Jeziora www.szlakiempodrozy.pl

Jelly Fish w Palau

Gęsto porośnięta roślinnością skalista wysepka Eil Malk. Niezamieszkana przez nikogo, należąca do oceanicznego państwa Palau. Aż nie do wiary, że zdołało wykształcić się na niej takie cudo! Jelly Fish, czy też jak kto woli Jezioro Meduz, skrojone jest jednak na miarę okolicy.

Piękne, z nutką oryginalności. A do tego stare, bo choć na to nie wygląda, ma już 12 tyś lat! No i do tego one – meduzy. A ścisłej, leniwo pływający w jego wodach gatunek złotych meduz, który w trakcie doby „zwiedza” nie ma każdy metr jej powierzchni. Poczynają cod ruchu z dołu na gę, poprzez wycieczkę z zachodu na wschód, by finalnie na noc wrócić na zachód, gdzie spęcza całą noc. I tak dzień w dzień.

Jezioro Jelly Fish Palau www.szlakiempodrozy.pl

Jezioro Jelly Fish Palau; źródło: Wikipedia

Ale nie każdemu jest dane zobaczyć to na własne oczy. Władze Palau wiedząc jaki posiadają skarb reglamentują dostęp do akwenu. A, że nieco przy tym zarobią? Wykupienie przepustki na 10 dni to wydatek rzędu 100$. Ale nurkowanie w jego wodach warte jest tej ceny.

Wydawało by się, że wypełniająca jezioro woda w każdym miejscu jest taka sama. Tymczasem to tylko pozory. Na pierwszy rzut oka woda swobodnie się mieszka. Mimo to zawartość tlenu w wodzie, w miarę zwiększania się głębokości, gwałtownie maleje. Niby nic odkrywczego, a jednak… Okazuje się bowiem, że tempo spadania jego zawartości w Jelly Fish jest tak szybkie, że już na 15 m głębokości jest trzykrotnie mniejsze niż tuż nad powierzchnią, wytwarzając strefę która upodobały sobie bakterie.

Jaki z tego wniosek: ano taki, że woda w Jelly Fish niemal w się nie miesza! Cecha ta sprawia, że akwen ów jest jednym z ledwie ok. 200 takich na całej Ziemi, należąc to tzw. jezior meromiktycznych.

Wymiary akwenu Jelly Fish:

max. długość: 460 m
max szerokość:  160 m
powierzchnia: 5,7 ha
objętość wody: 1,71 miliona m3

Co jednak powoduje występowanie tak szczególnych warunków? Zasadniczo wpływ naja na to trzy czynniki. Z grubsza rzecz ujmując: otaczające je skały i roślinność blokuje przepływ wiatru przez akwen, a zasilające je wody wpadają do niego tuz pod powierzchnia. Zważywszy na fakt, iż w Palau panuje stricte tropikalny klimat i temperatury są stałe, nie występuje odwrócenie temperatury wody i tym samym ta nie ma okazji się mieszać.

Tym samym mimo połączenia z wodą oceaniczną, podczas przypływu wymianie ulega tylko 2,5% objętości wody w jeziorze.

 

Meduza w jeziorze Jelly Fish Palau www.szlakiempodrozy.plMeduza w jeziorze Jelly Fish; źródło: Flickr

Schodząc głębiej, poniżej 15 m pod lustro wody, nurkując wpływa się w ciemną strefę. Tu promienie słonecznie już nie docierają. Fioletowa bakterie pochłaniają bowiem całą ilość światła, przez co trudno pojąć, iż tak naprawę woda jest tu czystsza niż na powierzchni. Z tym nurkowaniem to zresztą szału nie ma – maksymalnie zejść można do ok 30 m głębokości. Niżej wysoki poziom amoniaki i fosforanów, przedostając się do krwi przez skórę skutecznie może zatruć organizm.

Aby chronić niezwykłe jezioro w 2017 roku zamknięto do niego dostęp, z uwagi na znacznie zmniejszającą się populacje meduz. Ich populacja wynosiła w szczytowym okresie, w 2005 roku 30 milionów sztuk. Gwałtowne susze, których kulminacja przypadła na 2016 rok, sprawiły że żyjątka niemal w całkowicie wyginęły! Ponowne wizyty umożliwiło po dwóch latach od zamknięcia gdy doliczono się tysięcy nowych okazów.

Meduza w jeziorze Jelly Fish www.szlakiempodrozy.pl

Jellyfish Lake; źródo: Wikipedia

Jezioro Meduz - Jelly Fish na Palau www.szlakiempodrozy.pl

Jezioro Jelly Fish Palau; źródło: Flickr

Odkryj tajemnice Tanganiki lub zatop się w sinicowym Ypacarai.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *