Skalne miasta Czech Czeski Raj, Adršpach, Apolena, Broumovské stěny. www.szlakiempodrozy.pl

Skalne miasta w Czechach – Czeski Raj, Adršpach, Apolena, Broumovské stěny i inne

Skalne miasto wykształciło się tu, tak jak w innych przypadkach z piaskowca, sięgając Křížovyego vrcha (666,8 m n.p.m.). Całość tworzą skalne wieże i filary. Wytworzone z morskich osadów skały przez lata narażone na działanie warunków pogodowych podlegały erozji. Wytwarzające sie tym samym mury, baszty i widoczne głazy otaczają sięgające 50 m wysokości ściany. Swój ślad zostawiły także walące latami w skały pioruny. Obecnie na owym terenie znaleźć można 153 skały, na które wytyczono aż 914 trudnych tras.

Rozciągające się na pow. 0,13 km2 słynie głownie z umieszczonej tu „Droga Krzyżowej” którą tworzą wykonane już w XVII w. żeliwne płaskorzeźby.

Droga Krzyżowa - skalne miasto Křížová cesta www.szlakiempodrozy.pl

Droga Krzyżowa – skalne miasto Křížová cesta; źródło: Wikipedia

Turyści podczas wizyty nie omijają również punktu widokowego znajdującego się w pobliżu samego szczytu. Gros z nich przybywa tu jednak wyłącznie w celach wspinaczkowych.

A’propos wspinaczki, to pierwsze próby zdobycia góry podjęto na początku XX w. Udane wejście na wieżę Majak zaliczyli jednak dopiero alpiniści Georg Richter i Rudolf Glatzer 20 sierpnia 1925 r.

Dla preferujących mniej ekstremalną formę aktywnego wypoczynku przygotowano trasę oznaczoną żółtym kolorem, łączącą Dolny Adršpach z miejscowością Zdoňov. 3,5 km trasa wiedzie w taki sposób, ze można się przypatrzeć wspomnianym religijnym płaskorzeźbom, które zgrabnie wpleciono w formacje skalne.

Rezerwat Křížová Czechy www.szlakiempodrozy.pl

Rezerwat Křížová Czechy; źródło: Wikipedia

Zdrada w rezerwacie Ostaš, Pulčín i Hradisko

Dawno, dawno temu niedaleko miasta Police nad Metují w powiecie Náchod w regionie turystycznym Kladské pomezí. wytwarzające się tutaj piaskowce, wyniosły skały wysoko poza poziom ziemi. Tak powstał Rezerwat typowa płaska powierzchni zwana tutaj Górą Stołową Ostaš. Skalne wieże sąsiadują tu z chatami z bali.

Płaskowyż po wschodniej stronie wypełnia tzw. Górny Labirynt. Poniżej, rozpościera się obszar wypełniony wielkimi głazami. Tworząc swoisty labirynt niejednokrotnie ratowała skórę miejscowym, którzy uciekali tu podczas wrogich najazdów. Z jednym z takich ataków związana jest zresztą legenda jak to w 1421 r. do uszu Ślężanom w tzw Kopcu Śmierci, doszło do zdrady jednego zdradził współbratymców najeźdźcom za co za karę przemienił się w skałę, zwaną dziś Skałą Zdrajcy.

Dlaczego warto się tu wybrać? Choćby dlatego, że będąc tu otrzymać można taki pakiet „2 w 1”. nie dość, że bliska można popatrzeć na tutejsze skały, to jeszcze ze szczytu Ostaš za sprawą punktu widokowego Frýdlantská skála otwiera się panorama na Góry Jestřebí. A jeśli dobrze się wpatrzeć zauważyć można nawet słynne Skały Adršpach-Teplice.

Od 1956 r. niezwykle przyrodniczo obszar chroni rezerwat, którego najwyższym puntem je oczywiście sama Gra Stołowa Ostaš. Zakosztować tu można również we wspinaczce.

Skalne miasto - rezerwat Ostaš Czechy www.szlakiempodrozy.pl

Skalne miasto – rezerwat Ostaš Czechy; źródło: Wikipedia

Pulčín i Hradisko w skałach

Niewielkie wioski Pulčín i Francova Lhota, pewnie pozostały by tylko nieistotnymi punkcikami na mapie Republiki Czeskiej, gdyby nie fakt, iż dopisało mu szczęście.

No bo jak inaczej to nazwać, skoro wśród buków, jodeł i sosnę wytworzył się imponujący kompleks skalny. Jego centralnym miejscem są dziś bez wątpienia położone skalne miasto Izby Izby zajmuje zajmujące szczyt szczytu Hradiska wysokości 773 m n.p.m. Podobnie jak i i w innych miejscach tego typu miejsce nie maiło jednak szczęścia przetrwać w nienaruszonym stanie do dziś. Efektowne skalne chodniki, zadeptane zostały masami turystów,, co przyczyniło się do konieczności zabezpieczenie terenu barierkami.

Skalne miasto Pulčín - Hradisko www.szlakiempodrozy.pl

Skalne miasto Pulčín – Hradisko; źródło: Wikipedia

Wyjątkowe Soutěsky Kamenice (Wąwozy Kamenice)

Zważywszy na swe położenie Wąwozy Kamenice w Hřensko to miejsce szczególnie .lokalizowane obszarze Czeskiej Szwajcarii, nie są bowiem zwykłymi ostańcami, które wyrosły sobie czekając na uwielbienie ludzkości. Nie tutaj wszystko zgrabnie połączyło się z woką, Konkretnie rzeką Kaminice, której owe skały tworzą po prostu kanion.

Miejsce otrzymało zastrzyk popularności w momencie otwarcia dla ludzi Wąwozu Ferdynanda, w którym pionowe ściany wpadają wprost do wody. Uruchomione tu spływy statkami i wytyczenie pieszych ścieżek, również przez tunele, okazało się strzałem w dziesiątkę. Mało tego tzw. Cichy Wąwozie zaczął dudnić dzikiem spadającej z wysoka wody, po tym jak utworzono tu niewielki sztuczny wodospad.

Otaczane płynącą leniwie rzeką piaskowe ściany otrzymały to formę wysokich klifów, w najwyższym miejscach sięgających nawet 90 m. A skoro tak, to z zasadzie jedyną możliwością pełnego wpatrzenie się w nie jest rejs łodzią.

Soutěsky Kamenice www.szlakiempodrozy.pl

Soutěsky Kamenice; źródło: Wikipedia

Tiské stěny – skały wyłonione z morza

Piaskowe ściany nieopodal Tisé, w granicach Ústí nad Labem to jedne z najciekawszych okazów nie tylko w samych Czechach ale także w całej Europie. Ten status zagwarantowała im ich wielkość i niesamowita różnorodność.

Leżące już w bliskości granicy z Niemcami stanowią piaskowce, słynące głównie z dominującego tutaj szczytu, sięgającego 613 m n.p.m.

Same skalne elementy wnoszą się na 70 m i są efektem wyparcia ziemi, które nastąpiło 85 – 100 mln lat temu, kiedy to wyłoniły się ponad powierzchnię będącego tu wówczas morza. A potem już poszło… Gdy woda opadła narażona na wiatr, działanie promieni słonecznych i deszczu powierzchnia skał zaczęły wykazywać ślady erozji.

Tiské stěny www.szlakiempodrozy.pl

Tiské stěny; źródło: Wikipedia

Co więcej część piaskowców wzmocniły ruchy tektoniczne pochodzenia wulkanicznego. Wykształcające się dzięki nim szczeliny, wnęki i tunele z czasem zaczęły się rozszerzać, a działa dopełniła woda, wypłukująca skały z piaskowca.

Okolica naznaczona jest także obecnością skalnego płaskowyżu “Nad stěnami” wznoszącego się na 623 m n.p.m.. Ociągające się z niego widok pozwala zerknąć na oddalone miejscowości Libouchec i Jílové.

Jak to z takimi adresami bywa i tu pojawiało się sporo legend dotyczących pochodzenia oryginalnych obiektów skalnych. Jedna z opowieści nowi o tym, iz owe formacje skalne stworzył… diabeł. Krążąca przez całe lata fama, skutecznie odstraszała kolejnych miejscowych. Trwało to aż do czasu, gdy… nie mający pojęcia o istnieniu legendy turyście zaczęli pojawiać się tu, zachwycając się okolicznościami przyrody

Wkrótce zaroiło się tu od reprezentantów szlachty, artystów i naukowców. W okolicy jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiając się miejsca noclegowe i wkrótce potem po nowo wytyczonych szlakach przechadzało się całkiem sporo przybyszów.

Czeskie skalne miasto Tiské stěny www.szlakiempodrozy.pl

Czeskie skalne miasto Tiské stěny; źródło: Wikipedia

Słynny “Czeski Raj”

Czeski Raj. Może i określenie to brzmi nieco dziwnie, w odniesieniu do położenia na mapie świata, ale bezsprzecznie można je uznać za trafione. Służy bowiem zdefiniowaniu całego regionu turystycznego, którego cechą wspólną jest multum położonych w nim oryginalnych formacji skalnych. Dla uporządkowania tych ziem podzielono go jednak bardziej szczegółowo.

Drábské světničky

Unikalnym, nawet jak na warunki europejskie miejscem jest także czeski zamek zbudowany na blokach piaskowca we wsi Dneboh w powiecie Mladá Boleslav.

Drewniana konstrukcja na terenie objętym przez rezerwatu przyrody Příhrazské skály stanowi dawną twierdzę wzniesiona na wysokości ok. 370 m n.p.m. płaskowyżu. Wzniesiona w XIII w służyła cystersom.

Ściany budowli stawiano misternie na kilku blokach skalnych, między którymi zionęły szczeliny, Do dziś pozostało trochę śladów dawnych zabudować, w formie fundamentów, drewnianych chodników i mostów. Obecnie turyści dochodzą na miejsce korzystając z dawnej drewnianej bramy. Dozwolone jest tu jednak tylko zwiedzanie, gdyż działalność wspinaczkowa jest tu zakazana, co ma chronić wyjątkowe miejsce.

Drábské světničky www.szlakiempodrozy.pl

Drábské světničky; źródło: Wikipedia

Skały Hruboskalsko

Jeśli szukać miejsca, które w „Czeskim Raju” odgrywa kluczową role, bez zastanowienia wybór pada właśnie na Hruboskalsko. Skalne miasto położona na wysokości od 265 do 420 m n.p.m. zajmuje aż 2,19 km2.

Atrakcja jest prawnie chroniona od kwietnia 1998 r., głównie z uwagi na swoje walory przyrodnicze czego dowodem są zachowane stare lasy. Na jego terenie roi się od skalnych masywów i wież, z których największe sięgają 60 m wysokości. Co więcej, piaskowe okazy są tu bardzo różnorodne pod względem kształtu.

Popularne, nie tylko na terenie Czech, ale i całej Europy miejsce wabi turystów nie tylko samymi skałami, ale kilkoma innymi atrakcjami znajdującymi się w pobliżu. No bo jak to być tu i nie zobaczyć na własne oczy zamku Hrubá skála? Tym bardziej, że ów obiekt jest naprawdę szczególny. Dość powiedzieć, ze już w XIV w. głowili się ad tym, jak zmieścić okazałą budowlę na obszarze owego skalnego masywu. budowniczy który został zbudowany na masywu skalnym już w XIV w.

„Teren wypełnia tu szereg jaskiń bram skalnych i podzianych tuneli, nad którymi ziemie pokrywają gęste lasy.”

Miłośnicy przyrody, ale także aktywnego wypoczynku zjawiają się tu pragnąc eksplorować szczególny rejon podczas pieszych rowerowych wycieczek.

A jako, że roi się tu od miejsc, których widok wprawia w zachwyt nie może dziwić popularność punktów widokowych, takich jak Mariánská vyhlídka, skąd jak na dłoni widać słynne Smocze Skały. Poniżej zamku wiedzę zaś długi wąwóz ściągający Myší díra – korytarzem pełnym skał.

Hruboskalsko - skalne miasta Czechy www.szlakiempodrozy.pl

Hruboskalsko; źródło: Wikipedia

Prachovské skály

Te formacje piaskowca także zajmują część terenu Obszaru Chronionego Krajobrazu Czeski Raj.

Kompleks znaleźć można ok. 6 km od 16 tyś miasta Jičín, w regionie Hradec Králové.

Pierwsze co rzuca się tu w oczu, to fakt, iż rejon ten upatrzyli sobie ludzie uprawiający wspinaczkę. Choć nie brakuje tu również i zwykłych turystów pragnących zaczerpnąć nieco oddechu.

A pochodzenie? Otóż, skalne miasto Prachovské skály wykształciło w okresie tzw. mezozoiku, a wiec na przestrzeni 252 – 66 mln lat temu. Wówczas to zbierający się tutaj osad, istniejącego wówczas, niezbyt głębokiego morza kredowego zaczął wysychać, tworząc ciekawe formacje.

Prowadzący tu badania specjaliści z zakresu archeologii trafili na ślady mówiące o tym, że ludzie zasiedlili się tu już w epoce kamienia łupanego. W późniejszych czasach ziemie te opanowały plemiona słowiańskie, którzy wykorzystali rzeźbę terenu do stworzenia bezpiecznej przystani życiowej.

Prachovske skaly Czechy www.szlakiempodrozy.plPrachovské skály; źródło: Wikipedia

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments