Podziemia Izraela www.szlakiempodrozy.pl

Podziemia Izraela

Podziemia Betlejem

Przykładem na to, co skrywają podziemia Betlejem jest choćby Bazylika Narodzenia Pańskiego. To tu wedle chrześcijan na świat przyszedł Jezus Chrystus. I to tu znaleźć można podziemną, ciemna grotę zajmująca poziom pod posadzką. Pod imponującym kościołem, rozciąga się skalne pomieszczenie o wymiarach: 12,3 x 3,5 x 3m – święte miejsce narodzin Jezusa. Od II w. do dziś stanowi cel pielgrzymek.

Grota Narodzenia w Betlejem - podziemia IzraelaGrota Narodzenia Betlejem – podziemia Izraela; źródło: Wikipedia

Sęk w tym, że jej historia sięga znacznie wcześniejszej, pogańskiej świątyni Adonisa. Dopiero wola cesarza Konstantyna sprawiła, że miejsce trafić miało na mapę świata, jako centrum chrześcijaństwa. W podziemiach świątyni, choć prawdę mówiąc na to nie wyglądają, znaleźć można szczególne miejsce, w którym widać złożone tu kości. Wedle przekazów są to szczątki dzieci, pochodzące ze słynnej rzezi niewiniątek Heroda. Ogółem na terytorium miasta znaleziono pozostałości 6 tys zamordowanych noworodków. Tak doszło do powstania:

  • groty św. Józefa – mieści wykutą w skale dróżkę wiodącą do Jaskini Urodzenia
  • jaskini niewinnych dzieci – z grobami ów pierwszych chrześcijan życzących sobie pochowanie ich jak najbliżej świętego miejsca.
  • grobu Ospios Karmonity, następcy św. Hieronima.
  • grobem Pauli i jej córki Ostikio
  • grobu św. Hieronima
  • jaskini św. Hieronima, w której żył i pracował

Wojskowe sutereny Izraela

Na południe od świątynnego wzgórza spoczywają ruiny dawnego miasta Dawida, gdzie stała świątynia Salomona. Miasto ulokowano na wzgórzu z prozaicznego powodu – dostępu do wody. Dziś podziemia kryją stary podziemny kanał, składający się z kilku tuneli z czasów starożytnych. W liczących dziś tysiące lat skałach bez trudu można odnaleźć drogę prowadząca do źródła.

Położona 11 km od Jerozolimy forteca Herodion niegdyś miała zatrzymywać ataki nieprzyjaciół. To w jej podziemiach doszło do krwawej walki. Istniejące do dziś w środku góry zbiorniki i kanały pomogły podczas prowadzonego w 66 r. buntu przeciw Rzymian. Ogromy pałac Heroda, z którego pozostały tylko ruiny, także mieścił misternie utkaną sieć tuneli. Jego korytarze liczące prawie 2 tyś lat pozostały jednak dla Rzymian nieodkryte, przez co wodę do pałacu dostarczano poza wiedzą atakujących.

Podziemia Izraela Herodion www.szlakiempodrozy.plPodziemia Herodion; źródło: Flickr

Zajmujący wzgórze miejskie obiekt także jest konsekwencja przepowiedni. Mówiąca o katastrofach, trzęsieniach ziemi i wojnach jakie nawiedza imperium, jasno wskazywała na klęskę miasta.

Szymon bar Kochba „syn Gwiazdy” wykorzystał owe kanały by obronić się przed nacierająca armią 12 tys Rzymian, który mimo ich odkrycie nie potrafili się w nich rozeznać. Trwająca 3 lata obrona zakończyła się i tak klęską, Rzymianie mający olbrzymią przewagę liczebną zdobyli twierdzę.

Podziemne Bet Guwrin

Położone 60 km dalej miasto Maresza nie miało tyle szczęścia ile Jerozolima. Szukający bezpiecznego schronienia na czas wojen ludzie zwracali uwagę na podziemia pod dzisiejszym miastem. 10 tyś ośrodek powstał IV w., gdy ziemie przeszły w ręce Aleksandra Wielkiego. Maresza przez 200 lat była miejscem przyjemnym do życia. W 40 r. p,n,e, i z niej zostały jednak zgliszcza. Pozostało jedynie to, co ukryte było pod wzrokiem ludu – 800 podziemnych jaskiń. Wszystkie wykute ręcznie! Dziś owe ziemie zajmuje miasto Bet Guwrin

Podziemia Bet Gurwin Izrael www.szlakiempodrozy.plW podziemiach Bet Guwrin Izrael; źródło: Flickr

Wielkie podziemne pieczary przysłużyły się zresztą powstaniu miasta. To tu bowiem wydobywano wapień, z którego wznoszono później zabudowania. W podziemiach funkcjonowały tłocznie oliwy z oliwek, działające za czasów Aleksandra Wielkiego. Pod ruinami miasta znaleźć można mnóstwo komnat. Jaskinia zamieszkiwali ie tylko ludzie ale i… gołębie, które wówczas były nie lada przysmakiem. Ich hodowla była wówczas bardzo intratnym zajęciem. Tak podziemne kanały, po tym jak przestali z nich korzystać ludzie, zajęły ptaki. A że wapień jest stosunkowo miękki, nie było problemu z rozbudowywaniem oryginalnych gołębników. Bogactwo Mareszy okazało się w końcu przekleństwom miasta., na które chrapkę zaczęli mieć żydowscy władcy. Tak w 40 r p.n.e. Maresza była już ruiną.

Izraelskie podziemia w Bet Gurwin www.szlakiempodrozy.plIzraelskie podziemia w Podziemia Bet Guwrin; źródło: Flickr

Tajemnicza fabryka w kibucu Ayalon

W 1945 r. teren dzisiejszego Izraela kontrolowali Brytyjczycy. Dążąca do powstania własnego państwa żydowska społeczność wiedziała, że walka będzie trudna. I prowadzona nie tylko poprzez działania dyplomatyczne…

Wkrótce kibuc Ayalon, takie lokalne gospodarstwo rolne stał się miejscem skrywania podziemnej tajemnicy. W zwykłejm na pozór pralni, w mieście Rehovot uruchomiono nie lada produkcję… Odgłos piorących ubrania pralek nie był bowiem tylko przykrywką mająca zagłuszyć działającą niżej fabrykę broni. Tak pod nosem oddających tu do oczyszczania swe mundury brytyjskich żołnierzy produkowano broń i amunicję, za pomocą których walczono z angielskimi oddziałami. Do dziś pod masywnymi maszynami odsłonić można zejście do korytarzy i pomieszczeń zlokalizowanych 8 m pod powierzchnią ziemi.

Ściany i sufit nietypowej fabryki,wykonane ze zbrojonego betonu, kryły działającą do 1948 r., fabrykę, która wyprodukowała 2 mln sztuk amunicji.

O tym z jak ważna dla ówczesnej żydowskiej społeczności była walka o swoje ziemie niech świadczy fakt, iż owe podziemia wykopana w trakcie zaledwie trzech tygodni!

Stara fabryka broni w podziemiach Izraela Podziemia fabryki broni; dziś Instytut Ayalon Izrael; źródło: Wikipedia

Mimo to wszystko zaplanowano w najdrobniejszych szczegółach: od wejścia do piwnic, przez odpowiedniej wielkości otwór, którym opuszczano masywne maszyny. Aby je ukryć postanowiono na nich ustawić 10 tonowy piekarnik. System wentylujący powietrze w podziemiach sprzężono z kominem piekarni tak, że cyrkulacja powietrza zapewniała wymianę powietrza co dziesięć minut.

Rygor tajemnicy ściągnięto z obiektu dopiero w 1975 r. Dwanaście lat później postanowiono ponownie przystosować owe podziemia i tak stały się one miejscem zorganizowania placówki muzealnej „Instytutu Ayalon”. Wizyta w niej pozwala zaznajomić się, dzięki przewodnikowi, z historią miejsca, schodząc do podziemnych pomieszczeń.

Jak ocenić to co znajduje się pod izraelską ziemią? Z pewnością różni się to od tego co znane jest nam z turystycznych eskapadach do Budapesztu, Paryża czy włoskich miast. Mniej nastawione na masowa turystykę, a przez to nie będące w czubie najpopularniejszych destynacji. Kto jednak wie, czy w dobie poszukiwania oryginalnych miejsc wzrok turystów nie padnie właśnie na Izrael…

Zajrzyj na izraelskie Wzgórza Golan

Hej! Mam małą prośbę: jeśli spodobał Ci się tekst, może innych też zainteresuje. Proszę podziel się nim, udostępniając go na Facebooku, czy Twitterze. Możesz skorzystać z linków pod tytułem tego tekstu↑. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *