Pomnik Środka Świata Ekwador - Ciudad Mitad del Mundo Ekwador www.szlakiempodrozy.pl

Ekwadorski Pomnik Środka Świata – Ciudad Mitad del Mundo

Pewnie część z Was wie, że samo słowo „ecuador” oznacza ni niej, ni więcej niż „równik”. A skoro tak, to nie mogło tu zabraknąć szczególnego obiektu, jakim bez wątpienia jest Pomnik Środka Świata, czyli Ciudad Mitad del Mundo, w prowincji Pichincha.

A skoro tak, to stojąc tu jest okazja stanąć na dwóch półkulach Ziemi jednocześnie!

Aby nawiązać do pierwotnych korzeni całego dzisiejszego kompendium z pomnikiem na czele warto zanurzyć się w przeszłości. Był 1936 r. kiedy Luis Tufiño, wybitny ekwadorski naukowiec z dziedziny geografii trafił na pozostałości dawnej XVIII w. misji geodezyjnej. Chcąc upamiętnić jej działanie, w San Antonio de Pichincha wzniesiono okazały pomnik. W 1979 r. sięgająca 10 m wysokości konstrukcja i… została przeniesiona pod nowy adres, oddalony o 7 km w kierunku zachodnim.

Miejsce to najlepiej odwiedzać w dwa konkretne dni w roku – podczas równonocy, gdy stojąc tutaj nie rzuca się na ziemię cienia!”

Odzyskane tym samym miejsce posłużyło zaś znacznie bardziej efektowniej konstrukcji, która ukończono po kolejnych trzech latach. Odsłonięty z pompą w 1982 r. 30 m wysokości pomnik stał się jednym z nowych symboli Ekwadoru.

Tylko, że powstał jeden problem… Wykonany z maestrią, łączący w sobie żelazo i beton postument nie stoi w rzeczywistym miejscu spotykania się półkul… Linia równika przechodzi jakieś 240 m dalej na południe, czemu dowiodły znacznie dokładniejsze badania, przeprowadzone już z wykorzystaniem techniki GPS. Ale miejscowym to nie przeszkadza. A tym bardziej zachwyconym przybyciem w oryginalne miejsce turystom.

Pomnik Środka Świata Ekwador www.szlakiempodrozy.pl

Pomnik Środka Świata Ekwador; źródło: Flickr

Tajemnice Pomnika Środka Świata – Ciudad Mitad del Mundo

Zaprojektowany pomnik otrzymał piramidalny kształt. Nieszablonowa konstrukcja bazuje de facto na ogromnym mechanizmie zegara słonecznego o średnicy 52 m. Pokryta mozaiką podłoga pokryta jest znacznikami linii przesilenia i równonocy, oraz symbolami godzin dnia, z zaznaczone rzutem cienia

Zewnętrzną warstwę wykonano z andezytu – kamienia pochodzącego z wulkanicznej skały, który dodatkowo pokryto rzeźbieniami. A nad całością góruje kula średnicy 4,5 m, ważąca aż 5 ton. Ów specyficzny metalowy globus zdobiony jest reliefem, na którym dopatrzeć się można kontynentów. Cała strukturajest jakby owinięta metalową wstążką, mająca symbolizować położenie linii równika. Co ciekawe kulę umieszczono tak, że mniejsza oś biegunów biegnie dokładnie równolegle do prawdziwiej osi obrotu Ziemi.

Pomnik Środka Świata znajduje się w prowincji Pichincha, w parafii San Antonio w Dystrykcie Metropolitalnym Quito.

Pomnik Środka Świata posiada jeszcze jeden wyróżnik. Sformatowane zostało to w taki sposób, że boki widocznych monolitów, umieszczone pod kątkami pokazują kierunek geograficzny czterech punktów kardynalnych.

Po czterech stronach pomnika zamontowano tablice z napisami:

 • po stronie północnej (Norte) pod wyrzeźbioną ćwiartką koła przeczytać można: „Pamięci
  ekwadorskiego mędrca Pedro Vicente Maldonado, który współpracował z naukowcami w
  XVIII w. 1704 1748”
 • na zachodzie (Oeste): „Do Jorge Juana, Santacilii, i Antonio de Ulloa, wybitnych hiszpańskich żeglarzy, którzy współpracowali przy określaniu wymiarów planety 1736 1744”. Niżej widac hiszpański herb
 • po stronie wschodniej (Este): „Do Luisa Godina, Carlosa M de la Condamine, Pedro Bouguer mędrców Francji 1736 1744, który mierząc łuk południka równikowego wydedukował kształt Ziemi.” Poniżej widać herb Francji.
 • na południu (Sur): Rząd Ekwadoru i francusko-amerykańskiej komisji na 200 l. zaprezentowania światu tego sygnału na linii zerowej szerokości w 1936.” Pod nim widnieje tarcza Ekwadoru.

Północna strona Pomnika Środka Świata w Ekwadorze www.szlakiempodrozy.pl

Północna strona Pomnika Środka Świata w Ekwadorze; źródło: Wikipedia

Geneza ustalenie linii równika

A wszystko zaczęło się od… Francuzów. Konkretnie Charlesa-Marie de La Condamine’a dowódcy wyprawy badawczej, która zjawiała się w Ekwadorze w 1736 r. z jasnym zadaniem: określenia, czy teoria głosząca, iż Ziemia jest spłaszczona na biegunach jest prawdziwa, czy też nie. Rozważając które z miejsc na świecie najlepiej przysłuży się pracy, wybór padł na Ekwador, stwarzający znacznie lepsze warunki niż afrykańskie i azjatyckie ziemie.

Tak w XVIII w. w miejscu tym powstała specjalistyczna misja geodezyjna. Prowadzone 8 lat prace, polegające głównie na skomplikowaniach pomiarach i wyliczeniach z zakresu astronomii, wreszcie dały efekt. Udało się ustalić miejsce, przez które przebiega tzw. linia równonocy!

Ciudad Mitad del Mundo Ekwador www.szlakiempodrozy.pl

Ciudad Mitad del Mundo Ekwador; źródło: Flickr

Muzeum Ciudad Mitad del Mundo

Co ciekawe do pomnika… można wejść. Mieszczące się tam Muzeum Etnograficzne Middle of the World kusi pamiątkami po rdzennych mieszkańcach tej ekwadorskiej okolicy pochodzących z różnych obszarów kraju Wybrzeża, Sierry i Amazonii. Wśród nich znaleźć można:

 • ubrania
 • instrumenty muzyczne
 • wielkoformatowe fotografie grup etnicznych z dżungli ekwadorskiej
 • wyroby rękodzielnicze
 • narzędzia myśliwskie i służące do połowów

Prócz muzeum mieści też sklepik z oryginalnymi produktami rękodzielniczymi.

 

Ciudad Mitad del Mundo otwarte jest przez wszystkie dni w roku w godz. 9-18:00.

Więcej aktualności znaleźć można na oficjalnej stronie.

Ludzie po obu stronach Ciudad Mitad del Mundo w Ekwadorze www.szlakiempodrozy.plLudzie po obu stronach Ciudad Mitad del Mundo w Ekwadorze; źródło: Flickr

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments