Miejsca do nurkowania Ameryka Północna www.szlakiempodrozy.pl

Cudowne miejsca do nurkowania Ameryki Północnej

Nurkowie czuja się w Sosúa niezwykle szczęśliwi; tutejsza Three Rocks – okolice koralowych skał, pozwala zejść 24 m pod lustro wody i podziwiać Jardines de Coral. Wspomniane „Trzy Skały” to miejsce okupowane przez pragnących poznać tajniki nurkowania śmiałków. Łagodny przebieg tego procesu zapewnia piaszczyste podłoże mniej wypełnione koralowcami, o które łatwo się skaleczyć. Zaawansowani nurkowie mogą zaś zanurzyć się w tzw. Ogrodach Koralowych leżących 24 m pod powierzchnią.

Gros z chętnych rusza pod wodę korzystając z łodzi motorowych, bądź katamaranów. Całością zawiaduje ”Aqua Adventures by Scuba Dive Sosua.”

Podobnie jak w.w. przypadku tu także zdecydowano się zatopić statek. Wrak Zingara spoczywa na dnie już od dwóch dekad. Rożnicę między lokalizacjami stanowią warunki. Wody Atlantyku zwykle są bardziej wzburzone niż Morze Karaibskie. Niemniej Sosúa kuso specyficznymi warunkami, które sprawiać, że początkujący nurkowie nie mają się czego obawiać. Minimalna siła prądów morskich, oraz w większości płytko położona rafa stwarza idealne warunki. Dla bardziej zaawansowanych miejscowi polecają śródlądowy system jaskiń wypełnionych, co ciekawe, słodką wodą.

Wrak Zingara Sosúa Dominikana www.szlakiempodrozy.plWrak Zingara Sosúa Dominikana; źródło: Flickr

Zanurkuj z rekinami!

Bimini. Mała wysepka położona między Floryda a Bahamami. Tu wybierają się ludzi szukający przede wszystkim mocnych wrażeń. Okazji do popływania z rekinami, suka zadziwiająco dużo chętnych. Zazwyczaj pod wodę na 45 min seans schodzi 8 osób, z czego jedna karmi rekiny, a druga ubezpiecza tyły.

Płytko leżące wraki, podwodne jaskinie, no i oczywiście rafa koralowa. Te pierwsze spoczywają na dnie już naradę długo. Niektóre z okazów to galeony rodem z Hiszpanii. Nienowy jest też frachtowiec zatopimy w czasie I wojny światowej. Nurkowanie urozmaicają tzw. niebieskie dziury oraz podwodne jaskinie.

Nurkowanie na Bimini www.szlakiempodrozy.plNurkowanie na Bimini; źródło: Flickr

Jeśli zaś chodzi o rafę, to najpopularniejszą stanowi w okolicy Little Cavern’s, gdzieś chodząc na głębokość 15-24 m nurkować można w towarzystwo ławic ryb. Inne szczególne miejsce stanowi „Turtle Rocks” po zachodniej stronie wyspy. Małe skaliste wysepki otacza rafa, już 3 m pod lustrem wody! Ich nazwa pochodzi od kształtu przypominającego skorupy innych zwierząt.

Wyjątkowość rejonu podsyca występowanie opadającego gwałtownie szelfu kontynentalnego. Występujące w nim silne prądy morskie utrudniają poruszanie się. A na koniec jedno zastrzeżenie odnośnie wizyty: od czerwca do października teren nawiedzają huragany.

Rajskie wody Kajanów

Gdyby tak się zastanowić z czym kojarzą się przeciętnemu człowiekowi Kajmany z pewnością, był by to raj podatkowy. A tymczasem nie tylko miliarderzy mogą uznać to miejsce szczególne.

Czysta woda, przepiękne koralowce i wraki, są tu na wyciągnięcie ręki. Skrzętnie korzystają z tego wybierający się na wyspę Wielki Kajman, której brzeg pozwala zanurzyć się ponad 1800 m!

Dla preferujących znacznie bezpieczniejszą rozrywkę tez się coś znajdzie. Pozbawione prądów morskich przybrzeżne wody, których widoczność sięga nawet 30 m. Temperatura wody wynosi od 26 do 28° C.

Zatopiony wrak www.szlakiempodrozy.plZatopiony wrak; źródło: Flickr

Złożone z trzech unikalnych wysp – Grand Cayman, Cayman Brac i Little Cayman – Cayman Islands oferują zarówno początkującym, jak i doświadczonym jedne z najlepszych nurkowania i nurkowania z rurką na świecie.

Zdając sobie sprawę z popularności, jaka cieszy się nurkowanie miejscowi utrwali na obszarze archipelagu 365 miejsc chcąc zapewnić każdemu możliwość zejścia na inny odcinek oceanu. Jednym z popularniejszych adresów jest „Seven Mile Beach” – sztuczny odcinek rafy.

Te naturalną tworzą opływają nie tylko ryby, ale też spora populacja żółwi, rekinów i płaszczek. Najczęściej odwiedzane przez nurków są:

  • Bloody Bay Marine Park – składające się z ok. 25 miejsc zejścia pod wodę. Rozciągają się głównie wzdłuż Ściany Krwawej Zatoki. Początkowo oferujące zejście na głębokości ledwie 6-7,5 m, z czasem oferuje możliwość zejścia ponad 300 m. Nic dziwnego, że uważany jest za jeden z najbardziej spektakularnych ścianę na obszarze całych Karaibów
  • Devil’s Grotto i Eden Rock – emanują jaskiniami i wąskimi przesmykami łączącymi kolene groty
  • Sunset Reef – na głębokości 9 m
  • Kapitan MV Keith Tibbetts – dawna radziecka fregaty użyta do wytworzenia rafy, pływała w służbie kubańskiej marynarki wojennej.

Devil's Grotto www.szlakiempodrozy.plDevil’s Grotto; źródło: Flickr

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments