Latarnie morskie w Bangladeszu www.szlakiempodrozy.pl

Latarnie morskie Bangladeszu

Na terenie Bangladeszu znajduje się sześć latarni morskich. Dłużej zatrzymać się warto przy czterech.

Latarnia Cox Bazar

Stoi w zatoce Bengalskiej w granicach miasta Chittagong, zwanego też Chattogra. Zarządzana przez Departament Żeglugi. Bangladeszu Położony w najwyższym punkcie wzniesienia w Bazar Coxa, w odległości jakiegoś kilometra od plaży.

Niestety nie bardzo wiadomo kiedy powstała i zaczęła działanie. Znane są jednak dane techniczne konstrukcji. I tak ogniskowa wynosi 54 m (177 stóp); a snop światła na morzu widoczny jest co 15 sekund.

Pomalowany na pomarańczowo okaz zaprojektowany został w oparciu o kwadratowy szkielet mieszczący mechanizm latarni, oraz galerię stojąca tuż przy betonowym, wysokim na dwa piętra budynku. Jak widać nie można jej uznać za perełkę światowych latarni morskich:

Latarnia Cox Bazar Bangladesz www.szlakiempodrozy.plLatarnia Cox Bazar Bangladesz; źródło: Llightphotos

Latarnia Norman Point

Pierwsze narzędzie mające pomóc statkom trafić do portu stanęło w pobliżu Norman Point już w 1866 r. To co widać dziś jest jednak efektem prac przeprowadzonych w 2006 r.

Działająca latarnia ma ogniskową 45 m. Daje charakterystyczny błysk co 10 sekund, widoczny z odległości 17 mil morskich. Konstrukcja opiera się na wieży sięgającej 35 m wysokości pomalowanej w biało-czerwone pasy.

Latarnia morska w Patenga

Wciąż działający mechanizm oparto w trakcie budowy na metalowej wieży sięgającej 24 m wysokości. Dziś nadano jej stylu nanosząc nań czarno-białymi poziome pasy.

Choć znajduje się na terenie należącym do Akademii Marynarki Wojennej Bangladeszu, w Patenga Point, zarządza zarządza nią admiralicję portu. Najłatwiej ją znaleźć kierując się ku zachodniemu wejściu do Chittagong.

Jej ogniskowa wynosi 20 m, a snop światła widoczny jest co 10 sekund.

Latarnia morska Patenga Bangladesz www.szlakiempodrozy.plLatarnia morska Patenga Bangladesz

Latarnia morska Kutubdia

Mieszcząca się na niewielkiej wyspie Kutubdia biało czerwona budowala powstała pierwotnie już w 1846 r. podczas panowania Brytyjczyków.

Niestety oryginalna konstrukcja wykonana z betonu nie przetrwała próby czasu, zniszczona podczas odpływu. Mierząca 34 m wieże pewnego dnia zabrało po prostu morze. W jej miejsce zbudowano więc w 2005 r. nowa, a jej cechą szczególną jest biało czerwona barwa.

Ogniskowa latarni wynosi 39 m (128 stóp).

Zobacz jak oświetla ocean “świderkowa” latarnia morska Cape Hatteras.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *