Góry i schroniska www.szlakiempodrozy.pl

Góry Dominiki

Nie są najwyższe, ba nie są nawet większości ludzi na świecie znane. Ale nie ma się czemu dziwić. Daleka wyspa na Karaibach to raczej nie jest miejsce do którego zmierzają tłumy po to, by pochodzić po wzniesieniach, powspinać się się i po powrocie snuć długie opowieści. O nie, Góry Dominiki są inne.

Warto wiedzieć, że pierwszą osobą z Europy, który miał okazję spojrzeć na owe szczyty był, nie kto inny, jak Krzysztof Kolumb. Opływający wyspę w 1493 r. od razu zwrócił uwagę na wystające pagórki.

Góry na Dominice, będącej częścią archipelagu Małych Antyli, a konkretnie ich Wysp Zawietrznych wchodzących w skład Małych Antyli, to raczej uczta dla tych, którzy nie chcą się zmęczyć.

Najwyższy szczyt Dominiki

Najwyższym szczytem Dominiki jest Morne Diablotins. Wzgórze pochodzenia wulkanicznego sięga 1447 m n.p.m. wykształciło się tak, że obecnie zajmuje część leżącej na północy części tej niewielkiej wyspy. Ale spokojnie nie ma się co bać jakiejś erupcji, gdyż ostatnia aktywność sejsmiczną wulkanu zanotowano jakieś…. 30 tys lat temu.

„Na zboczach góry Morne Diablotins znajdują się źródła rzeki Toulaman, która spływając w dół uchodzi do morza na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Pokryta jest tropikalnym lasem deszczowym.”

Dojazd ze stolicy, gdzie żyje niespełna 15 tyś ludzi, w okolice szczytu zajmuje jakąś godzinę, gdyż do pokonania jest 42,5 km, przy czym teren zaczyna się wznosić dopiero za Duplanc.

Warto wiedzieć, że całość obszaru, który zajmuje góra mieści się w granicach Parku Narodowego Morne Diablotin.

Z racji swej wysokości Morne Diablotins jest również drugą pod względem wielkości górą całych Małych Antyli, ustępując jedynie La Grande Soufrière, wzbijającej się w niebo na Gwadelupie.

Morne Diablotins – najwyższa góra Dominiki www.szlakiempodrozy.pl

Morne Diablotins – najwyższa góra Dominiki; źródło: Flickr

Najwyższy szczyt na karaibskiej Dominice Morne Diablotins www.szlakiempodrozy.pl

Najwyższy szczyt na karaibskiej Dominice Morne Diablotins; źródło: Flickr

„Wodna” góra

Drugim pod względem wysokości jest szczyt Morne Trois Pitons mierzący 1387 m n.p.m. Nazwa tłumaczona jako „Góra o Trzech Szczytach”, naturalnie wyrosła dzięki aktywności wulkanu. Na tutejszy górski krajobraz składają się dość stromo opadające zbocza, które poprzedzielane są osobliwymi kanionami.

I co ważne, to właśnie tu swe źródło mają najwaleczniejsze drogi wodne, zasilające słodką cieczą całą południową część Dominiki. Nie brakuje wie tu miejsc, których sceneria niezmiernie cieszy oko. Składają się na nie słyszalne z daleka wodospady, potoki zmieniające się z zaczem w rzeki, ciekawe baseny wodne, oraz większe akweny, mające już status jezior.

Mało tego wzgórza kryją w sobie także inna moc, czemu dowodzą źródła siarkowe oraz gejzery.

Co ciekawe planowano tu uruchomienie prowadzącej na szczyt linowej kolejki górskiej. Z pomysłu wycofano się pragnąc zachować jak najbardziej dziewiczy stan przyrody. A mimo tego miejscowym udało się wytyczyć szlaki turystyczne.

Panorama Morne Trois Pitons - góry na Dominice www.szlakiempodrozy.pl

Panorama Morne Trois Pitons – góry na Dominice; źródło: Flickr

Na podium zmieścił się również Morne Watt. Mający swój czubek na 1244 m n.p.m. stratowulkan mieści nie na południowym skraju Dominiki.

I podobnie jak poprzednie znana jest z obecności w jej obrębie gorących źródeł, w tym słynnego Boiling LakeWrzącego Źródła. O jego wyjątkowości świadczy fakt, iż sanowi drugi tego rodzaju akwen pod względem wielkości na świecie!

Jakieś 1300 lat temu doszło tu po potężnej eksplozji, które skutkowały wypchnięciem popiołu na wysokość aż 10 km!

Mniejsze góry Dominiki

Znacznie mniejsze są już kolejne z ciekawszych szczytów. Taki Morne Nicholls (965,6 m n.p.m.). Nazwano ją na cześć dominikańskiego lekarza o szerokich zainteresowaniach, sir Henry’ego Alfreda Alforda Nichollsa, zajmującego się również badaniem roślin i zwierząt

Zobaczenie na własnej oczy góry możliwe jest w trakcie wędrówki szlakiem turystycznym, przebiegającym przez Doliny Spustoszenia do Wrzącego Jeziora.

Inna z gór, Morne aux Diables sięgająca 858,3 m n.p.m. dzięki swemu położeniu jest najdalej na północ wysuniętym szczytem Dominiki. W l. 2009-10 w okolic, z niewielka siłą zatrzęsła się ziemia. W okolicach szczytu zaleź można źródła siarki.

Szczyt Morne Plat Pays majaczący na wysokości 803,4 m n.p.m. to klasycy przykład gór na Dominice. Zlokalizowany w południowej części tej karaibskiej wyspy, pozostaje jednak uśpieniu już ponad 750 lat. I niewiele wskazuje na to by w najbliższym czasie się przebudził.

W zestawieniach szczytów Dominiki pojawia się także Morne Balvine. Jest to o tyle ciekawe, że wyrasta ledwie na 123 m n.p.m. No cóż, taka już uroda tutejszych gór jest niezwykła. Nieprzypadkowo szczyt znajduje się na trasie szlaku turystycznego „Waitukubuli Trail”, otwartej w 2013 r. trasy dł. 185 km.

Andy Peru www.szlakiempodrozy.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments