Jaskinie wyrozniajacy www.szlakiempodrozy.pl

Jaskinia Haua Fteah w Libi

Jaskinia Haua Fteah w Libii, w regionie Cyrenajka 8 km Apollonii (Port Sousa), znajduje się ledwie kilometr od wybrzeża. Nic dziwnego, że wejście do groty znaleźć można właśnie od strony wód Morza Śródziemnego. Sąsiadująca z płaskowyżem rozciągającym się na zboczach Jebel Akhdar (Zielonej Góry) kryje pozostałości sprzed tysiącleci lat.

Ale czy wyróżnia ją coś jeszcze? Przede wszystkim wielkość. Bezsprzecznie posiada status największej jaskini basenu Morza Śródziemnego, przez co stanowi tez jedną z największych jam świata! Mając status jaskini krasowej, ma jednak dość nietypowy kształt. Tworzy ją bowiem de facto gigantyczny pionowy szyb. Gdy wreszcie oczyszczono ów ogromny otwór zaczęto poznawać jej sekrety tajemnice.

A wszystko zaczęło się w 1948 r. kiedy trafiono na tajemniczą jamę. Dwa lata później, na dotąd nieeksplorowane tereny przybył Charles McBurneya. Wraz ze współpracownikami rozpoczął trwające 5 lat badania. Nikt wówczas nie przypuszczał, że równie szybko się skończą. Określenie podstawowych parametrów ówczesnym badaczom jednak wystarczyło. Ponownie swój wzrok skierowali na Haua Fteah dopiero w 2007 r. Prace pozwoliły pogłębić wykop do 8 m gdzie McBurney odkrył ludzkie szczątki.

Badania nad jaskinią

Tak określono, że powstawała, od 2 580 000 do 11 700 lat temu, poprzez zebranie się osadów w formie poziomych warstw określono. Znalezione przez geologów ślady wskazują cechy istotnych zmian klimatycznych epoki plejstocenu. Okazało się, że ziemie w pobliżu jaskinie naznaczone są efektowną historią. Dość powiedzieć, że zamieszkiwali tu już prehistoryczni ludzie żyjący w epokach paleolitu, mezolitu oraz neolitu. Specjalistom udało się zidentyfikować także dowody przebywania tu homo sapiens, z okresu 200 tyś lat p.n.e.

Niestety od czasu, gdy po jaskinie miał szanse chodzić McBurney, wiele się w niej zmieniło. Postępująca erozja sprawiła, że na ścianach pojawiły się grube warstwy nasadowe.

Jaskinia Haua Fteah Libia www.szlakiempodrozy.plJaskinia Haua Fteah w Libii; źródło: Wikipedia

W związku z tym nastąpił zwrot, wymuszony zmianą koncepcji w badaniach nad jaskinią. Grupa badaczy pod przywództwem Graeme Barkera z uniwersytetu w Cambridge ruszyła do prac nad programem mającym przystosować wnętrze jaskini do zmieniających się warunków. Prace polegały na dążeniu do idealnego odtworzenia klimatu panującego przez lata w jaskini, oraz śladów jakie pozostawili tu po sobie zamieszkujący okolice ludzie.

W ramach wcześniejszych badań w jaskini dokonano kilku wykopów sięgając ostatecznie 14 m wgłąb jaskini. Tam zaś odnaleziono ślady dawnych kultur w postaci palenisk z krzemieniami, których szczegółowe badanie pozwoliło ustalić, że część pochodzi sprzed nawet 80 tyś lat! Znaleziono tez używane wówczas kamienne noże. Archeologowie dokopali się także części ludzkich szkieletów odnajdując żuchwę sprzed 70 tyś lat.

Jaskinia Haua Fteah w liczbach:

wysokość:  50 m
szerokość: 20 m
rozpiętość maks.: 80 m

Fragment z ludzkiej żuchwy został znaleziony w sierpniu 1952 r., co ciekawe z nieodsłoniętym do końca zębem mądrości, co pozwoliło oszacować, że wiek zmarłego nie przekraczał 25 lat

Wśród znalezisk znalazły się narzędzia ceramiczne strzały z głowicami, noże oraz przebite muszle morskie. Szczególnym znaleziskiem są pozostałości budowli z czasów epoki starożytnego Rzymu oraz używanej przez nich ceramiki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *