Szanghaj www.szlakiempodrozy.pl

Szanghaj cz. II

Piękno Szanghaju, jak każdej wielkiej metropolia to nie tylko „twarzowe„ centrum. Głębsze wejście w trzewia wielkiego, chińskiego miasta pozwala odkryć o wiele więcej. Choćby niezwykłość poszczególnych jego części.

W dzielnicy Jing’an

„Taka tam tam sobie zwykła dzielnica…” – tego określenia nie uchybiać żaden turysta. Przecież mieszka w niej… milion 180 tyś ludzi. Ale i tak wszystko, od lat kręci się tu wokół niezwykłej świątyni. Już sam fakt,iż właśnie od niej zaczerpnęła nazwę jest wymowny.

Niewątpliwie, buddyjska świątynia Jing’an Si jest szczególna. Wszak to jeden z najstarszych obiektów na mapie Szanghaju! Wyobraźcie sobie, że jej pierwsza wersja stanęła na brzegu rzeki Wudong w 247 r.. Czyli… nim założono samo miasto! W 1216 r. postanowiono ja przenieść i tak stoi tu do dziś. W rezultacie zniszczeń wywołanych zawieruchami została odbudowana, lecz w 1972 r., znów ucierpiała. Dziś składa się z sześciu pawilonów i cel dla mnichów. A wnętrze zdobi m.in. 5 tonowy pomnik bogini Guanyin i 11 t., raz sięgający 3,8 m Nefrytowy Budda – największy posąg siedzącego Buddy w Chinach!

Świątynia Jing'an w Szanghaju www.szlakiempodrozy.pl

Świątynia Jing’an w Szanghaju; źródło: Flickr

Klucząc między ulicami pełnymi knajpek i barów, dojść tu można do całkiem interesujących miejsc. Choćby Jing’an Park, zajmującego obszar… starego cmentarza. Jakby tego było mało niedaleko trafić można na Szanghajskie Centrum Wystawowe (Shanghai Exhibition Centre). A, że w związku z nim nagromadziło się trochę historii, warto pomieceni o paru sprawach. Był 1955 r., kojarzycie może, te szare czasy z lekcji historii, czy tez równych filmów, nie? Szerzące ideę komunizmu władze Chin postanowiły zbudować coś co jasno ukaże ich stosunek do sojuszniczego ZSRR. I patrząc na budynek dziś, nie mam złudzeń. że to się udało. Przecież to niemal idealna imitacja budynku Admiralicji w Sankt Petersburgu! – link do Sankt P. A, że nie przejmowano się wówczas kosztami, budynek sięga 110 m wysokości. Wielkie otwarcie 5 marca 1955 r. oczywiście zgromadziło tłumy.

Ale, to nie owa nieruchomość stanęła tu jako pierwsza. Najlepiej cofnąć się do 1904 r. kiedy o swym domu zamarzył, urodzony w Bagdadzie żyd, który jako dziecko wyemigrował z rodzicami do Bombaju. Gdy po sześciu latach rezydencja była gotowa właściciel zaczął urządzić tu ogród z pagoda i innymi znaczącymi elementami. Gdy zmarł żona nie przejawiała już wielkiej troski o dom. Gdy Szanghaj najechali Japończycy zajęli dom, pozostawiając go z nienajeżonym stanie. Władze Chin postanowiły ziemię zając i tak widać dziś to:

Shanghai Exhibition Centre www.szlakiempodrozy.plShanghai Exhibition Centre; źródło: Wikipedia

Kwartał Jing’an warto obejść do końca. Dlaczego? W pakiecie z tą częścią miasta dostaje się bowiem Świątynię Nefrytowego Buddy. Jak można się domyślać swą nazwę zawdzięcza figurze,a właściwie dwóm. Przyczyniły się do zbudowania samej świątyni, kiedy w 1882 r, uznano, że przywiezione z Birmy okazy nie mają właściwej oprawy. Zadbano więc i o nią tworząc obiekt, który zmiotła jedna z przechodzących przez kraj rewolucji. W 1928 r. po dekadzie prac budynek odbudowano, jednak modlitw długo tu nie prowadzono. Zastała ją bowiem rewolucja kulturalna Mao Zedonga. Zastała i… ocaliła. Wszystko dzięki fortelowi tutejszych mnichów, którzy sprytnie wywiesili na jej drzwiach… portret wodza. Tak dotrwała do 1980 r. kiedy ponownie ja otwarto.

Świątynia Nefrytowego Buddy Szanghaj www.szlakiempodrozy.plŚwiątynia Nefrytowego Buddy; źródło: Flickr

Na południu Szanghaju

Jeśli w tak gigantycznej metropolii jak Szanghaj, coś ma status największego obiektu, to wiadomo, że musi być imponujące. I rzeczywistość przystając przed Longhua Gu Si, buddyjską świątynią poświęconą Buddzie Maitreji z pagoda z X w. czuć jakieś dziwne wibracje. Wysoka na 40 m ośmiokątna wieża z 977 r., kryje wielki 5 t dzwon, mający 2 m wysokości w 3 m w obwodzie. Wedle tradycji bije tylko raz w roku, 31 grudnia właśnie na powitanie Nowego Roku.4]

Na niedawno odbudowany kompleks składa się dziś kilka pawilonów: Maitreji (Miledian), Dejawary (Tianwangdian), Mahawiry (Daxiongbaodian), Trzech Mędrców (Sanshengdian), Mnichów (Fangzhangshi) i Sutr (Cangjinglou).

Wieża światyni Longhua Szanghaj www.szlakiempodrozy.plWieża świątyni Longhua Szanghaj; źródło: Flickr

Świątynia Longhua w Szanghaju www.szlakiempodrozy.plŚwiątynia Longhua w Szanghaju; źródło: Flickr

Posąg Buddy w świątyni Longhua Szanghaj www.szlakiempodrozy.plPosąg Buddy w świątyni Longhua Szanghaj; źródło: Flickr

Typowo europejska katedra Św. Igncego to rzadki przejaw chrześcijaństwa w mieście. Neogotycki styl budowli powstałej w 1848 r, stanowi odmianę w typowo wschodnim krajobrazie. Ceglana, z dwiema strzelającymi w górę, wysokimi wieżami nijak nie przypomina niczego, co znane nam z azjatyckiej ziemi. A tu proszę. Ten największy w Szanghaju katolicki kościół, powstał w dwa lata i od 1910 r. miał służyć wiernym. No i tak było. Tylko, że wiadomo – rewolucja kulturalna. Gdy nadeszła zburzono imponujące iglice, ściągnięto dach i otworzono tu magazyn. Dopiero w 1978 r. wierni doczekali się jej ponownego otwarcia, choć jeszcze w opłakanym stanie.

Katedra Św. Igncego w Szanghaju www.szlakiempodrozy.plKatedra Św. Igncego w Szanghaju; źródło: Flickr

Wreszcie olbrzymim kosztem, misternie odbudowana ściąga nie tylko religijnych ludzi. Wraz z 60 m wieżami jest jednym z symboli Szanghaju. Co ciekawe jej chińska nazwa ma upamiętniać pierwszego w Chinach katolika, urzędnika na dworze cesarskim Xu Guangqi.

To że w Szanghaju znaleźć można park, to nic dziwnego. Ale, że w nim znaleźć można Pomnik Chopina? Tymczasem nie dość, że w parku Zhongshan takowy jest, to jeszcze ma status największego obelisku kompozytowa na świecie! A wszystko zaczęło się w 1914 r., gdy miejscy urzędnicy postanowili oddać mieszkańcom do dyspozycji owy zieleniec. Miłujący przywiązanie do historycznych postaci władze Chin uznały, że godnym patronem będzie tylko sam Sun Yat-sen.

A pomnik kompozytora? Uroczyście odsłonięty w 2007 r., obiekt wysokości 6 m postawiono na metrowym cokole. Od odsłonięcia okrywała aura wyjątkowości. Wiecie, że to jedyny, poza pomnikiem Puszkina element szanghajskiej architektury poświęcony zagranicznej osobistości?!

Pomnik Chopina w Szanghaju www.szlakiempodrozy.plPomnik Chopina w Szanghaju; źródło: Wikipedia

To wprawianie świata w osłupienie Chińczycy mają chyba we krwi.. Nawet ze zwykły, wydawało by się, Ogród Botaniczny postanowili zaaranżować tak, by oko zbielało. Tak w 1974 r. założono największy tego typu ośrodek na świecie, zajmujący 0,81 km2. Z czasem zaczęto dodawać kolejne części: najpierw ogród piwonii ze 120 rodzajami kwiatów, potem ogród bambusowy i część z 40. gatunkami magnolii. Jakby tego było mało urządzono tu też las iglasty, a gros z terenu wykorzystywane jest od 2001 r., kiedy otwarto cześć poświęcona roślinom tropikalnym, gromadzącym 3,5 tyś ukazów.

„Mieszkańcy Szanghaju zaczynają mieć coraz większy problem z dostępem do wody; wodociągi w rozrastającej się ciągle metropolii nie nadążają z dostarczaniem, do domów wody już w 1995 zakazano wiercenia nowych studni; obecnie władze miasta dostarczają do miasta wode pitną z okolicznych rzek, chcąc obniżyć zużycie tej z wodociągów o 50%.”

Francuski szyk Szanghaju

Dzielnica Francuska, czyli French Concession – ciągnie się wzdłuż ul. Huaihai (dawniej Av. Joffre). Formalnie cześć dzielnicy Xuhui.

Prym w dzielnicy wiodą nie tyle same miejsca co całe ulice. I tak:

  • Hengshan Road – dziś stanowiąca jeden najbardziej popularnych adresów oferujących rozmaite rozwrzeszczę; dawne brytyjskie rezydencje zaadoptowano tu na bary, kluby nocne, kręgielnie i restauracje
  • Huaihai Road – znana szerzej jako Avenue Joffre to królestwo handlu; w l. 20 XX w. Zamieszkała tu duża populacja Rosjan, potem nieruchomości zajęli Japończycy; dziś wypełniają ja centra handlowe, sklepy i punkty gastronomiczne
  • Tianzifang – ulica pełna małych sklepów z rękodziełem, kawiarni, modnych pracowni; zobaczyć tu można sporo charakterystycznych domków Shikumen, pozostałości po osiedle wzniesieniem w 1933 r. Dziś stanowi wybitnie turystyczną okolicę, lecz tak naprawdę zakupy kosztują tu sporo
  • Wukang Road – dawniej zwana Route Ferguson; choć ma lewie 1,7 km znaleźć na niej można aż 37 zabytkowych budynków

Dzielnica Francuska w Szanghaju www.szlakiempodrozy.plDzielnica Francuska w Szanghaju; źródło: Flickr

Inną interesująca arterią jest Taikang Lu. Mieszcząca się na terenie dawnej fabryki cukierków jest jakby żywcem wyjęta z lat 20.–30. XX w.

Muzea Szanghaju

Muzeum Sztuki Interesujące nie tyle z uwagi na zbiory, co lokalizację, mieści się bowiem na terenie dawnej elektrowni. Zaadoptowano ja na placówkę kosztem 64 mln $.
Muzeum Żydowskich Uchodźców Upamiętnia II wojny światowej,kiedy do miasta zjechały tysiące żydów. Zajmujące byłą synagogę Ohel Mosze, zbudowana przez rosyjskich imigrantów żydowskich w 1907 r. wystawia należące do nich przedmioty, fotografie, dokumenty oraz wyświetla filmy ukazując życie ok. 20 tyś wojennych uchodźców zamieszkujących tutejsze getto, stworzone przez Japończyków.
Muzeum Sztuki Rockbund Z okazami sztuki współczesnej, w ciekawym gmachu dawnego Królewskiego Towarzystwa Azjatyckiego współpracującym z największymi światowymi muzeami; gdy w połowie XX w. Zakończył działalność zbiory z czasem znalazły swe miejsce tutaj. Dziś mieści się tu 20 328 przedmiotów naturalnych, 6 663 artefaktów i jakieś 14 tyś książek i dokumentów.
Muzeum Historii Naturalnej Wystawy składają się z 240 tyś okazów;l zgromadzono tu m.in. 62 tyś zwierząt, 135 tyś rodzajów roślin i 1700 minerałów. Prócz tego 700 okazów wykształconych w epoce kamienia i rzadkie gatunki zwierząt żyjących wyłącznie w Chinach. Najpopularniejszym eksponatem jest mający 140 mln lat szkielet dinozaura, zajmujący wysokość 4 p.
Muzeum Madame Tessauds W 2006 r. 10 p. domu towarowego „New World: zajęły figury woskowe najbardziej znanych postaci świata; znaleźć tu można woskowe postacie ze świata sportu: brazylijskiego Ronaldo i Beckham, polityki: Obamy, Putina czy Churchilla; gwiazd muzyki: Elvisa, Madonny czy Michaela Jacksona Bruce Lee, Jackiem Chanem i gwiazdami Hollywood.
Szanghajskie Muzeum Samochodowe  Otwarte w 2007 r.; pierwsza tematyczna placówka muzealna w Chinach; wypełnione jest stoma 100 okazami wyprodukowanymi przez 50 firm na przestrzeni wieku.
Muzeum Morskie Tunga Ukazuje przeszłość związkowy miasta z morze, najciekawsze są tu modeli statków, poczciwszy od używanego do przewozu wydobytych skarbów Zheng He do nowoczesnego, gigantycznego statku „Seawise Giant”; inne atrakcje stanowią zbiory map, zdjęć i archiwów ukazujących dawne szlaki handlowe. Sporo miejsca zajmuje przedstawienie historii miejscowego magnata żeglugowego Tunga.
Centrum sztuki Plakatu Propagandowego Wystawia plakaty z okresu przywództwa Moa Zedonga, a zwłaszcza czasów rewolucji kulturalnej.

 

Poczuj magię Hanoi!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments