Wieże Kuwejskie Kuwait Towers www.szlakiempodrozy.pl

Wieże Kuwejckie – Kuwait Towers

Bliskowschodnie rejony nigdy nie cierpiały na nadmiar wody. No, wielkiego sekretu tutaj nie odkryłem. Podobnie oświecenie nie zstąpiło też nagle na rządzących Kuwejtem szejków. Ot, po prostu stanowiło wyzwanie. A kto mógł my sprostać lepiej, niż oni. Efektem Wieże Kuwejckie – Kuwait Towers.

Pierwsze wieże wodne zaprojektowano w kształcie grzybów, średnicy 40 m. Ich stworzenie miał zapewnić dostateczną ilość wody mieszkańcom rozstającego się Kuwejtu. Każdy betonowy zbiornik o pojemności 3000 m3, do którego po odsoleniu transportowana jest woda, pokryto błękitnymi pasami. Owych dziewięć wież ustawiono w miejscu, dziś zwanym Abraj Park, ok 9 km od wybrzeża.

Zwane dziś Kuwejckimi Wieżami Wodnymi, spełniły w 100% swą praktyczną rolę. Ale dla ambitnych i śpiących na pieniądzach Kuwejtczyków to było za mało.

Wieże wodne w mieście Kuwejt www.szlakiempodrozy.pl

Wieże wodne w mieście Kuwejt; źródło: Flickr

Nowa koncepcja Wież Kuwejckich

Tak wkrótce w ich głowach zakiełkował nowy pomysł. Stworzenie nowoczesnych wież wodnych, podobnie jak i wspomnianych wyżej starych konstrukcji, stało się oczkiem w głowie rządzących. Kontynuacja rządowego projektu zwiększającego dostęp do wody, na obszarze Kuwejtu weszła w decydująca fazę. Opracowana przez Ministerstwo Energii Elektrycznej i Wody, planowana już w 1962 r. inwestycja znacząca się jednak opóźniała. Wreszcie w 1971 r. władze kraju wybrały do realizacji renomowaną firmę inżynieryjną VBB (Sweco) ze Szwecji.

Widok z wnętrza Wieży Kuwejckiej www.szlakiempodrozy.pl

Obecny widok z wnętrza wieży; źródło: Flickr

Projektantem kompleksu, który postanowiono wznieść tuż nad brzegiem Zatoki Kuwejckiej, uczyniono duńską architekt Malene Bjørna. Ta współpracując z mężem Sune Lindströmem, przygotowali aż dziesięć propozycji. Trzy wyglądające najkorzystniej przedstawiono emirowi Kuwejtu, szejkowi Jaberowi Al-Ahmedowi, któremu najbardziej przypadł do gustu widoczny dziś kształt.

Zbliżając się do elewacji wież w oczy rzuca się dziś powłoka składająca się 41 tyś tarcz, pokrytych emalią. Poprzez wykorzystanie aż ośmiu odcieni trzech kolorów: niebieskiego, zielonego i szarego całość, nabrała wyjątkowego charakteru. Zamierzeniem takiego, a nie innego zabiegu, miało być nawiązanie do pokrytych kafelkami meczetów.

Podświetlone Wieże Kuwejckie www.szlakiempodrozy.pl

Podświetlone trzy wieże; źródło: Flickr

Owe trzy budowle zyskały jednak zupełnie inny styl niż starsze. Otwarte w marcu 1979 z czasem stały się prawdziwym symbolem miasta. A koszt przedsięwzięcia wyniósł niemal 16,5 miliona $ !

Najważniejszy obiekt stanowi najwyższa z wież, z dwoma widocznymi kulami, sięgająca 187 m wysokości. Dolna kula stanowi ogromny zbiornik wodny wypełniają dziś w połowie 4500 m3 cieczy. Górną część stanowi przestrzeń komercyjna, w której działają restauracje:

  • Horizon (w sali Sofok) – na wysokości 82 m; serwująca śniadania i lunche; otwarta w godz. 8-23; słynie z baru sałatkowego
  • Le Cafe – kawiarnia, z możliwością zamówienia przekąsek, ciast i zimnych napojów
  • Al Waha – na 79 m wysokości; z szeroka gama ciast, owoców, przekąsek i napojów rozciąga się niej widok na Zatokę Perską.


Kopuła Wieży Kuwejckiej www.szlakiempodrozy.pl

Kopuła wieży; źródło: Flickr

Wnętrza powyższych przybytków, raz do roku, stają się areną organizowanego w kraju festiwalu lodów i czekolady.

Prócz nich jej przestrzeń wypełniają: sala przyjęć, kawiarnia, sklep z pamiątkami i sale szkoleniowe. Górna kulę zaprojektowano tak, że mieści się na 147 m wysokości, widocznie mniejsza, spełnia główne zadanie kompleksu, gromadząc wodę. Kula widokowa umieszczona jest na 123 m wysokości., wykonuje pełny obrót w 30 minut – nazwana „Vieving Sphere”

Stoliki umieszczono tuż przy szybach konstrukcji Kuweit Towers www.szlakiempodrozy.pl

Stoliki umieszczono tuż przy szybach konstrukcji; źródło: Wikipedia

Druga z wież, służąca wyłącznie jako zbiornik wodny, ma 147 m wysokości.

Trzecia, już bez charakterystycznej kuli, wzniesiona została w celu oświetlania pozostałych konstrukcji oraz dostarczania energii elektrycznej najbliżej położonym rejonom miasta.

Inwestycję doceniono prestiżową nagrodą, „Aga Khan Award for Architecture”, przyznaną w 1980 roku.

Podświetlona wieża Kuweit Towers z bliska www.szlakiempodrozy.pl

Podświetlona wieża z bliska; źródło: Flickr

Pamiętny konflikt wywołany żądzą przejęcia kuwejckich złóż roponośnych przez Saddama Husajna także i na wieżach zostawił swój ślad. Pragnący całkowitej anihilacji kultury, i tożsamości Kuwejtu iracki dyktator wziął wieże na cel. Wypełniając ów rozkaz iraccy żołnierze ogołocili je z instalacji elektrycznych, dziurawiąc konstrukcje kulami i odłamkami granatów, niszcząc je w 75%.

Przetrwałe cudem wieże udało się uratować, po pełnych poświecenia działaniach i ponownie oddać do użytku w 1992. Od marca 2012 do marca 2016 kompleks wież przechodził gruntowną rewitalizację, przez co zostały zamknięte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *