Henderson Valley Auckland www.szlakiempodrozy.pl

Henderson Valley – winiarska dzielnica Auckland

Auckland – największe miasto Nowej Zelandii. Nie dziwi więc mnogość przeróżnych jego części. Co ciekawe, jedną z najbardziej fascynujących wcale nie jest centrum, czy wypełniane zabytkami och sąsiedztwa. Henderson Valley, słynie z zupełnie czego innego.

Leżącą jakieś 20 km od ścisłego centrum Auckland dzielnicę zamieszkuje ok. 8700 ludzi, tworząc swoiste przemieście. Przedmieście, należące do jednego z trzynastu okręgów – Waitākere.

Ale po kolei, bowiem to co najważniejsze wiąże się tu z przybyciem w te okolice pierwszych osadników. Dziś jej nazwa wprost nawiązuje do Thomasa Hendersona, przybyłego tu ze szkockiego Dundee w 1840 r. Niestety, myśląc o rozpoczęciu życia w dalekiej Nowej Zelandii nie przypuszczał, że pierwsze tygodnie będą naznaczone tragedią. Na pokład statku wsiadał bowiem w towarzystwie zony i 15 miesięcznego syna George, który niestety nie przeżył trudów podróży.

Nowy osadnik nie załamywał jednak rąk, wkrótce zaczynając się urządzać. Tak zbudował hotel. Płynące leniwo życie nie dawało mu jednak satysfakcji. Około 1847 r. przybysz spojrzał na ciągnące się połacie dziewiczej ziemi i uruchomił nową swoja działalność, budując tartak, działając ramię w ramię ze swoim szwagrem Johnem Macfarlanem. Biznes kręcił się znakomicie, głównie dzięki wielkiej ilości drzew kauri, wycinanych w dolinie Henderson i w paśmie Waitākere.

Z czasem mężczyźni zaczęli produkcję pił tarczowych, sprzedawanych z zyskiem nie tylko do pobliskiej Australii, ale także Ameryki i Chin, z później też uprawa kokosów. Potem został politykiem, dostając się do rady prowincji Auckland. Kariera polityczna nabrała jednak rozpędu i w 1861 r został członkiem rządu. Zmarł po tym jak doznał w czerwcu 1886 r. doznał udaru mózgu.

“Mieszkańcy robią zakupy głównie w wielkim centrum handlowym „West City Waitakere”. Utworzone w latach 60., z otwarte dla ludzi w 1968 r. mieści dziś 130 sklepów. W jego pobliżu zlokalizowany jest dworzec kolejowego i duży węzeł autobusowy.”

Moc wina w Henderson Valley

W powyższej historii to kluczowe jest jednak wzmianko o polach uprawnych. Docierające do Europy relacje opisujące żyzna ziemia i idealne warunki do uprawy winorośli skusiły kolejnych imigrantów. Tak w dzisiejszej Henderson Valley zjawili się z Dalmacji, którzy wkrótce potem założyli hodowle winorośli. Ale początek był trudny; mimo że ziemia została skrupulatnie oczyszczona, ręczna uprawa wymagała wielkich nakładów pracy i czasu.

W 1916 r. swą winnice uruchomiła tu rodzina Babich. Istniejąca do plantacją zajmują się zajmują się obecnie przedstawiciele trzeciego pokolenia, łącząc tradycję z nowoczesnością. Z tego też względu otwarte na turystów i koneserów trunku ziemie, kusza zakosztowaniem wina podczas degustacji.

Pola Henderson Valley w Auckland www.szlakiempodrozy.plPola Henderson Valley w Auckland; źródło: Flickr

Docierając na granicę dzielnicy przed przybyszami otwiera się świat najważniejszej na nowozelandzkim rynku firmy produkujące wina na eksport – Corban’s Wine Estate”. Okazuje się jednak, że należącym do przedsiębiorstwa „Corban’s Estate Arts Centre”, co roku organizowany jest festiwal sztuki Inter ACT Disability. A wszystko zaczęło się w 1902 r., gdy libański imigrant Assid Abraham Corban, po dekadzie przebywania na terenie Nowej Zelandii założył winnicę „Mt Lebanon„.

Biznes kontynuowała jego rodzina, która z czasem sprzedała winnicę, a jednym co łączy ją z dzielnica Henderson Valley to niezmieniana odtąd nazwa. Stare zabytkowe nieruchomości winnicy przekształcono później w miejsca wystawowe i galerie artystyczne. Więcej tutaj.

Zajrzeć można tu też na miejski basen „West Wave”, który powstał w momencie trzymania organizacji Igrzysk Wspólnoty Narodów w 1990 r.”

Szczególny prom

Na północny dzielnicy, nieopodal węzła autostrady Lincoln Road, twki największa bodaj atrakcja dzielnicy – pieczołowicie odnowiony historyczny prom „Toroa”. Dawniej obsługujący połączenie Devonport – Auckland CBD, przewoził 20 tyś pasażerów dziennie.

Ale w 1980 r. jego “data ważności” minęła i został wycofany z użycia. Grupa zapaleńców postanowiła jednak go ocalić i tak zebrano sporą sumę pieniędzy. Odnowiony statek w 1998 r. … zatonął podczas sztormu. Wielkim wysiłkiem udało się go wydostać na powierzchnię i obecnie trwa ponowne odradzanie się 40 m łodzi.

Tak udało się ocalić od zapomnienia ostatni z wielkich parowców, który w trakcie długich lat służenia ludziom, przewiózł 70 mln pasażerów!

Do dziś jednostce wypełnia oryginalny szkocki kocioł napędzający swego czasu silnik parowy. Trwająca wciąż renowacja pochłania jednak gigantyczne kwoty, przez sprawiły, że część kadłua i drewniana konstrukcja wciąż czeka na lepsze czasy .W momencie przywrócenia statkowi świetności wróci do portu, stając się najważniejsza atrakcją dzielnicy.

SS Toroa w Auckland www.szlakiempodrozy.plSS Toroa; źródło: Steam Ferry Toroa

Renowacja SS Toroa Auckland www.szlakiempodrozy.plRenowacja SS Toroa; źródło: Steam Ferry Toroa

Wiejska zabawa

Zalesiona wzgórza, bliskość natury, to bezsprzecznie główne atuty Henderson Valley. A skoro tak to nie można pominąć jeszcze jednego miejsca. Przemieszczając się wzdłuż szczególnego Henderson Valley Road pod ny. 308 mieści się bowiem szczególne gospodarstwa rolnego – „Kiwi Valley Farm Park”.

Stare, drewniane zabudowania danej farmy pozwalają przenieść się do przeszłości, ciesząc się jednoczenie nie lata atrakcjami. Spacer po gospodarstwie pozwala karmić i głaskać duże zwierzęta hodowlane. Ale nie tylko… chętnych czeka zmierzenie się z labiryntem wytyczonym, w ukrytych jaskiniach, czy tez przejażdżka konna lub na kucyki.

A dla miłośników motoryzacji, „rajd” ciągnikiem z 1962 r. Więcej na oficjalnej stronie.

Zabudowania Henderson Valley Auckland www.szlakiempodrozy.plZabudowania Henderson Valley; źródło: Flickr

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments