Grafika Alfabet strona www.szlakiempodrozy.pl

Alfabet Wenezueli

Kraje Ameryki Południowej fascynują nie od dziś. Nie inaczej jest z leżącą na północy tego kontynentu Boliwariańska Republika Wenezueli, jak oficjancie brzmi nazwa tego państwa. Oto

ciekawostki o Wenezueli w formie listy od A do Z. Alfabet Wenezueli:

A – Amazonia; największy stan Wenezueli wypełniający aż 45% powierzchni, żyje w nim jednak ledwie 1% ludności; jedynym większym miastem jest tu Puerto Ayacucho.

B – baseball; zdecydowanie najpopularniejsza dyscyplina sportu w kraju; zainteresowanie nim przejęto od pracowników amerykańskich koncernów naftowych; z czasem wytworzył się istny szał, a symbolem tego był status jaki osiągnęła wenezuelska legenda tego sportu – Luis Aparicio.

C – Cerro La Neblina, czyli „Mglista Góra”; najwyższy, mierzący 31014 m n.p.m. szczyt Parku Narodowego Serrania de la Neblina, a zarazem najwyżej położona góra A Ameryce Południowej nie leżąca w Andach.

D – Delta Amacuro; wypełnia północno-wschodni region Wenezueli; jako pierwsi osiedlili się na w nim Indianie Warago; jego stolicę stanowi jedyne godne uwagi tu miasto Tucupita, której mieszkańcy utrzymują się głownie z turystyki ekologicznej.

E – El Litoral; popularne środkowe wybrzeże kraju stawiało dawniej kurort wypoczynkowy; plaże na odcinki 80 uległy zniszczeniu w 1999 r. kiedy to opady wywołały powódź, która zmiotła z powierzchni zarówno luksusowe rezydencja jak i fabryki i zamieszkane przez biednych bloki.

F – Fortin Zamuro, czyli fort Sępa w Ciudad Bolivar; zbudowany na szczycie miejskiego wzgórza w epoce kolonialnej bronił miasta bateria artylerii’ to co widać dziś pochodzi z 1901 r.; toczyły się w nim walko do zakończenia zwycięstwem wojny domowej przez gen Juana Vicente Gomeza.

Fortin Zamuro Wenezuela www.szlakiempodrozy.pl

Fortin Zamuro Wenezuela; źródło: Flickr

G – Guayana; rejon Wenezueli, którego nazwa wywodzi się od Wyżyny Gujańskiej, ze stanami Delta Amacuro, Amazonas i Bolivar; obejmuje prawie połowę terytorium kraju; wypełniają go stare  formacja skalne z endemicznymi gatunkami roślin i zwierząt.

H – Hugo Chavez; wojskowy, któremu w 1992 r, nie udało się dokonać zamachu stanu; w 1999 r. stanął na czele Wenezueli jako Prezydent; wkrótce wprowadził nową konstytucję zmieniając formę rządzenia; wykorzystując zyski z ropy chciał zapewnić narodowi lepsze życie wprowadzając socjalistyczne rządy oparte na własności państwowej; gwałtowne protesty zorganizowane w kwietniu 2002 r. które doprowadziły do śmierci 19 osób, w efekcie zmusiły go do rezygnacji, choć krąży także fama o zamachu stanu. Chavez wrócił wówczas na urząd po… 2 dniach; pełnił urząd Prezydenta w l.1999- 2013, kończąc kadencję śmiercią.

I – Isla Margarita; największa z wenezuelskich wysp z pow. 1020 km2; słynie z okazałych plaż i danej gorączki perłowej, podczas której odławiano tu spore ilości małż; jej stolicą jest Porlamar słynące z fortecy Castillo de san Carlo Borromeo.

Isla Margarita Wenezuela www.szlakiempodrozy.pl

Isla Margarita Wenezuela; źródło: Flickr

J – jeźdźcy; podobnie jak inne kraje Ameryki także i w Wenezueli panuje kult pasterza-kowboja, a zarazem prawdziwego mężczyzny – macho; będąc potomkami różnych ras mieszkańcy prowadzą tradycyjne południowoamerykańskie rancza, hodując bydło na wołowinę; zobaczyć je można podczas organizowanych tu samochodowych wycieczek lub w trakcie oblotu obszaru samolotem.

K – kultura; wenezuelscy artyści reprezentując różne gatunki sztuki z muzyką i serialami, zwłaszcza telenowelami na czele jest niezwykle popularna; telewizje ogląda się nałogowo; szczególnym elementem kultury jest moda, nacechowana koniecznością pokreskowania kobiecego piękna.

L – Llanos; położone w centrum kraju równiny zajmujące pas szer. 100-150 km i ciągnący się na 1000 km; leżą na nich stany Apure i Barinas; w porze suchej tworzy go wysuszona, spękana ziemia, ale w czasie pory deszczowej pokryty jest w 100% wodą.

M – Maracay; 50 tys stolica stanu Aragua w której roi od eleganckich hoteli i restauracji; miasto wyrosło na fortunach plantatorów kakao. kawy, bawełny i tytoniu; dziś kojarzone jest z bazą wenezuelskiego lotnictwa wojskowego i areny walk byków.

N – Nueva Cadis; pierwsza osada założona przez Europejczyków w Ameryce Południowej; założona została wyspie Cubagua już w 1493 r. przez poławiaczy pereł; w 1541 r. przestała istnieć po tym jak nawiedził ją wielki sztorm, dwa lata później po ludności nie było już tu śladu; dziś ma status „wenezuelskiego pomnika narodowego a zarazem jest stanowiskiem archeologicznym.

Ruiny Nueva Cadis Wenezuela www.szlakiempodrozy.pl

Ruiny Nueva Cadiz Wenezuela; źródło: Wikipedia

O – Orinoko; czwarta pod względem długości rzeka Ameryki Południowej, a zarazem jedna z najdłuższych na świecie; przepływa przez Amazonię; 65% jej dorzecza leży na terenie Wenezueli.

P – pioruny; okolice ujścia rzeki Catatumbo stanowi miejsce w którym często tworzą się burze, po tym jak chłodne powietrze znad gór ściera się z gorącym podmuchem znad jeziora Maracaibo, w 2015 r. miejsce wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa jako najczęściej nawiedzane przez błyskawice; w trakcie nocnej burzy zdarza się, że piorun uderza tutaj 100 tyś razy.

R – Roraima; najwyższa z gór stołowych Wenezueli (2810 m n.p.m ); szczególne wrażenie robi, gdy zbiorą się nad nią gęste chmury; jej częścią są skalne baseny wypełnione wodą; pow. jej szczytu to aż 30 km2.

Roraima www.szlakiempodrozy.pl

Roraima; źródło: Flickr

S – Salto Angel; największy wodospad na świcie; sięgający 979 m; odkrył go James Angel… przypadkiem natykając się na niego w trackie pilotowania samolot

Ś – świętowanie; obchodzenie szeregu uroczystości jest wręcz symbolem Wenezuelczyków; celebrują nie tylko okazje religijne, ale także ludowe; szczególny ikr stanowi oczywiście karnawał kiedy ludziom towarzyszą dźwięki bębnów, okazałe przebrania i tańce

T – Tepuyes; terminem tym określa się wenezuelskie góry stołowe (mesy skalne); te położone tutaj należą do najstarszych tego typu obiektów na świecie

U – używanie broni; wg statystyk Wenezuela jest w ścisłej czołówce krajów, w których dochodzi do śmierci spowodowanej wykorzystaniem broni palnej; Caracas jest z kolei miastem w którym najczęściej na świecie dochodzi do strzelaniny z efektem śmiertelnym

V – Valera; centrum wenezuelskiego pasma Andów; leży w stanie Trujillo; stanowi centralne miejsce regionu, a zarazem miejscowość przez którą przeprawiają się turyści pragnący zobaczyć z bliska góry

W – wydobycie ropy; co ciekawe pierwsi hiszpańscy konkwistadorzy całkowicie nie byli zainteresowani oleista substancją na jeziorze Maracaibo nie wiedząc za bardzo co z nią zrobić; przełom nastąpił wraz ze skontrowaniem samochodu. Dziś Wenezuela jest jednym z hegemonów eksploatacji złóż i należy do krajów OPEC.

Z – Zulia; region słynący z wydobycia ropy naftowej; to właśnie w położonym tutaj szybie „Los Barrosos” po raz pierwszy trysnęła ropa w kraju; szyb uznano za największe złoże ropy naftowej na świecie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kultulover
4 miesięcy temu

Wenezuela to chyba mocno niedoceniony turystycznie kraj? Takie odnoszę wrażenie