grafika zabytki militarne www.szlakiempodrozy.pl

Wał Atlantycki

Fortyfikacja Guernsey w liczbach: 

244 000 m3 skał wydobyto na samych Wyspach Normandzkich
610 000 m3 tyle betonu ty wylano; to 20% całego betonu użytego na Wale Atlantyckim

400 kg

8 ton piasku

tyle odpowiednio cementu, kruszywa i piaski oraz litrów wody pochłonęła budowa 1 m³ Wału

 

 

Fortyfikacje Le Havre osadzały swe działanie na rowach przeciwczołgowych stworzone przez Niemców. „Urozmaicono” je polami minowymi i drutami koczasymi. Część budowlaną stanowiły betonowe pozycje obronne. Umieszczono stanowiska dla 115 dział,ka rabinów maszynowych i moździerzy. Wszystko obsługiwało 14 tys żołnierzy.

„Fortyfikacje portu Calais były istotnie, gdyż III Rzesza ogłosiły Lalais twierdzą. Broniły je tzw. baterie Todta.”

 

Bateria Todta Wał Atlantyski www.szlakiempodrozy.plBateria Bodta; źródło: Flickr 

Fortyfikacje Dunkierki

Na terenie samej Dunkierki rozmieszczono kilka dużych baterii, 20 mocnych punktów i ok. 10 gniazd oporowych. Rejon między tym miastem a Boulogne  chroniły bunkry z karabinami 280 mm. Sława okryła się bateria Oldenburga z dwoma działami 240 mm, Bastion II z trzema francuskimi działami 194 mm, baterią Prinz Heinrich z dwoma działami 280 mm na obrzeżach Calais i baterią Lindemann z trzema działami 406 mm między Calais i Cap-Blanc-Nez. Z danych wyika, że w samym 1944 roku z luf owych dział wystrzelono 2226 pocisków, większość w kierunku Dover.

Przylądek Griz Nes działał wielki akumulator Todt, jego cztery działa 380 mm i bateria Grosser Kurfürst z czterema działami 280 mm miała siać postrach wśród wrogów.

Fortyfikacje wyspy Jersey

Wznoszone były głównie przez robotników sprowadzanych na niewolnicze prace z ZSRR, głównie Ukraińców. Resztę z 16 tyś pracowników wziętych w niewolę stanowili Francuzi, Holendrzy i Belgowie. Choć w przypadku tych dwóch ostatnich nacji zdarzały się przypadki normalnie opłacanych pracowników. Ponadto na Jersey wysłano Marokańczyków i Algierczyków.

„Inne punkty wału stanowiły: francuskie Le Verdon-sur-Mer, Royan (broniące ujścia rzeki Gironde), Lorient, Saint-Molo, Saint-Nazaire i Dinard. W Belgii belgijskie Ostenda i Zeebrugge oraz rzeka Scheldt. Wał przebiegał też przez holenderską Hagę i Katwijk.”

Twierdza Holandia

Zgodnie z planem wykorzystującym warunki naturalne ważne była w tym rejonie rzeka Scheldt. Kolejne punkty obronne usiane zostały najcięższymi elementami obrony. Decydujące znaczenie przypisano tu bateriom 120 mm, działom 194 mm. W Rejonie Ijmuiden umieszczono działa okrętowych w zakresie o kalibrze dochodzącym do 170 mm.

Fort Hoek van Holland, który powstał już w latach1881-89 wyposażono w baterie od 120 mm do 280 mm miał chronić drogę wodna oraz zapobiec inwazji skierowanej na plażę.

Dalej na południe bateria Brandenburg z działami 240 mm w kazamatach zamontowanych na wieży. Bateria Rozenburg, z tyłu Baterii Brandenburg, miała trzy działki kal. 280 mm z krążownika Gneisenau, montowane pojedynczo w wieżyczkach na kazamatach. Dla żołnierzy przeznaczono tu trzy bunkry z bronią, schrony i stanowiska do obrony. Sama twierdza zawierała około 14 umocnień i 40 gniazd oporowych.

„Ciekawy bunkier znaleźć można też w belgijskim regionie Ostenda.”

Ale podczas II wojny nie było tak spokojnie. Przypominają o tym bunkry, karych rozsianych jest tu koło 60. Odnowione konstrukcje to dziś perła tego miejsca. Wniesiono w to wiele wysiłku, ale efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania – ściągnięto tu nawet oryginalne przedmioty i meble z czasów II wojny. Zaś bunkry prezentują się tu dziś tak:

Fortyfikacje Raversijde www.szlakiempodrozy.pl

Fortyfikacje w Raversijde, leniwym dziś miasteczku z 1500 mieszkańcami; Źródło: Flickr

Belgijskie pozostałości I wojny Wał Atlantycki www.szlakiempodrozy.pl

Belgijskie pozostałości z czasów wojny; źródło: Flickr

 

Hej! Mam małą prośbę: jeśli spodobał Ci się tekst, być może innych też zainteresuje. Proszę podziel się nim, udostępniając go na Facebooku, czy Twitterze. Możesz skorzystać z linków pod tytułem tego tekstu Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *