Jaskinie wyrozniajacy www.szlakiempodrozy.pl

Jaskinie wysp Oceanii

System jaskiń Atiu, na wyspie Cooka nie jest może szczególnie popularnym celem wycieczek, czy grotołazów. Nie zmienia to jednak faktu, że z różnych przyczyn, to one stały się celem ciekawskich wycieczkowiczów.

Główną grotą jest tutaj Anatakitaki, zamieszkana przez jerzyki, zwane tu kopeka. Ów endemiczny gatunek czuje się we wnętrzu jamy tak dobrze, że zakłada gniazda. Całej powierzania jaskiń rozciąga się 15 wapiennych komór. Stąd właśnie podłoże jaskini stanowi głównie chropowaty kamień. Otacza on całą wyspę, tworząc pod lustrem wody przepiękną rafę.

Ciągnące się na długość 1 km korytarze jaskini, wykształciły się w efekcie rozpuszczania wapnienia w jej wnętrzu. Tak powstał szereg komór, które połączone są korytarzami.Korytarze Anatakitaki www.szlakiempodrozy.pl

Korytarze Anatakitaki; źródło: Flickr

Dziś jej wyróżnikiem bez wątpienia są pnące się po ścianach korzenie, należące w przeważającej większości do drzew banyan – typów figowca. Ciągną się one do najgłębszych zakamarków jaskini, splatając się pnączami w poszczególnych warstwach skały.

“Wypełniona zarówno stalaktytami jak i stalagmitami, prezentuje się szczególnie efektownie e momencie padania na nią światła.”

Co warte podkreślania oceaniczna, słona woda stale jest wypierana przez słodką ciecz, która dostaje się do niej z kwaśnej wulkanicznej gleby. Zmieniający się latami pozom wody w morzu sprawił, że samoistnie wykuły się w niej tunele, wpuszczając świeżą wodę. Stąd dziś jej dno wypełnia słodkowodne jezioro, które poprzez tunel Tiroto Tunel, łączy się z Pacyfikiem. Jako, że dno stanowi tu biały piasek, tunel zwany jest czasami błotnym.

Inną częścią jaskiniowego kompleksu jest Rima Rau. Jej nazwa w języku Atiu oznacza „Tysiąc zabitych”. Tylu ciał nigdy w jej wodach nie znaleziono, należy więc przypuszczać, że miejscowi mieli do jaskini wielki respekt. Póki co badaczom udało się znaleźć kości należące go ok 50 osób. Hak to w takich wypadkach bywa, ich pochodzenie jest pożywką dla niestworzonych historii. Jedna z legend głosi, że kości należą do ofiar rozegranej na wyspie bitwy; inna z kolei opowiada o uczcie, jakę urządzili sobie w jaskini… kanibale. Wizyta w jaskini jest płatna – 4$.

Christian’s Cave na wyspie Pitcairn

Pod poszarpanym, górzystym terenem wyspy Pitcairn schowana przed oczami ciekawskich leży ciekawa jaskinia. Czym się jednak wsławiła? Niesamowitymi stalaktytami, a może ciągnącymi się przez setki kilometrów korytarzami.

Otóż, ani jednym ani drugim. Oto bowiem pod porośniętą zielonymi drzewami, krzewami i trawami powłoką, sporo czasu spędził przywódca buntu na statku HMAS „Bounty” Fletcher Christian.

Jaskinia Christian's www.szlakiempodrozy.pl

Christian’s Cave – Picairn; źródło: Wikipedia

Pokutujący w ten sposób za swe uczynki, zesłany tutaj w ramach kary stał się pierwszym eksploratorem tutejszych korytarzy. I to właśnie od jego nazwiska zyskała swą nazwę.

Widoczne z morza wejście do jamy, dawniej ukryte była pomiędzy rozłożystymi drzewami i krzewami. Dziś, by do niej wejść, trzeba zmierzyć się ze zboczem skalnym, które nagle urywa się na brzegu wyspy.

Wolisz europejskie jaskinie? Pigułka wiedzy o Postojnej Jamie w Słowenii.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments