Miejsca do nurkowania Ameryka Północna www.szlakiempodrozy.pl

Cudowne miejsca do nurkowania Ameryki Północnej

Miejsc do nurkowania na świecie jest od groma. Jedne to wyspecjalizowane ośrodki kuszące zejściem w podwodny świat. Inne, dzikie przyprawiają pływaków o zastrzyk adrenaliny, potęgując emocje. Gdzie można je znaleźć. Zapraszam na podróż po miejscach, gdzie najlepiej dostrzec można podwodne piękno na obszarze Ameryki Północnej.

Karaiby bezsprzecznie wiodą palmę pierwszeństwa wśród najlepszych lokalizacji na tego typu aktywność. Weźmy takie Bahamy – archipelag mniejszych i większych lądów. Mimo iż gros z miejsc jest tu pod ochroną nurkowe mogą schodzić pod wodę szukając nieziemskich widoków. Naznaczone rafa koralową, obecnością żółwi, delfinów a nawet rekinów ściągają jednak nie tylko okazami wielkich stworzeń.

Weźmy takie Sawmill Sink, na wyspie Abaco. Jeden z najbardziej… ekstremalnych miejsc dla nurków na świecie! Położone w zalesionym terenie oczko wodne w pierwszej warstwie, sięgającej 9 m wypełnione jest czystą wodą. Niech nikogo to jednak nie zmyli… Poniżej wydziela się trujący siarkowodór. Schodzący w dół nurkowie narażeni są na oparzenia, a nawet uszkodzenia mózgu. Jedynym wyjściem jest szybkie przebicie się przez szkodliwą warstwę do czystej wody. Trująca zajmuje pas wody od 4,5 do 6 m.

Jakby tego było mało na bahamskiej Long Island znaleźć można Dean’s Blue Hole. To właśnie ona stała się arena spektakularnego wyczynu Williama Trubridga, który w 2007 zanurzył się w niej na głębokość 82 m nie używając płetw oraz nie będąc przypiętym do żadnej liny. Schodząca 182 m wypełniona woda jama uważana jest za największy obiekt tego typu na globie. Wnętrze sprawia wrażenie majestatycznego, a to wszystko z uwago na naturalne skały. Bardzo dobra widoczność sprawia, że miejsce jest popularnym celem nurków, mogących bez przeszkód przyglądać się wypełniona turkusową wodą jaskini. Nurkowanie uprawnia fakt, nie występowania tu żadnych fal, przez co widoczność oscyluje wokół 15-30 m.

Dean's Blue Hole Bahamy www.szlakiempodrozy.plDean’s Blue Hole; źródło: Flickr

Idealne Bahamy

Zwane Bursztynową Rafą bahamskie wody także kuszą śmiałków schodzenia pod wodę. Tu wybierają się zwłaszcza orędownicy natury w postaci pływających zwierząt. Jakieś 50 m pod powierzchnią wody rozciąga się bowiem świat rafy koralowej. Gdzieniegdzie pływają sobie rekiny, po die wija się węgorze ogrodowe.

Kolejny akwen na Bahamach – Lost Blue Hole, to nic innego jak wypełniony wodą krater. Jego przewaga nad innymi podobnymi miejscami, jest to, że położony jest stosunkowo blisko brzegu. Żyjące w nich ryby, żółwie morskie, oraz odwiedzające to miejsc rekiny wabią chcących przeżyć niezwykłe chwile.

Organizacją ekspedycji w podwodny świat zajmuje się „Bahamas Dive Club”. Turystyczne zejście do pod wodę to koszt ok 140 $.”

Szeroki na 30 m akwen, jest jednocześnie dość łatwy. Mogą go eksplorować nawet ci, którzy ie posiadaną wielkiego doświadczenia., choć polecane jest to wówczas zejście do granicy maksymalnie 18 m. Po drodze zerknąć można na żyjątek morskie. Z racji krystalicznej wody, oraz niewystępowania pływów widoczność jest doskonała. Docierając na 23 m można zatopić wzrok w szczelinie, którą wypełniają homary. Pokryte koralowcami ściany są królestwem pływających płaszczek, oraz przemierzających akwen ławicami ryb. Niezbędne jest wzięcie ze sobą latarki, gdyż widoczność spada tu do 4,5 m.

Periwinkle Reef w Nassau odwiedzają chcący zejść na naprawę niewielka głębokość. Mimo tego zwabia idealną wręcz widocznością, która wynosi nawet 25 m. Dodatkowy atutem miejsca jest wstępowania bardzo słabych prądów. Wszystkie te elementy składają się na fantastyczne warunki, z czego skrzętnie korzystają stawiający swe pierwsze kroku w morskim nurkowaniu. Rozciągając się wodny pejzaż naznaczony jest mnóstwem koralowców, wśród których prym wiodą gąbczaste formy i kolorowe ryby. Organizacją nurkowań w Periwinkle Reef zajmują się tu m.in. wyspecjalizowane firma” „Bahama Divers”organizująca rozmaite wyprawy zarówno jedno, jak i kilkudniowe.

Nurkowanie w Periwinkle Reef Nassau www.szlakiempodrozy.plNurkowanie w Periwinkle Reef; źródło: Flickr

Wybrzeże wysepki South Bimini jest okazja do zaglądnięcia do wnętrza zatopionego wraku, który na szerokie oceany wypłynął w 1911 r. Zatopiony transportowiec, który pełnił służbę w trakcie wojny światowej zrzędzeniem losu stał się jedną z największych atrakcji okolicy. Schodząc pod wodę nurkowie maj okazję przyjrzeć się temu, do czego zdolna jest natura. Już pal licho jego tragiczne zatopienie est dziś , będące efektem huraganu…

Wpłynięcie w dzikie dziś zakamarki wraku pozwala przyjrzeć się z bliska koralowcom i rybom, a nawet zapędzającym się tu żółwiom. Organizowane nocą, z pełnym ekwipunkiem wyprawy pozwalają z bliska podgadać kalmary, ośmiornice oraz inne skorupiaki.

Nurkowanie na Belize

Belize to jedna z potęg na rynku firm oferujących możliwość nurkowania. Ale czy może być inaczej skro natura nie tylko nie poskąpiła tu wspaniałej rafy koralowej, ale nawet wybrała sobie to miejsce do wykształcenia najdłuższego pasma koralowego ca całej półkoli zachodniej? Nic dziwnego, że nurkowie uznają kraj za raj na ziemi wybierając zwykle z trzech adresów.

Atol Lighthouse zna niemal kazdy na świecie. To tu mieści się słynna Grat Blue Hole – ogromna 100 m jama w której nurkowanie to marzenie życia niejednej osoby. Czysta woda pozwala bez przeszkód napawać się widokiem na odległość 49 m, a gdy zapada ciemność pomocna okazuje się latarka, którą oświetlać można pełne stalaktytów i stalagmitów ściany, podwodnej jaskini

Atol Rafy Turneffe – seria mangrowych wysp, lagun i zatok. Nurkowania tutaj odbywają się na zdrowych rafach tętniących życiem. Turneffe jest domem dla Elbow – najpopularniejszego miejsca nurkowego Belize dla dużych ławic ryb szkolnych. Silne prądy powodują, że ryby śmigają z zachwycającą prędkością. Rozrost rafy korkowej zapewnił zatopiony wrak „Sayonara”.

Nurek w atolu Rafy Turneffe Belize www.szlakiempodrozy.plNurek w atolu Rafy Turneffe Belize; źródło: Flickr

Innym okazałem adresem w który celują nurkowie jest Lindsey’s Back Porch, w której często przebywają zarówno rekiny, ryby i żółwie morskie.

Nurkowanie w głębinach Meksyku

Wapienne studnie krasowe wypełnione wodą na Półwyspie Jukatan, czyli popularne cenoty to meksykański „must be” dla niejednego zatwardziałego nurka. Podwodne jaskinie, powstałe w wyniku zapadania się wnętrza grot, kuszą zielona roślinnością oraz spektakularnymi stalaktytami. Woda oblewająca Cancun pełna jest wabiących ciekawością wraków.

Na wyspę Socorro przybywać zaś zaciekawieni obecnością w wodzie wspaniałych humbaków, płaszczek, oraz budzących grozę rekinów. Jednym z punktów nurkowania jest tu Cabo Pearce, miejsce szczególnie znane z działalności delfinów. W przeciwieństwie do innych miejsc w tej okolicy, które uwielbiając odwidzieć delfiny. Innym godnym polecania miejsc na wyspie jej Zachodni skraj wyspie jest Punta Tosca na zachodnim wybrzeżu.

Chcesz zobaczyć rekiny młoty? Nie ma lepszej lokalizacji niż Roca O’Neal. Wypełniają je tez żyjące tu kolorowe ryby i homary, które wybrały sobie do życia zwłaszcza tutejsze szczeliny

Nurkowanie z rekinami w głębinach Punta Tosca Meksyk www.szlakiempodrozy.plNurkowanie z rekinami w głębinach Punta Tosca Meksyk; źródło: Flickr

Guadalupe to już wyspa pochodzenia wulkanicznego. Ewidentna propozycja dla ludzi, pragnących czegoś z pogranicza… horroru. Okazuje się bowiem, że miejscowi urządzili tu punkt, do nurkowania w klatkach, wraz z rekinami.

Meksykańskie Morze Corteza, wciśnięte między półwysep Baja California i Meksyk chełpi się kilkoma ośrodkami pozwalającymi rzucić okiem na ogromne rekiny, potężne lwy morskie raz wieloryby. Najbardziej popularne ośrodki nurkowania to:

  • Cabo Pulmo – organizujące podwodne wycieczki po miejscu, które dawno temu Jacques Cousteau nazwał „światowym akwarium”. W trakcie wizyty z bliska obserwować można rafę Las Navajes, dopłynąć do głębi Mantas oraz oddać się obserwacji ssaków morskich. Ci ciekawe miejsce to objęte jest ochrona parku narodowego powstałego w 1995 i chroniącego tutejszą rafę koralową, która dziś jest miejscem działania 6 tyś gatunków morskich żyjątek. Jakby komuś było mało atrakcji może wpłynąć to tutejszego wraku statku.
  • El Lavadero – zwane też Las Animas od legendy o kościelnych dzwonach, które ponoć biją tu, wzywając zagubione dusze. Wypełniony rekinami oraz całą masa ryb miejsce słynie z różnorodności, która zawiera się w zarówno w obecnych tu jaskiniach i skalnych półkach, jak i faunie w postaci rekinów, czy koników morskich.

Kostarykańskie nurkowanie w… kokosach?

Wzrok nurkujących z obszaru Kostaryki jakiś czas temu padł na Las Catalinas. I nic dziwnego, skoro miejsce to stanowi prawdziwą perełkę, zapewniając jednocześnie bliskość brzegu. Działające tu 12 stanowisk na wyspach oferują dość dobre warunki bytowe.

Mało tego organizujące wyprawy na nurkowanie firmy zapewnia wysoki komfort zanurzenia się w podwodnym świecie. Zanurzając się z łodzi, do wody maksymalnie 8 osób, wraz z przewodnikiem.

Przybywając na wyspę Caño nurkowie mają z koli szanse zejść od 10 do 30 m pod powierzchnię lustra wody. Słabe prądy sprawiają, że miejsce idealnie nadaje się nawet dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z nurkowaniem. Będąca jedna z najpowszechniejszych destynacji nurkujących w oceanicznych wodach. W trakcie seansu zetknąć się można tu z mantami, rekinami, wielorybami czy humbakami. Teren objęty jest ochrona w ramach „La Reserva Biologica de la Isla del Caño”. Roztoczony na pow. 800 akrów ziemi i 14 000 akrów morskich słynie ze wspaniałych, wielokolorowych okazów fauny. A, że widoczność pod wodą sięga tu 24 m żólwie morsie i delfiny są na wyciągniecie ręki.

Ale uwaga! Zanurzając sięw Bajo del Diablo prądy przybierają na sile. Tu trzeba już mieć doświadczenie! Inny z ciekawych adresów dla nurków to obszar Narodowego Parku Morskiego Cocos Island. Znajdujący się aż 550 od kontynentalnej części Kostaryki to niezamieszkany zakątek na który ściągają nurkowie z całego świata. Cechą szczególna jest tutaj dużą głębokość, nawet tuż przy wyspach.

Nurkowanie w rafie koralowej przy Wyspie Kokosowej Kostaryka Cocos Island www.szlakiempodrozy.plNurkowanie w rafie koralowej przy Wyspie Kokosowej Kostaryka Cocos Island; źródło: Flickr

Niezwykle zróżnicowany biologiczne Półwysep Nicoya to takie 2 w 1. Oferując możliwość nurkowania w Pacyfiku bądź w wodach Zatoki Nicoya, jest w stanie zagwarantowując dostęp do rozrywki sporej liczbie chętnych. Miejsca zejścia pod wodę koncentrują się wokół okolic Mal Pais i Santa Theresa i w pobliżu Montezuma. Nurkowie korzystają z szans eksploracji podwodnych jaskiń, oraz obserwacji z bliska życia morskiego.

A’propos jaskiń, to te są także cechą szczególna Wysp Catalina. Grupka małych kawałków ziemi, otoczona bezkresem wody prócz jam zwraca uwagą pokrywającymi je koralowcami oraz skalnymi elementami, będącymi efektem działania wulkanów. Niestety coś za coś, obszar dostępny jest wyłącznie dla posiadających dobre umiejętności nurków.

Nurkowe terytorium zamorskie Niderlandów

Niewielkie zamorskie terytorium Niderlandów w archipelagu Małych Antyli. Ot, wyspa Bonaire, gdzie pod woda znajduje się multum, chronionych przez Morski Park Narodowy, okazów Nic dziwnego, że powstało tutaj aż 90 nurkowiec. „Bari Reef” uważana jest wręcz za najlepsze na terenie Karaibów! Dotyczy to zwłaszcza lokalizacji tuz przy brzegu, gdzie nie występują prądu morskie, a widoczność sięga od 30 do 50 m.

Bonaire jest szczególne z jeszcze jednego powodu; firmy obsługujące klientów działają całodobowo! Jeśli ktoś marzy więc o mocnym podboju położonych pod woda miejsc kierunek jest prosty. A jako, że wytyczono tu zliczono tu aż 350 gatunków ryb i 57 odmian koralowców, wrażenia są gwarantowane! Dodatkowo do wyboru pozostaje forma aktywność – nurkować można z brzegu, bądź z łodzi.

Dodatkowym element przemawiającym na korzyść tego ośrodka jest fakt, iż na wyspie znajduje się komora dekompresyjna, poprawiająca poziom bezpieczeństwa nurkujących, w razie wypadku.

Dominikańskie zejście do wraków i koralowców

Dominikańska Zatoka Samana. Tu nawet , kilka metrów od brzegu pływają małe ryby. Zapuszczają się dalej odkryć można świat wielorybów, które pływają na głębokości 10-15 m. Większe okazy zanurzają się nawet na 40 minut.

Szczególnym miejscem eksploracji jest Airport Wall, pozwalająca przebywać w odzie na głębokości 10-30 m. W okolicy natknąć się można na wraki: w tym mały holownik Alto Velo, który zatonął na południowo-wschodnim brzegu, na głębokości ledwie 8 m. Pokryty koralowcami stał się jednym z tutejszych cudów. Inna jednostka TANYA V – opiera się na piaszczystej skarpie, spoczywając na głębokości 20-35 metrów. Zatopiony w celu wywołania rafy koralowej w 1999 r. mający 60 m dł. zwiedzają zaawansowani nurkowie. Temperatura wody waha się tutaj między 24°- 29° C.

Czytaj dalej

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments