grafika zabytki militarne www.szlakiempodrozy.pl

Fort Santa Cruz w Oranie

Był 1577 rok, gdy z mozołem poczęto budować fortecę, mającą zapewnić hiszpańskim przybyszom kontrolę nad terenem dzisiejszej Algierii. Rozwijające się miasto Oran zaczęło puchnąc niczym ciasto piekarniku. Wkrótce mury miejsce okazały się niewystarczające… Tak w głowie Europejczyków zaczęła kiełkować myśl o powstaniu Fortu Santa Cruz.

Ci ciekawe jednak owa hiszpańska aktywności nie była pierwsza, jaka przejawiały tu obce wojska. Tak się bowiem składa, że pierwsi postanowili uczynić to Turcy. A jak wiadomo najlepszym do tego miejscem jest oczywiście jakieś wniesienie.

Przybywający na owe afrykańskie tereny Hiszpanie postanowili odbudować zniszczony fort. Tak wkrótce na ok 400 m Murdjadjo, nazwanym wkrótce przez Franzów Pic d’Aidour zaroiło się od budowniczych. Zadanie do łatwych jednak nie należało. Już samo wtaszczenie na niemałą górę materiałów w postaci piasku, wapna, drewna i żelaza wydawało się ponad siły. Jakby tego było mało trzeba było transportować również niezbędną wodę. Wreszcie w 1604, można było odtrąbić sukces…

Fort Santa Cruz Oran Algieria www.szlakiempodrozy.plWejście do fortu; źródło: Wikipedia

Ciągnące się rzędem na długości 2,5 km grube ściany fortyfikacji wyróżniają się masywnymi wieżami. Środkową części obiektu zajmuje masywna kazba, która zagwarantowała kolejnym hiszpańskim gubernatorom, niebanalną rezydencję.

Górujący do dziś nad Zatoką Oran u wybrzeży Morza Śródziemnego, jest miejscem z którego rozpościera się fantastyczny widok na miejscowy port Mers-el-Kebir. Ale dawniej nie to było najważniejsze, a strategiczne znaczenie militarne.

Zagraniczna hegemonia w forcie Santa Cruz

Mieszkając tu Iberyjczycy sprawowali kontrole nad miastem przez kolejne trzy wieki, do czasu wypędzenia ich w 1792 roku. Zaledwie rok wcześniej fortu uległ poważnym uszkodzeniom na skutek trzęsienia ziemi.

Fort Santa Cruz Algieria www.szlakiempodrozy.plFort Santa Cruz Algieria; źródło: Wikipedia

Ale Hiszpanie nie byli jedynymi Europejczykami, którzy przejawiali zainteresowanie Czarnym Lądem. Chrapkę na tereny dzisiejszej Algierii mieli władze innego z mocarstw kolonialnych – Francji. Nadszedł 1831 r. gdy w do brzegów nadmorskiego miasta dopłynęli żołnierze spod znaku Trójkolorowych.

“Służący w forcie żołnierze korzystali z dostępu do wody za sprawą zaprojektowanego systemu do zbierania deszczówki. Największy zbiornik mógł pomieści aż 300 000 litrów.”

Ulepiając okolice na nowo wpadli na pomysł zbudowania niewielkiej kaplica. Kusząca dziś katolików wielką rzeźbą Matki Boskiej, Kaplica Santa Cruz, jako żywo przypomina element marsylskiej Notre-Dame de la Garde.

Jej powstanie zawdzięczamy decyzji miejscowego biskupa Oranu. Jej historia wiąże się z szalejąca epidemią cholery, jaka nawiedziła miasto w 1847 r. Wierząc z boską moc mieszkańcy miasta zorganizowali procesję niosąc posąg Matki Boskiej. Wkrótce na suchy teren spadł deszcz, przeciwdziałając rozprzestrzenianiu się wirusa, w Podzięce za uratowanie ludzie zdecydowali o potrzebie zbudowania na wzgórzu kaplicy, której kopułę wykonano z koci słoniowej! A w niej do dziś obejrzeć można ważący 1178 km wielki dzwon.

Kaplica Santa Cruz Oran Algieria www.szlakiempodrozy.plKaplica Santa Cruz; źródło: Wikipedia

“Kaplica przy forcie Fort Santa Cruz jest celem pielgrzymek.”

Największemu z trzech fortów Oranu, po wielkich przemianach na terenie Afryki i przejęciu władzy przez muzułmańskich władców, nadano wybitnie mauretańskie ryzy. Naocznym dowodem przejęcia zwierzchnictwa nad fortem było pojawienie się w jego obrębie kaplicy Marabut, z widoczny półksiężycem nad krzyżem, na jaśniejącej bielą kopule.

Wnętrze kaplicy Santa Cruz www.szlakiempodrozy.plWnętrze kaplicy Santa Cruz; źródło: Wikipedia

Wizyta

Zwiedzanie Fortu Santa Cruz wiąże się z koniecznością pokonania stromej drogi bądź skorzystania z prowadzącej na szczyt kolejki. Druga z opcji wydaje się najbardziej kusząca, a to z uwagi na możliwość obserwacji rozciągającego widoku obejmującego panoramę 360°.

Widok z dołu na fort Santa Cruz Oran Algieria www.szlakiempodrozy.plWidok z dołu na fort Santa Cruz Oran Algieria; źródło: Wikipedia

Fort Lytton reklama www.szlakiempodrozy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *