Fundacja Fontes www.szlakiempodrozy.pl

Nawiązanie współpracy z Fundacją Ochrony Zabytków i Dziedzictwa Kultury „Fontes”

Wiele ciekawych miejsc nie było by szerzej znanych, ba – wiele prawdziwych zabytkowych perełek nie przetrwało by do dziś, gdyby nie pasja i zaangażowanie prawdziwych pasjonatów. Oklepane? Może i tak, ale za to jak prawdziwe…

Jednym z nich jest Przemysław Alchimowicz, który zakładając w Sarnach Fundację Ochrony Zabytków i Dziedzictwa Kultury „Fontes” podjął się misji ratowania wyjątkowych skarbów architektury.

Sam przedstawia działalność organizacji tak:

– „Fundacja Ochrony Zabytków i Dziedzictwa Kultury Fontes jest organizacją pozarządową, która powstała w 2018 r. w celu realizacji zadań dotyczących opieki nad zabytkami nieruchomymi i ruchomymi na terenie Polski. Naszym celem jest krzewienie wiedzy dotyczącej kultury i sztuki i co bardzo istotne zwrócenie uwagi małym, lokalnym społecznościom na dziedzictwo kulturowe, które ich otacza, a o którego istnieniu często nie wiedzą lub nie pamiętają. A to właśnie tam zaczyna się pamięć i świadomość swojej tożsamości i przynależności kulturowej. Przez wiele lat pracowaliśmy jako architekci i konserwatorzy zabytków. Na swoim koncie mamy wiele wykonanych projektów i programów konserwatorskich popartych realizacjami. Przeprowadziliśmy szereg badań oraz prac konserwatorskich na terenie całego kraju. Naszym szczególnym zadaniem jest również zwrócenie uwagi osobom prywatnym, instytucjom, organizacjom oraz innym podmiotom będącym w posiadaniu lub chcącym posiadać obiekty zabytkowe na wszelkie aspekty dotyczące renowacji i ochrony zabytków oraz utrzymania ich w dobrym stanie. Na co dzień współpracujemy z gminą Ułęż, gdzie, wspólnymi siłami staramy się przywrócić blask Pałacowi Hrabiego Kickiego w Sobieszynie.

Doskonale wiemy jak ważna jest wiedza i świadomość otaczającej nas przestrzeni, dlatego też wspólnie z szlakiempodrozy.pl chcemy pokazać Wam ciekawe, warte odwiedzenia miejsca w Polsce i niekoniecznie będzie do Kraków czy Warszawa.”

Efekt pojęcia kooperacji, w formie publikacji autorstwa ludzi zaangażowanych w działalność fundacji „Fontes”, co jakiś czas będzie można znaleźć i tutaj. Zapraszam!

Fundacja Fontes www.szlakiempodrozy.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments