Największe lawiny na świecie. Miejsca Zejścia lawin www.szlakiempodrozy.pl

Gdzie zeszły największe lawiny świata

W trakcie godziny ziemię pokrywała sięgająca 30 m, nowa warstwa białego puchu. Nagle w trakcie ledwie doby poziom śniegu podniósł się o 3,4 m! Tego było już za wiele. Tuż po północy burza spowodowała oderwania się ze zboczy Wietrznej Góry wielkiej masy śnieżnej W stronę miasta zaczęły spadać sięgające 10 m zwały śnieg.

Pędzący śnieg pokrył teren dł. 800 i szer. na 400 m. W mig życie straciło 96 osób, z czego gros po prostu zostało zgniecionych w pociągach linii Great Northern.

Lawina w amerykańskim Wellington www.szlakiempodrozy.pl

Lawina w amerykańskim Wellington; źródło: Wikipedia

Lawina na Kazbek i lodowcu Kołka

Północny stok słynnej góry Kazbek w Osetii Północnej w Rosji. To właśnie tam rozpościera się kaukaski lodowiec Kołka. 20 września 2002 r. doszło na nim do gwałtownego oderwania się lodowej płyty, która pędząc z prędkością ponad 100 km/h z wielka siłą uderzyła w wąwóz Karmadon oraz dolinę Koban. Pech polegał na tym, że była zamieszkana. Prócz nich zginęła 27 os. ekipa filmowa. Wśród ofiar znalazło się łącznie 150 osób, głównie mieszkańców okolicznych wiosek.

“W 1990 r. lawina zeszła na obóz wpinających się na szczyt Lenina, na terenie obecnego Kirgistanu. Zasypanie obozu spowodowało śmierć 44 wspinaczy”.

Lawiny pod Mount Everestem

Mount Everest i jego okolice parokrotnie nawiedzały lawiny. 5 kwietnia 1970 r. zbocza najwyższej góry świata stały się areną japońskiej produkcji filmowej pt. „Człowiek, który zjechał z Everestu”. Zejście mas śniegu lodowca Khumbu sprawiło z okolicy, że pod śniegiem zakopanych zostało sześciu Szerpów.

9 września 1974 r. w obrywie na zboczach Mount Everest zginęło sześciu członków francuskiej wyprawy na szczyt.

Była 6.45 rano18 kwietnia 2014 r. gdy po południowej ścianie Dachu Świata, na wys. około 5800 m, zaczęła schodzić lawina z niosąca ogromem bloki lodu. Zaatakowała wspinających się ludzi, głównie Szerpów, powstała tuż po tym, jak z góry odłamał się ogromny serak gruby na 34,5 m, ważący 14,3 mln kg.

Lawina pod Mount Everestem www.szlakiempodrozy.pl

Lodowiec Khumbu po zejściu lawiny po zachodniej stronie Mount Everestu; źródło: Wikipedia

15 kwietnia 2015 r. pomimo tego, iż Mount Everest znajdował się 220 km od epicentrum wstrząsu, olbrzymie trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera było odczuwalnie i tam. W efekcie ze szczytu Pumori do bazy pod Mount Everestem zeszła wielka lawina. Nieszczęszczące złożyło się, że w bazie nadal przebywała ekipa od 700 do 1000 wspinaczy, która powróciła tam, po tym jak w 2014 r. nie zdołała osiągnąć swego celu. Akcja ratunkowa 26 kwietnia z wykorzystaniem helikopterów powłaziła ewakuować 22 rannych. Starcia z osuwiskiem nie przeżyły 24 osoby.

Ale nie tylko Mount Everest jest po nepalskiej stronie miejscem zejścia tragicznych w skutkach osuwisk. Potężna burza śnieżna z 14 października 2014 r. atakująca okolice Annapurny i Dhaulagiri także okazała się tragiczna w skutkach. Podobnie, jak i w innych przypadkach do wszystkiego doprowadziły obfite opady śniegu. W trakcie 12 godzin pojawiała się nowa, mająca aż 1,8 m wysokości warstwa. Nie mogąca zdobyć przyczepności masa śniegi zerwała się przysypując śmiertelnie 24 osoby. Do dziś za zaginione uważa się 50 osób, a kolejnych 175 zostało rannych.

“Siódma pod względem ilości ofiar lawina w historii w dolinie Lahaul w Indiach. W 1979 r. życie straciło w niej 200 osób; wywołana została serią burz śnieżnych.”

Lawina schodząca ze szczytu Nanga Parbat www.szlakiempodrozy.plLawina schodząca ze szczytu Nanga Parbat; źródło: Wikipedia

Turcja i jej lawiny

Granicząca z Iranem turecka prowincja Van nie jest pierwszym wyborem jeśli chodzi o wymarzone wakacje. Niewielkie, prowincjonalne miasteczko Bahçesaray 4 i 5 lutego 2020 r. stało się bowiem miejscem bezpardonowego ataku, przypuszczonego przez śnieg na pełną samochodów drogę. Zakopane w efekcie pojazdy uwięziły pięć osób, które nie przeżyły konfrontacji z siłą żywiołu. Przybywające z pomocą służby w sile 350 ludzi nie wiedziały, jednak ze czeka je druga fala. W okolicach południa 5 lutego najście drugiej lawiny zabiło 33 osoby.

Lawinowy szok w Pakistanie

Lawina spadająca na bazę wojskowa w pakistańskim sektorze Gayari 7 kwietnia 2012 r. dotknęła, co zrozumiałe, głównie żołnierzy. Choć i cywile pracujący na wys. 400 m n.p.m. ucierpieli. Działająca w dystrykcie Ghanche baza powstała za sprawa konfliktu toczonego z Indiami, którego osią było roszczenia terytorialne dotyczącego Kaszmiru.

Ciemna noc sprawiała, że gdy o 2.00 w nocy położona w dużej dolinie baza się zatrzęsła wielu ludzi było w szoku. Dotychczas teren będący dużym punktem zaopatrzeniowym dla innych ośrodków wojskowych nienaznaczony był lawinami. Zrywający się z wys. 4650 m n.p.m. lód migiem pokonał dzielące go od obozu 1,3 km przysypując 21 m warstw śniegu zabudowania bazy na pow. całego km2.

Rozpoczęta szybko akcja ratunkowa była jednak porwaniem się z motyką na słońce. Fatalne warunki w połączeni ze skalą zjawiska była z góry skazana na porażkę. W ciągu dwóch dni ratownicy przekopali się przez zaspy dł. 12, szer. 9 i wysokości 3 m. Mimo zwiększenia ilości pracujących ma miejscu ratowników i ekspertów wojskowych oraz dołączenia do nich zagranicznych ochotników próbowała za pomocą najnowszych technologii zlokalizować ciała. Akce przerwano z uwagi na okres zimowy 27 listopada 2012 r. Ruszające ponownie dopiero latem prace pozwoliły odkopać 131 ciał. Jak można się było spodziewać strona pakistańska oskarżyła o wywołanie obrywu Indie, które miały wedle nich prowadzić wówczas ćwiczenia wojskowe w tym rejonie.

Lawina schodząca ze szczytu Nanga Parbat www.szlakiempodrozy.pl

Lawina schodząca ze szczytu Nanga Parbat; źródło: Flickr

Wioska Bagaro Serai w Pakistanie. Konkretnie w dystrykcie Kohistan w prowincji Khyber Pakhtunkhwa. Nawarstwiające się opady białego puchu w końcu znalazły swej ujście w postaci lawiny. 17 lutego 2010 r. sunący po zboczach śnieg odcinając wszelkie drogi sprawił, iż akcja ratunkowa należała do jednych z najcięższych w trakcie tego typu wydarzeń. Użycie śmigłowców okazało się nieodzowne. Mimo tego 102 osób nie udało się uratować.

Mimo rozwijającej się techniki badawczej pozwalającej przewidzieć ich wystąpienie, oraz określić siłę z jaką zejdą lawiny górskie pozostają jednym z największych żywiołów, z jakimi musi zmierzać się ludzkość…

Transylwania reklama www.szlakiempodrozy.pl

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments