Graz www.szlakiempodrozy.pl

Austriacki Graz – top 23 miejsc w mieście

A co do tego mają Słoweńcy? Okazuje się, że przez lata Graz był uważany przez przez nich i Chorwatów za ważny ośrodek miejski; wszystko z uwagi na to, że tamtejsza młodzież pozbawiani była własnych uczelni wyższych. Zjeżdżała więc do Grazu studiując na miejscowym uniwersytecie.

Widok na Wzgórze Zamkowe - Schlossberg Graz www.szlakiempodrozy.pl

Widok na Wzgórze Zamkowe – Schlossberg Graz; źródło: Wikipedia

A wracając do charakterystyki zamku, to z czasem przeobrażono go w okazałą twierdzę, która odparła atak sił samego Napoleona. Ale wizja dowódcy wojskowego Ludwig Freiherr von Welden była już inna. Tak w 1839 r. pojawili się tu budowlańcy. Typowo militarny obiekt przeobrażono w ładnie prezentująca się rezydencję wypełnioną przepięknym ogrodem.

W trakcie II wojny światowej wzniesienie idealnie nadawało się do wydrążenia tuneli. Tak powstało ponad 6 km przejść, połączonych z otwartym terenem za pomocą 20 wejść.. A że pod kopcem znajdował się naturalny system jaskiń, militarna konstrukcja była niezwykle przydatna.

Ogólnie położona na 472 m n.p.m. stanowi świetny punkt widokowy. Warto wejść na nią pieszo, ale kto nie czuje się na siłach może skorzystać w windy. Na jej szczycie widać ruiny zamku – dwie ostałe wieże, w tym 28 m  wieżę zegarową (Uhrturm), która od XIII w. jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie miasta.

Wieża Zegarowa Wzgórze Zamkowe Graz www.szlakiempodrozy.pl

Wieża Zegarowa Wzgórze Zamkowe Graz; źródło: Flickr

Na Wzgórze Zamkowe można się dostać także kolejką linową. Powstała pierwotnie do transportu materiałów budowlanych twierdzy od 1894 r. już w nowej technologii posłużyła ludziom. Kolejne unowocześniana pozwoliły, kosztem 2,5 mln euro uruchomić kolejkę mającą, w maks. punkcie 60% nachylenia.

“Położony nad rzeką Mur Graz, jest drugim co do wielkości ośrodkiem miejskim Austrii.”

Po drugiej stronie rzeki

Jak w większości dużych miast, tak i w Grazu postanowiono wykorzystać położenie miasta i stworzyć coś, z czym kojarzona będzie przepływająca przez nie rzeka. Tu, tym czymś okazała się Murinsel – podświetlona na niebiesko wysepka. Gdy w 2003 r. pojawiła się na mapie austriackiego Grazu, jasno skojarzono ją jako symbol przejęcia przez Graz miana Europejskiej Stolicy Kultury.

Murinsel Graz Austria www.szlakiempodrozy.pl

Murinsel Graz Austria; źródło: Flickr

Kunsthaus Graz – błękitny gmach, na w sobie coś niezwykłego. Miejscowi uważają, że przypomina… kosmitę. Dwupiętrowa konstrukcja na Lendkai 1 to kolejny efekt uznania Grazu za ESK. Wnętrza służą urządzaniu czasowych wystaw obrazów. Trzeba przyznać, że ów innowatorski pomysł przyjął se tu bez problemu.

Kunsthaus Graz www.szlakiempodrozy.pl

Kunsthaus Graz; źródło: Flickr

Zerknij na Graz z góry

Pośrodku gęstego lasu niedaleko wijącej się rzeki Mura tkwią XI w. ruiny zamku Gösting. I trzeba przyznać, że do dziś stanowią nie lada atrakcję. Nie tylko na swą przeszłość, choć i ta jest całkiem ciekawa. Oto bowiem w XV stuleciu uznano, że gmach idealnie nada się do urządzenia w nim twierdzy obronnej, która dodatkowo służyć miała jako swoisty “system antypożarowy”, z którego wypatrywano mogących się pojawić w mieście płomieni. Te pojawiły się i owszem.. ale w samym zamku, kiedy podczas wielkiej burzy w 1723 r. piorun uderzył w prochownię, wysadzając w powietrze część zamku. Odbudowany, stanowi dziś idealny punkt widokowy na miasto.

Ruiny zamku Gösting Graz www.szlakiempodrozy.pl

Ruiny zamku Gösting Graz; źródło: Wikipedia

Spore pozostałości zamku Gösting w Grazu www.szlakiempodrozy.pl

Spore pozostałości zamku Gösting w Grazu; źródło: Flickr

Muzea Grazu

Graz Museum Placówka miejsca działająca w Palais Khuenburg; od 1928 r. gromadzi i wystawia elementy nawiązujące do bogatej historii Grazu. Całośc jest podzielona tematycznie wedle czterech epok 1. Miasto zamknięte od 1128 do 1600. 2. Miasto otwarte od 1600 do 1809. 3. Miasto eksplodujące od 1809 do 1914. 4. Miasto podmiejskie od 1914 r. do dzisiaj. W stałej kolekcji wrażenie robo wielki model zamku Graz, ukazujący jego wygląd nim został zniszczony przez armię Napoleona. Prócz tego znaleźć tu można 9 tyś pocztówek, ukazujących widok na miasto.
Diözesanmuseum Graz Jest de facto placówka nawiązującą do historii regionalnego kościoła katolickiego w całej Styrii. Założone zostało przez bp Styrii o polskich korzeniach Ferdinanda Stanislausa Pawlikowskiego. Pierwotnie jego zbiry zajmowały trzy kaplice katedralne. W 1974 r,. przeniesione zostało do klasztoru Minorytów, a dziś zajmuje dawny gmach kolegium jezuickiego na Bürgergasse 2.
Muzeum Percepcji Działające od 2006r. Jego wystawy oscylują wokół tematyki zjawisk związanych z postrzeganiem świata. Łączy różne formy sztuki, gromadząc elementu sztuki, traktaty filozoficzne. Zbiory pełne są także rzeczy nawiązujących do muzyki i architektury.
Muzeum Tramwajów W danej remiz nie tych pojazdów w Mariatrost. Końcowa stacja posłużyła zebraniu starych wagonów jeżdżących swego czasu nie tylko po Grazu, ale u Wiedniu, Amsterdamie, a nawet Nowym Jorku.
Muzeum Johanna Pucha Gromadzi samochody i motorowery wykonywanie w miejskiej fabryce samochodów, zajmując dawną halę fabryczną.

Poza historycznym centrum Grazu

Można powiedzieć, że dzielnica nr 14, czyli Eggenberg, wykształciła się tak naprawdę za sprawą jednej rodziny. Jak łatwo się domyślić, dający jej nazwę ród Eggenbergerów miał tu swoją siedzibę. Dość efektowna trzeba przyznać. Wzniesiony ok.1460 r. zamek, jakieś 165 lat później został znacznie rozbudowany w 1625 r., stając się miejscowym symbolem. Ale to nie tak, że wcześniej nic na tym terenie się nie działo. Wręcz przeciwnie. Prowadzone tutaj prace archeologiczne pozwoliły dokopać się pozostałości cmentarza z czasów starożytnego Rzymu. Po upadku imperium ziemie wokół zamku posłużyły uprawie winnic.

Mająca dotąd status wioski okolica zmieniała swój charakter za sprawę uruchomienia w 1853 r, browary Reininghaus, a z czasem kamienic, które stały zostały zamieszkane przez robotników w końcówce XIX w.

Co ciekawe bryła zamku Eggenberg (Schloss Eggenberg) miała odzwierciedlać… kosmiczną harmonię. Stąd tez jest pełen symboliki wyrażonej w liczbie poszczególnych elementów. I tak:

  • 4 wieże odwołują się do tyluż pór roku
  • 12 bram – do liczny miesięcy
  • 365 okien, do dni trakcie roku
  • na II p. mieszczą się 24 sale reprezentacyjne w formie pierścieni- symbole upływających w trakcie dnia godzin
  • każde piętro mieści 31 pokoi, odpowiadających liczbom dnia w miesiącu
  • 60 okien wskazuje liczbę sekund w minucie, oraz minut w godzinie

Zamek Eggenberg Graz www.szlakiempodrozy.pl

Zamek Eggenberg Graz; źródło: Flickr

Dziedziniec Schloss Eggenberg Graz www.szlakiempodrozy.pl

Dziedziniec Schloss Eggenberg Graz; źródło: Flickr

Budujący go Hans Ulrich von Eggenberg zamarzył o zamieszkaniu w czymś co przypominało słynny hiszpańscy Escorial. Zadanie, trzeba przyznać, wielce intrygujące. Tak nadworny architekt Giovanni Pietro de Pomis wziął się do pracy, kreśląc plan imponującej budowli.

“Dużą część pałacowego terenu zajmuje okazały ogród, najpierw urządzony w stylu włoskim, a a potem francuskim i angielskim.”

W całym zamku znaleźć można 600 fresków na sufitach jasno nawiązujących do historii świata. Miejscami wprost nawiązują do mitologii greckiej i rzymskiej, zawierając również sceny z Biblii. A nie zabrakło tez odwołań do dawnych legend. Zachwyca zwłaszcza Komnata Planet i pokoje przyjęć – pełne przepychu zarówno w formie zdobień z malowidłami na sufitach, jak i wyposażenia.

W XIX w. zamek doczekał się powstania ogrodów, które wykorzystano otwierając w nich muzea m.in. prehistorii starożytności, czy też muzeum Joanneum.

A jako, że męska linia rodu Eggenbergów wygasła zamek, powoli tracić swoje walory. Opróżniony i zaniedbany zwrócił wreszcie uwagę męża ostatniej z księżniczek majętnego rodu Johanna Leopolda hrabiego Herberstein. Tak między1754 a1762 r. odzyskał swój blask ozdobiony dodatkowo rokokowymi elementami. Pałac był w posiadany rodu aż do 1939 r.

Komnata zamku Eggenberg w Grazu www.szlakiempodrozy.pl

Komnata zamku Eggenberg w Grazu; źródło: Flickr

Piękne wnętrza Schloss Eggenberg w austriackim Grazu www.szlakiempodrozy.pl

Piękne wnętrza Schloss Eggenberg w austriackim Grazu; źródło: Flickr

Drezno reklama www.szlakiempodrozy.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments