Święta wyrozniajacy www.szlakiempodrozy.pl

Święta na Barbadosie

Oto kilka ciekawostek o tym, jak mieszkańcy karaibskiej wyspy Barbados ochodzą ważne dla siebie uroczystości.

1 stycznia – Nowy Rok

21 stycznia – dzień Errola Barrowa; obchodzony w rocznicę urodzin byłego tego byłegopremiera kraju, który doprowadził do uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii

Wielki Piątek, Wielkanoc  – święta ruchome

1 maja – Święto Pracy

Świąteczna seria na Barbadosie

Na Barbadosie wiele świąt wpisuje się w całą serię wydarzeń organizowanych od 14 kwietnia do 23 sierpnia. Wspomnianego wyżej 14 kwietnia wspomina się rocznice buntu Bassa, a więc wystąpienia niewolników z 1816 roku.

28 kwietnia to Dzień Bohaterów Narodowych osób ujętych w specjalnym Akcie o Bohaterach Narodowych. Po raz pierwszy święto obchodzono w 1998. Dziś wspomina się w tym dniu dziesięć osób.

Jako, że wielu dzisiejszych obywateli Barbadosu ma korzenie z Czarnego Lądu, 25 maja wyznaczono Dniem Afryki.

Jakby tego było mało 26 sierpnia wspomina się wydarzenia tzw. Rebelii Pracy, w dniu Dniu Znaczenia Narodowego. Owa rebelia miała miejsce w 1936 roku, wybuchły wówczas strajki i zamieszki w brytyjskich koloniach sprzeciwiające się nierównemu podziałowi dóbr.

Do powyższego szeregu uroczystości zaliczyć można także „Kadooment Day” – Święto Zbiorów, swoisty festiwal żniw. Owo bardzo kolorowe i roztańczone, a zarazem ruchome święto odbywające w sierpniu, charakteryzują dźwięki gitar, banjo, skrzypiec, kości czy też… butelek wypełnionych wodą. Główne uroczystości mają miejsce na ul St. Michael w stolicy. Świętowanie trwa około dwóch miesięcy, tyle ile okres żniw. Rozciąga się wówczas także namioty Calypso, w których dyskutuje się na tematy polityczne.

Zabawa w Kadooment Day - BarbadosKadooment Day; źródło: Flickr

Druga część roku

1 sierpnia – Dzień Emancypacji; jak i w innych koloniach także i tutaj obchodzi się pamiątkę wyzwolenie spod jarzma dawnych micarstw kolonialnych. Obchodom towarzyszt zawsze poniższa grafika:

Symbol Dnia Emancypacji; źródło: Wikipedia 

Zielone Świątki – święto ruchome

30 listopada – Dzień Niepodległości, świętowane jest wyzwolenie się od Wielkiej Brytanii w 1966 roku; obchodzony jest Narodowy Dzień Barbadosu. W ten sam dzień przypada różnież dzień św. Andrzeja – patrona kraju

25-26 grudnia – Boże Narodzenie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *