grafika Biznesy Świata www.szlakiempodrozy.pl

Skansen w malezyjskim Sarawak

Jedna z największych atrakcji turystycznych Malezji. Zielona okolica, kojąco wpływająca na samopoczucie, wita porośniętymi kolorowymi kwiatami. Tak pokrótce scharakteryzować można położony na północno-wschodnim wybrzeżu tej azjatyckiej wyspy skansen „Sarawak Cultural Village”.

Zajmujący 6 ha teren, w krótkim czasie, stał się jest z synonimów malajskiej kultury. Podczas gdy w Europie, królują podobne lokalne, bądź regionalne ośrodki, tu postanowiono „zwielokrotnić siłę rażenia” i zadbać o to, by turyści mogli w całości zatopić się w miejscowej kulturze. Tak dotychczasowe połacie dżungli, leżące nieopodal górnego nad nim szczytu Santubong zajmuje istne działo sztuki. Opłata za wstęp to 60 ringgitów malezyjskich, (ok 55 zł) dla osoby dorosłej i 30 dla dzieci do 12 roku życia.

Skansen gromadzi zrekonstruowane chaty, które stanowiły miejsce mieszkalne dla członków aż dziewięciu miejscowych społeczności, składających się z różnych grup etnicznych. Główną oś skansenu stanowią domy ludów Bidayuh, Iban i Orang Ulu.

Prócz nich, na terenie skansenu zobaczyć można jak lud Melanau, radził sonie w naturalnymi warunkami pogodowymi. Narażony na kaprysy pobliskiego morza, oraz dom ustawiono na 40 stóp nad ziemią. Pierwsze piętro wypełniają dziś narzędzia i przedmioty używane przez członków wspomnianego rdzennego ludu.

Dom ludu Melanau skansen Sarawak Malezja www.szlakiempodrozy.pl

Dom ludu Melanau; źródło: Flickr

Jako, że malezyjska kultura czerpie garściami z chińskich wytworów zobaczyć tu można także tradycyjne domostwa, oraz pagodę z Państwa Środka. Choć słowo domostwo wydaje się nieco na wyrost, widoczna tu chata to prosta drewniana konstrukcja, pokryta słomą. Na ścinach dopatrzyć się można chińskich wersów. Sam dom mimo swego ubogiego wyglądu składa się z dwóch części: pokoju głównego oraz sypialnego.

Orang Asli Longhouse w Sarawak www.szlakiempodrozy.pl

Orang Asli Longhouse w Sarawak; źródło: Flickr

Dom Malajski

Wzniesiony z drewna, osadzony na wbitych w ziemie palach cechuje swoista „różnorodność płciowa”. Wchodząc od frontu przed oczyma staje pomieszczenie dla mężczyzn, w którym spotykali się dawniej przy różnych okazjach.

W Domu Malajskim zaznać można ciekawych doświadczeń na czele z obserwacją tradycyjnej gry planszowej Malajczyków – Gasing.

Z biegiem czasu zwyczaje uległy zmianie, przez co dziś tworzy strefę, wypełniają rozrywami dla gości. Wykonane w dbałości o szczegółowy z dużą dozą dokładności dodatki ozdobne widoczne są niemal wszędzie, to na schodach, to okiennych balustradach. Nawet tak wydawałoby się zwykłe przedmioty jak kratki wentylacyjne sprawia dobre wrażenie.

Widok na skansen Sarawak z góry www.szlakiempodrozy.pl

Widok na skansen Sarawak z góry; źródło: Flickr

Schroniska Penan

Jedną z ciekawszych propozycji w dla odwiedzających jest możliwość zerknięcia na schroniska Penan? Czym one są? Ano najprostszymi konstrukcjami mieszkalnymi, których główną zaletą jest szybkość budowy. Planowane przez członków plemniostan na maksymalnie kilkanaście tygodni zapewnić miały jakikolwiek dach nad głową.

Jako, że członkowie owej społeczności korzystali części z dmuchawek we wnętrzach chaty zgromadzono pokaźną kolekcję owych narzędzi, głównie w czasie polowań. A w ogrodzie aż roi z się od rzeźb.

Każde domostwo jest obsługuje jeden przewodnik wprowadzający w arkana danej kultury, przeważnie ubrany w tradycyjny strój.

„Kolejna nieruchomość zwana „Dewan Legenda” stanowi przestrzeń w której zatopić się można w lokalnym tańcu, zaczerpnąć wiedzy w bibliotece, oraz zobaczyć lokalne kostiumy.”

Wydarzenia

Leniwie stojąca w stawie woda tworzy pozory spokoju. Pozory, gdyż kilkadziesiąt metrów dalej praca wre.

W trakcie wizyty zobaczyć można bowiem organizowany dwa razy dziennie pokaz lokalnych tańców miejscowych plemion. Każdy z nich stanowi prezentacje wyimka kultury danej społeczności. A kto nie chce się wyłącznie biernie przyglądać, bez przeszkód może wziąć lekcję wspomnianego tańca.

Praca przy tradycyjnym malajskim krośnie Sarawak www.szlakiempodrozy.pl

Tradycyjne krosno do tkania materiałów, z tylnym pasem. Napięcie koncentruje się na plecach kobiet, co powoduje wyczuwalny ból będący efektem zmęczenia. Źródło foto: Flickr

O tych, którzy preferując mniej aktywne formy rozrywki również nie zapominano. Dowodem choćby pokaz strzelania strzałkami z długich rurek. Komu mało z bliska przypatrzeć może się temu, jak dawniej poszukiwano pożywienia, a także samemu zakosztować w miejscowych specjałach.

„Podczas wizyty turystom czasu umila bliski kontakt oswojonymi małpami.”

W zbudowanym domku zorganizowano stałą wystawę tradycyjnych instrumentów i wziąć udział w warsztatach muzycznych. Nie obędzie się oczywiście bez wysłuchania koncertu tzw. Tuku Kame, łączącego brzmienia wybywające się z aż 30(!) lokalnych instrumentów. Występy te przyjmują nowoczesną formę, tak by muzyka przypadła do gustu turystom.

 

Pokaz gry na instrumencie Sarawak Malezja www.szlakiempodrozy.pl

Pokaz gry na instrumencie; źródło: Flickr

Aborygeńskie bębny w Sarawak Cultural Village www.szlakiempodrozy.pl

Aborygeńskie bębny w skansenie w malezyjskim Sarawak; źródło: Flickr

Na terenie kompleksu organizowany jest co roku Rainforest World Music Festival. Co więcej kompleks „Cultural Village” przystosowano do możliwości wynajęcia terenu i pomieszczeń na różnego rodzaju imprezy, takie jak: przyjęcia, imprezy firmowe, seminaria. Co więcej pary mogą w nim zorganizować przyjęcie weselne.

Z panującą w skansenie atmosferą zapoznać się można na filmie, tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *