Piłka nożna w Mozambiku www.szlakiempodrozy.pl

Mozambik i futbol – para niedobrana

Pewnie 99% kibiców kompletnie nie śledzi wyników najpopularniejszej dyscypliny sportowej na świecie w Mozambiku. Ale ten 1% piłkarskich świrów zapraszam na małą dawkę piłki nożnej w tym zachodnio-afrykańskim państwie!

Pierwsze co rzuca się w oczy, to fakt,iż związek piłkarski Mozambiku powstał dopiero w 1978 roku. Starania władz o przyjęcie do struktur FIFA, zajęły kolejne dwa lata

Nie da się ukryć, że cały tamtejszy futbol czerpie pełnym garściami z portugalskich wzorców. Historyczne związki z Portugalią widoczne są także tutaj. Mozambiccy piłkarze pojawiają się stale w składach liga portugalskich – nie tylko najwyższej, ale też tych z niższego poziomu.

Zresztą czy może być tego lepszy dowód niż pochodzenie Eusebio – „Czarnej Perły Mozambiku”? To właśnie ten piłkarz, urodzony w stolicy tego afrykańskiego państwa – Maputo, stał się tutejszą wizytówką. Problem w tym, że reprezentował kraj kolonizatora, stając się portugalską legendą…

Estadio Machava w Mozambiku www.szlakiempodrozy.pl

Mecz na Estadio Machava; źródło: Flickr

Przegrywająca reprezentacja

Tutejsza reprezentacja piłce kopanej jest naprawdę słaba. Dość powiedzieć, że nie miała jeszcze okazji występować ma Mistrzostwach Świata. Kontynentalne turnieje także nie są ich popisem.

Choć uczestniczyli w nich czterokrotnie i ani razu nie zdołali przejść do następnej rundy

Na pierwszym turnieju w Pucharu Narodów Afryki w 1986 ponieśli komplet trzech porażek. A na kolejny występ musieli czekać 10 lat. Wówczas na boiskach RPA udało się ugrać punkt, remisując 1-1 z Tunezją w pierwszym meczu. Niestety na niewiele się to zdało; ów punkt jak zresztą jak i jedyna strzelona bramka były jedynymi zdobyczami na tym turnieju. Historycznego gola zdobył Manuel José Luís Bucuane, występujący w portugalskim Estrela da Amadora.

Dwa lata później po raz kolejny udało się zakwalifikować do afrykańskiego czempionatu, lecz nie był on udany. Trzy porażki (z Egiptem, Marokiem i Zambią) sprawiły, że szybko trzeba było się pakować.

“Wg portalu Transfermarkt wszyscy aktualni reprezentanci kadry Mozambiku w całości są warci 6,75 miliona euro”

Najświeższa przygoda z dużym turniejem to 2010 rok i występ na Pucharze Narodów Aryki w Angoli. Jak poszło tym razem? No cóż… Reprezentacja Mozambiku losowana z czwartego, najsłabszego koszyka trafiała do grupy C z Egiptem, Nigerią i Beninem. Jasne było, że dwoma pierwszymi zespołami ciężko będzie o punkty. Dwie porażki (0:2 z Egiptem i 0:3 z Nigerią) zostały poprzedzone remisem 1:1 z Beninem i piłkarze Mozambiku znów zajęli ostatnie miejsce grupie.

Obecnie selekcjonerem reprezentacji jest Abel Xavier, urodzony w Mozambiku były reprezentant Portugalii. Zresztą, kto nie pamięta tej brody 🙂

W rankingu FIFA na dzień 20 czerwca 2019 reprezentacja Mozambiku zajmuje… 117 miejsce. Ale nie zawsze było tak dramatycznie. Najwyższą lokatą – 67. udało się zająć w 1997 roku. Jeszcze w 2009 roku nastąpił zryw, pozwalający na zajęcie 72. miejsca

Za gwiazdę dzisiejszej reprezentacji robi Mexer. Wg portalu Transfermarkt ów 30-letni obrońca jest najwyżej wycenianym zawodnikiem kadry Mozambiku. Jeśli jednak o jego poziomie ma świadczyć cena, to 4 miliony euro, jakie wart jest zawodnik francuskiego Rennes, najdobitniej świadczy o poziomie tutejszego futbolu.

Z grona aktualnych reprezentantów tego afrykańskiego państwa uwagę zwracają osoby

  • Reinildo Mandavy -lewego obrońcy grającego na co dzień we francuskim Lille
  • Reginaldo – napastnika albańskiego FK Kukesi
  • Witiego – napastnika CD Nacional w Portugalii
  • Edmilsona Dove – defensora Cape Town City, drużyny z RPA

Ligowa rzeczywistość

Rozgrywki w 2005 roku przyjęły nazwę Moçambola; do tego czasu mecze rozgrywano w ramach Liga 2M. Dziś w rywalizacji biurze udział 16 zespołów. Rozgrywki rozpoczynają się tutaj w marcu, a ostatnie rozstrzygnięcia zapadają w okolic połowy października. Wyjątkiem pozostają sezony: 1998/99, 1999/2000 i 2000/01, które rozgrywano zgodnie z europejskim kalendarzem.

W ostatnim sezonie mistrzostwo zdobył zespół UD Songo, a właściwie União Desportiva do Songo.

Obecny mistrz rozgrywa mecze na stadionie Estadio 27 de Novembro o pojemności… 2000 widzów. Na niższy poziom rozgrywkowy relegowane są zespoły z trzech ostatnich miejsc ma mecie sezonu.

Estadio Machava w Mozambiku www.szlakiempodrozy.pl

Trybuny Estadio Machava w Mozambiku; źródło: Flickr

Najbardziej utytułowanym klubem w historii jest z kolei Ferroviário de Maputo, założony w 1924 roku. Po pierwsze mistrzostwo ruszył w 1982 roku. Do dziś klub cieszył się z dziesięciu tytułów.

Ferroviário depcze po piętach Clube de Desportos da Costa do Sol, który 9-krotnie świętował wygranie ligi. Klub ze stolicy Mozambiku – Maputo pisze swą historię od 1955 roku. Na co dzień piłkarze klubu grają na 10-tysiączniku – Estádio do Costa do Sol.

A wracając do Ferroviário – drużyna występuje na co dzień na 40-tysięcznym Estádio da Machava. Obiekt służy także za stadion narodowy, na którym swe mecze rozgrywa reprezentacja kraju. Co ciekawe jego inauguracji 30 czerwca 1968 dokonały reprezentacje Brazylii i Portugalii, rozgrywając mecz towarzyski.

Herb piłkarskiej federacji Mozambiku; źródło: Wikipedia

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments