Regiony świata www.szlakiempodrozy.pl

Kostarykańska prowincja Limon

Kostaryka stanowi wąski pas ziemi oblewany z dwóch stron wodami: to Pacyfiku, to Morza Karaibskiego. Akurat całe wybrzeże drugiego z nich przypada na jeden region. Jest nim prowincja Limon.

Z jakimi wyzwaniami przez lata zmagali się mieszkańcy najważniejszego miasta w prowincji?

Stolicę regionu jest 70 tyś Puerto Limon, którego centrum stanowi nie plac, jak to jest w zwyczaju, ale Park Vargas – pełen figowców bengalskich i leniwców. W XVII w. na tutejsze plantacje kakao ściągano do pracy niewolników. Częstymi gośćmi byli tu także piraci z Jamajki. (link do Port Royal) Widząc, że wkładany przez mieszkańców przez lata trud, w większości przez korsarskie „naloty” idzie na marne zaprzestali swej działalności. W 1871 roku w mieście rozpoczęto prace mające połączyć Puerto Limon linią kolejową z San Jose – budowali ja pracownicy ściągani z pobliskiej Jamajki, ale też Chińczycy i Włosi.

Katedra Najświętszego Serca w Purto Limon - Costa Rica

Katedra Najświętszego Serca w Purto Limon; źródło: Flickr

Dziś życie wielu tutejszych pracowników związane jest z portem, niegdyś koncentrującym się wyłącznie na eksporcie bananów i kawy. Założony w 1871 obsługiwał głównie połączenia transatlantyckie, obsługujące handel z Europą. Port zwany „El Limon” założono w miejscu, gdzie stało wówczas… 5 chat, zamieszkiwanych przez przesiedleńców z Afryki. Dziś port przechodzi dużą modernizację, mająca nie tylko pogłębić doki i tym samym otworzyć się na większe statki, ale też stworzyć warunki do obsługi ładunków chłodniczych. Mimo tego port Limon-Moin jest czwartym co do wielkości portem kontenerowym Ameryki Łacińskiej.

Mural w Puerto Limon Kostaryka www.szlakiempodrozy.pl

Mural w Puerto Limon; źródło: Flickr

Kto i jak przyczynił się do powstania bananowej potęgi Limon?

Okazuje się, że bananowe eldorado powstało przez… przypadek. Pochodzący z Nowego Jorku biznesmen Minor Keith w 1890 roku borykał się z problemem spłaty pożyczek zaciągniętych na budowę linii kolejowej z San Jose do Limon. Tak wpadł na pomysł stworzenia plantacji bananowców zarządzanej prze uruchomioną prze niego „United Fruit Company”. Wykorzystując ziemie bezpośrednio sąsiadujące z pociągniętymi szynami, poprzez nie wymagająca wielkich nakładów pracy hodowlę i późniejszą sprzedaż owoców zapewnił sobie finansowanie transportowej inwestycji. Jako, że zysków nie dystrybuowano do innych ludzi, firmę okrzyknięto siedliskiem wyzysku i synonimem brutalnej dominacji zagranicy nad Kostaryką.

Początek XX w. przyniósł istą eksplozję upraw żółtego owocu w graniczącym z Panama mieście Sixaola.W l. 30 XX w. okolice nawiedziła zaraza i biznes upadł. Do l.70 praktycznie nie istniał. Dziś ponownie świeci triumfy, przez co banany stanowią ważny towar eksportowy, zatrudniając multum ludzi w miejscowych przetwórniach, odpowiadając za 500 mln $ dochodów w trakcie roku.

Kiedy w prowincji Limon doszło do trzęsień ziemi?

W 1949 roku Puerto Limon nawiedziło trzęsienie zmieni niszcząc infrastrukturę, w ty mosty i drogi, które jednak odbudowano. Ponowne zagrożenie nadeszło w 1991, kiedy to wystąpiło najmocniejsze trzęsienie ziemi w historii Kostaryki.

Wstrząsy o sile 7,7 miały epicentrum w Valle La Estrella. Spowodowały one wystąpienie 48 ofiar śmiertelnych na terytorium Kostaryki, oraz 79 na terenie sąsiadującej z nią Panamy. W samej Kostaryce bez dachy nad głową zostało 7 439 osób. W prowincji Limon zniszczeniu uległo sporo zabudowań w tym hoteli.

Czym są Kanały Tortuguero?

Ulokowany na północny-zachód od Puerto Limon teren wypełnia podmokły teren, przypominający Amazonię. Wyrosły tu las tropikalny wziął swą nazwę od żółwi (tortugo=żółw), które urządziły tu swe gniazda. Dawniej lądujące na talerzach, dziś są chronione, głównie za sprawą działalność Caraibbean Conservation Corporation (CCC).

Teren stanowi rozbudowany system naturalnych i sztucznie stworzonych dróg wodnych, którymi organizowany jest transport. Prócz nich, zachwycić się można żyjącymi, na co dzień, w wodach krokodylami, żółwiami, iguanami i leniwcami. Rejs napędzanym elektrycznie statkiem, pozwala otoczyć się dżunglą i zerknąć na słynącą z kwiatowych połaci ziemię z hiacyntami, lawendą, imbirem czy ilan ilan. Po wodzie poruszać się można łodzią lub pirogą, cześć ludzi wybiera wodolot. Jest to miejsce w którym bardzo często występują opady deszczu. Szacuje się, że występuje tu aż 5% światowej fauny i flory.

Kanał Tortuguero w prowincji Limon - Kostaryka www.szlakiempodrozy.pl

Kanał Tortuguero; źródło: Flickr

Jaka legenda opowiada o powstaniu miata Cahuita?

Dzisiejsza Cahuita pełne plaż największe miasto regionu Talamanca. Zamieszkane przez 8,2 ludzi kusi architekturą oparta na domach powstałych z drewna. Dawniej ozdabiane krzykliwymi kolorami dziś emanują pastelowymi barwami. Wedle legendy w 1828 roku rybak William Smith (Stary Smith) wypłynął pewnego dnia z Panamy na połów żółwi.

Dopłynąwszy w okolice nieznanej mu dotąd zatoki, z rafą koralową, przy Cahuita Point postanowił tu zamieszkać. Przeprowadziwszy się tutaj z rodziną został pierwszym anglojęzycznym, czarnoskórym mieszkańcem okolicy, którą wówczas zamieszkiwały wyłącznie indiańskie plemiona. Obecnie solą w oku zajmującego 235 km2 miasta jest duża przestępczości oraz obecności w nim narkotyków i gangów.

Cahuita, Limon, Kostaryka www.szlakiempodrozy.pl

Cahuita; źródło: Flickr

W jakich okolicach u wybrzeży prowincji Limon można się natknąć na spoczywające na dnie oceanu wraki?

Puerto Vargas – w okolicznych wodach miasta zatopiony jest wrak brytyjski galeon przewożący kiedyś niewolników. Na jego pokładzie nurkowie odkryli armaty, kule do nich, sztylety, szable, kajdany wykonane z miedzi i brązu.

Dwa wraki zatopione są w okolicach Cahita: jeden to galeon pływający pod hiszpańską banderą z 1700 roku, który widać dość dobrze z racji tego, że osiadł ledwie 6 metrów po lustrem wody. Nieopodal wyspy Uvita spoczął zaś towarowy „Fenix. Z czasem stały się miejscem wytworzenia się rafy koralowej.

Jak historia odmieniła Puerto Viejo?

Nabrzeżna miasteczko Puerto Viejo, dawniej zwane Old Harbour pewnego czasu popadło w niełaskę. Dawne domy, swego czasu pełne życia, w których swego czasu zostały opuszczone porastała wysoka trawa. Dawna rybacka mieścina dzięki wielkim inwestycjom zyskała miano „surfingowej” stolicy kraju. Jak gdyby po deszczu zaczęły wyrastać tu hotele i inne typowo turystyczne obiekty.

Niemniej głównym powodem wizyt jest tu tzw. salsa brava. Występująca tu ostra, szybka fala przybijająca z czasem do brzegu, jest ubóstwiana przez amatorów pływania na deskach. Szczególnym okresem jej występowania jest czas od grudnia do kwietnia, oraz czerwiec i lipiec, gdyż pozostałe miesiące to czas kiedy woda leniwie obmywa w piaszczyste wybrzeże. W okolicy miasta zaprojektowano Cabinas Chimuri – ośrodek z tzw. cabinos – domkami z bambusa, przekrywanymi trzciną przeznaczonymi do do wynajęcia.

Puerto Viejo Kostaryka Prowincja Limon www.szlakiempodrozy.pl

Puerto Viejo; źródło: Flickr

Jak utworzenie Centrum Badań Historii Naturalnej zapobiegło wymarciu żółwi w prowincji Limon?

Natural History Center to placówka o edukacyjnym charakterze prowadzona przez wspomniane już CCC. Stanowi nie tylko miejsce lęgowe żółwi morskich, ale przede wszytkom zajmuje się prowadzeniem badań nad tymi zwierzętami, stanowiąc najstarszą taką placówkę na świecie. Jego powstanie było potrzebą chwili: jako, że popyt na mięso żółwi, ich skorupy i jaja stale był dosyć duży, miejscowa ludność zajmowała się polowaniem na owe zwierząt.

Powołanie do życia organizacji, i tym samym zapewnienie pracy okolicznym mieszkańcom, poprzez zatrudnienie mieszkańców wsi do oprowadzania turystów. Udało się zatrzymać niekorzystny trend. Działająca od 1959 organizacja objęła swym działaniem Parkiem Narodowy, utworzony tu w 1977. W miejscowości Jalova, na jego krańcu, powstało Centrum Informacji Turystycznej parku – to stąd można wyruszyć w kilometrową trasę na której dowiedzieć można się ciekawych rzeczy o roślinach i zwierzętach.

Czytaj dalej

Gdzie w trakcie łowienia ryb, zachwycić się można przyrodą?

Teren rezerwatu Barra del Colorado na północno-wschodnim wybrzeżu kraju stanowi z reguły obszar zamknięty. Wyjątkami są jednak wytyczone w jego obrębie szlaki, których wędrówka wiąże się z… odganianiem się od moskitów. Teren jest miejscem wielbionym przez wędkarzy. Położone w bezpośrednim sąsiedztwie Nikaragui ostępy są oazą lasu tropikalnego i bagien.

Przez rezerwat przepływa ok. 50 km rzek i rozmaitych kanałów wodnych. Organizowane są nimi przejażdżki łodziami, podczas których zachwycić można się widokiem i dźwiękami wydawanymi przez małpy, żaby, tukany, krokodyle, czy papugi. W nieodległej wiosce prócz niewielkich domków, znaleźć można pas startowy.

Gdzie można zobaczyć czarny piasek i nurkować w towarzystwo rafy koralowej?

Plaże pełne czarnego piasku pochodzenia wulkanicznego to szczególny element Parka Narodowego Cahuita (Parque Nacional Cauhite). Rafę koralową złożoną tu z aż 35 odmian tych żyjątek, ciągnącą się 500 m w głąb wody, można zobaczyć meldując się w punkcie nurkowym Cauhite Point.

Zejście pod wodę otwiera oczy na podwodny świat pełen ławic tropikalnych ryb, homarów, krabów i mieniących się zielenią wodorostów. Co więcej zetkąć się tu można z trzema odmianami rekinów, przeszło 120 gatunkami ryb, 140 mięczaków, 44 skorupiaków i 128 alg. Przygotowanym trzeba być jednak na to, że wilgotność powietrza oscyluje tu wokół 84-88%, przez co nienawykłym do tutejszego klimaty ciężko się oddycha.

Który z rejonów prowincji Limon jest najmniej rozwinięty?

Ponad połowa terytorium kantonu Talamanca stanowi teren przypisany do parków narodowych: Chiripó, Amistad i Cahuita. Ci więcej, niemal 1,3 powierzchni obejmuje cztery lokalne rezerwaty tubylców: Kekoldi, Talamanca Bribrí, Talamanca Cabécar i Telire. Ograniczony przez Morze Karaibskie z jednej i pasmo Mesety Centralnej z drugiej strony region w przeszłości zajmowali rdzenni mieszkańcy, okrywając się ukrywali się tutaj przed hiszpańskimi konkwistadorami.

Stąd też, niemal do l. 70 XX w., głównymi mieszkańcami byli tu przedstawiciele ludów Bribi i Babecar, oraz potomkowie czarnych imigrantów. Ci drudzy stworzyli tu własna kulturę, opierając działalność o uprawy ziemi łowieniu ryb.

Z czego słynie Hone Creek?

Miasteczko Hone Creek, wciśnięte między Cahuitę i Puerto Viejo, wzięło nazwę od tutejszych palm charakteryzujących się potężnymi korzeniami. Miejsce to jest ważnym punktem kontrolnym, przeciwdziałając przemytowi z Panamy. Na co dzień miejscowa ludność pracuje na plantacjach kakaowców.

Jakie liczby charakteryzują prowincję Limon?

9 189 km² wynosi powierzchnia regionu; zamieszkuje go 386 tyś mieszkańców; posiada 125 mil linii brzegowej; 52,3% mieszkańców wchodzącego w skład prowincji Limon rejonu Talamanca ma dostęp do urządzeń sanitarnych, zaś a 75,2% jest podłączonych do prądu.

Która z tutejszych plaż uznawana jest za najpiękniejszą?

Zdecydowanie Punta Uva! Czyste wody ściągają na nią żądnych morskich szaleństw, a rafa koralowa osoby uwielbiające nurkować. Wszystko to odbywa się w okalających okolicę miejsc noclegowych. Kręte wybrzeże, ciągnące się kilometrami, chronione przez falochrony oblegane jest przez piechurów, wykorzystujących tutejsze trasy spacerowe. Nazwa plaży tłumaczona jako „Punkt Winogronowy” bezpośrednio odnosi się do rosnących w bliskości plaży owocowych krzewów. Zachwycające są także tutejsza roślinność w której żyją wspaniałe, różnokolorowe motyle.

Plaża Punta Uva Prowincja Limon Kostaryka www.szlakiempodrozy.pl

Plaża Punta Uva Kostaryka; źródło: Wikipedia

Jaka grupa ludzi, w prowincji Limon, słynęła z bycia kakaową potęgą?

Od wieków mieszkańcy zwani BriBri, a więc tubylcze plemię pozyskiwali z upraw kakao. Dziś to właśnie z niego powstaje jedna z najlepszych czekolad, wytwarzana w 100% ręcznie, bez użycia maszyn. 12 tyś populacja żyjąca w odizolowaniu wierzy, że drzewa kakowe zostały w przeszłości stworzone z kobiety przez Sibu – Boga, przez co kakao przygotowywać mogą do picia wyłącznie przedstawicielki płci pięknej. Lokalna społeczność nigdy nie używa owego drewna do rozpalania ognia.

Jakie pasmo górskie leży w granicach prowincji Limon?

Regionu okalają góry Cordillera de Talamanca, tworząc teren graniczny Kostaryki z Panamą. Najwyższym szczytem pasma jest Cerro Chirripó, wznoszący się na 3820 m n.p.m., będący również najwyższym wzniesieniem na terenie kraju! Po raz pierwszy na jej szczycie stanął niemiecki misjonarz Agustin Blessing Presinger, zdobywając go w 1904 roku. Część pasma to zalesione ostęp, pełne lasu deszczowego, dębów oraz bambusowych krzewów.

Który park narodowy warto zobaczyć?

Trzykrotnie rozszerzana od otwarcia w 1977 roku strefa Parku Narodowego Tortuguero zajmuje dziś Rozciągający się na 312 km2. Głównym zadaniem wytyczonego obszaru jest ochrona labiryntów kanałów oraz 20 mil linii brzegowej, czyli miejsc w których żółwie zazwyczaj składają jaja.

Występują tu bardzo niskie fale sięgające najwyżej 40 cm wysokości. Występują tu również krokodyle i skorupiaki, ale też jaguary, leniwce u małpy. W wodach, wpływających z czasem do oceanu żyje 30 gatunków ryb słodkowodnych. Doliczono się tu 400 gatunków drzew i około 2200 gatunków innych roślin. Dziś odwiedzany głównie przez ornitologów, pragnących na żywo obserwować życie 300 gatunków ptaków. Pomimo objęcia ternu ochron stale dochodzi tu do incydentów z udziałem kłusowników.

Tortugero National Park www.szlakiempodrozy.pl Park Narodowy Tortugero www.szlakiempodrozy.pl

Park Narodowy Tortugero; źródło: Flickr

Jakie charakterystyczne nazwy mają miasta kantonu Siquirres, leżącego prowincji Limon?

Nazwa samego kantonu tłumaczona jest jako „czerwony”; znaleźć tu można takie miejscowości jak: Germania nawiązującą do Niemiec, Floridę – nazwę zaczerpnięta od amerykańskiego stanu, Cairo – odnoszącą się do stolicy Egiptu, a także Alegrię – oznaczające „radość.”

Karnawał w prowincji Limon www.szlakiempodrozy.pl

Świętowanie karnawału w Prowincji Limon; źródło foto: Flickr

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments