Skalne miasta Czech Czeski Raj, Adršpach, Apolena, Broumovské stěny. www.szlakiempodrozy.pl

Skalne miasta w Czechach – Czeski Raj, Adršpach, Apolena, Broumovské stěny i inne

Ich fantazyjne kształty zapadają w pamięć na całe życie. Do tego są w miarę blisko, bo u naszych południowych sąsiadów. Skalne miasta w Czechach, w śród którychś prym wiodą Czeski Raj, Adršpach, Apolena, Broumovské stěny to jedno z miejsc, którzy przynajmniej raz w życiu powinien zobaczyć każdy.

Skalne miasto Adršpach, czyli Adršpašsko-teplické skály

Adršpach, skalne miasto w Czechach, w 1933 r. stało się dla Czechów miejscem szczególnym. Dlaczego? Wszystko z uwagi na utworzony wówczas „Narodowy Rezerwat Przyrody”, który objął 17,7 km2 terenu stanowiąc wspaniały pomnik natury, w okolicy miejscowości Adršpach, Teplice nad Metují oraz Skály.

Co o nim wiadomo. Głównie to, iż całość stanowi tak naprawdę płaskowyż, na którym dawniej doszło do potężnych ruchów tektonicznych. W ich czasie doszło do wypiętrzenia się terenu, który dziś zwany jest wzgórzem Čáp , a który sięga 785,9 m n.p.m.

Leżące na terenie regionu Hradec Králové skalne elementy wykształcony się po tym, jak z obszaru wycofało się tzw. morze kredowe, wypełniające dawniej te okolice. Po jego ustąpieniu silne ruchy tektoniczne, oraz postępująca za nimi erozja sprawiły, że w płycie z piaskowca zaczęły wykształcać się grupy skał odpowiedzialne z czasem za powstanie Adršpašsko-teplickich skál, między którymi wykształcił się tzw. wąwóz Wilków.

Naprawdę stare to czasy, ale okazuje się, że kiedy po ziemi chodzili jeszcze rycerza, a synonimem godnie prowadzonego życia była asceza, tu gdzie dziś rozciągają się Adršpach i Teplice nad Metují, miejscowa średniowieczna ludność nie raz szukała bezpiecznej przystani. Z czasem przeobrażały się one nawet w całkiem okazałe zamki. Po czasie, z owych luźnych osad wreszcie wykształciły się wsie.

Skalne miasto Adrspach - Czechy www.szlakiempodrozy.pl

Skalne miasto Adrspach – Czechy; źródło: Flickr

Dotychczasowe, skromne życie, które kręciło się wokół chęci zapewnienia sobie bezpiecznego bytu z czasem jednak zaczęło odchodzić do lamusa. Skalne miasto Adršpach zaczęli nawiedzać szukający nowych wrażeń podróżnicy. Tak na przełomie XVIII i XIX w. okolica zarosiła się nie tylko od eksploratorów, ale i… pisarzy, którzy nad wyraz cenili sobie tutejsze krajobrazy, świecie wierząc w ich magiczną moc, dająca ponoć literackie natchnienie.

I kto wie jak potoczyła by się historia tego wyjątkowego miejsca, gdyby nie przypadek… Pewnego dnia 1824 r. nad okolica zaczęła się unosił łuna ognia. Gdy gryzący dym został już rozwiany podmuchami wiatru oczom przybyłych ukazało się ścieżka wiodąca do nieznanych dotąd elementów skalnego lasu. Wkrótce naturalnie wytyczonym traktem podróżowali najsłynniejsi władcy Europy, czy poczytni pisarze pragnący na własne oczy przekonać się o tym jak imponujący to widok.

Ale to nadejście XX w. stało się przyczynkiem do otwarcia na Adršpachu na masowa publikę.

Najbardziej znanym miejscem jest tutaj tzw. Wielka Panorama, stanowiąca przepiękny punkt widokowy na całe Skalne Miasto.”

Wejście do miasta tworzy tzw. Brama Gotycka z 1839. Widoczna tu tablica pamiątkowa dowodzi wizyty słynnego Johanna Wolfganga Goethego w 1790 r. Wytyczona dziś trasa wiedzie

skrzyżowaniem pod Siekierą, i rozdrożem przy Skalnej Narzeczonej. Jej początkowe fragmenty naznaczone są najbardziej znanymi formacjami: Głową Cukru, Wielbłądem i Orlim Gniazdem.

To tu znajdują się najciekawsze skalne elementy, które doczekały się oryginalnych nazw:

 • Sfinks
 • Niedźwiedź Polarny
 • Świątynia
 • Skalna Kaplic
 • Duży i Mały Plac Świątynny

Miasto stworzono w obszarze w którym oczywiście króluje piaskowiec. W 1924 r. strawił je pożar, podczas którego spaliły się drzewa w labiryntach, co przyczyniło się to do odsłonięcia piękna tego miejsca.

O wyjątkowości tej czeskiej destynacji stanowi fakt, iż jest największym skalnym miastem w Europie! Zajmując aż 18 km2 obszaru jest jednak zaskakująco różnorodne. Dość powiedzieć, że na całość składają się nie tylko płaskowyże wyrzeźbione w skałach, ale także widoczne kaniony i wąwozy. A ciągnące się między nimi ścieżki mające charakter labiryntów i wąwozów otaczają malownicze lasy.

Przez miliony lat odbywał się tu proces wyrównywanie się poziomu skał, czemu towarzyszyły rozmaite warunki klimatyczne. Te zaś odpowiadają za dzisiejszy kształt skał. Działające na skały latami w siły chemiczne, fizyczne i biologiczne nadały blokom piaskowca niezwykłych kształtów , tworząc charakterystyczne grzbiety i filary. Rozpadające się z czasem elementy, rzucane siłą wiatru i wody w inne miejsca stworzyły niesamowite miejsce.

Wysokie skalne wieże wypełniające tzw. skalne miasto Adršpach doczekały się nawet indywidualnych określeń. Jest więc Burmistrz , Kochankowie oraz Dzban.

Mimo istnienia przez lata nikomu nie udało się wytyczyć bezpiecznych tras wspinaczkowych. Wszystko zmieniali się w 1923 r., kiedy Adršpach odwiedzili niemieccy wspinacze należący do klubu KV Lössnitz. Dysponujący odpowiednim sprzętem zdobyli kilka z najwyższych szczytów skał, m.in. Král (Król), Cimbuří (Blank), Saská Hlava, Martinská Koruna, Kochankowie, czy Starostová.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż na teren kompleksu nie można wjechać rowerem. Ograniczeń jest zresztą całkiem sporo. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się:

 • zakaz wychodzenia poza wytyczone trasy

 • używanie własnych łodzi

 • zakaz dronowania

 • rozpalanie ognie

 • niszczeni roślinności

 • rozbijanie biwaku

 • wyprowadzanie psów bez smyczy

Jest za to możliwość… wzięcia ślubu. Organizacja ceremonia to obecnie koszt ok. 515 zł (3000 koron). Więcej informacji na oficjalnej stronie.

Czeskie skalne miasto Adrspach www.szlakiempodrozy.pl

Czeskie skalne miasto Adrspach źródło: Flickr

Skalne miasto Apolena

Czeskie skalne miasto Apolena, od 1998 r., również ma status rezerwat przyrody. Czy może to jednak dziwić, skoro nie tylko cieszy oczy niezwykłymi formacjami skalnymi, ale także jest siedliskiem 11 gatunków nietoperzy?

Co o nim jednak wiadomo? Choćby to, iż niesamowite skały wykształciły się 400 km od miasta Troskovice wraz z postępującym procesem erozji płyty piaskowca, która uprzednio zaczęła pękać. Co więcej czynnikiem skałotwórczym okazał się wybuch miejscowego wulkanu Trosky, który 17 mln lat terenu spowodował oderwanie się bloków skalnych od ścian wąwozu Libuňská.

Legenda o tym skalnym mieście wiążę się z historią pewnej dziewczyny. Otóż niejaka Apolena zapałała pewnego dnia potężnym uczuciem do pewnego, niezbyt majętnego chłopaka. Szkopuł w tym, iż jej ojciec za nic nie chciał się zgodzić na ten związek. Mając już w głowie wytyczoną ścieżkę życia dla swej córki, obmyślił plan pozbycia się owego młodzieńca. Najpierw ogłosił swego rodzaju „casting”, a następnie wykorzystując jego naiwność wysłał go na wojnę. Gdy z frontu nadeszła wieść o śmierci chłopaka, Apolena oszalała. Opuściła rodziny dom, zamieszkując w jaskini, w niewielkim skalnym mieście. Prowadzone z rozmachem poszukiwania długo nie dawały rezultatów. Wreszcie na jej ślad wpadła matka. Niestety znajdująca się w ciężkim stanie zziębnięta Apolena, zmarła w jej ramionach.

Leżące w kraju libereckim skały niegdyś bez przeszkód można było zdobywać podczas organizowanych tu wypraw wspinaczkowych. Ze względu na miękkość piaskowca władze zakazały jednak tej formy rekreacji w 2006 r.

Aby chronić unikalne konstrukcje władze objęły teren szczególną opieką tworząc “Obszar Chroniony Krajobrazu Czeski Raj”. Niestety postępujące niszczenie niezwykle podatnych ba warunki naturalne i obecność człowieka elementów stało się przyczynkiem do całkowitego zamknięcia rezerwatu dla odwiedzających.

Miłośnikom wycieczek pozostała do dyspozycji milkliwość odbycia trekkingu miejscowym szlakiem, choć i tutaj nastąpiły zmiany. W 2010 r. zatknięto jedno z przejść, wytyczone właśnie w skałach.

Skalní město Apolena. Skalne miasto Apolena - Czechy www.szlakiempodrozy.plSkalní město Apolena. Skalne miasto Apolena – Czechy; źródło: Wikipedia

Děčínský Sněžník

Innym czeskim elementem przypominającym skalne miasto jest płaska góra z piaskowca, leżąca jakieś 7 km od miasta Děčín. Porośnięta lasem sosen, buków i modrzewi obłożona ścianami z piaskowca swego czasu dość mocno popękała, tworząc liczne jaskinie.

Urządzony tu na 33 m kamiennej wieży punkt widokowy, stanowi jedną z pierwszych atrakcji tego typu na obszarze Czech. Skorzystać z niej można wchodząc na wys. 718 m n.p.m. Po remoncie z 1992 r. przyciąga turystów, którzy chętnie korzystają też z miejscowego schroniska i wytycznych tras pieszych. Děčínský Sněžník od 1987 r, upatrzyli sobie wspinacze. Obecność wystających głazów sprzyja wspinaczce.

Co ciekawe przez cztery dekady, do 1995 r. okolica była terenem iście przemysłowym. Z tutejszych piaskowców wydobywani fluoryt, tworząc w skałach ok. 21 km tuneli. Eksploatacja przyniosła wydobycie 7900 t kruszcu, a górnicy dotarli do złóż położonych 60 km w głąb ściany.

Decinsky Sneznik Czechy www.szlakiempodrozy.pl

Děčínský Sněžník Czechy; źródło: Wikipedia

Skalny Choustník

W regonie południowo-czeskim znaleźć z kolei można Choustník – rezerwat przyrody o powierzchni 96 700 m2. Skalne miasto położone jest w nim na wysokości 620-669 m n.p.m.

Znajdujące się na szczycie Choustníka granitowe formacje skalne, najprawdopodobniej powstały w momencie powstania ogromnego ciśnienia, spowodowanego uderzeniem meteorytu 2 mld lat temu. Co ciekawe skały nacechowane sa tutaj tzw. “wyglądem materaca”, za co odpowiada usuwanie granitu z poziomych szczelin.

Całe skalne miasto Choustník jest oczywiście chronione. Rezerwat utworzono w 1926 r., a następnie powiększono w 1949 r. Przedmiotem ochrony są głównie formacje skalne, których dostrzec tu można siedem.

“Część skalnego miasta Choustník porastają buki.”

Dzięki obecności ruin XIII w. zamku, skalne miasto jest często odwiedzane. Część z wizytujących wybiera także możliwość wspinaczki po tutejszych ścianach. Na szczyt Choustníka wytyczono szlak.

Centralna część ze skalnym miastem pozostaje własnością państwa, które wytyczyło tu szlak turystyczny, łączący wieś Choustník z wioską Mlýny.

Podobnie jak i inne tego typu miejsca i tu część ścian udostępniono wspinaczom, Na siedmiu ścianach przygotowano aż 70 tras Ściany skalne na szczycie Choustníka są szeroko wykorzystywane przez wspinaczy – na siedmiu skałach jest ponad 70 tras wspinaczkowych.

Skalne miasto Choustník Czechy www.szlakiempodrozy.pl

Skalne miasto Choustník Czechy; źródło: Flickr

Skalne miasto Broumovské stěny

Gdy w 1956 r. powoływano do życia Narodowy Rezerwat Przyrody Mur Broumovski, czyli po prostu Broumowskie Ściany, objęto ochroną aż 6,38 km2 obszaru, na którym mieszczą się skalne miasta.

Leżący ledwie 4 km na zachód od miasta Broumov, na terenie regionu Hradec Králové, w powiecie Náchod, obszar słynie z wysokich bloków piaskowca. Jego północna cześć jest niczym innym jak wypiętrzonym grzbietem górskim sięgającym 652 m n.p.m. w rejonie szczytu Honský Špičák. A samo ciągnące się wzdłuż kolejnych gór schodzi niżej w kierunku płd-wsch ku wsi Slavný.

Broumovské stěny skalne miasto Czechy www.szlakiempodrozy.pl

Broumovské stěny skalne miasto Czechy; źródło: Flickr

Wzgórza charakteryzują się położonymi wyżej pionowymi ścianami skalnymi, sięgającymi 50 m wysokości. Poprzedzielane kanionami, z których najciekawszy jest wąwóz Kovář, stanowią nie lada atrakcje dla piechurów. Co więcej zbocza kryją podziemne jaskinie, ze zdecydowanie najciekawszym okazem – jaskinią „Pod Lucyferem” ciągnącą się 395 m.

Południową część skał Broumovskich, położonych w regionie Hradec Králové charakteryzują uskoki tektoniczne, przez co przyjęły tu one formę piaskowych platform konstrukcyjnych, wśród których wyróżnić można płaskowyż Signal (708 m npm). Latami modelowany przez wiatry, charakteryzuje se wąwozami, dzielącymi okolicę na mniejsze miasteczka skalne.

„Jedną z perełek okolicy jest bezsprzecznie płaskowyż Božanovské Špičák. Rozciągający się na wysokości 773 m n.p.m. stanowi najwyżej położona część całych murów Broumovskich.”

Do najciekawszych części murów Broumovskich prowadzi gęsta sieć oznakowanych szlaków turystycznych, które pozwalają na stosunkowo wygodne poruszanie się po trudnym terenie.

W okolicy wziąć wydobywa się piaskowiec. Kamieniołom, otoczony z trzech stron rezerwatem jest ważnym ośrodkiem wydobycia kamienia. Póki co wysokie zyski zagłuszają pojawiające się co jakiś czas protesty, majce zwrócić uwagę na zanieczyszczenia środowiskowe.

Dzięki obecności szeregu szczytów, podróżnicy mogą napawać się pięknymi widokami. Dobra pogoda sprzyja dobremu wdokowi na Karkonosze i Góry Sowie. Turyści chętnie odwiedzają również okolice Hvězdy (671 m n.p.m.), gdzie spotykają się ze sobą róże szlaki. Zaglądają wówczas do popularniej kaplicy barokowej z 1733 r. i chaty górskiej zbudowanej w stylu szwajcarskim.

Kočičí skály - skalne miasto w Czechach www.szlakiempodrozy.pl

Kočičí skály, czyli Kocie kały to formacja na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko, na zboczach Góry Stołowej Ostaš, w gmnie Žďár nad Metují. Źródło foto: Wikipedia

Skalne miasto Kozelka, czyli legenda o brzydkim pasterzu

Niewielka gmina Nečtiny w regionie pilzneńskim między stolicą regionu, a miastem Karlove Wary. To właśnie tam, na obszarze dziś znanym jako obszar chroniony Kozelka, w górę strzela wulkaniczne działo, które swym wyglądem jasno wskazuje na góre stołową,

Otoczona skalnymi wieżami, przeróżnymi gruzami, kusi przybyszów zwłaszcza możliwością zapuszczenia się na najwyższy tutejszy punkt – samą Kozelską, sięgająca 659,6 m n.m.p.

Obrosły w drewa teren, którego podłoże stanowią skały magmowe poprzecinany jest rzeszą wgłębień, pomiędzy którymi wytworzyły się chodniki skalne szerokie na jakieś 12 m.

Ok. 30 skalnych wież, z których te największe zajęły zbocze góry; wielkie, sięgające 1,5 m kamienie oraz baszty i piramidy skalne robią tu wielkie wrażenie. Nic dziwnego, że żaden szanujący się miłośnik wspinaczki nie może przejść bez odzewu na wspaniale prezentujące się wyzwanie. A jako, że zarządzający byli tego świadomi, wytyczono tutaj aż 500 tras wspinaczkowych. Każdorazowe takie wejście wynagradza widok ustawionego tutaj drewnianego krzyża, oraz co oczywiste niesamowite pejzaże.

Ciekawość przybyszów za każdym razem podsyca opowiadana przez miejscowych legenda o niezbyt urodziwym pasterzu. Pasący bydło należące do gospodarzy majętnych właścicieli ziemskich z Doubravic, po powrocie z inwentarzem do stajni oskarżony został o… kradzież mleka, poprzez wcześniejsze wydojenie krów. Przyprowadzone przez niego zwierzęta nie dały bowiem ani kropli mleka. Oskarżony o nielegalne wydojenie pasterza gorączkowo zaprzeczał, jakoby miał z tym coś wspólnego. Gdy następnego dnia czekają na jego powrót nie mogli się doczekać na niego, ruszyli na pastwisko. Tak dotarli na Doubravický vrcch, gdzie ich oczom ukazało się stado wraz z przewodnikiem W tym momencie nagle zamienili się w kamienie, na znak faktycznego kłamstwa pasterza. I tak stoją w formie kamiennych formacjo do dziś…

Kozelka Czechy www.szlakiempodrozy.pl

Kozelka; źródło: Wikipedia

Rezerwat skalny Křížová cesta

Rezerwat Křížová cesta natura został uznany w 1956 r. Znajduje się w katastralnego obszarze Dolní Adršpach; jest częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko i od 2005 r. Stanowi obszar Natura 2000.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments