z chata pasterską

Szczyt Zelena Glava Via Dinarica www.szlakiempodrozy.pl

Szczyt Zelena Glava; źródło: Flickr

Stąd ścieżka wyraźnie schodzi w dół, doprowadzając do osady Ruiste, gdzie zatrzymać się można nie tylko w schronisku, ale i hotelu.

UWAG!I Niektóre elementy szlaku są dość niebezpiecznie z uwagi na pozostawione tam w czasie wojny na Bałkanach miny. Należy się trzymać wytyczonych, udeptanych tras. Ponadto wędrówce nie zawsze sprzyja pogoda. Latem dość często temperatura znacznie spada i pojawia się śnieg.

Dystans: 36 km
Szacowany czas przejścia:  16,12 godz
Wzniesienie terenu:  2929 m
Opadanie terenu:  2061 m
Najwyższy pkt trasy:  2155, Zelena Glava
Najniższy pkt trasy:  192 m, Jablanica

32. Via Dinarica BH-W-07 Ruište i jezioro Boračko

Rozpoczynając się z Ruiste trasę poprowadzono tak, by finalnie dochodziła do brzegów jeziora Boracko.

Wytyczony najdalej wysuniętymi na wschód zboczami góry Prenj oferuje panoramę na górę Crvanj i jezioro Boracko. Na drugim końcu Bahtijevicy, trasa odchodzi w kierunku zachodnim. Warto odnaleźć tam punkt widokowy na górę Visocica i kaniony rzek Neretva i Rakitnica.

Szlak bałkański dochodzi wreszcie do Boracka Draga i góry Borasnica, a dalej wioski Borci. W miejscowości trafić można na willa Santica i grób Lazara.

W trakcie wędrówki zajrzeć można na dwa bośniackie, pochodzące jeszcze z epoki średniowiecza cmentarze. Na drugim z nic szczególnie imponująco wyglądają rzeźby, w tym praca ukazująca walkę na miecze. Warto zobaczyć tez kanion potoku Borackiego.

Dystans: 24,6 km
Szacowany czas przejścia:  6 godz
Wzniesienie terenu:  386 m
Opadanie terenu:  1019 m
Najwyższy pkt trasy:  1171 m., Ruiste
Najniższy pkt trasy:  407 m., Jezioro Boracko

33. Via Dinarica BH-W-08 Neretva i Kanion Rakitnica do wioski Łukomir

Kolejny fragment Via Dinarica poprowadzony jest z brzegów jeziora Boracko, kanionem Rakitnica do wsi Łukomir.

Szczególnie zadowoleni powinni być ci, którzy nade wszystko stawiają w trakcie podróży na walory czysto lokalne, pozwalające bliżej przyjrzeć się życiu zwykłych mieszkańców okolic.

Startując należy skierować się do Glavaticevo. Mijając most wiszący na rzece Neretva należy mnąc wioskę Kasici. Dalej czekają na piechurów skaliste wzgórza Sibenik i Kom, skąd schodzi się do rzeki Rakitnicy i kierując się nią do do jej ujścia do Neretwy. Tu trasa zauważalnie wznosi się w stronę klifów Cepa, pozwalając zachwycać się widokiem szczytu i kanion Ostro.

Podążając nieopodal dalej pastwiskami dociera do lasu. Marsz wśród drzew wymaga więcej energii; wznoszący się teren prowadzi na płaskowyż.

Okolice Dubocani Via Dinarica www.szlakiempodrozy.pl

Okolice Dubocani Via Dinarica; źródło: Flickr

Wędrówka pozwala zerknąć na tradycyjną osadę pasterzy, w której hoduje się owce. Dalej szlak zostawia za sobą kaniom i przez las wyprowadza piechurów na pastwiska w południowej.

Warto zajrzeć do pozostałości wsi Blace znajdują w pobliżu kanionu Rakitnica. Miejsce jest żywym dowodem na brutalność wojny na Bałkanach.

Z miejscowości Blace szlak wyraźnie zmierza w górę, na szczyty Markovac i Lisac. Co ciekawe druga strona kanion jest ładnym punktem widokowym na szczyt Dzamija.

Końcowe fragmenty trasy wiodą przez bukowy las i południowymi zboczami Lovnicy. Tu znaleźć można dojście do najwyższej położonej na terenie Bośni wioski Lukomir, gdzie etap można uznać za zakończony.

Dystans: 32,5 km
Szacowany czas przejścia:  10 godz
Wzniesienie terenu:  223 m
Opadanie terenu:  1161
Najwyższy pkt trasy:  1504 m., Lisac
Najniższy pkt trasy:  332 m., Zbieg Rakitnicy i Neretwy

34. Via Dinarica BH-W-09 Lukomir przez górę Visočica do Ljuty

Na trasie poprowadzonego grzbietem Drstvy i Vito odcinka znajduje się schronisko Tusila.

Sama trasa wyprowadza na szczyt Puzim, prowadzać dalej do rzeki Ljuta. Ciągnący się kanionem Rakitnica pozwala minąć Studeni potok.

Szczyt Puzim Bośnia i Hercegowina Via Dinarica www.szlakiempodrozy.pl

Szczyt Puzim Bośnia i Hercegowina; źródło: Wikipedia

Dalej przecina pasmo Visocica Mountain wspinając się na wspina się na Drstvę, oferując przyjemna doznania podczas trekkingu granią na szczyt Vito.

Zejście z niego prowadzi do Tusila, gdzie skorzystać można aż dobrodziejstw schroniska i innych miejsc noclegowych. Dalej szlak prowadzi do Bjelimici, by podążyć doliną Jelenjaca do cmentarza Puzimsko rozpościerającego się u podnóży Puzim.

Ostatnie fragmenty prowadzą lasem do doliny Ljuta do wioski o tej samej nazwie.

Dystans: 30,4 km
Szacowany czas przejścia:  11 godz
Wzniesienie terenu:  1525 m
Opadanie terenu:  2,121 m
Najwyższy pkt trasy:  1950 m., Vito
Najniższy pkt trasy:  864 m., Ljuta

35. Via Dinarica BH-W-10 z Ljuty wokół góry Treskavica do miasta Kalinovik

Ta część łączy Ljutę z miastem Kalinovik, zwykłą żwirową drogą. Poprowadzona południowymi zboczami Treskavicy, dochodzi do skrzyżowania z Jakomislje gdzie odbija w lewo, prowadząc na szczytu Lukava.

Tam przez południowy grzbiet Treskavicy i Orlov zmierza do grodu Kutskiego i Czerwonego Wąwozu (Crveni klanac). Za nim opada do Vlaholje, prowadząc lokalną drogą centrum Kalinovika. Na trasie warto zatrzymać się na starym cmentarzu niemieckim w Veza.

Crveni Klanac - Czerwony Wąwóz Via Dinarica www.szlakiempodrozy.pl

Crveni Klanac – Czerwony Wąwóz; źródło: Flickr

Dalej szlak wiedzie biegnie polną drogą przez pola Mirkowa kosa do kończącej etap wsi Jelasce.

Jak i na wcześniejszych odcinkach wypatrywać należy oznaczeń o minach, pozostając stale na trasie szlaku.

Dystans: 30,9 km
Szacowany czas przejścia:  121 godz
Wzniesienie terenu:  1252 m
Opadanie terenu:  1101 m
Najwyższy pkt trasy:  1768 m., Lukavac
Najniższy pkt trasy:  873 m., Ljuta

36. Via Dinarica BH-W-11 przez Lelija i górę Zelengora do Parku Narodowego Sutjeska

Owa część szlak Via Dinarica stanowi jedną z bardziej uroczych części całej wędrówki. Wszystko za sprawią dziewiczej przyrody i trasy na której znajdują się nie tylko trzy wysokie szczyty, ale także pięć jezior.

Rozpoczynając wędrówkę należy udać się leśną ścieżką do jeziora Cemerno i Orlovacko. W Osllji ścieżka odbija na górę Lelija, gdzie leśne ostępy wiodą przy źródle i przełęczy pod szczytem Velika Lelija (2032 m). Kolejne metry wiodą dzikimi obszarami przez górską łąkę, schodząc w efekcie do Stirine, gdzie znaleźć można resztki dawnej osady pasterskiej. Warto także zatrzymać się przy jeziorze Stirinsko.

Co ciekawe szlak kończy swój bieg w lesie z bukami, które w końcowych fragmentach wiodą do jeziora Jugovo, mieszczące się w dolinie.

Z Orłacka szlak wiedzie w górę na na najwyższy szczyt Zelengory – Bregoc (2014 m n.p.m.) Dalej otwartym terenem wiedzie na płaskowyżu, który z czasem opada na stromy wąwóz. Kolejny las i łąki prowadzą na na szczyt Ugljesa. Z racji widoków warto zdobyć się na ten wysiłek, gdyż widoki rekompensują w pełni utracone siły. Opadająca droga wiedzie do jeziora Donje Bare, w obrębie którego skorzystać można z górskiej chaty.

Zelengora Bośnia i Hercegowina Via Dinarica www.szlakiempodrozy.pl

Zelengora Bośnia i Hercegowina; źródło: Flickr

Z uwagi na fakt, iż część trasy stanowi dzikie ostępu, należy uważać na pełzające węże.

Dystans: 36,8 km
Szacowany czas przejścia:  14 godz
Wzniesienie terenu:  2076 m
Opadanie terenu:  1696 m
Najwyższy pkt trasy:  2032 m, Velika Lelika
Najniższy pkt trasy:  1121 m., Jelasca

37. Via Dinarica BH-W-12 Donje Bare przez Suha i Prijevor do jeziora Trnovačko

Punkt startowy stanowi mała wieś Suha, a właściwie parking przy naturalnym jeziorze Donje Bare (1490 m n.p.m.), zimą całości skutym lodem. Dalej wiedzie poniżej najwyższego szczytu Gór Dynarskic gna terytorium Bośni i Hercegowiny (2386 m n.p.m.).

W pobliżu jeziora skorzystać można ze schroniska. Dalej szlak odbija na wschód schodząc do kanionu rzeki Sutjeska. Nieopodal warto skorzystać z okazji odwiedzając punkt widokowy Borić z panorama kanionu i góry Volujak. Dalej trasa wiedzie do Kovačev Panj i korzystając z łąki wejść w obręb lasu bukowego.

Po dwugodzinnym trekkingu następuje zejście do drogi do Tjentiste, gdzie odwodzić można centrum administracyjne Parku Narodowego Sutjeska.

Pomnik upamiętniający bitwę w Tjentiste Via Dinarica www.szlakiempodrozy.pl

Pomnik upamiętniający bitwę w Tjentiste; źródło: Flickr

Wyznaczony grzbietem ku przełęczy Prijevor, w pewnym momentach korzysta ze zwykłej ścieżki. Wreszcie droga podnosi się sięgając jeziora Trnovacko gdzie znajduje się meta odcinka.

Dystans: 20,5 km
Szacowany czas przejścia:  8 godz
Wzniesienie terenu:  1285 m
Opadanie terenu:  1225 m
Najwyższy pkt trasy:  1665 m., Prijevor
Najniższy pkt trasy:  616 m., Suha

38. Via Dinarica BH/CG-W-01 Maglić – góra Pivska przez kanion Piva

Element tej części szlaku bałkańskiego stanowi trasa przebiegająca w poprzek linii Durmitor – Maglić. Stanowi dojście do dobrych miejsc wspinaczkowych: Bioča, Maglića, Trzivka, Trnovičkog Durmitor.

Wymagające miejsca przeznaczone są dla osób, które mają już doświadczenie w tego rodzaju aktywności.

Dystans: 29,8 km
Szacowany czas przejścia:  16,06 godz
Wzniesienie terenu:  2483 m
Opadanie terenu:  2698 m
Najwyższy pkt trasy:  2359 m., Prijevor
Najniższy pkt trasy:  631 m., Suha

39. Via Dinarica CG-W-02 Góra Durmitor

Tym co przyciąga turystów na na tym etapie bezwzględnie są okazałe krajobrazy sprawiające, że płaskowyż Piva i położne nieopodal wioski dają poczucie mocy natury.

Miłośnicy gór zachwycić mogą się widokiem najwyższego szczytu Durmitoru, którym jest Bobotov kuk (2523 m n.p.m.). Pięknie ulokowany, jakby wisiał nad jeziorami Škrčka.

Widok na Bobotov kuk szlak Via Dinarica www.szlakiempodrozy.pl

Widok na Bobotov kuk; źródło: Flickr

Z czasem przeobraża się w gęsty las porastający kanion Sušica.

Dystans: 41,7km
Szacowany czas przejścia:  15,5 godz
Wzniesienie terenu:  1763 m
Opadanie terenu:  1649 m
Najwyższy pkt trasy:  2316 m, Prijevor
Najniższy pkt trasy:  1168 m, Suha

40. Góry Czarnogóry – Žabljak przez Sinjavinę do Biogradskiej Góry

Kolejny odcinek tworzy de facto kontynuację powyżej przedstawianej trasy masywem Durmitor, dając pogląd na wybitne wartości biologiczne miejsca. Wokół Zminicko i Czarnego Jeziora, przygotowano trasy do wędrówek, sąsiadujących z lokalnymi gospodarstwami.

Sinjajevina Szlak Bałkański www.szlakiempodrozy.pl

Sinjajevina; źródło: Flickr

Oko cieszą tu widoki góry Sinjajevina w obszarze której urządzić sobie można trekking

Dystans: 77,2 km
Szacowany czas przejścia:  37,3 godz
Wzniesienie terenu:  2411 m
Opadanie terenu:  2225 m
Najwyższy pkt trasy:  2865 m
Najniższy pkt trasy:  798 m

Ostatnie z części Via Dinarica są bardzo słabo znane; warto jednak przytoczyć parę liczb.

41. Góry Czarnogóry – Biogradska Gora przez Bjelasicę do Komovi

Dystans: 47,3 km
Szacowany czas przejścia:  12,5 godz
Wzniesienie terenu:  1573 m
Opadanie terenu:  1500 m
Najwyższy pkt trasy:  2082 m
Najniższy pkt trasy:  1517 m

42. Via Dinarica Montenegro – z Komovi do Vermosh

Dystans: 32,5 km
Szacowany czas przejścia:  12,5 godz
Wzniesienie terenu:  1242 m
Opadanie terenu:  1763 m
Najwyższy pkt trasy: 2426 m
Najniższy pkt trasy:  1028 m

43. Z Vermosh do Gusinje

Dystans: 12,8 km
Szacowany czas przejścia:  1 godz
Wzniesienie terenu:  114 m
Opadanie terenu:  219 m
Najwyższy pkt trasy:  1049 m
Najniższy pkt trasy:  920 m

44. Via Dinarica Prokletije – Bjeshket e Nemuna przez Maja Jezerce do Theth

Dystans: 30,9 km
Szacowany czas przejścia:  14,5 godz
Wzniesienie terenu:  2419 m
Opadanie terenu:  2529 m
Najwyższy pkt trasy:  1049 m
Najniższy pkt trasy:  920 m

45. Via Dinarica Albania – Bjeshket e Nemuna, Tethe do Valbona

Dystans: 20 km
Szacowany czas przejścia:  8.05 godz
Wzniesienie terenu:  1187 m
Opadanie terenu:  1215 m
Najwyższy pkt trasy:  1803 m
Najniższy pkt trasy:  737 m

Więcej informacji na oficjalnej stronie szlaku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments