Parki narodowe www.szlakiempodrozy.pl

Park Narodowy Nino Konis Santana

Wreszcie się doczekali. To pierwsze, co ciśnie się na usta zerkając na zielone tereny azjatyckiego Timoru Wschodniego. Kraj ów, zajmujący część wysp w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, najpierw pozostający pod władzą Portugalczyków, a potem Indonezyjczyków 3 sierpnia 2007 otworzył swój pierwszy park narodowy „Nino Konis Santana”.

I to wcale niemały, bo zajmujący aż 1236 km2 terenu. Choć, gwoli prawdy trzeba wspomnieć, że już w czasach wspomnianej okupacji doceniając przyrodnicze znaczenie obszaru postanowiono wytyczyć tutaj obszar chroniony.

Wejście w XXI w. pozwoliło jeszcze mocnej sformalizować starania na rzecz ochrony okolicznego dziedzictwa. Dlatego w granice ówczesnego rezerwatu włączono pięć wiosek, pragnąc zagwarantować przetrwanie historycznym kulturom, reprezentowanym dziś przez 15 tyś społeczności, której korzenie sięgają starożytności. Tak na marginesie, do dziś znaleźć można pozostałości starych osad.

Wraz z odzyskaniem niepodległości przez mieszkańców Timoru Wschodniego w 2002 r. i nawiązując współpracę z rządami Australii, Japonii i Wielkiej Brytanii zaczęto czynić starania o ustanowienie premierowego parku narodowego na obszarze państwa.

Godnym uwagi efektem było powstanie różnorodnego terenu, obejmującego zarówno obszar lądowy jak i morski.

Ziemie parku rozciągają się na pow. 680 km2. Pokryte szeregiem lasów o charakterystyce zarówno tropikalnej, nizinnej jak i monsunowej tworzą iście sielski krajobraz, kryjący jednakowoż obszary bagienne.

Bagna w Parku Narodowym Nino Konis Santana w Timorze Wschodnim www.szlakiempodrozy.plBagna Parku Narodowego Nino Konis Santana; źródło: Flickr

Pant Narodowy Nino Konis Santana bezsprzecznoe cieszy się renomą miejsca, w którym zaleźć można malowidła naskalne pokrywające wapienne ściany nie tylko wewnątrz grot, ale i licznych skałach. Niejednokrotnie stanowiły one miejsca w których składano ciała zmarłych.

W części zn nich odnaleziono starożytne pozostałości murów oraz osad, oraz ceramiki i przyrządów wyrabianych z kamienia i muszli. Co więcej owa forma sztuki została tez wykorzystana do produkcji… świętych płócien, które biorą udział w miejscowych ceremoniach zaślubin. Ponadto można je oglądać domach miejscowych, zwanych ratui, a także katolickich nagrobkach.

Park Narodowy Nino Konis Santana - Timor Wschodni www.szlakiempodrozy.plRoślinność parku; źródło: Flickr

Część morska parku, zajmująca 680 km2, stanowi fragment tzw. „trójkąta koralowego. Rafa koralowa, stanowi przeważającą część bo aż 556 km2. Podwodna przestrzeń, będąca jak uważają specjaliści jedną z najbardziej różnorodnych biologicznie raf koralowych świata!

Pasmo górskie Paitchau, sięgające 960 m n.p.m. wykształciło się w południowo-zachodniej części parku. Strome, gęsto zalesione zbocza składające się z pierwotnych formacji krasowych, oraz skał i wapiennych stanowią niemałe urozmaicenie terenu.

Góry Paitchau Park Narodowy Nino Konis Santana Timor Wschodni www.szlakiempodrozy.plGóry Paitchau Park Narodowy Nino Konis Santana Timor Wschodni; źródło: Wikipedia

Na terenie parku do dziś mieszkają rdzenne ludy, porozumiewający się językiem Fataluku. Ich członkowie dość jasno przypisują swe pochodzenie bazując na zaliczaniu się do swojej grupy językowej.

Nazwa parku pochodzi od nazwiska Nino Konisa Santany, uznanego za bohatera narodowego, po tym jak walczył niepodległość kraju, a który zginął podczas indonezyjskiej okupacji w marcu 1988 r.”

Parkowe jezioro Jaco

Park Narodowy Nino Konis Santana to także miejsce w którym znaleźć można jeszcze jeden wyjątkowy element. Tym jest największe słodkowodne jezioro w kraju Ira Lalaro. Rozciągający się na płaskowyżu Lospalos akwen otacza las tropikalny.

W jego wodach żyje 57 gatunków bezkręgowców, w tym jadowite żmije pitne czy skorpiony leśne, zdane także drzewnymi. Mało tego! Wody wypełnia ok. 300 sztuk krokodyli ujściowych.

Wypływanie łodzią na jezioro jest tu zakazane. Ciekawostkę stanowi fakt, iż nie jest to spowodowane ograniczeniami natury biologicznej, a… miejscowymi wierzeniami. Zamieszkujące okolice ludy wierzą bowiem w to, jeśli na tafle akwenu wpłyną łodzie, wszystkie ryby zdechną.

Niejednokrotnie odprowadziło to zresztą do tragedii. Stojących na brzegu jeziora łowiących ryby mieszkańców atakowały krokodyle, co zakończyło się przypadkami śmiertelnymi. Szanując tradycję, a więc nie korzystając z łodzi, wieśniacy skierowali swój wzrok na tratwy, które to ponoć nie maja negatywnego oddziaływania w zakresie religii.

Ważnym aspektem jest także, należąca do owego parku narodowego, mała wyspa Jaco. Niezamieszkany do dziś ląd o pow. 11 km2 wykształcił się w trakcie gromadzenia się koralowców. Dawniej na wyspie zlokalizowana była zbudowana przez indonezyjskie władze latarnia morska. Niestety 35 m konstrukcje usunięto w 2010 r. Wysepkę pokrywa suchy, tropikalny las, zaś południowa cześć wybrzeża wysepki ściąga uwagę klifami.

Zalesiona wyspa Jaco - Park Narodowy Nino Konis Santana Timor Wschodni www.szlakiempodrozy.plZalesiona wyspa Jaco Park Narodowy Nino Konis Santana Tomor Wschodni; źródło: Wikipedia

Zwierzęta w parku Nino Konis Santana

Na teranie parku żyje ok.200 gatunków ptactwa, w tym 10 endemicznych ptaków Timoru. Wśród nich znaleźć można tak charakterystyczne okazy jak: kakadu żółto-czubaty i perkoz australijski, czyli gatunki pozostające na wyginięciu. Co więcej w oko wpaść mogą endemiczne okazy:

  • gołębia zielonego
  • gołębia cesarskiego
  • wróbla timorskiego

Tutejsze jaskinie zamieszkuje spora populacja nietoperzy, reprezentujących aż 20 odmian; w tym koguty jaskiniowe, nietoperze: rousette i podkowe.

Główna roślinność parku tworzą: drzewa kajakowe, bambusy oraz rośliny lecznicze. Zaś na terenach podmokłych miejscowa ludność uprawia ryż oraz tytoń.”

Wizyta

Zarządzający parkiem organizują 3-dniowe safari, zapewniając dwa noclegi, posiłki oraz opiekę przewodnika. Grupy decydujące się na wyprawę głąb natury mają możliwość zatrzymania się w mieście Com oraz zerknięcia z bliska na antyczne malowidła jaskiniowe na wyspie Jaco.

Czym wyróżnia się afrykański park Pendjari?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *