Grafika Alfabet strona www.szlakiempodrozy.pl

Alfabet Nowej Zelandii

Nowa Zelandia, od A do Z.

A – Alpy Południowe to najwyższe pasmo górskie w kraju; jest w nich 18 szczytów powyżej 3000 m n.p.m.

B – Baldwin Street w Dunedin to jedna z najbardziej stromych ulic na świecie, wytyczona w XIX w. jest nachylona pod kątem 38 stopni; 230 metrową drogą odradza się podróżować samochodem. Podczas dorocznego święta „Baldwin Street Gutbuster” ludzie pokonują jej długość tam i z powrotem.

Baldwin Street Nowa Zelandia www.szlakiempodrozy.pl

Źródło: Flickr

C – Cape Palliser, słynie ze skał zwanych Putangirua Pinnacles; wystawione na działanie wody w postaci deszczu i powodzi, które wypłukały piasek i szlam przeobraziły się w iglice skalne o wysokości nawet 50 m.

D – d’Urville Island choć, ma powierzchnię 150 km2 to zamieszkują ją… 52 osoby.

E – Edendale miasteczko w regionie Southland słynące z największego na świecie przetwórstwa surowych produktów mlecznych i owiec; na każdego mieszkańca kraju przypada tu 20 owiec i 3 krowy.

F – Fiordland choć jest regionem obejmującym aż 10% lądowej powierzchni kraju zamieszkany jest jedynie przez 0,075% mieszkańców; teren jest silnie zalesiony podstawowym zajęcie jego mieszkańców stanowi praca w rolnictwie i turystyce.

G – Gisborne; to tu każdego dnia wstaje pierwsze słońce rozpoczynając dzień; 35 tysięczne miasteczko zwane jest „miastem mostów” gdyż łączą one przeciwne strony tutejszych rzek; wzdłuż wybrzeża zaś zobaczyć można osady maoryskie (dom Te Poho-oRawiri).

H – Harwoods Hole – jama o głębokości 183 m i długości korytarzy 1554 km. W 1957 w tej najgłęszej jaskini kraju, podczas zejścia na dno zginął jeden z członków ekipy grotołazów.

I – instrument, a konkretnie pianino „Alexander Piano”, jeden z największych fortepianów na świecie zobaczyć można w Dunedin, ma 5,79 m długości czyli jest niemal dwukrotnie większy niż zwyczajny fortepian.

J – jeziora; jak na tak mały kraj jest ich tu całe mnóstwo; największe Taupo ma powierzchnię 616 km2; najmniejsze zajmują mniej niż 1 km2

K – ”Kiwi”, takim określeniem nazywają siebie Nowozelandczycy; nazwa nawiązuje do krzyku wydawanego przez samca tego ptaka-nielota. Co ciekawe także owoc kiwi jest tu popularny; w miejscowości Te Puke działa Kiwifruit Country z sadami i tzw. pociągiem kiwi. Lata 70. i 80 XX wieku przyniosły tak wielkie prosperity, że hodowcy szybko stawali się milionerami

Llodowce, popularny cel eskapad; najpopularniejsze Franz Josef i Fox kurczą się niestety w tempie ekspresowym; w 2015 nad drugim z nich rozbił się śmigłowiec z turystami – wypadku nikt nie przeżył

Mmoko, charakterystyczne tatuaże na twarzach dawnych mieszkańców Nowej Zelandii

Tatuaż moko Nowa Zelandia www.szlakiempodrozy.pl

 

Źródło: Flickr

N – Nelson; jedyne duże miasto w kraju przez które nie przebiega żadna linia kolejowa

O – Oamaru, niespełna 14 tys miasteczko którego najsłynniejszymi mieszkańcami są… pingwiny; w połowie XIX w. wzbogaciło wieki dzięki portowi; słynie również ze „Steampunk HQ ” obiektu prezentującego przemysłowy charakter mieściny w tym lokomotywę parową

P – Pakeha, to maoryskie określenie Europejczyków przybyłych na terytorium Nowej Zelandii (nie wywodzących się etniczne z tych stron)

Q – Queenstown, miasto z którego wywodzą się skoki na bungee; rozrywka ta szybko stała się dobrym biznesem; mieszkańcy uwielbiają ponadto inne aktywności: narciarstwo, górskie wędrówki, paralotniarstwo i spływy kajakowe

R – Rotarua, czyli miasto w środkowej części Wyspy Północnej, zamieszkane przez największą grupę Maorysów w kraju, który przybyli tu z wyspy Hawaiki; cechuje się kipiącymi kraterami o siarkowym charakterze; tereny termalne ściągają turystów także gejzerem Lady Knox, którego codzienny „wybuch” stanowi atrakcję turystyczną, codziennie wywoływany jest sztucznie przez wsypanie doń startego mydła

S – stolica; Wellington to najbliższe biegunowi południowemu miasto stołeczne

T – Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu to wzgórze o wysokości 305 m nieopodal Waipukurau; jego 57-literowa(!) nazwa oznacza.: „wzgórze na którym wielki mąż nieba Tamatea, sprawił że z fletu wydobyła się tęskna melodia i uniosła się w górę do jego ukochanej”.

U – uzdrowiska; bardzo popularne ośrodki z uwagi na fakt, iż kraj cieszy się opinią czystego i pełnego zieleni; premierowym punktem było Waiwera położone wschodnim wybrzeżu, 45 km na północ od Auckland.

W – wodospad Sutherland, na rzece Arthur River, ma wysokość 581 m, szeroki na około 27 m. W najwyższym punkcie woda spada z progu o wysokości 270 m.

Z – Złocista Zatoka (Golden Bay) u szczytu Wyspy Południowej to najbardziej atrakcyjne miejsce wypoczynku w całym kraju; składają się na to zarówno czyste piaszczyste plaże jak i alpejskie doliny.

Poznaj alfabet Sri Lanki!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments