Zamek Kajuru Nigeria - Kajuru Castle Nigeria www.szlakiempodrozy.pl

Nigeryjski zamek Kajuru

Tak to już jest, że afrykańskich stron nie kojarzy się zwykle z zamkami. Te będące europejską domeną zabudowania, wypełniały jednak co jakiś czas Czarny Ląd za sprawą emigracyjnych upodobań obywateli państw zakładających tam swoje kolonie. I taka jest również historia, stojąca za powstaniem czegoś, co znane jest jako zamek Kajuru.

Położoną w Nigerii, konkretnie na obszarze stanu Kaduna wioskę Kajuru pewnego dnia obrał za cel podróżujący po Afryce imigrant rodem z ówczesnych Niemiec. Objeżdżając teren pewnego dnia wytężył wzrok dostrzegając górujący nad wioską szczyt, z którego rozpościera się efektowna panorama na okolicę.

Zamek Kajuru w Nigerii z lotu ptaka www.szlakiempodrozy.pl

Zamek Kajuru w Nigerii z loty ptaka; źródło: Wikipedia

Jak powstawał zamek Kajuru

Wiedział, że znalazł właśnie idealne miejsce pod swoja rezydencję. Wzgórze położone jakieś 45 km od stolicy stanu – miasta Kaduna, leżącego z centralnej części dzisiejszej Nigerii. Tak 1978 r. zjawili się tutaj pracownicy budowlani, wcielając w życie marzenie przyszłego właściciela. Skądinąd do dziś tajemnica pozostają jego personalia. Wiadomo jedno – musiał być ogromnie bogaty…

Z zamku rozpościera się efektowna panorama na wioskę Kajuru.”

Planowana budowa wymagała jednak odpowiednich materiałów. Przyszły właściciel postawił w tym przypadku na granit. Kamienne bloki, grube na cały metr, ozdobiono tworząc coś, co nawiązywać miało do typowego stylu romańskiego. Ale, aby się jakoś wyróżnić, postanowiono połączyć go z pełnymi fantazji dodatkami mającymi nawiązywać wprost okresu średniowiecza. Czasy, kiedy po ziemi stąpali rycerze wkrótce same nasuwały się na myśl ludziom, którzy wpatrywali się w rosnące liczne ozdobne wieżyczki, dobudowaną zbrojownię czy klasyczne lochy.

Trwające 5 lat roboty ukończono w 1983 r., tworząc doprawdy oryginalną budowlę jak podkreślali budowniczy miks afrykańsko-bawarskiej scenerii. Nie raz tutejszą konstrukcję porównywano ze stylem, jaki wiódł prym w Bawarii. A stawiane tam zamki, są przecież wyznacznikiem elegancji i misternej architektury.

Współczesne oblicze

Dziś prowadząca na szczyt droga, wije się dając możliwość wpatrzenia się w rozciągający się u wejścia ogród. Wypełniony krzewami i basenem wykorzystywany jest w dziś do organizacji przeróżnych imprez, od grillowania, po kameralne uroczystości, aż po przyjęcia weselne.

Zamek Kajuru cieszy oczy zwłaszcza:

  • ogromną salą baronialną, czyli tutejszą jadalnią; główne pomieszczenie do biesiadowania łączy się z lochami i wieżami.
  • salą rycerską
  • pomieszczeniami będącymi siedzibą właścicieli zamku

Podczas gdy większość podobnych zabudowań, nie tylko na terenie Afryki, chyli się ku upadkowi, bądź już przestała istnieć, przez zamkiem Kajuru widać świetlaną przyszłość. Jako, iż jest stosunkowo nowy i jak dotąd nie nadgryzł go ząb czasu, jego piękno postanowiono wykorzystać do stworzenia w nim specyficznej miejscówki turystycznej. Tak dawne komnaty zamku do 1989 r. przekształcono w okazałe pokoje gościnne, tworząc luksusowy ośrodek wypoczynkowy, z którego dziś może skorzystać każdy chętny, pragnący zakosztować w XIX w. królewskim stylu życia.

African Castle Kajuru Nigeria www.szlakiempodrozy.pl

African Castle Kajuru Nigeria; źródło: Wikipedia

Pobyt urozmaicać sobie można pływaniem w okazałym basenie, skorzystaniem z fińskiej sauny, rozgrywką w bilard, czy skorzystaniem z piwnicznej siłowni.

Co więcej jedna oferowanych tutaj możliwości jest zamówienie pobytu „all inclusive” nacechowanego takimi udogodnieniem jak stała opieka ze strony kamerdynera, możliwość zjedzenie luksusowej kolacji, wzięcia udziału zainscenizowanym pojedynku średniowiecznych żołnierzy i wreszcie… pozowaniu do portretu, mającego udokumentować pobyt dostojnego gościa za zamku Kajuru.

Należący, co zrozumiałe do prywatnego właściciela obiekt, ugościć może w jednym czasie 150 gości.”

Mimo, iż budynek sam w sobie nie jest przecież wiekowy, jak to bywa z zamkami i tutaj nie obędzie się bez legendy. Ta związana jest z obecnością w tym miejscu wyjątkowo dobrej energii. Jej wyznacznikiem były odprawiane przez miejscowych szamanów, na ziemi na której dziś stoi zamek Kajuru, tajemne rytuały, w trakcie których porozumiewali się z bogami.

Zamek Kajuru celem ataku terrorystów

Mało tego, zadbano także o bezpieczeństwo. Stąd zamek otoczony jest fosą. W wypełniającej ją wodzie roi się od… krokodyli.

Mimo to do niepokojącego wydarzenia doszło tutaj w piątek 19 kwietnia 2019 r. Zamek stał się obiektem szturmu, jaki przeprowadzili tu terroryści. Wyposażeni e ciężka broń wdarli się do zamku. W efekcie życie straciło dwóch mężczyzn: specjalista komunikacji rodem z Wielkiej Brytanii oraz miejscowej organizacji Mercy Corps, zajmującej się prowadzeniem działań w obszarze pomocy humanitarnej. Po porwaniu trzech kolejnych osób, jak terroryści jak szybko się pojawili, tak szybko zbiegli…

Więcej zdjęć zamku tutaj.

Egipt wybrzeże Morza Śródziemnego reklama

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments