Queen Charlotte Track Nowa Zelandia www.szlakiempodrozy.pl

Nowozelandzki szlak Queen Charlotte Track

Nowozelandzka 70 km trasa łącząca sobie cechy szlaku pieszego i rowerowego, pozwalająca przemierzyć Nową Zelandię z zachodu na wschód. To właśnie najprostsza charakterystyka „Queen Charlotte Track” – szlaku rozpoczynającego się w okolicach Queen Charlotte, na wchodzie kraju, a kończonego za Keneperu Sounds.

Bezsprzecznie pozwala nie tylko zerknąć na interesujące zabytki, ale również zachwycić się przyrodą. A i to nie wszystko! Trekking szlakiem to także podroż z historią w tle. Już 800 lat temu miejscowi Maorysi traktowali Sounds jako ścieżkę zapewniającą dotarcie do owoców morza. W bliskości szlaku znaleźć można wile pozostałości ich dawnych osad.

Przede wszystkim na trasie znaleźć można wiele kuszących miejsc, jak wszechogarniający las, wpadające w morze zatoki, oraz poszargane pasma wzgórz sięgające 400 m n.p.m.

Ogólną charakterystyka trasy zawrzeć można w kilku stwierdzeniach:

  • gliniaste podłoże zazwyczaj jest twarde, choć w warunkach opadów deszczu dość śliskie

  • szerokość ścieżek w większości wynosi 1-1,5 m

  • nad głównymi strumieniami rozpostarto mosty

Obecny szlak wziął swój początek ze zwykłej ścieżki spacerowej „Queen Charlotte Walkway”, która powstał na gruncie tras wykorzystywanych w trakcie transportu towarów. W wyniku II wojny światowej w okolicach powstało wiele stanowisk obserwacyjnych. W 1987 r. miejscowa ludność wymusiła na władzach pomoc w utrzymaniu porozrzucanych jeszcze wówczas nieskładnie odcinków. To stało się zaczynem strasy, która oficjalnie wytyczono w końcówce 1991 r.

Część szlaku przebiega przez niezwykle bogate przyrodniczo zalesione ziemie, których drzewa i krzewy są elementem starożytnego subtropikalnego lasu deszczowego, w którym prym wiodą storczyki, palmy nikau.

Mapa Queen Charlotte Track Nowa Zelandia www.szlakiempodrozy.plMapa Queen Charlotte Track; źródło: Qctrack.co.nz

Wędrowcy niemal zawsze jako punkt początkowy obierają nabrzeżne Picton, małe rybackie miasto leżące w centrum wyspy Południowej.

W trosce o przetrwanie bogatych ekosystemów, zwalczanych przez pleniące się szkodniki w formie zarówno roślin jak i zwierząt, mieszkańcy, ramię w ramię z posiadaczami tutejszych domków wakacyjnych w 2007 r. założyli fundację „Sounds Restoration Trust”.  Istotnie, dzięki czemu pod ich kontrolą opanowano rozprzestrzenianie się dzikiej sosny poprzez zaaplikowanie im specjalnych pestycydów.

Chcąc pokonać szlak, wypadałoby się najpierw na niego dostać 🙂 Z pomocą przychodzi przemyślany transport publiczny w postaci taksówek wodnych, łodzi, bądź prowadzących na trasę dróg. Zarządzający szlakiem polecają szczególnie pierwsze dwie opcje pozwalające w trakcie rejsu zachwycić się magią zatoczek i dolin.

Co więcej w Ship Cove w 1770 r. doszło do pierwszego spotkania się społeczności Maoryskiej z Europejczykami. Miejsce to nawiedzili zresztą zarówno James Cook, jak i Abel Tasman, o czym przypomina dziś miejsce zwane „Lądowiskiem Cooka na Ship Cove”.

Cook's Landing Site Queen Charlotte Track www.szlakiempodrozy.plCook’s Landing Site Queen Charlotte Track; źródło: Flickr

Charakteryska pieszego Queen Charlotte Track

Dobrze oznaczony trakt, prowadzi od zatoczki Ship aż do Anakiwa. Pokonanie trasy zajmuje zwykle 3-4 dni. „Queen Charlotte” został wcielony w obszar, oficjalnie otwartej w 2011 r. trasy „Te Araroa” wiodącego 3 tyś km pieszego szlaku łączącego Przylądek Reinga z Bluff, który został oficjalnie otwarty w 2011 roku.

Jego trasa wiedzie przez bogato porastający nadmorskie zbocza las. Część poprowadzona jest wzniesieniami, z których rozpościera się fantastyczny widok na Queen Charlotte i Kenepuru Sounds.

Chociaż szlak wiedzie ok. 70 km, z uwagi stromizny, może dać się niektórym piechurom we znaki. Na trasie znaleźć można odcinki wymagające podejścia pod górę. Różnica poziomów na trasie sięga 400 m. Najpopularniejszym punktem startowym „Queen Charlotte Track” jest Meretoto / Ship Cove.

Ów pieszy szlak podzielony jest na 5 sekcji:

  • Ship Cove (Moretoto) – Endeavor Inlet – 17 km; 5,5 godz marszu

Rozpoczęcie marszu wymaga dostania się łodzią do punktu początkowego. Obozowanie tu jest niedozwolone; co nie znaczy, że samo miejsce nie jest ciekawe. Miejscowi przygotowali kilka ciekawostek o owym adresie, z którymi zapoznać się można tablicach informacyjnych.

Za punkt początkowy odcinka przyjęto samą plażę. Dalej trasa prowadzi przez dający cień las, obrośnięty rozmaitymi krzewami. Wraz z podnoszącym się terenem zwiększa się ilość buków. Godzinna wędrówka pozwala zameldować się w punkcie widokowym, z którego widoczna jest wspaniała panorama na Queen Charlotte Sound / Tōtaranui.

Widoki na początkowych metrach Queen Charlotte Sound; źródło: Flickr

Dalej trasa opada, wiodąc ku Resolution Bay. Godnym uwagi jest fakt, iż można tu przenocować, korzystając z miejscowego kempingu lub wynajmując prywatną kwaterę. Wyruszając rankiem z Resolution Bay konieczne jest obranie kursu przez górski grzbiet i podążanie do Endeavour Inlet. Obszar często nawiedzany jest przez wiatry.

Na trasie umieszczono kilka toalet, oraz dwa ujęcia wody w: Ship Cove i kempingu Schoolhouse Bay.

  • Endeavor Inlet – Camp Bay – 11,5 km; 4 godz marszu

Większość odcinka wiedzie z bezpośrednie bliskości linii brzegowej. Jego pokonanie pozwala zagłębić się w las, w którym jest szansa na obcowanie z ptakami.

Endeavour Inlet Queen Charlotte Sound Nowa Zelandia www.szlakiempodrozy.plEndeavour Inlet Queen Charlotte Sound Nowa Zelandia; źródło: Flickr

Trasa wiedzie tak, iż okrąża Big Bay prowadząc do kempingu w Camp Bay, oraz działających dalej kwater prywatnych.

  • Camp Bay – Torea Saddle – 23 km; 8 godz marszu

Stanowi najdłuższy fragment całego szlaku. Ze względu na wznoszące się na trasie wzniesienia jest najbardziej wymagający. Opuszczając Camp Bay należy udać się do Kenepuru i trzymać się pasma oddzielającego Queen Charlotte Sound od Kenepuru Sound.

Sama Kenepuru to ciągnąca się przez 25 km dolina, która posłużyła jako droga, która przemierzano chcąc przybyć tu z Picton z Kenepuru. Rosnąca popularność miejsca sprawiła, że dziś okolica nabrała czysto urlopowego charakteru.

Dom nad brzegiem morza na skraju Kenepuru Sound www.szlakiempodrozy.plDom nad brzegiem morza na skraju Kenepuru Sound; źródło: Flickr

Zatrzymać się można w kempingach nad Zatoką Wiele Zatoczek i Zatoką Kumutoto. Obydwa wyposażone są nie tylko w miejsca noclegowe ale i toalety, oraz miejsca kuchnie letnie. Piechurzy często wykorzystują je do przygotowania lunchu, czy obiadu.

Dalsze ruszenie w trasę wymaga zejścia do Torea Saddle. Noc spędzić można w Cowshed Bay, gdzie działa kemping, bądź w Portage Bay, pełnym prywatnych kwater do wynajęcia. Pokonanie odcinka wynagradzają przepiękne widoki na zatokę.

Jako, że część odcinka przebiega przez prywatne tereny, wcześniej należy zaopatrzyć się w przepustkę.

  • Torea Saddle – Mistletoe Bay – 8 km; 4 godz marszu

Podobnie jak i wcześniejszy odcinek tak i ten biegnie wzdłużpasma wzgórz. W niektórych obszarach szlaku miejscowa roślinność zastępuje nieco drogę na ścieżce.

Dla lubujących się w cieszeniu oka widokami, po lekkim zejściu ze szlaku, przygotowano punkt widokowy Onahau.

Podobnie jak wcześniej i tu miejsca noclegowe stanowią zarówno kwatery, jak i dwa kemping: Kemping Cowshed Bay (DOC), Mistletoe Bay Eco Village, przy czym dostęp do wody oferuje jedynie pierwszy z nich.

Jako, że część odcinka przebiega przez prywatne tereny, wcześniej należy zaopatrzyć się w przepustkę.

  • Mistletoe Bay – Anakiwa – 12,5 km; 4 godz marszu

Wyruszając na trasę ostatniego odcinka, z nad Mistletoe Bay, czyli Zatoki Jemioły trzeba przygotować się, na to że trasa wiedzie wysoko nad płynącą wodą.

W końcowym etapie trasa opada do kempingu DOC w Umungata (Davies Bay). Ostatnia ćwiartka owej części wiedzie przez las porośnięty gęsto bukami, kończąc się w Anakiwa.

Anakiwa na trasie Queen Charlotte Track www.szlakiempodrozy.plAnakiwa na trasie Queen Charlotte Track; źródło: Flickr

Ośrodek ten wyposażony jest w miejsca noclegowe, z toaletami. A także molo, z którego można wejść na pokład łodzi kursującej do Picton. Kempingi: Mistletoe Bay Eco Village, kemping Davies Bay (DOC) z dostępem do wody.

Pokonanie całego odcinka szlaku zajmuje piechurom, w zależności od posiadanej formy fizycznej, od 3 do 5 dni. Rowerzyści pokonują szlak w trakcie 2-3 dni.”

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *