Grafika Alfabet strona www.szlakiempodrozy.pl

Alfabet Kuby

Rajska? Pewnie nie. Ale za to wyjątkowa wa. Oto Kuba; poznajcie ją od A do Z.

A – Antiguo Cuartel Moncada w mieście Santiago de Cuba; dawne koszary zajmowane przez oddział składający się z tysiąca żołnierzy; szturm na nie przeprowadzili rewolucjoniści Fidela Castro pragnąc obalić władzę Fulgencio Batisty; wznoszone od 1955 początkowo były siedzibą hiszpańskiej kawalerii podczas niepodległościowego zrywu Kubańczyków. Dziś gmach szkoły i muzeum historii Kuby z pamiątkami z czasów rewolucji.

B – Bejucal – miasto stanowiące ostatni przystanek kolei żelaznej zbudowanej w 1837; pierwszej na terenie obu Ameryk! Kolej zbudowali niewolnicy, jej celem było transportowanie zbiorów cukru.

C – Cojimar; wioska rybacka położona 16 km od Hawany; jej historia przedstawia się interesująco nie dlatego, że Hemingway umieścił w niej akcję swej powieści „Stary człowiek i morze”; w 1994 z to jej brzegów odbiło tysiące Kubańczyków, pragnąc na tratwach uciec na Florydę


Mural w Cojimar Kuba www.szlakiempodrozy.pl

źródło: Flickr

D – domino; przechadzając się po miastach i wioskach Kuby nietrudno natknąć się na układających kostki

EEscuela Internacional de Cine y Televisión – słynna Miedzynarodowa Szkoła Filmowa w San Antonio de Banos, od 1986 kształcąca studentów z Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki; założona przez Gabriela Gacię Marqueza

F – fiaty 126; na ulicach wieku kubańskich miast wciąż często zobaczyć popularne „maluchy”

G – Guajiro, czyli kubański farmer; jego postać kojarzy się tutaj z twardym, nieprzystępnym i podejrzliwym człowiekiem, który wciąż myśli, iż ktoś czyha na jego plony; pierwsi jeżdżący na koniach w słomkowym kapeluszu farmerzy byli Hiszpanami przybyłymi na Kubę w 1717 w celu hodowania tytoniu; do dziś usłyszeć można o nich gitarowe ballady

H – Hemingway Ernest; szczególnie związany z Kubą amerykański pisarz; osiadł w Hawanie z żoną w domu „Finca Vigia” w 1940, a po rozwodzie stał się częstym bywalcem knajp; odznaczenie przyznane mu za literacką nagrodę Nobla przechowywano jakiś czas w kościele w El Corbe skąd… został skradziony w 1988, odnaleziony złożono w skarbcu bankowym w Santiago; w Finca Vigia działa Muzeum Hemingwaya z 9 tyś książek i maszyną do pisania marki Royal

I – inwazja w Zatoce Świń; amerykańska próba destabilizacji komunistycznego reżimu przez władze USA; polegała przeprowadzeniu przez wojsko USA desantu na Playa Giron celem dostarczenia kubańskich imigrantów, żyjących wówczas na terenie Stanów Zjednoczonycj;ich pojawienie się miało wywołać wewnętrzną rewolucję

J – Jatibonico – miasto pełne wciąż archeologicznych tajemnic,odnaleziona ceramika dowodzi o obecności osady prekolumbijskiej; później na jego terenie uprawiano trzcinę cukrową; próba przestawienia wajchy na biznes papieru, mimo początkowych sukcesów, nie przyniosła rezultatu.

K – kurorty; Kuba słynie w wakacyjnych ośrodków wśród których prym wiedzie pełen luksusowych hoteli, eleganckich restauracji i nocnych klubów Varadero; urlopowicze korzystają też z ośrodków na Playas del Este (Plażach Wschodnich): Playa Bacuranao (z miejscowościami El Megano i Santa Maria del Mar); Gunbo z drewnianymi zabudowaniami z l.20 i 30 XX w. i plażami; Playa Jibacoa z ośrodkiem Litoral Norte’ El Abraz z basenem olimpijskim.

L – La Loma de la Cruz – Wzgórze Krzyża w mieście Holguin, to na nim dokonano egzekucji przywódców buntu, na pamiątkę wydarzenia postawiono tu XVIII w. krzyż; na górę do którego prowadzi 486 schodów a po wejście rozkoszować się można widokiem z wieży obserwacyjne.

La Loma de la Cruz Kuba www.szlakiempodrozy.plźródło: Flickr

M – muzyka; lokalne rytmy słyszalne są na Kubie wszędzie; w tutejszych brzmieniach wyczuwalna jest duża doza afrykańskich naleciałości widocznych głównie odmianach son i mamo; z Hiszpanii nuty czerpie zaś trova – forma tutejszych ballad; z czasem do głosu doszli artyści wykonujący salsę.

N – nikiel; metal którego rudy wydobywa się na wyspie w ogromnych ilościach; Kuba jest czołowym eksporterem tego towaru na świecie wydobywanego głównie w prowincji Holguín.

O – opieka lekarska; państwo słynie z dobrej, a zarazem bezpłatnej opieki lekarskiej; w całym kraju urzęduje aż 70 tyś lekarzy!

P – ptaki; ornitologicznym rajem na Kubie jest Półwysep Zapata na którym swe kolonia mają zarówno endemiczne gatunki takie jak: krogulce i płaskodziobki kubańskie, trzmielaki, błyskotki modrogłowe, jak i kosy, dzięcioły oraz sowy karłowate.

R – rum; jeden z najpopularniejszych produktów eksportowych kraju; największą kubańską wytwórnią rumu produkująca m.in. słynny „Havana Cub” jest „Santa Cruz del Norte”.

S – Sancti Spiritus – stolica regionu o tej samej nazwie; była jedną z siedmiu osad założonych przez konkwistadorów na terenie obecnej Kuby. Co ciekawe tuż po założeniu miasta trzeba je było przenieść z uwagi na występująca na jego terenie… mrówki, oraz dwukrotne przybycie piratów, którzy złupili miasto.

Sancti Spiritus Kuba www.szlakiempodrozy.pl

źródło: Flickr

T – Trynidad; miasto, którego środkiem ulic biegnie rynsztok do odprowadzania wody; do dziś po mieście krąży legenda iż jego powstanie związane jest z tym, iż gubernator miasta miał jedną krótsza nogę i chodząc po mieście, dla wygody, korzystał z jego owej głębi.

U – UNESCO; Kuba poszczycić się może 9 pozycjami umieszczonymi na prestiżowej liście tej organizacji; w tym fortyfikacjami na terenie Starej Hawany.

V – Valle de los Ingenios, czyli Dolina Cukrowni; wpisany na listę dziedzictwa UNESCO historyczny region upraw trzciny cukrowej w której o dziś zobaczyć można pozostałości po wspaniałych rezydencjach dawnych plantatorów.

Valle de los Ingenios Kuba www.szlakiempodrozy.pl

źródło: Flickr

W – wschód; najdalej na wschód położnym punktem Kuby jest Punta de Maisi z 31 m wysokości latarnią morską.

Z – Zoológico de Piedra we wsi Boquerón nieopodal Guantanamo; z kamiennymi figurami zwierząt, założył je w 1977 Angel Inigo plantator kawowy, który na podstawie zdjęć wiernie odwzorował zwierzęce sylwetki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *