Gliwice - śląskie www.szlakiempodrozy.pl

Gliwice – fotorelacja z serca Górnego Ślaska

Wystarczy minąć mały skwerek i rząd kolorowych kamienic by stanąć przed… pozastanową miejscami płachtami katedrą. Z jednej strony po prostu pech, z drugiej nadzieja… Głównie na to,że po ukończeniu renowacji będzie prezentowała się znacznie bardziej okazale. Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła stoi tu przecież zbudowana już od 1900 r. Choć jeśli chodzi o pełnię jej użytkowania, to parafia została powołana tu do życia dopiero osiem lat później.

Katedra śś. Apostołów Piotra i Pawła Gliwice www.szlakiempodrozy.plKatedra śś. Apostołów Piotra i Pawła Gliwice; źródło: własne

Potężne, ceglane ściany kryją neogotyckie wnętrze z kilkoma interesującymi elementami. Choćby ołtarzem głównym z postaciami świętych patronów Po bokach pysznią się rzeźby św. Jadwigi Śląskiej i św. Elżbiety z Turyngii misternie wykonane w z drewnie. Rzut oka na rzeźbę św. Michała Archanioła pozwala dostrzec towarzyszące mu anioły. I to wszystko podłogowych płytek na których do wykonania wzoru użyto aż czterech kolorów.: żółtego, brązowego, niebieskiego i czarnego. Efektowny ołtarz na niewielkim podwyższaniu jakby miał nieco rozświetlić ciemne wnętrze.

Ołtarz główny katedry w Gliwicach www.szlakiempodrozy.plOłtarz główny katedry w Gliwicach; źródło: Flickr

Cztery boczne ołtarze poświęcone są: Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, Najświętszej Marii Pannie, Matce Boskiej Bolesnej i Matce Boskiej Częstochowskiej.

Bogata katedralna ambona także robi wrażenie. Zdobiona jest reliefami z postaciami Zbawiciela i czterech Ewangelistów, oraz figurą św. Jerzego.

Ambona w katedrze w Gliwicach www.szlakiempodrozy.plAmbona w katedrze w Gliwicach; źródło: Flickr

Sąsiadujący z najważniejszym miejskim kościołem park daje okazję do tego by na chwilę przysiąść. A, że ławki umiejscowione są w okolicy rzeźby „Chłopca z łabędziem”, to i jest na co rzucić okiem. Żeliwna ozdoba wykonana w gliwickiej Królewskiej Odlewni Żeliwa to rzecz, ze wszech miar cenna. Głównie z uwagi na swą historię. A było to tak… W 1934 r. w stolicy Niemiec, odbywała się wystawa organizowana przez Akademię Berlińską. Prestiżowa impreza była idealna okazję, aby zaprezentować szerszemu gronu możliwości, jakimi dysponowała huta w Gliwicach. Wyceniona na 150 talarów, ruszyła więc w podróż zarządcy huty przygotowali dodatkowo kilka jej wariantów, wykonując ją nie tylko z żeliwie, ale też w brązie i cynku. Zabieg ten owszem zwrócił uwagę, ale najpierw władz Chorzowa, które zakupiły jedną sztukę stawiając ją w 1870 r. na swym rynku. Zdobiąca główny pac do 1912 r. została przeniesiona na pl.Jana Matejki, ciesząc oko do dziś.

Rzeźba Chłopiec z łabędziem Gliwice www.szlakiempodrozy.plRzeźba Chłopiec z łabędziem Gliwice; źródło: własne

Fama o ładnej rzeźbie poszła w świat i tak do dziś identyczne zobaczyć można w wielu miastach Polski, w tym warszawskim Ogrodzie Saskim. Ale to nic chrapkę na nią mieli za granicą, stąd podziwiać ją można m.in. w bawarskim Eckersdorfie i w zespole pałacowo-parkowym w Poczdamie, czeskim Sychrovie, rezydencji królewskiej „Osborne House” na brytyjskiej wyspie Wright.

Teatr Miejski Gliwice www.szlakiempodrozy.pl

Teatr Miejski w Gliwicach przy ul. Nowy Świat 55–57 został otwarty w 1952 r. jako „Operetka Śląska”. Od tego czasu parokrotnie zmieniał swą nazwę. Źródło foto: własne

Park i historyczna nekropolia

Podążając ul. Kościuszki można mieć wrażenie że nie ma tu nic szczególność. Fakt czegoś wybijającego się ponad przeciętność i sprawiającego „efekt wow”się tu nie uświadczy, ale takiej zwykłej, przyjemniej rzeczywistości owszem. Zerknięcie na świeżo odnowione kamienice nie powinny jednak być celem wejścia w gliwicką dzielnicę Wójtowa Wieś. Tym bezsprzecznie powinien być Park Plac Grunwaldzki i to z kilku powodów. Po pierwsze to miejsce które kojarzy się, jak to bywa w takich przypadkach z drzewami i wypoczynkiem. Jeśli ktoś szuka złapania oddechu od zgiełku wielkiego miasta i pragnie zatopić się w zieleni, to lepszego miejsca, no może palmiarnią, w Gliwicach nie znajdzie.

Park Plac Grunwaldzki Gliwice www.szlakiempodrozy.plPark Plac Grunwaldzki Gliwice; źródło: własne

Drugim powodem, dla którego zieleniec jest miejscem szczególnym jest pewna nekropolia. W 1951 r. wytyczono tu bowiem obszar, na którym pochowano żołnierzy armii ZSRR., którzy zginęli w walkach z Niemcami w styczniu 1945 r., tworząc Cmentarz Żołnierzy Radzieckich.

Wreszcie naprzeciw wejścia na teren cmentarza za drzewami, po drugiej stronie ul. Jana II Sobieskiego, wyłania się wieża ciśnień. Jasno widoczny napis na ogrodzeniu informujący o zakazie wstępu, niestety stanowi barierę nie do przejścia. Przynajmniej teoretycznie… Wystarczy przełożyć rękę przez barierkę, by uwiecznić stan, zagrażającej dziś bezpieczeństwu ludzi budowli. Okrągła konstrukcja zbudowana w neogotyckim stylu w l. 1905-08 stanąć musiała właśnie tutaj, by móc pełnić pomocną role w stosunku do głównej wieży wodna, zapewniając dostęp do bieżącej wody mieszkańcom południowej części miasta. Sięgająca 50 m budowla została zbudowana na planie koła o śr. 26 m. Gdy w 1985 r. przestała służyć mieszkańcom nie bardzo wiedziano co z nią począć. W 2004 r. znalazł się co prawda prywatny inwestor, niestety cztery lata później na jej dachu pojawił się ogień. Szczęśliwie obiekt uratowano, ale wkrótce zaczęła dość szybko zmieniać właścicieli. Obecnie, posiadająca status zabytku wieża jest własnością prywatnej firmy. Jak widać, nikt za bardzo pomysłu na renowacje i ciekawe użytkowanie wieży.

Wieża Ciśnień Gliwice www.szlakiempodrozy.plWieża ciśnień Gliwice; źródło: własne

„Gliwce to 19. największe miasto w Polsce tak biorąc pod uwagę pow. 133,88 km2, jak i liczbę mieszkańców: 187,6 tyś.”

Wojna i „fusbal

Szukając w Gliwicach miejsc, które jawią się jako istotne z punktu widzenia historycznego, warto udać się na północno-wschodnie rubieże miasta. To właśnie tam w górę strzela słynny masz w którym działała radiostacja gliwicka. Tak, ta słynna, która na zawsze wpisała się w kontekst wybuchu II wojny światowej. Była g. 20.00 31 sierpnia 1939 r,. gdy grupa niemieckich dywersantów, chcąc upozorować prowokację ze strony Polaków zaaranżowała na ówczesnym terenie III Rzeszy pewne wydarzenie. Przebrani za śląskich powstańców siedmiu niemieckich żołnierzy miało ją zając i wydać po polsku komunikat o jej zajęciu. Po zakończeniu wony nadawano stąd audycje radiowe. Obecnie za wysoką na ponad 11 m, drewnianą wieżę odpowiada gliwickie musem, wykorzystując ją w celach edukacyjnych, rezydując w trzech pobliskich budynkach. Więcej informacji na oficjalnej stronie.

Radiostacja Gliwice; źródło: Flickr

A na koniec coś jeszcze dla grupy szczególniej. Kibice piłkarscy nie przegapią pewnie możliwości obejrzenia stadionu Piasta Gliwice. Stojący przy ul. Okrzei niebiesko-czerwony obiekt, mogący pomieścić 9913 widzów obiekt zaczęto budować w 2012. Oświetlony 2 tyś luksów, posiadający dwa telebimy obiekt piłkarski jest jakby skrojony na miarę Gliwic.

Stadion Piasta Gliwice www.szlakiempodrozy.plStadion Piasta Gliwice: źródło: Wikipedia

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments