Nuku'alofa i Mu'a Tonga www.szlakiempodrozy.pl

Nuku’alofa i Mu’a – historyczne miejsca Tonga

Wyspa Tongatapu to zdecydowanie najważniejszy ląd pięknego archipelagu wysp Tonga. Tworząca centrum Imperium Tonga, została zasiedlona przez lud Lapita, już w 900 r. p.n.e., czemu dowodzą wykopaliska archeologiczne.

Gdy 10 czerwca 1777 r. dopłynął tutaj są James Cook, zanurzając kotwicę i schodząc na ląd popełnił jednak błąd. Nie nazywając owego lądu, otworzył pole do późniejszego wykorzystania tego faktu przez innych.

W 1810 r. na wyspie zjawili się pierwsi misjonarze. I… nie zostali przywitani życzliwie. Dopiero 2 1827 r. do Nukuʻalofa zjechali metodyści, co pozwoliło ukorzenić się chrześcijanom – tak miasto stało się ich głównym ośrodkiem, skąd szerzyli wiarę.

4 listopada 1875 r. na mocy nowej konstytucji dokonano podziału terytorialnego wyspy, dzieląc ją na trzy części: Kolomotuʻa, Kolofoʻou i Maʻufanga. Nukuʻalofa pozostała główmy ośrodkiem miejskim na wyspie, a tym samym stolica.

Nuku’alofa – jakby (nie)stolica

To tyle jeśli chodzi o typowo historyczny rys. Pora ruszyć w drogę. Stojąc niemal na samym brzegu wyspy Pałac Królewski (Royal Palace) jakby swą nazwą nieco wprowadza w błąd. Przyzwyczajonym do obszernego gmachu zbudowano w 1867 r. trudno to docenić. Tymczasem to właśnie on stanowi siedziba królewskiej rodziny i rządu królestwa. Nuku’alofa – stolica kraju, na wyspie Tongatapu, nie ma bardziej reprezentacyjnego obiektu. Ale drewniana konstrukcja będąca oficjalną rezydencją władcy Tonga, zamknięta jest dla odwiedzających. W niczym to jednak nie umniejsza popularności, jaką cieszy się u miejscowych, dla których jest wręcz synonimem świętości.

Pałac Królewski Nuku'alofa Tonga www.szlakiempodrozy.plPałac Królewski Nuku’alofa Tonga; źródło: Wikipedia

Prosta jak linijka Vaha’Akolo Road początkowo, za sprawą sporych palm i gęstych drew daje przyjemny cień. Na ulicy, co trudno uznać za niespodziankę tłumów nie ma. W miar zbliżania się do skrzyżowania roślinności się przerzedza. Dzięki emu widok na kościół metodystów jest niczym nie zmącony. Założony w 1885 r. przez króla Jerzego Tupou I, w odpowiedzi na… próbę kolonizacji wysp, bardziej sprawia wrażenie jakiegoś budynku użyteczności typu ratusz, niż świątyni. A przecież to w jego wnętrzu ochrzczono królową Salote Tupou III jej syna – króla Taufa’ahau Tupou IV uznano,że to znak sprzeciwu wobec australijskich wpływów kościelnych.

Kościół Metodystów - Centennial Church in Nuku'alofa www.szlakiempodrozy.plKościół Metodystów – Centennial Church in Nuku’alofa; źródło: Wikipedia

Jakieś 450 m dalej rozpościera się wielki trawnik. Tworzący niejako plac wypełniają błyszczce się w promieniach słońca białe kamienie. Miejsce to wyjątkowe. Na pierwszy rzut oka grobowce królewskie (Royal Tombs) na Laifone Road przypominają maleńkie piramidy. Historycy uważają, że pierwszą zmarłą pochowaną w wielkim grobowcu była Fatafehi, córka Tu’i Tu’itatui, a uroczystość miała miejsce w XIII w. Już z daleka wrażenie robi kopiec Teleʻa wyposażony w ośmiostopniowymi płytami koralowca. Zbudował go sobie Tu’i ʻUluakimata I w XVI wieku. Co ciekawe nigdy tam nie spoczął po śmierci, gdyż zmarł podczas pobytu na Samoa. Sąsiaduje z nim inna komora z pochowanymi w 2006 r, ciałami ʻUluvalu Tuʻipelehake i jego żony Kaimana Aleamotuʻa. Do dziś w centrum miasta, w parku spoczywają zmarli członkowie obecnej dynastii.

Bazylika św. Antoniego z Padwy Nuku'alofa Tonga www.szlakiempodrozy.plBazylika św. Antoniego z Padwy Nuku’alofa Tonga; źródło: Wikipedia

Zbudowana na planie okręgi bazylika św. Antoniego z Padwy (Basilica of Saint Anthony of Padua) sąsiaduje z grobowcami od wschodniej strony od 1977 r. Tworzona jako zwykły kościół już lata później zyskał wyższą rangę. Szerokie biało-czerwone schody zakreślając w lewo pną się w górę Nad centralnie ustawionym krzyżem wisi duży obraz Jezusa. Drewniany gmach przykrywa imponujący dach w kształcie stożka; nic dziwnego, że jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury w kraju.

“Miasto na swój 10 tyś stadion Teufaiva Sport wykorzystywany do rozgrywek piłki nożnej, oraz rugby – narodowej dyscypliny Tonga.”

Czar ulic Nuku’alofy

Vuna Road wypełniają restauracje i sklepy. Nie żeby były brzydkie, ale do elegancji innych stolic świata, zwłaszcza europejskich jest im daleko. Ładny hotel, głąbiej wciśnięty w ulice urzeka kolonialnym stylem, emanującym z fioletowych balkonów. Naprzeciwko niego, pod najzwyklejszym ze zwykłych sklepów zagracony chodnik wabi… czym popadnie. Tu sztuczne kwiaty, tak jakieś zrolowanie chodniki, i wyglądające na chińskie plastików ustrojstwa jakich pełno w sklepach typu „Wszystko po 4 zł”. Kolka kroków wystarczy by wrażenie się zmieniło, czego dowodem ładna czerwona firmowa elewacja.

Wreszcie czuć bryzę. Nadciągające od strony oceanu podmuchy jakby zachęcały do ruszenia najdalej na północ wysunięta ulica wyspy. Co jakiś czas w gęstej zabudowie pojawia się trawnik, Rozkoszując się szumem wody obśmiewając brzeg niepostrzeżenie szybko stanąć można pod katedrą NMP (Cathedral of Nukualofa). Ten rzymskokatolicki kościół zbudowany wg planów zakładających kształt krzyża, zarazem będący siedziba diecezji, utworzonej na Tonga w 1966 r. ma swój urok. Dwie kamienne wieże jedna z zegarem, druga z rozetowym oknem jakby stały na straży bezpieczeństwa nowoczesnej halo. Przynajmniej takie wrażenie robi spadzisty dach.

Katedra NMP Nukualofa Tonga - Cathedral of Nukualofa www.szlakiempodrozy.plKatedra NMP Nukualofa Tonga – Cathedral of Nukualofa; źródło: Wikipedia

Grobowce Mu’a – historia Tonga

Wschodnia część wyspy Tongatapu wabi miasteczkiem Mu’a. Niespełna 5 tys mieścina, to drugie co do wielkości miasto na wyspie, Choć dawniej była zamieszkana przez lud Lapita, stała się później stolicą imperium Tuʻi Tonga. Ale kiedy ok.1470 r członkowie dynastii stracili władzę, zostali zmuszeni do opuszczania okolicy.

Dawna twierdza Hule – ok. 1826 r. lokalni wodzowie, w tym Noble Tu’ivakano idąc za naukami misjonarzy przyjęło chrzest. Ale poddani podeszli to tego bardzo nieufnie, wyrażając ostry sprzeciw. Efektem było wygnanie Tu’ivakano wodza, który wrócił wraz ze swym zięciem

Taufa’ahau i ruszając na fortecę Hule, zdobył ją. W trakcie bitwy większość bronionych miasta twierdzy zginęła, a rządzący uciekli.

Pozostały po nich jednak grobowce na usypanych sztucznych wzgórzach. Przykryte ogromnymi płytami kamienia dziś są już jednak zarośnięte. Zachwyca zwłaszcza jedna z nich – Paepae-o-Teleʻa, wyrzeźbiona w kształcie litery „L”. Miejscowi opowiadają jakoby ciężkie, masywne płyty dostały się tu za sprawą boskich interwencji. Mit ten pojawiał się w wielu przekazach literackich z dawnych czasów. Jeśli zaś chodzi fakty, to wiadomo, iż ostatnim pochowanym wodzem był tutaj Laufiltonga, którego grób zdobi wielki krzyżem,, co jest efektem przyjęcia przez niego chrztu.

Co ciekawe langi, jako forma pochówku użytkowane są do dziś, będąc miejscem pochówku zmarłych w końcówce XX i na początku XXI w. wodzów.

Znaleźć tu można 28 miejsc pochówku. Co więcej, do dziś odbywają się tu ceremonie pogrzebowe. Owe grobowce langi służyły pochówkom królów. Pierwszym wodzem, jaki ty spoczął był wódz Tu’i Tonga. Kolejne lata przyniosły powstanie na wzgórzu kolejnych kopców pogrzebowych, których doliczyć się tu można min. 24. Usypane sztuczne wzgórza otoczono wielkimi płytami skały z korali, nakładając na siebie kilka warstw. Dokładnie przycięte kamienne bryły grubości od 10 do 20 cm, i dziś budzą respekt jakością wykonania.

Grobowce langi Mu'a Tonga www.szlakiempodrozy.plGrobowce langi Mu’a Tonga; źródło: Wikipedia

Na koniec jeszcze jeden element. Migracje między wyspami Polinezji zaczęły się 3000 lat temu, Mieszająca się ówczesna ludność zbudowała także Ha’amonga’a – trylit, będący do dziś jednym z najważniejszych zabytków całej Polinezji. Wg badaczy powstał w czasach 11.dynastii Tu’i Tonga i składa trzech wielkich głazów koralowca, z których każdy waży jakiś 40 ton.

Ha'amonga'a - megalityczna budowla w Mu'a w Tonga www.szlakiempodrozy.plHa’amonga’a – megalityczna budowla w Mu’a w Tonga; źródło: Wikipedia

 

Melbourne reklama Szlakiem Podróży

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *