Regiony świata www.szlakiempodrozy.pl

Kubańska prowincja Villa Clara – mauzoleum Che Guevary, Cayo Las Brujas, Remedios i słynny Tren Blindano

Leżąca w centralnej części wyspy kubańska prowincja Villa Clara bezsprzecznie ma wiele do zaoferowania. Odnajdzie się tu każdy: miłośnicy historii, przybywający do mauzoleum Che Guevary, turyści szukający rajskich wakacji na wyspie Cayo Las Brujas. Oraz wielbiciele niezwykłych miast, nastawieni na wizytę w Remedios.

Gdzie znajdują się szczątki słynnego Che Guevary?

Plaza de la Revolucion w Santa Clara stanowi popularne miejsce organizowania wieców. Godnym uwagi jest tu olbrzymi pomnik Che Guevary, okazujący bohatera narodowego z ręką na temblaku. W ten sposób ukazano poświęcenie jakim odznaczył się podczas bitew o Santa Clara w 1958 r. Bezpośrednio pod pomnikiem urządzono jego mauzoleum, wykuwając w kamieniu przypominające grotę pomieszczenie. Tuż obok niego zawsze stoi zapalony znicz, w kształcie pięcioramiennej gwiazdy.

Mauzoleum Che Guevary Santa Clara Kuba www.szlakiempodrozy.pl

Mauzoleum Che Guevary Santa Clara Kuba; źródło: Flickr

Płaskorzeźba na mauzoleum Che Guevary - Plaza de la Revolucion Santa Clara

Płaskorzeźba na mauzoleum Che Guevary – Plaza de la Revolucion Santa Clara; źródło: Flickr

Napis wspominający rewolucje na Kubie w Santa Clara; źródło: Flickr

Co ma do zaoferowania wyspa Cayo Las Brujas?

Mała wysepka zajmująca pow. 7 km2 leży na północnym wybrzeżu prowincji Villa Clara. I niewątpliwie stanowi fantastyczny kurort wczasowy z pięknymi plażą Cayo Santa Maria. Wyspa połączona z lądem 48 km , którą zbudowała w l. 1989-99 firma Campaña de Las Villas. Pierwszy hotel „Sol Cayo Santa Maria” otwarto tu z końcem 2001 r. Dziś mieści się ich tutaj kilkanaście.

Cayo Las Brujas Villa Clara Cuba; źródło: Flickr

Piękny ośrodek wczasowy Cayo Las Brujas na Kubie w prowincji Villa Clara; źródło: Flickr

Jak powstało miasto Santa Clara?

Okazuje się, że liczące dziś 200 tys miasto swą genezę ma w ucieczce mieszkańców z Remedios. Najeżdżana przez piratów i tępiona przez inkwizycję kościelna społeczność wreszcie w 1689 r. założyła nowa osadę nazwaną Santa Clara, która stała się wkrótce ważnym punktem na cukrowniczej mapie Kuby.

Gdzie w prowincji Villa Clara znajduje się duże jezioro z zaporą?

Embalse Hanabanilla to tama zbudowana w l.1958-61 w formie nasypu na jeziorze Hanabanilla nieopodal miejscowości El Salto del Hanabanilla. Powstała w celu gromadzenia wody wykorzystywanej w celach komunalnych oraz produkcji energii elektrycznej. Dzięki niej możliwe było stworzenie zbiornika o pow. 286 tyś m3.

Jezioro Hanabanilla; źródło: Flickr

Jaka historia wiąże się ze słynnym Tren Blindano?

Tren Blindano w mieście Santa Clara, czyli „Pociąg Pancerny” to bezsprzecznie wyjątkowy dla Kubańczyków pomnik narodowy. Kompleks składa się z parku rzeźb, obelisku poświęconego Che Guevarze, pomnika buldożera oraz wykolejonych wagonów. W 1958 r. wypełniony żołnierzami, bronią oraz amunicją pociąg ruszył z dworca w Hawanie, aby pomóc powstrzymać atak rebeliantów toczących walki o miasto. Na trasie został jednak wykolejony, a następnie zaatakowany poprzez obrzucenie go tzw. koktajlami Mołotowa. Sam Che Guevara prowadząc buldożer zniszczył trakcję kolejową zatrzymując skład i tym samym wygrywając bitwę.

Pomnik Che Guevary Santa Clara Kuba; źródło: Wikipedia

Tren Blindano słynny wagon Pociągu Pancernego Santa Clara; źródło: Wikipedia

Czy prowincja Villa Cara jest jednorodna pod względem ukształtowania terenu?

Zdecydowanie nie! Podczas gdy na południu w górę pnie się porośnięte dżunglą pasmo górskie Sierra del Escambray ze szczytem Pico San Juan (1140 m n.p.m.), centrum zajmują miasta w stylu kolonialnym i plantacje trzciny cukrowej. Północna część regionu kusi zaś odludnymi zatoczkami i wioskami rybackimi.

Co można znaleźć na głównym placu w mieście Santa Clara?

Jako główny plac stolicy prowincji Parque Vidal mieni kusi amfiteatrem, w którym organizowany jest szereg imprez kulturalnych. Dodatkowo skwer pełen jest zielonych drzew. Zauważyć tu można także pomnik poświęcony płk Leoncio Vidalowi, ustawiony dokładnie w miejscu w którym zginął ów kubański rewolucjonista, walczący o niepodległość Kuby. W dawnych czasach miejsce podzielona było na część przeznaczona dla białych i partię wydzielona dla społeczeństwa o afrykańskim pochodzeniu. Warto zajrzeć do Casa de la Trova w którym mieści się centrum informacji turystycznej.

Z czego słynie miasto Placetas?

Mające 600 km2 miasto wyróżnia się głównie za sprawa jednego elementu. Okazuje się, że znajduje się w nim Guaracabulla, będące geograficznym centrum Kuby. Założone 9 września 1861 r. Placetas jako kolejny z ośrodków cukrowniczych, leży przy głównej autostradzie kraju – Carretera Central, co sprawiło, że zatrzymywało się w nim wielu podróżujących.

Guaracabulla – geograficzny środek Kuby; źródło: Flickr

Placetas Villa Clara Cuba; źródło: Flickr

Zabudowania Placetas Villa Clara Kuba; źródło: Flickr

Teatro El Liceo Villa Clara Cuba; źródło: Flickr

Z czym na przestrzeni lat musieli się zmagać mieszkać Remedios?

48 tyś miasto Remedios to najstarsza osada w całej prowincji Villa Clara. Założone zostało w 1578 r., jednak jego rozwój hamowały częste najazdy piratów pływających pod angielskimi, francuskimi i portugalskimi banderami. Ma skutek ataków miejscowa ludność uciekła wybierając spokojniejsze Santa Clara. Część z tych, którzy zostali stracili dorobek życia w wyniku wielkiego pożaru na początku XIX w. Miasto odbudowano, tworząc centrum wokół Plaza Marti. Miasto nie stanowi jednak głównego celu turystów.

Ratusz w Ranchuelo; samo miasto zostało założone 1 października 1734 przezc Dionisio Consuegra jako Boca de Ranchuelo. Źródło: Wikipedia

Które muzeum trzeba odwiedzić w Santa Clara?

Bezsprzecznie zaplanować należy wizytę w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej (Museo de Artes Decorativas). Jego wystawy, rozmieszczone w 10 salach przybliżają pochodzie kubańskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Mieści się w okazałej kolonialnie rezydencji w stylu neoklasycznym, z efektowną werandą podtrzymywana przez łuki kolumny jońskie.

Ładnie urządzone pokoje wypełniają zabytkowe przedmioty pochodzące z XVII-XX w. w tym obrazy, rzeźby i gobeliny. Sporo miejsca zajmują zabytkowe meble, ubrania z dawnej epoki, porcelanowe naczynia, lampy i wachlarze.

Co warto zobaczy w kubańskim Remedios?

Przede wszystkim kościół Iglesia de San Juan Bautista, zwany przez miejscowych Parroquial Mayor. Mimo powiązanych uszkodzeń w skutek trzęsienia ziemi w 1939 r., za sprawą… nawróconego miliardera został uratowany. Dziś kusi misternie zdobionym ołtarzem wyrzeźbionym w cedrze, w typowo arabskim stylu, pokrytym dodatkowo 24 karatowym złotem! Warto spojrzeć także na sufit, na którym widnieje mahoniowe sklepienie w stylu mudejar, z którego przezierają motywy kwiatowe.

Iglesia de San Juan Bautista – Parroquial Mayor Remedios Kuba; źródło: Flickr

Gdzie w prowincji Villa Clara warto wybrać się na ryby?

Amatorzy wędkowania muszą udać się do położonego 10 km od Remedios Caibarien. Tutejszy port rybacki swoje lata świetności co prawda ma już dawno za sobą, ale miejscowi poławiacze do dziś organizują wyprawy dla złaknionych wędkowania turystów.

Ładny Parque Vidal Santa Clara Kuba; źródło: Flickr

Jaki wkład w rozwój miasta Santa Clara wniosła rodzina Esteves?

Mieszczący się na placu Parque Vidal w Santa Clara gmach „Teatro de Caridad” powstał po tym, jak pieniądze wyłożyła na niego Marta Abreu de Estevez. Jej celem było przybliżenie wysokiej kultury lokalnej biedocie. Co ciekawe już jej rodzice, majętni właściciele plantacji cukrowej zaangażowali się we wspieranie tutejszej społeczności, budując w 1878 r. nie tylko pierwszy szpital, ale i szkołę. Służący później jako siedziba klasztoru, ministerstwa stał się swego czasu miejscem urządzenia gustownej „Restaurance Colonial”.

Parque Vidal Santa Clara Cuba; źródło: Flickr

Zabudowania Parque Vidal Santa Clara Kuba; źródło: Flickr

Jaką powierzchnię zajmuje i ilu mieszkańców liczy kubańska prowincja Villa Clara?

Na terenie zajmującego 8661,5 km² regionu Villa Clara żyje ok. 800 tyś ludzi.

Który z kościołów w mieście Santa Clara jest najstarszy?

Jest nim zlokalizowany na Plaza del Carmen Iglesia Nuestra Señora del Carmen. Powstał już w 1748 r. Dopiero prawie sto lat później budynek doczekała się wieży. Co ciekawe w czasach toczonej walki o niepodległości, jego wnętrze zaadoptowano na… więzienie, w którym przetrzymywano kubańskich patriotów.

Iglesia Nuestra Señora del Carmen Santa Clara Cuba; źródło: Flickr

Co jest wyznacznikiem prowincji Villa Clara?

Obszar tego regiony stanowi głównie spichlerz Kuby. Na terenie prowincji Villa Clara dominują rolnicze tereny, na ludzie zajmują się uprawa trzciny cukrowej i owocowych sadów. Wielkie połacie zajmują również pola ryżowe, oraz rancza z bydłem.

Jakie imprezy ściągają Kubańczyków do Remedios?

Miasto znane jest jako miejsce, w którzy urządzane są festiwale uliczne, zwane parrandas. Wywodzą się one z organizowanych dawniej rankiem 24 grudnia przez bębniarzy muzycznych pochodów ulicami miasta. Owe specyficzne „procesje” miały obudzić mieszkańców i tym samym zaprosić ich na mszę św. ku czci San Juan de Remedios. Z czasem owa typowo religijna procesja zamieniała się w uliczna imprezę, której motywem przewodnim były tańce, śpiewy parady w kostiumach oraz prawdziwa uczta kulinarna.

Remedios Cuba; źródło: Flickr

Jakie historyczne wydarzenie stało się udziałem miasta Santa Clara?

W 1958 r. do miast wkroczył słynny Che Guevara, co stało się do ostatecznego rozprawienia się z rządzącym wówczas dyktatorem Batistą.

Gdzie można zerknąć na wystawę ukazująca historię regionu?

Gmach Escuela Santa Maria w Santa Clara posłużył urządzeniu w nim Museo Provincial, którego wystawy koncentrują się na przybliżeniu historii całego regionu i elementów nawiązujących do historii naturalnej.

Do jakich miejscowości, położnych poza głównym szlakiem turystycznym warto zajrzeć?

Górskie miasto Manicaragua pierwotnie zamieszkane było przez wywodzące się z ludu Taino plemię Siboney. Dziś stanowi jedna z większych gmin na Kubie, słynąca z pól uprawnych kawy i tytoniu.

Manicaragua Kuba Prowincja Villa Clara; źródło: Flickr

Encrucijada to założone w 1859 r. miasto, słynące ze starego domu Marty Abreu.

Ciekawi tego jak żyje się w mniejszych ośrodkach zajrzeć mogą do dwóch miejsc. Założonego w 1667 r. Quemado de Güines, zamieszkałego dziś przez 22 tys ludzi oraz powstałego w 1819 r. Santo Dominago.

Jakie wzniesienia warto zdobyć w prowincji Villa Clara?

Składające się z trzech szczytów wzniesienie Loma del Capirom w granicach Santa Clary przeszło do historii jako miejsce, w którym swa kryjówkę i centrum dowodzenia urządział Che Guevara, szykując się do zdobycia miasta. Najniższy szczyt – Capiro leży na wys. 176,6 m n.p.m. słynie z ulokowanego na nim pomnika – pamiątki bitwy. Obok wznszą się dwa bliźniacze wzniesienia znane jako Dos Hermanas (Dwie siostry) sięgające 185,9 i 188,4 m wysokości. Urządzono tu ciekawe punkty widokowe na okolicę.

Jakie korzenia ma Camajuaní?

W 1819 roku podjęto decyzję o budowie nowego portu w pobliżu Caibarién, aby zastąpić stary port w Tesisco. Osiedlający się mieszkańcy, sami stworzyli de facto nowa osadę. W 1832 r. postawiono sformalizować jej istnienie i tak powstały plany miasta. Camajuaní ostatecznie założono w 1841 r., a w l. 60 XIX w. do położonego e dolinie miasta doprowadzono linię kolejową.

Oblicza Camajuaní Kuba; źródło: Flickr

Katedra w Camajuaní prowincja Villa Clara Kuba

Katedra w Camajuaní prowincja Villa Clara Kuba; źródło: Flickr

Co cechuje stolicę prowincji Villa Clara?

Pełniące tę role miasto Santa Clara zajmują młodzi ludzie, głównie studenci.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments