Opuszczony szpital psychiatryczny Waverly Hills www.szlakiempodrozy.pl

Eksperymentalny szpital Waverly Hills

Strachy trzeciego i czwartego piętra

Jak w każdym owianym złą reputacje miejscu także i tutaj natrafić można na pomieszczenie, o którym krążą niesamowite legendy.

Przez lata trzecia i czwarta kondygnacja funkcjonowały w świadomości jako miejsca w których… straszy. Niestworzone opowieści podsycane przeprowadzanymi tu operacjami raz za razem wybuchały z pełną mocą.

Opuszczony korytarz Waverly Hills Louisville www.szlakiempodrozy.plOpuszczony korytarz Waverly Hills Louisville; źródło: Flickr

To ktoś widział ducha małego Timmy’ego, to przemierzającą korytarze dziewczynkę z wydłubanymi oczyma. Inni ujrzeli kobietę z poprzecinanymi nadgarstkami… Jakby tego było mało w znajdującej się tu kuchni gościła ponoć tajemnicza postać w białym fartuchu.

Tajemnica piątego piętra

Pokój nr 502. Wedle opowiadań, jego wnętrze stało się areną nie lada tragedii. Oto pewnego dnia 1928 r., do uszu szefowej pielęgniarek Mary Hillenburg doszło, iż w rzeczywistości jest nieślubnym dzieckiem, pracującego w szpitalu lekarza. Zaszczuta, nie mogąc znieść upokarzających spojrzeń popełniła samobójstwo, wieszając się we wspomnianym pomieszczeniu. Z tego względu do niedawna zjeżdżało tu sporo ludzi, pragnących… nawiązać kontakt z duchem zmarłej. Podczas jednego z seansów, upiór miał zdradzić, iż w rzeczywistości samobójstwo zostało zaaranżowanie, a ją po nieudanym zabiegu aborcji…zamordowali czterej pracownicy szpitala.

Pokój 502 w opuszczonym Waverly Hills www.szlakiempodrozy.plPokój 502 Waverly Hills; źródło: Flickr

Innym wydarzeniem sugerującym opanowanie piętra przez „niezwykłe moce” był wypadek, jakiemu uległa w 1932 r. inna z pielęgniarek. Odwiedzająca chorych leżących na patio, poniekąd niespodziewanie z spadła z dachu. I w tym przypadku wkrótce, na szpitalnych korytarzach, zaczęło się plotkowanie. Obowiązująca wkrótce wersja zakładała, że wcale nie nastąpił nieszczęśliwy wypadek, a po prostu popełniono morderstwo. Po raz kolejny nie sposób dziś dojść prawdy. Faktem pozostaje, iż sławetne 5 piętro zajmowali psychicznie chorzy gruźlicy.

Widok na taras na piątym piętrze opuszczonego szpilata Waverly Hills www.szlakiempodorzy.plWidok na taras na piątym piętrze; źródło: Flickr

Szczegóły tego, jak rzeczywiście wyglądało życie w „Waverly Hills” długo pozostawały tajemnicą. Prowadzona skrupulatnie dokumentacja spłonęła bowiem w trakcie pożaru. Dawny dyrektor placówki dr J. Frank W. Stewart postawił jednak rozliczyć się z przeszłością publikując autobiografię. Zawarte w niej dane mówią umieralności sięgającej 152 zmarłych miesięcznie. Wedle jego szacunków tunelem szpital opuściło… 63 tyś zmarłych.

Wycieczki i działalność społeczna

Stanowiący dziś jedną z głównych atrakcji turystycznych Louisville opuszczony szpital, to jeden z głównym punktów pobytu w mieście. Zarządzający obiektem przygotowali kilka wariantów wizyty, w tym:

  • dwugodzinną wycieczkę z opieką przodownika śladem najważniejszych pomieszczeń dawnego szpitala, włącznie z pokojem 502 i tunelem śmierci
  • przejście wytyczonej trasy historycznej miasta, wraz z poznaniem tajników budowli i życiem dawnych pacjentów i pracowników szpitala
  • trwająca 6 godz podróż po najbardziej znanych pomieszczaniach kompleksu, w formie samodzielniej eksploracji
  • wzięcie udziału w nocnym chodzeniu z możliwością filmowania eksploracji
  • pobyt z noclegiem w domu w pobliżu zsuwni ciał

Członkowie powstałego w 2003 r. „Towarzystwa Historycznego Waverly Hills” postawili sobie za cel przywrócenie obiektowi blasku. Jego ponownie otwarcie miało by stanowić formę upamiętnienia rezydujących tu pacjentów, wszystkich cierpiących oraz dawnych pracowników. Co więcej placówka miała by przyjąć formę kompleksu o znaczeniu edukacyjnym, której motywem przewodnim byłaby gruźlica. Więcej informacji na oficjalnej stronie.

Opuszczony Czarnobyl, Prypeć i wieś Kopaczi

Hej! Mam małą prośbę: jeśli spodobał Ci się tekst, może innych też zainteresuje. Proszę podziel się nim, udostępniając go na Facebooku, czy Twitterze. Możesz skorzystać z linków pod tytułem tego tekstu↑. Dziękuję!

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments