Kampala stolica Ugandy www.szlakiempodrozy.pl

Kampala – podróż przez wzgórza stolicy Ugandy

Dziś rolę szamańskich przesądów zastąpiła nauka, okolica słynie już z bardziej przyziemnych metod leczenia, uskutecznianych w niedziałającym od 1917 r. szpitalu Mulago. Co więcej po połączeniu z inną lecznicą w 1960 r. stał się ogromnym kompleksem który z czasem wzbogacił się o Szkoła Medyczną Uniwersytetu Makerere

Stary szpital Mulango Kampala www.szlakiempodrozy.pl

Stary szpital Mulango Kampala; źródło: Wikipedia

Ale zapuściłem się tu nie tylko z jego powodu. Zdecydowanie bardziej zależy mi na rzuceniu okiem na zajrzeniu w inne wyjątkowe miejsce. Konkretnie Muzeum Narodowe Ugandy. A trzeba wiedzieć, iż to placówka doprawdy wyjątkowo – najstarsze muzeum na terenie Afryki Wschodniej!

I pomyśleć, że już w 1902 r. z inspiracji Georga Wilsona rozpoczęto zbieranie artefaktów, które mogły by posłużyć skonstruowany wyjątkowej wystawy. Wreszcie w małej świątyni na terenie Fortu Lugard uruchomiono pierwsza placówkę. Prowadzone odtąd wykopaliska pozwalały stale poszerzać zbiory i tak w 1941 r. pomieszczenia okazały się za małe. Przeniesione w 1941 r. stanowi dziś de facto muzeum historii naturalnej wabią zbiorami etnologicznymi i przyrodniczymi, z terenu dzisiejszej Ugandy. Najstarsze z nich sięgają czasów epoki kamienia.

Wystawy podzielone są tematycznie, prezentując:

  • zbiory etnograficzne – z 100 tyś obiektów w tym trzcinowymi drzwiami starych chat, tradycyjnymi narzędziami strojami o przedmiotami służącymi o praktyk religijnych
  • zbiory muzyczne – z instrumentami dętymi, smyczkowymi i bębnami
  • zbiory paleontologiczne – pełne skamieniałości, w tym unikalnymi pozostałościami małpy sprzed 20 mln lat
  • zbiorami sprzęt myśliwskiego i broni

Tradycyjna afrykańska chata, Muzeum Narodowe Ugandy Kampala www.szlakiempodrozy.pl

Tradycyjna afrykańska chata – Muzeum Narodowe Ugandy Kampala; źródło: Flickr

Opuszczając budynek kieruję się w kolejne ciekawe miejsce. Przestrzeń za budynkiem posłużyła bowiem urządzeniu tzw. wioski kulturowej, zapełnionej tradycyjnymi chatami różnych plemion. Na kilkadziesiąt minut przepadam między półkami zapełnionymi drewnianymi dzbanki, tykwami i koszami, ceramiką, sztućcami i wyrobami ze skóry.


Wystawa Muzeum Narodowego Ugandy Kampala www.szlakiempodrozy.pl

Wystawa Muzeum Narodowego Ugandy Kampala; źródło: Flickr

Spalone grobowce na Wzgórzu Kasubi

Był 1882 r. kiedy tutejsze wzniesienie posłużyło zbudowaniu pałacu. Ale jak się okazało przyszłość zasadniczo zmieniła charakter wizyt w tej okolicy. Zamiast z zachwytem wlepiać wzrok w architektoniczną perełkę dziś raczej należy zachować nabożną ciszę. Wszystko dlatego, że po śmierci Mutesy I stał się ona jego grobowcem.

Tak grobowce Kasubi, stały się miejscem pochówku kolejnych władców. Po śmierci złożono tu ciała kolejnych trzech królów: Chwa Daudiego, Mutesy II i Mwanga. Czy może więc dziwić, że ów grobowiec dzierżył palmę pierwszeństwa pod względem rozmiaru na kontynencie afrykańskim?

Kasubi Tombs Kampala Uganda www.szlakiempodrozy.pl

Kasubi Tombs Kampala Uganda; źródło: Flickr

Wnętrze grobowców Kasubi w Kampali w Ugandzie www.szlakiempodrozy.pl

Wnętrze grobowców Kasubi w Kampali w Ugandzie; źródło: Flickr

No właśnie dzierżył, gdyż stało się nieszczęście. Miejsce pochówku w formie kopulastej budowli. Otoczone murem z wysokich o pożarze, który spustoszył Grobowce Królów Bugandy w Kasubi w 2010 roku, miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 16 marca 20120 r. strawił ogień. Odbudowaną królewska nekropolię Ugandy, z miejsca swym ochronnym ramieniem otoczyła organizacja UNESCO.

Muzeum Królestwa Ssemagulu to prywatna placówka, wypełniona rzeźbami, muralami i artefaktami ukazująca spuściznę jaką pozostawił okres Królestwa Bugandy. W zbiorach znaleźć można prawdziwe perełki, np. samochód należący do pierwszego premiera kraju, po uzyskaniu przez niego niepodległości.”

Wzgórze Namirembe

Ubita ziemia tworząca główne ścieżki, szczęśliwie z uwagi na mnogość drzew powoduje, że nie trudno złapać tu oddech. Kamienie dają się jednak stopom znaki. Tak, gdzie to możliwe wybieram więc skrawek zielonej trawy.

Czerwony ubita ziemia wreszcie przechodzi w asfaltowa nawierzchnię. Nie dane mi się jednak nią nacieszyć, bu tuz przed sobą widzę ładną ceglaną bramę. Przechodzę przez nią, wchodząc na kościelny plac.

Katedra św. Pawła Kampala Uganda www.szlakiempodrozy.pl

Katedra św. Pawła Kampala Uganda; źródło: Wikipedia

Panujący tu obecnie spokój, nie zawsze Mendak wypełniał te włości. Gdy 1877 r. do miasta przybyli brytyjscy protestanccy misjonarze, podarowano im ziemie leżące właśnie w obrębie owego wzniesienia. Wkrótce, pomiędzy nimi, a przedstawicielami Bugandy doszło do swoistej wojny religijnej. Toczony w l. 1888–92 spór toczony w wokół sięgającego 122 m n.p.m.m pagóra ostatecznie wygrali anglikanie, czemu dowodzi katedra św. Pawła.

W 1962 r. po tym, jak Uganda weszła do grona niepodległych państw, Kampala zyskała status stolicy.”

Dzielnica Rubaga

Pora zobaczyć miejsce gdzie dawniej mieścił się prawdziwy królewski pałac. Zachodnia część Kampali wita mnie kolejnym wzgórzem. Wzniesienie Lubaga w XVIII w. stało się miejscem, w którym jeden ze swych pałaców zbudował tu król Ndawula Nsobya

Ale co ciekawe nie tylko wygodnie tu sobie mieszkał. Miejsce często odwiedzali bowiem ojskwi, którzy w pocie czoła przygotowywali swe misterne plany generałów

Nie dane mu było jednak przetrwać. Po tym jak pałac zajął się ogniem, został opuszczony. Wykorzystując opuszczoną okolicę zjawili się tu przedstawiciele katolickiej organizacji Białych Ojców (Wafaransa). Tak utworzono tu siedzibę katolickiej katedry Rubaga, którą wybudowano w l. 1914-25. Dziś jest kościołem biskupa Kampali.

Katedra Rubaga Kampala Uganda www.szlakiempodrozy.pl

Katedra Rubaga Kampala Uganda; źródło: Wikipedia

Co ciekawe jej nazwa została zmieniana z uwagi na to, że ówcześni księża źle wymawiali nazwę. Problem w tym, że w miejscowym języku dotąd nie funkcjonował żaden wyraz zaczynający się na literę „r”.

Swoją drogą warto wiedzieć, że Kampala podzielona jest na 5 dzielnic; inne to:

  • Kampala Central Division
  • Kawempe Division – w północno-zachodniej części miasta; jest największą z części miasta, mieszka w niej 265 tyś ludzi; niestety gros mieszkańców umiera tutaj młodo po tym jak staja się nosicielami wirusa HIV i chorując na AIDS; jest też okolicą z wysoką przestępczością
  • Nakawa Division – we wschodniej części miasta; słynie ze wzgórz, poprzecinanych dolinami do których spływają strumienie tworząc bagna.

Transport w Kampali

Pierwsza linia kolejowa połączyła Kampalę z portem w kenijskiej dziś Mombasie w 1931 r. Od tego czasu wiele się zmieniło

W lipcu 2019 Kampalę zamieszkiwało milion 650 tyś ludzi, aczkolwiek do pracy dojeżdża tu część z 6,7 mln mieszkańców obszaru metropolitalnego. Nic dziwnego zatem, że komunikacja miejsca Kampali to dość istotny element funkcjonowania miasta.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments