Queen Charlotte Track Nowa Zelandia www.szlakiempodrozy.pl

Nowozelandzki szlak Queen Charlotte Track

Rowerowa trasa Queen Charlotte Track

Wytyczony w marcu 2013 r. stanowi trasę, której pokonanie zajmuje zazwyczaj dwóch dni. Osoby, mające ograniczenia, bądź pragnące udać się na spokojna, tirystyczną

Niektóre elementy szlaku wymagają zejścia z dwóch kołek i poprowadzenia roweru.

Oczywiście część trasy jest dosyć stroma, co w czasie opadów deszczu sprawia, iż pokonywanie błotnistego podłoże jest niebezpieczne. Większość rowerzystów o rozsądnej kondycji potrzebuje dwóch dni, aby komfortowo ukończyć cały tor.

UWAGA! Na szlaku nie udostępniono żadnych warsztatów w których można naprawić rower, w razie poważniejszej awarii!

Ogólnie szlak składa się z 3 sekcji:

  • Meretoto / Ship Cove – Camp Bay – 28,5 km; 5 godzin jazdy

Otwarty od 1 marca do 30 października.

Początkowy punkt rowerowego szlaki Queen Charlotte Track wyznaczony został w miejscu znaczącego spadku drogi z Ship Cove do Tawa Saddle. Ogólnie odcinek jest wąski, oraz dość wymagający technicznie.

Docierając do Endeavour Inlet, wnioskując ponterenie, należy przygotować się na dość duże wertepy. Wszystko za sprawią wychodzących z ziemi grubych korzeni drzew, oraz opadającego z czasem ku Camp Bay

Miejsca noclegowe uwzględnione wyżej, dopuszczają mozólcie pobytu ludzi z rowerami. Trasę ostatnio zmieniono w 2019 r.

  • Camp Bay – Torea Saddle – 23 km; 4 godziny jazdy

Stanowi wymagającą część szlaku, nie tylko z uwagi na odległość, ale głównie konieczność pokonania wzgórza rozciągającego się między Queen Charlotte i Kenepuru Sounds. Jakby tego było mało, wysokie spadki terenu oraz skaliste podłoże nie sprzyja pedałowaniu.

Podsumowując, szlak wiedzie krótkimi, acz stromymi podjazdami wymagającymi dużej siły. Ratunkiem dla cyklistów jest za to fakt, iż trasa jest stosunkowo szeroka. Osiągając wzniesienie rozkoszować się jednak można ładnymi widokami.

Ta sekcja jest otwarta dla rowerzystów górskich przez cały rok.

  • Torea Saddle – Anakiwa – 20,5 km; 4 godziny jazdy

Rozpoczynając jazdę długim podjazdem owej część szlaku rowerowego, przygotowanym trzeba być na… marsz. Bardzo stromy początkowo odcinek, jest jednak zapowiedzią niesamowitych zjazdów, przy których trzeba zachować szczególna ostrożność. Swobodniejsza jazda zaczyna się w momencie dotarcia do części w okolicach zjazdu do Anakiwa. Wąska, pofałdowana nawierzchnia przemienia się tu w znacznie szerszą, a zarazem wygładzoną trasę.

Innym pomysłem jest skorzystanie z okazji i dotarcie Mistletoe Bay wykorzystując Kenepuru Road. Podobnie jak i wcześniejszy odcinek, ten również pokonywać można 365 dni w roku.

Trasa od otwarcia przeszła szereg zmian, mających zapewnić swobodniejsze korzystanie ze szlaku. Prace wykonywane koparkami ograniczono wówczas do minimum, stawiając głównie na pracę ręczne. Na trasie ulokowano wiele miejsc noclegowych.”

Więcej na oficjalnej stronie szlaku.

Informacje praktyczne

Podstawą przerzenienia w dobrym stanie szlaku jest oczywiście dobrze dopasane obuwie. Wygodę zapewnia odzież termoaktywna. W chłodniejsze miesiące niedziwne jest wzięcie cieplejszych rzeczy w tym: czapki, rękawiczek.

W lecie, racji często nawiedzających te okolice opadów niezbędna jest solidna kurtka przeciwdeszczowa. Ponieważ wiele kilometrów przemierza się nieosłoniętym terenem, warto wziąć czapkę oraz okulary przeciwsłoneczne.

W rozmieszczonych na trasie restauracjach oraz punktach noclegowych działają również sklepy spożywcze, pozwalające nie tylko kupić przygotowany posiłek, ale i zrobić najpotrzebniejsze zapasy – głównie wodę. Całość zestawu powinna uzupełniać apteczka oraz latarnia z zapasem baterii.

Zarządzający szlakiem radzą ludziom przemierzającymi dziennie jeden etap wzięcie bagażu, kórgo waga nie przekracza 7 kg.

Most na trasie Mapa Queen Charlotte Track www.szlakiempodrozy.plMost na trasie źródło: Flickr

Zobacz jak trzęsło się nowozelandzkie Christchurch.

Hej! Mam małą prośbę: jeśli spodobał Ci się tekst, może innych też zainteresuje. Proszę podziel się nim, udostępniając go na Facebooku, czy Twitterze. Możesz skorzystać z linków pod tytułem tego tekstu↑. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *