El Carmen Puebla Mexico www.szlakiempodrozy.pl

Dzielnica El Carmen w meksykańskim mieście Puebla

Miasto Puebla to czwarte pod względem wielkości miasto w Meksyku. Jak wszędzie także i tutaj najważniejsze miejsca zlokalizowane są w jego centralnej części. Jednakże nie mniej ciekawa, choć pozbawiona oczywiście tych wszystkich pocztówkowych krajobrazów jest sąsiadująca ze ścisłym centrum dzielnica El Carmen.

W sumie niewielka, skoncentrowana na ledwie trzynastu przecznicach, przecinających ją z północno-wschodniego na południowy-zachód. Ograniczona ulicami Avenida 15 Oriente-Poniente, Avenida 25 Oriente-Poniente, Boulevard 5 de Mayo i Calle 3 Sur. A jednak dzięki swej długiej historii w jakiś sposób szczególna…

Wiara w  El Carmen

Zauważyć to można na pierwszy rzut okaz wpatrując się w klasztorny kościół Nuestra Señora del Carmen. Stanowiący świątynię należąca do braci Zakonu Karmelitów Bosych, jak można się domyślać to on dał właśnie nazwę kwartałowi tego meksykańskiego miasta.

Kościół Nuestra Señora del Carmen Puebla Mexico www.szlakiempodrozy.pl

Kościół Nuestra Señora del Carmen Puebla Mexico; źródło: Flickr

Ale wszystko zaczęło się tu tak naprawdę w 1547 r. T właśnie wtedy wykorzystując pustą połać terenu, miejscowi zbudowali pustelnię Virgen de los Remedios. Chcąc wyjść poza główny plac miasta, jej fundator żarliwy katolik Hernando de Villanueva upatrzył sobie miejscówkę, licząc na to, że po jego śmierci znajda się ludzie, którzy zadbają o to by ta przetrwała. Niestety nie mając dzieci i nie spisując testamentu, de facto skazał sanktuarium na ciężki los. Los, który przyniósł jej ruinę…

Mijały lata. Pełniący funkcję biskupa Diego Romano nie mogąc patrzeć na zaniedbana miejscówkę w 1562 r. podjął jedyną słuszną, jak na owe warunki, decyzję. Tak miejcie posłużyło założeniu nowego klasztoru „San José de Ávila”, którym zaopiekowali się bracia karmelici, mając za zadanie stworzyć miejsce w którzy działać będzie nowicjat.

Tak w dzielnicy El Carmen, w 1642 r. zjawiło się dwóch architektów: Lucas Méndez oraz Manuel de Tapia. Kreśląc szczegółowe plany, wkrótce zbudowali główny ołtarz do nowego kościoła. Do dziś klasztorny kościół stanowi perełkę, przyciągając uwagę głównie za sprawą swej pięknej fasady w stylu barokowym. Nie mniej spektakularnie wyposażono środek świątyni. Ściany wypełniają tu bowiem płótna olejne z wyobrażeniem Świętej Trójcy autorstwa Cristóbala de Villalpando, w tym okazały obraz „Przemienienie Pańskie” oraz „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny”.

Iglesia Nuestra Señora del Carmen Puebla Mexico www.szlakiempodrozy.pl

Iglesia Nuestra Señora del Carmen Puebla Mexico; źródło: Flickr

W końcówce l. 50 XIX w. zakończyła się misterna przebudowa głównego ołtarza świątyni, skutkująca wypełnienie, go płótnem z wizerunkiem Virgen del Carmen, któremu miejsca ustąpiło inne płótno Virgen de los Remedios przeniesione do ołtarza bocznego.

Parkowy… cmentarz

Co ciekawe zorganizowany w dzielnicy Parque del Carmen park, także ma sporo wspólnego z samym kościołem. W dawnych czasach tu gdzie dziś posadkę tworzą równiusieńko ułożone płyty mieścił się cmentarz wspomnianej świątyni. Zmarłych grzebano tu jeszcze w końcówce XIX w. działał do końca XIX w. Pogrzeby ustały tutaj w momencie otworzenia w 1884 r. cmentarza Panteón de La Piedad.

Obecnie ludzie wykorzystując go do zaczerpnięcia oddechu. Znacznie ułatwia to fakt, iż mimo, że miejsce jest niezwykle popularnym celem spacerowiczów, nie grzmi tu w żaden sposób charakterystyczny dla tego typu miejsc zgiełk. Szumiąca przyjemnie fontanna ustawiona w samym środku placu przyjemnie działa na zmysły.

Parque del Carmen El Carmen Puebla Mexico www.szlakiempodrozy.pl

Parque del Carmen El Carmen Puebla Mexico; źródło: Flickr

Przezierając zza drzew fasady domów mienią się ceglanym kolorem. Kamienice wypełniają niewielkie sklepiki i knajpki oraz punktu usługowe. Ale to nie tak, że wszystko wygląda tu jak po dopiero co zakończonej, kompleksowej renowacji. Pastelowe kolory na ścianach tutejszych budynków, za sprawą łuszczącej się farby.

O tym, jaką czcią obdarzana jest tutaj Virgen del Carmen przekonać się można w trackie obchodów, jej święta patronackiego. Ów tradycyjny festiwal Carmen to kultywowana od dawna tradycja. Miejscowi lubią snuć opowieści jak to już na panowania prezydenta Porfirio Díaza, pełniącego swe obowiązki od 1884 do 1911 r. dzielnica każdego 16 lipca zamieniała się w kolorową scenę wielkiej imprezy, której punktem kulminacyjnym jest procesja ulicami El Carmen, w trakcie której mieszkańcy czciciele szkaplerza Maryi.

A jako, że zwyczaj ów przetrwał do dziś warto przybyć do tej części miasta Puebla właśnie w tym terminie. O tym, że zbliża się wydatkowy czas widać już na kilka dni przed uroczystością, kiedy ulice wokół ogrodu zostają zamknięte, a przestrzeń zaczyna wypełniać się straganami sprzedawców, przeżywających szczególne żniwa. Arterie dzielnicy udekorowane kolorowymi kwiatami zostają oświetlone kolorowymi smugami światełek.

Jak się okazuje święto zwabia nie tylko dużą cześć zamieszkanego na co dzień przez 1,5 mln mieszkańców miasta Puebla, ale i multum turystów, którzy kosztują wówczas lokalnych specjałów.

Przysmaki dzielnicy El Carmen

Sęk w tym, że w El Carmen miejscowi żyją na co dzień, a nie tyko w okresie wyjątkowego święta ich kwartału. Co ciekawe cała siatka ulic w El Carmen zorganizowana została zgodnie z tym, jak przebiegają arterie samego centrum miasta Puebla. A to znacząco ułatwia poruszanie się po okolicy.

Gros z działek zajmują tu jednak siedziby przedsiębiorstw i firm. O dawien dawna synonimem dzielnicy były funkcjonujące tu salony fryzjerskie i sklepy krawieckie. W przeszłości naturalną rzeczą było przybywanie te rejony właśnie w poszukiwaniu nowych ubrań, zwłaszcza szytych na miarę eleganckich garniturów.

Wciśnięty między numery 21 i 23 av. Oriente zieleniec Jardin Federico Escobedo stwarza możliwość swobodne o przejścia się jego alejkami, pomiędzy rozłożystymi palmami i drzewami. Wszystkie łącza się na placyku, wypełnionym popiersiem jegomościa, który przybył do miasta celem wstąpienia do seminarium. Po zostaniu proboszczem i kanonikiem w Puebli zajął się także wpierania edukacji pełną rolę tłumacza literatury klasycznej.

Monumento a Federico Escobedo M - Mexico Puebla El Carmen www.szlakiempodrozy.pl

Monumento a Federico Escobedo Puebla Mexico; źródło: Flickr

Zajmująca dziś powierzchnię 0,28 km2 dzielnica pełna jest zabudowań z których, na pierwszy rzut oka, każde ma inny styl. Tu coś barokowego, tam ściana wyraźnie nawołująca do nowoczesnego, funkcjonalnego wyglądu. A, że oficjalnie ma terenie dzielnicy El Carmen stoi dziś 1579 domów mieszkalnych, to jest na czym zawiesić oko.

Dziś więcej tu jednak knajpek wypełniających zwłaszcza narożniki tutejszych gmachów, w których wersje się głównie lokalny przysmak cemitas, czyli chleb nadziewany awokado, quesillo – deserem w formie budyniu polanego sosem karmelowym i odrobina zielone rośliny papalo, służącej do przyprawiania całości.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments