Nouméa Nowa Kaledonia www.szlakiempodrozy.pl

Nouméa, ucieleśnienie francuskiej Oceanii

Specyficzna nazwa dzielnica Łacińska części miasta nawiązuje do paryskiej Quartier Latin. Podobnie jak i tamta, tak i tu owa cześć wyraźnie była oddzielona od reszty miasta poprzez nasypy. Tymi wypełniano miejscowe bagna.

Muzeum Nowej Kaledonii (Musée de Nouvelle Calédonie) na 43 Avenue du Maréchal Foch. Na placu przed muzeum można zobaczyć lokalny totem Mwa Ka – próbka tego co w środku. A tam różne maski pogrzebowe, pełniąca niegdyś praktyczną rolę ceramika, czy okazałe starożytne kajaki.

Jeden z egzemplarzy Muzeum Nowej Kaledonii www.szlakiempodrozy.plJeden z egzemplarzy Muzeum Nowej Kaledonii; źródło: Flickr

Wystawa w Muzeum Nowej Kaledonii www.szlakiempodrozy.plWystawa w Muzeum Nowej Kaledonii; źródło: Flickr

Historia Quartier de l’Orphelina łączącej Artilerie z Baie de Citrons, to efekt przyjazdu i pobytu w niej zakonnic z klasztoru sióstr św. Józefa z Cluny. Z ich przybyciem to zresztą jakaś grubsza sprawa, bo za nic nie można tego objąć rozumem… No bo tak: celem ich ściągnięcia oficjalnie była chęć zwiększenia kobiecej populacji w kolonii. Statystycznie cel oczywiście wykonano, tylko… co z tego. Na dłuższą metę, nie miało to sensu, z wiadomych względów. Siostrzyczki „przydały się” jednak w momencie, kiedy zmagano się z epidemia dżumy. Zakonnice, obsługiwały wówczas ulokowaną w mieście stację kwarantanny.

Z czasem okolica zaczęła ulegać transformacji. Był 1877 r. przedsiębiorstwo, którego udziałowcami byli MM. Mescam, Carbonneau i Belet rozpoczęło tu działalność w branży odlewniczej, konkretnie wykorzystując nikiel. Dziś to dzielnica mieszkalna.

Widok z ciągnącej się wzdłuż całej dzielnicy Rue Jules Garnier na zatokę jest olśniewający. Marina Port de Sud kusi bujającymi się na turkusowej powierzchni łodziami i przypiętymi do ramp ścigaczami wodnymi. W powietrzu niesie się sielankowa atmosfera wypoczynku.

Działo na Ouen Toro Nowa Kaledonia www.szlakiempodrozy.plJedno z dział baterii armat w dzielnicy Ouémo, na przylądku Pointe aux Longs-Cous. Fortyfikacje zbudowano ok. 1860 r. lokując tu baterię armat. Funkcję obronną paliły do 2007 r. Dziś wytyczono tu ścieżkę umożliwiająca dokładne zobaczenia armat.

Krzywa Vallées des Colons

Niby duża, ale za to pospolita. Ot, zabudowana domami i wszelkiej maści firmami. Ma się wrażenie, że wąskie uliczki są raczej ich dopełnieniem, niż rzeczywistym miejscem w którym toczy się na co dzień życie.

Gdyby popatrzeć na Vallées des Colons lotu ptaka dominuje tu… krzywość. Jakby wytyczenie tu prostej jak linijka ulicy było zadaniem nie do wykonania. Do tego każdy dom jawi się jako oryginalna wariacja budowniczego, który za punkt honoru przyjął, iż nie może wykonać choćby dwóch podobnych budowli. Ba, jakby przerastało go nawet równe ich zaplanowanie. Stąd chyba nic nie sąsiaduje tu ze sobą w linii prostej.

Z całego tego galimatiasu wyróżniają się ledwie dwie miejscówki. Okazała, odnowiona willa Chateau Hagen w szaro-brązowo-błękitnym entourage jakby chciała wynagrodzić sąsiednią „zwykłość”. Dsy w 1888 r. zbudowało ją dla siebie pewne małżeństwo, zapewne planowało w nim życie na długie lata. Niespodziewanie los chciała. Nowa nabywczyni, pochodząca z Niemiec Lucy Hagen nazwała ją „Regensburg”. Gdy w połowie 1916 r. zamieszkał tu kolejny potomek John-Charles Nicolas Hagen po mieście zaczęła krążyć niwa nazwa„Château Hagen”. Dziś willa dziś jest areną wydarzeń kulturalnych…

Chateau Hagen Nouméa www.szlakiempodrozy.pl

Chateau Hagen Nouméa; źródło: Flickr

Wnętrze Chateau Hagen Nouméa Nowa Kaledonia www.szlakiempodrozy.plWnętrze Chateau Hagen Nouméa Nowa Kaledonia; źródlo: Flickr

Drugim ze znanych obiektów dzielnicy jest meczet – Centre Islamique de Nouméa. I to by było na tyle. No chyba, że ktoś nad wyraz preferuje wypoczynek, na jej południowym krańcu znaleźć można drewniane domki na plaży i skate park.

I jak było? Chyba nie tak źle jak na nieznaną wyspę, leżącą gdzieś tam daleko na Pacyfiku…

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments