Skocznia Letalnica Planica i Vikersundbakken Vikersund www.szlaiem

Planica i Vikersund – skocznie z walką na odległości

Vikersundbakken – skocznia w Vikersund

Jest w Norwegii miasto które przycupnęło w miejscu, gdzie łączą się ze sobą wody jeziora Bergsjøen innym akwenem – Tyrifjorden. Tak małe, że niemal niezauważalne na mapie. Bo czym jest jest 2,71 km2? Zamieszkana na stałe przez 3150 ludzi mieścinie, raz do roku, staje się mekką lotów narciarskich.

Oto bowiem malutkie Vikersung, za sprawą ogromnej skoczni Vikersundbakken pokazują telewizjen a całym świecie. Jednak, gdy w 1936 otwierano tutejszą skocznię pierwszy długość pierwszego skoku zmierzono na 86 m. Zbudowana początkowo jako skocznia normalna, tzw. „mamutem” stała się dopiero w połowie lat 60.

Otwarcie w gruncie rzeczy nowej skoczni uczczono oczywiście najdłuższym skokiem w historii. Do annałów wszedł wówczas Bjørn Wirkola najpierw udanie lądując na 145, a potem 146 metrze.

“Oświetlenie na skoczni dodano jesienią 2006 roku”

Mistrzostwa świata w lotach narciarskich, do jakich sposobiono się w Norwegii było idealnym momentem na to, by po raz obiekt wzięli we władanie architekci i budowlańcy. Tak przez światowymi zawodami w 2010 ich trud nagrodzony został otwarciem skoczno, której punkt konstrukcyjny mieścił się na 185 metrze.

Jakieś było więc zdziwienie, gdy już po owych MŚ ruszyły kolejne prace. Efektowna rozbiórka wiekowego rozbiegu opartego jeszcze na drewnianej konstrukcji, była zaczynem znacznie poważniejszych prac. Zamierzeniem specjalistów było bowiem… obrócenie zeskoku w lewo tak, by móc zwiększyć pole wykorzystane potem do pogłębiania ze skoku. Kosztowna inwestycja pochłonęła aż 80 milionów koron! Ze środkami się jednak nie liczono, ważniejszy był cel – sprawienie, by to Vikersund na stało się wyłącznym miejscem najdłuższych skoków na świecie.

Vikersundbakken www.szlakiempodrozy.plVikersundbakken; źródło: Flickr

Rekordy Vikersund

Był, 11 lutego 2011 kiedy podczas zwykłego skoku treningowego Johann Remen Evensen poszybował na 243 metr, zostając pierwszym skoczniem, który ustał skok łamiąc granicę 240 metrów. Forma Norwega była jednak wybitna i w kwalifikacjach poprawił wynik na 246,5 metra.

Letnia przerwa 2014. Kolejny raz na skocznię zjeżdżają budowlańcy. Zmieniając formę najazdu i dolną część zeskoku, umieszczając punkt K na 200 m. Na efekty nie trzeba było czekać. 14 lutego 2015 Peter Prevc jako pierwszy skoczek w historii pokonuje w powietrzu ćwierć kilometra, lądując na 250 m! Norwegowie, tak przecież miłujący zimowe sporty msza przełknąć gorzką pigułkę. Ale… dzień później ich rodach Anders Fannemel, odzyskuje rekord dla kraju rekord, co zapewnia mu lot na 251,5 m.

“Najdłuższy skok na w Vikersund jest dziełem Konstantina Wasiljewa. Lądując na 254 m podparł jednak skok, przez co nie jest on uznany za rekordowy.”

18 marca 2018 norwescy kibice przed wpadli w ekstazę, gdy Robert Johansson zakończył swój efektowny skon na 252 metrze, stając się rekordzistą świata. Ale nie na długo, wkrótce Strefan Kraft wylądował uzyskawszy 253,3 m pobił ów wyczyn i dziś to on jest królem nart.

Rozbieg Vikersundbakken www.szlakiempodrozy.pl

Rozbieg Vikersundbakken; źródło: Flickr

Polacy bez szału

Jeśli można uznać, że któraś ze skoczni wybitnie nie leży polskim zawodnikom, można pokusić się o stwierdzanie, że to właśnie ta w Vikersund. Okazuje się bowiem, iż dotychczas jedynym polskim triumfatorem w zorganizowanych tu zawodach jest Kamil Stoch, zwyciężający 19 marca 2017.

Jako pierwszy stanął tu na podium jednak Stanisław Bobak, będąc drugi w 1980. Sześć lat później Piotr Fijas zajął trzecią lokatę. I tyle…

Aż do eksplozji formy Adama Małysza, który w lutym 2011 stanął na najniższym stopniu podium.

Na szczęście niezbyt imponującą serię poprawiła polska drożyna, która dwukrotnie w ustąpiła tylko pola gospodarzom w marcu 2017 i 2018 roku.

Infrakstruktura Vikersundbakken www.szlakiempodrozy.pl

Infrastruktura Vikersundbakken; źródło: Wikipedia

Kompleks sportowy Vikersundbakken

Zawody w lotach obserwować może tutaj na żywo 30 tys ludzi. Prócz najwazniejszej ze skoczni, teren idealnie nadawał się do zlokalizowania tu całego konglomeratu skoczni narciarskich. Prócz największej, zbudowano tu skocznie:

  • K10
  • K15
  • K25
  • K45
  • K65
  • K105

Vikersundbakken w liczbach:

rozmiar HS: 240 m
punkt K:  200 m
długość najazdu: 124 m
nachylenie najazdu: 36°
długość progu:  8 m
wysokość progu:  3 m
nachylenie progu: 10,5°
śr prędkość osiągana przez

skoczków przed wybiciem:

108 km/h
nachylenie zeskoku: 34,3°

 

Wolisz sporty motorowe. Poznaj tajemnice torów F1.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments